A méhcsaládok általános állapota

  • 3428 válasz
  • 966878 megtekintés
*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2370 Dátum: 2021. Március 04. 20:59 »
Hajnal 3-nál hova korábban!? :D :D :D (Ez VICC lett volna a "gyengébbek " kedvéért)

Te,meg azt nem érted amit én írtam! "Sík" víz minden előttük 6 méterre! És leszarják!!

Az "alaptémához" visszatérve!  NEM A LEDERMEDÉS MIATT ESTEK ÖSSZE 3-4 LÉPUTCÁRA!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2371 Dátum: 2021. Március 04. 21:02 »
Én az itatóra, ami fűtött( 32 C°), csak úgy tudtam szoktatni a méheket,  hogy telecsaptam faszénnel! Illetve,  évek óta egy fém lavorban gyűjtöm a füstölőből a hamut és ez a  lavor a fűtött itató mellett van. A mai nap kb. ugyanolyan arányban járták a két itatót! A boltban kapható ásványianyag pótló csodaszerek nálam az itatóban hatástalanok. Bár az lehet , hogy fontos plussz infó: az itatóba csak vezetékes vizet tudok rakni!
Attila! Tavaly január első hetében raktam ki az itatót! 1 hónapot ment 25 C° ra fűtve.... LESZARTÁK ! A faszenes lavor az kellett ! A vezetékes víz ásványianyag pótlóval... elvétve. Utána döntöttem úgy, hogy belecsapok faszenet! De akkor nagyon oda kellett figyelni mert a fűtőszálon kicsapódott egy réteg , illetve rosszul adta le a hőt az akváriumi fűtő!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2372 Dátum: 2021. Március 05. 07:41 »
Szegény Molnár Jenőnek nincs jobb dolga mint velem foglalkoznia.
Nem láttam a Szekszárdi Törvényszék előtt zászlót lengetni, meg pezsgőt bontani.
Úgy látom nem sok dolga lehet manapság ha ennyi ideje van a rosszindulatúságra.
Arra viszont büszke vagyok, hogy állandóan idézi írásomat, legalább tanul belőlük.
Annyit legalább megtudtam, hogy a meleg vizes itatót a mai napig nem sok méhész használja.
Akkor viszont ne csodálkozzon ha kicsit lazábbak lettek léputcák.
Mint írtam, ettől már csak a "zacsis etetést-itatást" tartom jobbnak, bár ott minden alkalommal kaptárt, és takarót kell bontani.
Ahogy most látszik az előjelzésben, jövő hét vége után már el lehet kezdeni a serkentést, megszűnnek a hajnali fagyok, melegszik az idő.
Álljon itt válaszként egy privát üzenet, szerzője megkért, hogy a nevét ne közöljem.
Pár perce kaptam:
"Attila ne fogalkozz mindenféle emberrel nekem is van veszteségem a méheknél. Semmi itatót nem helyeztem csúnyán megbántam. A kert tavunk hüssben van tele méhhullával. Küldök képeket lássák ezek a fa...kalapok is akikkel kitartóan hadakozol. Ne is törődj ezekkel mind agy.... vagy irigy. Csodálom a kitartásod én már rég feladtam volna....."
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2373 Dátum: 2021. Március 05. 13:07 »
"Csodálom a kitartásod én már rég feladtam volna....."

Ha,a méhészkedésre gondolt!? Minek is kínlódik az ilyen!  Vagy megtanulja,vagy "fejlődik " visszafelé! :)

