A méhcsaládok általános állapota

  • 3433 válasz
  • 967365 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2190 Dátum: 2020. Szeptember 18. 22:17 »
Nekünk, akiknek van egy ilyen szép és mindent megfogalmazó nyelvünk, miért kell elharapott szóvégű, értelmetlen szavat használnunk a napraforgóra? Miért spórolunk azon az öt betűn? Ez is egy olyan szép szó, amit semmi értelme meggyötörni ezzel a divatos rövidítéssel. Nem azzal, kellene kezdeni a gondok felgöngyölítését, hogy ki boldog és ki boldogtalan, hanem a hozzáállással., a méhészet kultúrájával, szakmaiságával és a felelősséggel, amit egymás iránt kellene tanúsítanunj.
Molnár Imre Zoltán.

*

nata

  • ***
  • 175
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2191 Dátum: 2020. Szeptember 19. 13:07 »

Milyen zacskót használsz (milyen vastag), mennyi idő alatt hordják el belőle a szirupot, és mikor rakod be?

A legvékonyabb kiflis zacskót. Fényes nappal rakom be, 2 nap alatt rágják ki és hordják el kb.

*

T82

  • **
  • 68
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2192 Dátum: 2020. Szeptember 19. 18:47 »
Üdv.
Én 5l fagyasztóba való zacskót, nagyon vékony, de ezt a családok egy része már fél órán belül kirágta.Ha délelőtt raktam be estére elhordták a 1.5l szirupot. Az lett a vége hogy visszatértem az esti etetéshez.

molnarzoli75
Már rég feladtam azon probálkozásaimat hogy hassak az emberek hozzáállására, kulturájára, szakmaiasságára és felelősségtudatára. Magyar embernek megmagyarázni hogy valamit rosszul csinál és hogy másképp kellene, szerintem lehetetlen. Legalábbis addig ameddig saját maguk nem akarnak megváltozni. Az emberek nagy része nem gondolkodik hanem érzelmi alapon reagál figyelmen kívül hagyva a tényeket.
Nagyon off lett.
« Utoljára szerkesztve: 2020. Szeptember 19. 19:04 írta T82 »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2193 Dátum: 2020. Szeptember 19. 19:36 »
Akkor végre legyen egy kis szakma is.
Méhészetemben most jött el az idő, hogy ismét tudom szűkíteni a családokat.
A legtöbb méhcsaládot 7 NB lépre szorítottam, de van néhány 6-os, és eddig 1db 5 lépre szűkített is. (Az későn váltott anyát.)
Mivel átlagban 1-3 lépben van még fias, és ezek felett gyengébb a mézkoszorú, a fészekből kivett kevésbé (félig) mézes lépeket a fészken kívül felkarcolom.
A Zöldön ezért kikiáltottak sarlatánnak, meg méhpusztítónak.
Aki precízen hajtja ezt végre, akkor a hordástalanságban sem lesz kutatás, rablás.
Alap, hogy a kijárókat nagyon durván leszűkítem, mielőtt elkezdem a munkát.
Ez azt jelenti, hogy 2 maximum 3 centi széles 8 mm magas csupán.
Amikor kihordták a lépekből a méhek a felkarcolt mézet, néhány nap múlva megbővítem a kijárókat.
Felül teljesen letakarom őket, hogy a szag ne tudjon kijönni a kaptárakból.
Magammal viszek egy langyos vízzel félig telt vödröt, melyben sokszor megmosom a szolgámat, és a fedelező villát is ebbe teszem.
Minden apróságon el lehet csúszni, és akkor már áll is a bál.
Nagyon régóta így csinálom, soha semmi gond nincs belőle.
20-25 kaptár leszűkítése után máshol bontok kaptárt.
A kijárókban nincs boksz, de örömrepülés természetesen van.
Lényeg, hogy a felkarcolt mézes lép és a szűkített család között is legyen egy fal, ami lehet egy műanyag lap, farost lemez, melyen csak egy szűk átjáró van.
A felkarcolt keretet természetesen ezen kívülre helyezem, és nem "tökölődve" dolgozok.
Mi a leggyakoribb hiba?
Nem szűkítik le a kollégák drasztikusan a kijárót.
Nem takarják be hermetikusan a felkarcolt lépeket.
Lassan "tökölődve", bámészkodva dolgoznak.
Sosem próbálták mert, azt hallották, hogy ez kész öngyilkosság.
Rakodóban lehet mézes lépet karcolni?
Természetesen.
Alul a kijáró és a fészek, erre takaró fólia, egyik sarka tenyérnyire felhajtva, és arra nagyon odafigyelve, hogy a felkarcolt lépből a méz nehogy a fiókok között kifolyjon.
27 évig csináltam gond nélkül!
Ahol most kel ki a fiasítás azokban a lépekben kevés a méz!
Ez a Hunoroknál akár kritikus is lehet ha, ezeket a lépeket nem vesszük ki, vagy nem pótoljuk sürgősen a mézkészletet.
Ennek február-március fordulóján lenne jelentősége, ami a család pusztulásához is vezethet úgy, hogy a mellette lévő léputcákban "tökig" mézes lépek vannak.
Remélem csak az érdemi hozzászólások következnek, a fikázók és a Zöld "zsenik" kerüljenek.
Amennyiben kedvem úgy hozza, holnap készítek róla néhány fotót....de ezt nem ígérem.
A végére hagytam, de lényeges.
Általában a fiatal anyás családok anyái még erősen petéznek, és nyitott tenyérnyi nyílt fiasok is vannak.
Ezeknek erősebb lépeket kell felkarcolni, de nem egyszerre az összeset!!!!!!!
Megjelölöm őket, de ez már jóval kevesebb munkával jár.
Néhány nap múlva csak a fészken kívül "babrálva" egy újabb lép felkarcolásával villámgyorsan megoldom.
Nagyernyei Attila



