A méhcsaládok általános állapota

  • 3428 válasz
  • 966950 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2325 Dátum: 2021. Február 22. 15:37 »
Szervusztok!
Nálunk ma Tolna megyében ömlik be a szürkésfehér virágpor, két hete megy a melegvizes itató, ma kaptak Dulcofruct virágporos lepényt, és a meleg takarást. A mai napig csak immel ámmal jött kevés virágpor. Szirupos serkentést későbbre tervezek, hőmérséklettől függően talán március elejétől.

Üdv: Csaba

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2326 Dátum: 2021. Február 22. 20:09 »
A feles családok egyike. Valahogy "felvarázsolom" a Hunort is ,ami kritizálva lett. :)

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2327 Dátum: 2021. Február 22. 20:40 »
Ez meg a decemberben ami "kapott fél fiókot" mert "nem etettem fel rendesen" :D

Jelzem kibírták volna pótlás nélkül is!! Most 3 keretben fiasok vannak .A keretek háromnegyed részébe A 3 ból a középsőben mindkét oldalon,a másik kettő 1-1 oldalán.

Ezt csak azért írom ,mert "nem lógnak le a keretek aljára" Meg a félfiók is üres ami rájuk lett rakva dec,4-én! :) :)

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2328 Dátum: 2021. Február 24. 00:17 »
Ennek a kérdekedésnek nincs semmi értelme.

Mindenki tud jó méhcsaládokat tartani kaptár típustól függetlenül.
Ha!!!
-Megfelelően írtja az atkát.
-Ehhez minél kevesebb
vegyszert használ,vagy még jobb ha semmilyen szintetikus vegyszert sem használ.Szerves savakkal (főleg oxálsavval)a fiasítás mentes időszakban szublimálva vagy locsolva,mesterséges fiasítás mentes állapot létrehozásával a napraforgó utántól-november elejéig majd ezután kezelve.
-Nyáron szublimox vagy ahogy Kráner Feri hívja szolidox.
-A hordás mentes időszakokban eteti méheit
-ÉS A LEGFONTOSABB (amiért ezt az egészet elkezdtem írni)  SZERENCSÉJE VAN ÉS A MÉHEINÉL GAZDÁLKODÓ DÖBRÖGI VAGY KISGAZDÁLKODÓ OLYAN MÉREGGEL NYOMATJA A FÖLDJEIT AMIT KIBÍRNAK A MÉHEI !!!!!!

Szóval ezért a kiemelt mondatért írom az egész hozzászólást.
A vegyszeres mezőgazdaság ma olyan hosszúhatású mérgeket vagy olyan tankkeverékeket használ amit nem bírnak ki a méheink és hamarabb (vagy azonnal) elpusztulnak mint a biológiailag lehetséges életkoruk.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2329 Dátum: 2021. Február 24. 19:19 »
Szarok a méheid? Itt is van egy pár! :)

Attilának  raktam fel ,így többet lát  belőlük.  De ,HA már így "megszólítottál " többedjére!

Ez a kettőnk között a különbség: nekem ,ha mutatnak jó családokat elismerem,te meg "kérkedésnek " fogod fel!

A kezdőknek meg azt "üzened" ,"mindenki tud jó családokat tartani bárminemű tudás nélkül is!  Csak Azt a pár dolgot kell betartani amit sorolsz.  (SZERENCSÉJE VAN ÉS A MÉHEINÉL GAZDÁLKODÓ DÖBRÖGI VAGY KISGAZDÁLKODÓ OLYAN MÉREGGEL NYOMATJA A FÖLDJEIT AMIT KIBÍRNAK A MÉHEI !!!!!!)

Nem kell hozzá érteni!   Ezt már mondtad nekem egyszer!    Na látod "igazad" van! ;D ;D

Ezért ilyenek a családok!!! :D :D :D  (zöme)!
« Utoljára szerkesztve: 2021. Február 24. 19:25 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2330 Dátum: 2021. Február 26. 10:31 »
Oszkár!

Neked mindig igazad van.
Te,soha nem kioktatsz és soha nem kérkedsz.
Vissza lehet olvasni írásaid.

Kezdőknek írhatunk mi bármit.Sokkalta nehezebb ma méhészkedni mint 20 éve,mégis indulnak az új méhészetek.Hobbisták ahol nem számít mennyibe kerül a méz úgy is folytatják bármi is történjen.Viszont a magyar méhészeti ágazat leáldozóban van.Sajnos.A fő ok még mindig a mezőgazdasági szántó területek vegyszerezése,mert ez tönkre vágja méhcsaládjaink.Úgye méh nélkül még  a Te csoda technológiád sem működik.
Ha nálad a mérgek nem okoznak veszteségeket el ne áruld hol vagy,mert a kollégák meglepnek mint a szèl.
Te aki valószínűleg csak egy helyen méhészkedsz nem tudhatod mekkora különbségek vannak telephely és telephely között.
Sok helyen tartjuk a méheink.Több mint 30 telepen,volt,hogy még ötven helyen is voltak.Mi látjuk milyen óriási különbségek vannak ezek közt.
Egyik évben (vagy egyes években) itt másik évben ott kutyáodnak le családok.Az egyforma technológia miatt nagyjából egyformának kellene lenniük.

