A méhcsaládok általános állapota

  • 3428 válasz
  • 966699 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2460 Dátum: 2021. Április 08. 20:52 »
Szervusztok!
 A kaptárcserés kiegyenlítésről mi a véleményetek?
Azért kérdezem, mert vannak bomba családjaim is meg gyengék is. Az átlag jó közepes. 5-6 keret Hunor fias. Megcserélném a gyengéket a bombákkal.

Üdv: Csaba

Nagyon jó dolog de csak hordásos időszakban szabad!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2461 Dátum: 2021. Április 08. 21:06 »
Valóban csak hordásban szabad, de ennyi nem elég hozzá.
A bomba családot nagyon megviselheti, ha sok méh repül le róla, mivel takaratlanul maradhatnak a nyílt fiasok.
Tehát figyelni kell az időjárást, és csak akkor szabad megejteni, ha elmúlnak ezek a fagyos hajnalok.
Akár be is meszesedhet a lereptetett bomba család.
Ritkán én is szoktam alkalmazni, de csak és kizárólag akác alatt.
Ilyenkor én inkább kelő fedett fiasokat "csórok" el a bombáktól, de ehhez még kell egy hetet várnom akkor lesznek olyan állapotban a családok, hogy a frissen kelt méhek nem repülnek haza.
Ha többször is igényli a bomba a "fejést", akkor már nem csak a kelő fedettet vegyük el, hanem vegyes korú fiast is, mert ha csak a fedettre pályázunk ismét visszaeshet a bomba.
Fejni akkor kell amikor még nem húzta meg a bölcsőt, utána már nehéz "szóra bírni" az addigi bomba családot.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2462 Dátum: 2021. Április 09. 03:46 »
Köszönöm a válaszokat. Marad a fiasítással való kiegyenlítés. Lerázva, vagy takaró méhekkel?

Kösz: Csaba

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2463 Dátum: 2021. Április 09. 04:39 »
Lerázva. Így biztos nem rakod át az anyát, és nincs, amik összevesszenek.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2464 Dátum: 2021. Április 09. 07:07 »
Látjátok, még ebben sem értünk egyet!
Semmiképpen nem lerázva!
Mit írtam az előbbi hozzászólásomban?
Addig kell várni a kiegyenlítéssel amíg nem lesz tömeges kelés.
Két hete amikor megtorpantak az anyák a fedett fiasok nagy része kikelt, és akkor még korai is lett volna a kiegyenlítés.
Hamarosan (a méhcsaládok fejlettségétől, tartástechnológiától, mikroklímától) függően, elkezdődik a robbanásszerű fejlődése a családoknak, tehát a tömeges kelés.
Ekkor nem szúrnak a méhek, olyanok mint a bárányok, bár mit meg lehet velük tenni.
Ez egy szűk egy hetes időszak, de a kiegyenlítésre pont elegendő.
A fedett fiasról való takaróméh lerázást több szempontból nem tartom kívánatosnak.
A bomba családot így csak részben gyengítjük, a gyengének viszont pont a takaró méhekre van szükségük!
Odáig el kell jutnunk, hogy mit jelent a gyenge család.
A gyenge család nem azt jelenti, hogy egy marok méh, és így erősítjük fias léppel, néppel együtt mert akkor annak valóban kudarc lehet a vége.
A gyenge családnak jelen állás szerint 2-3 keret fiasa van, de FOGADÓ KÉPES.
Ez azt jelenti, hogy BÁTRAN neki lehet adni 1-2 kelő fedett fias keretet rajta ülő frissen kelt "nyuszi" méhekkel, azok sosem fogják bántani az anyát, és ehhez még bomba hordás sem kell.
Apró füst, zsupsz be a fias lépek, megbővítem és megyek tovább.
Természetesen a gyors munka elengedhetetlen feltétele, hogy képben legyünk az állományunk állapotával, hol vannak a bombák, és hol a fogadóképes gyengék.
Így rendkívül gyors a kiegyenlítés.
És mi van akkor ha marad még bomba, és maradnak olyan gyengék amelyek valójában anyatartalékok?
Első körben ezeknek a piciknek a fészken kívül rázunk frissen kelő "nyuszi méheket", és pár percig nyitva-hagyjuk a kaptárt.
Az rázott méhek felzúdulnak, a kevéske öreg méh, amely bajt okozhatna, hazarepül, és a nép ráhúzódik a gyenge családocskára.
Pár nap múlva már lehet őket erősíteni fias léppel, rajta ülő méhekkel.
A módszer 100%-os, egyetlen anyaveszteségem soha nem volt ebből.
Azért sem érdemes lerázni a méheket, mert ezek még sosem voltak kint a kaptárból, tehát nem tájoltak be.
Így a gyenge azonnali segítséget kap, és egy hét elteltével a termelő családok táborát erősíti.
Precíz, de munkaigényes módszer mert ehhez a bomba család anyját meg kell keresni.
És akkor mi van?
Akkora állományt kell tartani, hogy ez beleférjen, valamint az anyák festése alap.
Erről szól a méhészkedés, van aki örömét leli benne, van akinek meg nyűg, és nem bíbelődik ilyen marhasággal.
Nekem a szezon legszebb napjai amikor kiegyenlítem az állományt!
Alig várom.
Nagyernyei Attila


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2465 Dátum: 2021. Április 09. 07:42 »
Köszönöm a segítséget!
Üdv Csaba!
Ma reggelre -7 fok volt.