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2374 Dátum: 2021. Március 05. 17:45 »
Ma gyakorlatilag csak a meleg vizes itatót járták a méhek, de azt annyira lepték, hogy az úszókat a méhtömegtől nem lehetett látni.
Számomra érthetetlen, hogy a kaptárban szabadon lévő méhcsalád, ahol teljes lépkészleten vannak, hogy tud egyáltalán normális ütemben fejlődni.
Nyitva a szobaajtó bent meg ezerrel megy a fűtés, hogy a "csecsemők" meg ne fázzanak.
Nálam pedig csend és nyugalom, ajtó becsukva,az egész család jól betakarva, egy gyertyalángnyi energiával kétszer annyi "csecsemő fejlődik.
A fenti okfejtésem azon túl, hogy logikus, még valós is.
Akit ezzel győzködni kell, ott más problémák is lehetnek.
Egyébként ennek a hidegfrontnak én személy szerint örvendek.
Az elmúlt időszakban begyűlt rengeteg virágpor, szinte korlátozta az anyákat a petézésben.
Most legalább kikajázzák, és szépen növekedik a fiasítás felülete.
Arany szabály.
Nem az a lényeg, hogy hány kereten vannak a méhcsaládok, hanem hogy adott időszak alatt mennyi fiasítást nevelnek fel.
5-7 keretben lévő p..csányi fiasok nem tesznek ki 3 telit.
De azért jól hangzik, hogy nekem már egy hete 5 fiasom volt.
Ja de az hány négyzet deciméter?
És mennyi belőle a kelő?
Itt általában megakad a lemez.
A növények (mandula, kajszi, árvacsalán,kecskefűz) legalább egy kicsit sziesztáznak, aztán talán még egy picit tudnak róluk gyűjteni.
A hajnali fagyok viszont egyre aggasztóbbak.
Köszönöm a sok privát üzenetet, egyelőre többet nem teszek közzé.
Nagyernyei Attila

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2375 Dátum: 2021. Március 05. 18:06 »
Üdv.Uraim!
Azt jól teszed! :D

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2376 Dátum: 2021. Március 05. 18:12 »
Na, magadra vetted a privát üzenet kipontozott részét?
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2377 Dátum: 2021. Március 05. 18:46 »
""-, viszont többen állítják, hogy nem tudnak az anyáik a virágportól petézni, és jól jön ez a néhány napos bezártság.""

Mintha Jenő reggel kilenckor ezt már megírta volna! :)

Este háromnegyed hatra ott is összejött! :D    "Fáziskésésben"vannak ?? ;) :D :D

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2378 Dátum: 2021. Március 05. 18:51 »
Tőle tanulok!
Ja, csak reggel "Zöldültem", az egy napra elég is.
Nagyernyei Attila

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2379 Dátum: 2021. Március 07. 09:08 »
Sziasztok!

Tegnap volt egy fél órányi kirepülésre alkalmas idő, a fűtött itatót (parabolaantenna) úgy meglepték, hogy már alig fértek egymástól. Tavaly is hasonló volt (márc. vége - április eleje), akkor a fagyos hajnalok után napközben már 6-7°C-ban is ellepték a fűtött itatót, hogy szinte bundás lett a sok méhtől.
Többnyire 6 keretpáron (gyengébbek, mint tavaly) vannak (fél NB), a szűkítő egy NB keretbe foglalt 4cm-es polisztirol lap. A kaptár oldalához kívülről pedig odatámasztok egy 4-5cm-es NB méretű szivacsot (alatta meleg a kaptár oldala).
Felülről a menekülőtér tele van takarással, meg bent van a fejük fölött a fehérjés lepény.
Ezen kívül, a kaptárak hátának támasztok egy darab hullámlemezt, hogy a széltől is óvjam őket valamilyen szinten.