És!Semmi változó nincs két egymás melletti telephelynél csak az,hogy az egyik elérte az adott kultúrát a másik nem.Amelyik olyan szerrel kezelt növényre jár ami azonnal öl,azaz letális dózist kap a méh,az látható.Az aljas módon ölő szerek később (ha szubletális,nem azonnali halált okozó dózist kap csak) akár hónapokkal később pusztítanak.Pld Felneveli a család a téli méhet a vegyszeres napraforgó vagy kukorica virágporon ami megrövidíti az életét és így nem él 7 hónapot.
Elsősorban nem rajtad múlik,hogy jók a méheid,hanem a környékbeli gazdák vegyszer hasznàlatán.Igaz amit írtam.Ha az alap feltételeket biztosítod a méhcsaládnak,van az időszaknak megfelelő méze,hordás van,atkátlan,van jó anyja,nem engeded megrajzani tőled és technológiádtól,kaptár típustól függetlenül jó családot tart fenn
A mézelő méhünk csodálatos élőlény,kíváló immunrendszert (minden ellenkező híresztelés ellenére van neki és sokkal fejlettebb mint eddig tudtuk) fejlesztett
az év milliók alatt.
A méhészeti szaktudás csak a magasabb haszon eléréséhez kell,az alap feltételek biztosítása estén a méhek rendezik.Erre bizonyíték évmilliók fennmaradásuk,illetve az atka előtti csodálatos vad családok léte.Egy fa egy hordó méz.

Hagyd abba a kérkedést és kioktatást.Te és én is csak kis pontok vagyunk a nagy és csodálatos élővilágban.
Az ember szégyenletes módon eddig csak bele rondított ebbe gyönyörű rendszerbe.

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2021. Február 26. 10:40 írta Csányi Antal »

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2331 Dátum: 2021. Február 26. 10:46 »
Olvasd vissza!!! Ha tudod!! Magam töröltem mindet!! ;D ;D

Megint melléfogtál!!

"Te és én is csak kis pontok vagyunk a nagy és csodálatos élővilágban.
Az ember szégyenletes módon eddig csak bele rondított ebbe gyönyörű rendszerbe."

Ebben viszont egyetértek veled!  De azért nem leszünk barátok!!! :)
« Utoljára szerkesztve: 2021. Február 26. 11:00 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2332 Dátum: 2021. Február 26. 10:57 »
A helyedben én is ezt tettem volna.
Nem baj,hogy melléfogtam.
Legalább kettőnk közül Te tökéletes vagy.


*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2333 Dátum: 2021. Február 26. 11:02 »
Tudod, "Galambokkal sakkozni........."! ;D  "Tökéletes", nem! De, törekszem rá!!
« Utoljára szerkesztve: 2021. Február 26. 12:24 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2334 Dátum: 2021. Február 26. 11:38 »
Látod itt van az a bizonyos szint ami alá Te -meg harcos társaid- “lementek”,én meg nem vagyok hajlandó.Már erről beszélünk két napja Attilával.
A Hadházi Laci humoristának van egy új előadása,a szomszédait figurázza ki benne.Úgy érzem magam mint Hadházi.
Van Hadházinak egy jó mondata,kicsit másképp fogalmazza meg mint Eszterházy Péter azt bizonyos alsó a szintet.
Lényeg ha levisznek erre a szintre ott nem nyerhetsz ott Ők a nyerők.
Én is így jártam Veled.
Te nyertél mindenben igazad van.
További jó “galambozást”.