*

P.P.

  • *
  • 22
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2466 Dátum: 2021. Április 11. 11:59 »
Attilának véleményem szerint igaza van. Takarónéppel kell vinni. A legfontosabb, hogy tudni kell ki kaphat! Ha ezt nem tudja felmérni a méhész, akkor még csak félméhész. Bárki mondhatja, hogy ez pepecs, sok munka. Nyilván ha jó állapotba vannak a méhek akkor maguktól is feljönnek, meg nem rajoznak ha nem túl erősek. De ilyet még szinte sosem tapasztaltam, mindíg van nagyon erős, mindig van gyenge. Én nem szoktam anyát keresni, alaposan megnézem az áthelyezett keretet. Ezt nem ajánlom másoknak, én lusta vagyok megkeresni ezért kockáztatok. Ez az időszak a legszebb a méhészkedésben, akác után már "nemszeretem" méhészkedés van nálam :).

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2467 Dátum: 2021. Április 13. 09:16 »
Kicsit vártam mostani hozzászólásom megírásával.
Ennek oka, hogy kíváncsi voltam más is észere veszi e azt amiről nemrég írtam.
Ezt március 25-én írtam:
"Igaz, hogy kimaradt egy generáció, és ezt még akác előtt észre fogjuk venni, viszont egy olyan ciklus köszönt ránk, ahol minden egyszerre fog virágozni, gyakorlatilag felrobban a természet."
Gyakorlatilag ez szóról-szóra bejött, és az is, hogy egy "lájtosabb", de észrevehető generációváltást is meg fogunk még tapasztalni.
Ez egyenes következménye a méhcsaládok idei fejlődésének.
A napokban sok méhésszel dumcsiztam akác ügyben, és természetesen a méhcsaládok állapota is szóba került.
Mindenki arról számolt be, hogy a családok fejlődésében némi megtorpanást tapasztal, de annyi kelő fedett fias van, hogy pár nap múlva szépen megnépesednek, és akkor újra lehet bővíteni.
Ugyan ezt tapasztaltam, annyival kiegészítve, hogy ez a hidegfront pont a fűz-árvacsalán virágzásának dandárjában jött, pedig bomba hordás volt róluk.
A hét végén aztán ismét jó idő, kezdődhet a kiegyenlítés, amit előre beharangoztam.
Egyelőre úgy néz ki a méhek gyönyörűek lesznek már repcére, az akácot sem temetném teljes mértékben.
A fagykár mértéke még tájegységenként is igen változó.
A sík vidéki korai akácosok szenvedték el (ismét) a legnagyobb fagykárt, a későbbi virágok egy része megmaradhatott, ez csak akkor derül ki végleg, ha elkezdődik a virágzás.
Most úgy látom, hogy a legkésőbbi virágokról még akár milyen eredmény is lehet....természetesen az akkori jó idő az alap.
A fagy sávokban tarolt, van ahol már a diónak 5-7 centis a barkája és semmi gond, van ahol a kökény is úgy néz ki mintha gázpörzsölővel égették volna meg, úgy el fagyott.
A méheimnél mindennel időben végeztem, és ez a pár napos lehűlés ismét arra lesz jó, hogy rendet rakjanak a fészekben.

Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2468 Dátum: 2021. Április 13. 10:41 »
Én nem a legjobban csináltam a telelést, emiatt átlagban 4 tábla fedett fias volt családonként szombaton (04.10), ez kb. 28 dm2 fias. 04.17-én tervezek először műlépezni. A jobb családok kapnak egy építtető keretet (felső része üres, alsó része műlép) + műlép, a közepesek csak 1 műlépet. Ha ügyesebben csináltam volna az őszi munkákat, akkor most 5 tábla, esetleg 6 tábla fias lenne átlagban. Nálam is meglátszik a petézés lassulása a rossz idő miatt, arányában kevés volt a nem fedett fias. Kiegyenlíteni 20-24 körül tervezek időjárás függvényében.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2469 Dátum: 2021. Április 13. 10:41 »
Optimista írás! Tudjuk ,hogy a remény hal meg utoljára! Fagykár az egész országot érintette!!

A jó családokat már csapolni kellett. Fias kereteket adnak el 3500ft-ért rajta ülő néppel+még grátiszba, 1 keretről lerázott bogarakkal.

"Elengedtem "már az idei akácot,Más tervek vannak!