Üdv.: Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2380 Dátum: 2021. Március 09. 16:23 »
Szerintem helyzet van.
Ahogy nézem az előre jelzést, még szűk 2 hét van addig, hogy megjöjjön a valós tavasz.
A mai időjárást is benézték, felénk 9 fokot jósoltak, és lett 4.5.
Kérdés, hogy eltalálják e a következő napokat?
Véleményem az, hogy akinél necces az élelem ne várakozzon, hogy....majd gyűjtenek.
De mikor?
A méhcsaládok teljesen rábújtak a nyílt fiasra, és az életük árán sem hajlandók a fészken kívülre bátorkodni.
Ahol pedig élelem gond van, ott cselekedni kell, de azonnal.
Itt délen ma mindössze 4.5 fokot mértem, de sehol nem volt 6 foknál több.
Ez kevés ahhoz, hogy a fészken kívüli lépekhez kimenjenek "tankolni" a családok.
Akkor mit lehet tenni?
Rendkívül jónak tartom a zacsis etetést, mert ezzel serkenthetünk is, valamint a vízigény is megoldott.
Hátránya, hogy 2-3 naponta cserélni érdemes, nagyon munkaigényes, rendszeresen hűtjük a fészket.
A másik legbiztonságosabb a gyorsan beadott "cukorlepény bomba".
Ezzel átsegíthetjük a méhcsaládokat a nehéz napokon, és ha még van benne egy kis tuning is, (ásványi anyag, vitamin, timol stb)az is segíthet.
Tegnap előtt hallottam egy meredek dolgot.
Az egyik méhésztárs újságolta, hogy felkarcolt mézes keretekkel tűzdelte a családokat.
Nem kommentáltam, minden olvasó döntse el, hogy jól cselekedett e a kolléga.
Ahol annyi elég, hogy a takarót felhajtva ellenőrizzük a mézkészletet, ott nincs teendő.
Ellenkező esetben viszont nem tűr halasztást az élem pótlás.
Régen megdőlt már az a tézis, hogy......március 15 előtt nem bontok kaptárt.
Aki 2021-ben is ezt vallja, simán érheti meglepetés.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2381 Dátum: 2021. Március 10. 09:24 »
Attól függ, mit jelent a fészken kívülre bátorkodás. Nálam a "legerősebbek", amik amúgy sajnos nem egészségesek, és nem erősek, 9 hunor keretre vannak leszűkítve. Ilyen 6 fokokban, ha felülről rájuk nézek füsttel, 8 keretbe érő gömböt tudok halványan észlelni, viszont ha bármelyik hátsó saroknál megemelem füst nélkül a takarót, rögtön olyan 10 méh kirepül, és támad. Ezek a családok fűtenek már rendesen, és elérik a távolabb levő mézet, még fagypont körüli hőmérsékletnél is.
Viszont ha le lenne szűkítve a fészek, akkor tényleg nem mennének ki, kellene a lepény.
Azt nem tudom, ha ilyenkor napokig, netán hetekig nem tudnak kirepülni vízért, akkor akinél nincs belső itatás, serkentés, annál mi történik a fiassal? Elég-e nekik a kaptárban lecsapódó pára, ami a jó takarás miatt lehet nincs is? Olyat is hallottam, hogy a dolgozók a saját zsírtartalékaik elégetésével nyernek vizet. Ez igaz-e?


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2382 Dátum: 2021. Március 10. 09:40 »
Úgy dolgoznak hogy kiveri őket a víz!! Biztos igaz a dolog!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2383 Dátum: 2021. Március 16. 17:19 »
Ezt írja Mortimer:
"..9 hunor keretre vannak leszűkítve. Ilyen 6 fokokban, ha felülről rájuk nézek füsttel, 8 keretbe érő gömböt tudok halványan észlelni, viszont ha bármelyik hátsó saroknál megemelem füst nélkül a takarót, rögtön olyan 10 méh kirepül, és támad. "
A szűk fészek ilyenkor úgy néz ki, hogy ha lehúzom róluk a szűkítőt, ott is léputca van!
Tehát mindkét oldal utolsó lépjének külső oldalát is vastagon borítják a méhek!
Azért amióta hozzászólásodat írtad eltelt 1 hét, annyi méh kikelhetett nálad is, hogy ezt tapasztalod.
Erre mondta anno egykor az NB király....rágják már a szélén a gyékényt?
A méhcsalád olyan mint a harmonika, hidegben kissé összehúzódik, ahogy melegszik az idő szétterül.
Csak tudni kell ezzel a hangszerrel játszani.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2384 Dátum: 2021. Március 16. 18:44 »
Ez a fő baj, hogy kikelhetett annyi méh, viszont sok el is hullik. A tavalyiak biztos hullanak el, de lehet, már az ideiek közül is. Miért? Mert tele vannak a méhek nosema spórákkal és valószínűleg amőba cisztákkal. Családonként változó a mikroszkópos kép, de érdekes módon a legerősebbeknél talán még többet is látni. Így felesleges méhészkedni, mivelhogy a legjobb családok is csak max. félgázon üzemelnek, vagy úgy sem.
Normális gyógymód egyik kórra sincs, esetleg próbálkozások. Lehet marad a műlépre ütés akác után, aztán majd meglátjuk, lesz-e eredménye.