Csányi Antal

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2335 Dátum: 2021. Február 27. 07:19 »
Anti ereszd el!
Sokkal jobb itt fent mint ott ahol ők tartózkodnak.
Írjunk továbbra is a valóságról, arról amit látunk a kaptárakban.
Tegnap végeztem a méheim átnézésével.
Ez egy gyors vizsgálat volt, néhány család fészkén igazítani kellett, volt amelyikről 2 keret is lehúztam, hogy a fészke be tudjon "gyulladni".
Egyébként a táblás fiasok csak az álom kategóriája maradnak.
Mivel pár napja eldördült a virtuális startpisztoly, hogy a méhcsaládok akácig mennyi fiast tudnak felnevelni, ez volt most a legfontosabb teendőm.
A záró lépekben és a fiasok körül egész szép friss virágporkészletet halmoztak fel a családok.
Fiasítás 2-3 lép mindkét oldalán nagy nyitott tenyérnyi, összetételében a feddett részek nagyobbak.
Február végén ez igen ritka, valójában nem is emlékszem még hasonlóra.
Megjegyezni kívánom, hogy néhány anya csak most lendült be igazán, azoknál szinte semmi fedett nem volt, viszont nyitott annál több.
Ezeket megjelöltem, ha sikerül, tőlük nevelem az anyákat.
Sokszor megfogalmaztam, hogy a korai fias vágja igazán a méheket, ez a generáció váltáskor lesz igazán szembetűnő.
Véleményem szerint az idei szezonkezdet legnehezebb időszaka következik.
A fiasítás nagyságához képest a hőmérséklet drasztikusan visszaesik.
Erre való tekintettel is húztam keményebben össze a fészkeket, és takartam a szokásosnál erősebben.
A mézkészletük még 2 télre elegendő lenne, ez megnyugtató.
A méhcsaládjaim erősségéről nem szívesen nyilatkozom, mert ez ismét támadási felület.
Mint írtam veszteségem nincs, bizakodó vagyok.
Az elkövetkező napokban amit "perdöntőnek" tartok, az a méhek meleg vizes itatása!
Most rajtunk a sor, hogy ezt profi módon megoldjuk, mert rengeteg méh ledermedhet, ha ezt nem biztosítjuk számukra.
Én is beszereztem egy "okos akvárium fűtőt", melynek hőfoka 21-35 fok között állítható, és ha a hőmérsékletet eléri, kikapcsol.
Miért volt erre szükség?
Mert a napkollektor ebben a borongós időben nem biztosít megfelelő meleg vizet a méheknek.
Aki erre nem figyel kellőképpen oda, majd a panasz topikban olvashatjuk tőlük.....pedig kiteleléskor miylen szépek voltak.
A méhek a vízre az életük árán is kimerészkednek!
A "zacsis etetés" talán még ettől is jobb.
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2336 Dátum: 2021. Február 27. 09:25 »
"Látod itt van az a bizonyos szint ami alá Te -meg harcos társaid- “lementek”,én meg nem vagyok hajlandó.Már erről beszélünk két napja Attilával."

"Rágjátok" át rendesen ,de azért nézzetek már magatokba is!

Nem akarom keresgélni ,csak amire emlékszem!

Amikor Attila, "lehurrogta" az atka irtót maguk keverőket( csináljanak vállalkozást és menjenek el forgalmazónak, a méz cukortartalma (Csányi Antaltól), Februárba műlépre ütik a méheket,.....stb)  És még ezek után kiskakas buzdítja a kezdőket ,hogy kérdezzenek bátran!?   

Kérdezni lehet,csak mit higgyenek el?

"Írjunk továbbra is a valóságról, arról amit látunk a kaptárakban."

"Ez egy gyors vizsgálat volt, néhány család fészkén igazítani kellett, volt amelyikről 2 keret is lehúztam,"   KÉT keretre ! Értitek! :)

"A méhcsaládjaim erősségéről nem szívesen nyilatkozom, mert ez ismét támadási felület."

Kell ennél több??

"Sokkal jobb itt fent mint ott ahol ők tartózkodnak."

Valóban "FENT"? :)

És ezek után jön a "lelki terror"!   "Nem eressz hozzá,kioktatsz ,dicsekszel,ereszd el ,Te nyertél mindenben igazad van"...stb!

Nem folytatom! pedig tudnám még!!! ::)





 

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2337 Dátum: 2021. Február 27. 11:58 »
Van 3 gyengebb csaladom Hunor kereten, meg kezdo vagyok. Sajnos nem sikerult jol betelelnem, keveslem az elelmet, szamukra eleg, de a fiasitas neveleshez nem hiszem. (Szerdan jo idoben 5-6 keretre szukitettem oket, eros takarassal oldalrol fentrol.) A tervem az hogy hetente kapnak fel kilo feherjest, fel kilo naturt, es egy 7dl (1:1) szirupot zacskoban.
Ez az adagolas megfelelo megoldas lehet?

*

wr

  • *****
  • 889
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2338 Dátum: 2021. Február 27. 14:24 »
Ha van tartalékban mézes léped inkább azt adj nekik. Nem tudom mi az a fehérjés meg a natúr, de ha lepényt jelent azt úgy szokták csinálni valamikor nagyon régen, hogy sörélesztőt, szójalisztet és tejport tesznek bele, hogy mennyit és milyen arányban meg nem mondom mert én nem szoktam lepényezni.
7dl 1:1-es szirupot én biztos nem adnék nekik. Eleve soha nem adnék 1:1-est, a leghígabb amit adok az 1kg cukorhoz 7 deci víz. A 3-4 deci is bőven elég szerintem, és lehetőleg úgy tedd be, hogy ne kelljen nekik kimenni érte, tehát a takarás alatt legyen a szirup is. Most még nincs annyi fiasuk hogy nagy adag kelljen, többet ártasz vele ha nem fogy el és ott marad felettük hidegen.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2339 Dátum: 2021. Február 28. 07:44 »
Oszkár, ezt a két keret dolgot benézted.