*

wr

  • *****
  • 889
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2470 Dátum: 2021. Április 13. 13:36 »
Nincs sok ok az optimizmusra ez tény, de ha elnézem a repcét hogy mi volt eddig, most meg szépen sárgul az egész tábla, talán ez a kevés eső részben helyrehozza akkor azért a semmitől már jobb lesz.
Néztem az akácot, az ágakon vegyesen van minden, barna és zöld rügyek is, mert azok se egyszerrej jöttek elő, szóval fene tudja.
Az időjárás egyszerűen nem enged a méhekhez nyúlni, még nekem se aki egyébként nem szoktam piszkálgatni őket, pedig kéne valami kiegyenlítéshez hasonlót csinálni, mert a leggyengébbek még mindig 1 fiókon vannak, a legjobbakra meg fel kellett tenni a harmadikat is, mert léctől lécig fiasok vannak, és már harangoznak, az egyik családnál 2 keretben is találtam 4-5 frissen húzott bölcsőkezdeményt, tele vannak friss virágporral és nektárral, szóval megérett a fias lép elvételére.
A lehető legrosszabbkor jött ez a hideg esős idő, 2 héttel ezelőtt kellett volna, és akkor most úgy mennének mint a veszettek, épülnének a műlépek.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2471 Dátum: 2021. Április 13. 14:06 »
Fiasítás mennyiségben én is hasonlóképpen állok átlagosan  (28dm2) sajnos.
 Kevés ez, ha az akác lesz és május 15 körül indul.
Nem lenne gond, ha csúszna vagy 2 hetet.
Most kezdenek izzani a fészkek, fehérjés lepény rajtuk van, mézes keretek felkarcolva, zacsi a fejük felett, vastag takarás, hogy az előrelátható szobafogság alatt se torpanjon meg nagyon a fejlődés üteme.
Nem jók a kilátások sehogy sem, de bízok bennük, sokszor láttam már nem kis meglepetéseket tőlük.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2472 Dátum: 2021. Április 13. 16:16 »
Nem tudom mi ez az aggódás a méhcsaládok erősségével kapcsolatban.
Hol van még április 24-e Szent György napja?
Addigra kell 6 keret táblás fiasnak lennie, ha ettől több van el kell venni, ha kevesebb hozzá kell tenni.
Ha alatta van, akkor nagy eredmény nem várható, ha felette ....irány a fa.
Szerintem azok a méhcsaládok közepesek amiket írtok, pont jókor lesznek a legjobbak.
Én még nem egyenlítettem ki a családokat, mert mind szépen fejlődik, de az erősségükben van eltérés.
Azoknál a családoknál ahol tegnap 7 fiast találtam azokat sem csapoltam még meg, mert nincsenek megkergülve, szépen dolgoznak az anyák.
Ezek a kiugrók termelik az elmaradóknak a fiast.
Az átlagom valahol 5 körül alakul.
A hét végén aztán FÉK ezeknek az erőseknek, és újra megbővítem őket.
A repce az esőnek köszönhetően szépen lábra fog kapni, ha nem viszi a méheket akkor még akár jó is lehet.
Aki egy csontra fagyott akácerdőben várja a szerencsét, ő az idén egy körből kimarad.
A méhészkedés egyre nagyobb rizikóval járó tevékenység, különösen az akácerdők rendszeres elfagyása miatt, valamint az alatta lévő csapnivaló időjárástól.
Ezért vándorolni kell, és megkeresni a kevésbé fagyott részeket.
A konténeresek, és a saját járművel rendelkező méhészek előnyben vannak.
A vándorméhészek száma országos viszonylatban a legutóbbi adatok szerint a méhészek csupán 3-5 %-a.
Ez viszonylag kis szám, mindaddig amíg egyenletesen oszlik el a számuk, de az idén nem így lesz.
A jó(vagy jónak tűnő) megmaradó  akácerdők úgy fognak kinézni mint egy búcsújáró hely.
Az ésszerűség határai mellett még így is lehet elfogadható eredmény.
Úgyis mindent csak a végén fogunk meglátni, addig meg csak találgatunk.
Szomorú a helyzet az nem kétség, de aki keres talál.
A nem fagyott korai jó virágok most olyan 1-2 mm körül vannak.

Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2473 Dátum: 2021. Április 13. 16:44 »
"A nem fagyott korai jó virágok most olyan 1-2 mm körül vannak."

Nagyernyei Attila

Vagy nagyobbak! :)

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2474 Dátum: 2021. Április 13. 20:28 »
"Hol van még április 24-e Szent György napja?
Addigra kell 6 keret táblás fiasnak lennie,"

 Atilla,ez egészen pontosan,hány dm2 fiast jelent?
Miért ez a nevezetes nap,a kiegyenlítés időpontja?Nem korábbi időpont lenne célszerűbb?Hisz,a fias keret méztérben történő átfüggesztésével,óhatatlanul is kerül át nyílt fiasítás.
Ezáltal a várható repcepörgetésre,a ki nem kelt fiasítás meggátolja a szöktetést.
 
      Üdv.:gátőr.