*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2194 Dátum: 2020. Szeptember 19. 21:03 »
Attila!

Szinte szóról-szóra hasonlóan csináltam ma én is, annyi a különbség, hogy nem karcoltam. Azt majd akkor, ha végeztem mindegyikkel. A fészektől a karcolt lépet a válaszfal választja fogja elválasztani, a karcolt lépet lépeket gondosan takarom. A mai napba még beiktattam 20 családnál az anyazárkázást. Ezek között vannak higiénikus aljdeszkás családok is, kíváncsi vagyok, hogy alakul majd az atkahullás ezeknél és a nem zárkázottaknál....


Nb18

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2195 Dátum: 2020. Szeptember 19. 22:38 »

A mai napba még beiktattam 20 családnál az anyazárkázást. Ezek között vannak higiénikus aljdeszkás családok is, kíváncsi vagyok, hogy alakul majd az atkahullás ezeknél és a nem zárkázottaknál....
Nb18
Erre én is kíváncsi vagyok.
Elvileg nagy különbség nem lesz,mert három hét alatt a kint lévő-foretikus-atka,szerintem nem pusztul el.
Ha majd kezelsz közben vagy a végén akkor lesz különbség.
Mivel még ilyen kísérletet nem csináltam,lehet,hogy meglepődök majd a végén.

Csányi Anti

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2196 Dátum: 2020. Szeptember 20. 07:15 »
Anti!

Természetesen fogok közben kezelni. Az atkahullásnál arra gondoltam, hogy a zárkázás után a kezelések hatására mennyi atka jön majd le a zárkázottaknál és a nem zárkázottaknál.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2197 Dátum: 2020. Szeptember 21. 20:19 »
Akkor ahogy ígértem teszek fel néhány fotót a mai állapotokról.
A képeken lehet látni, hogy az oldaltakarón kívül is vannak méhek, hiszen ott van a felkarcolt méz.
Majd szépen behúzódnak, közben az utolsó kikelt fiasok helyére bespájzolják ezt a készletet.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2198 Dátum: 2020. Szeptember 21. 20:57 »
Üdvözlet!

Hasonló a helyzet nálam is, videót nem sikerült feltennem, ezért egy screenshottal pótlom.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2199 Dátum: 2020. Szeptember 29. 19:33 »
Vannak az életben olyan helyzetek amikor az embernek mázlija van.
A mostani időjárás rendkívül kedvezett a fészken kívüli mézes lépek felkarcolásához, mivel a hűvös-borondós idő visszatartotta a családokat, így sokkal gyorsabban tudtam haladni, nem kellett annyira takargatni.
Szombaton meglátogatott a vándortársam, akivel pályafutásom elejétől kezdve együtt méhészkedünk.
Nézte, hogy mit csinálok az NB-ben, mert neki KB egyenlő lépes rendszere van.
Nála még ezt a húzást nem lehetett megcsinálni, mivel olyan helyen vannak a méhei (Szekszárdon egy löszfal védi a méhesét) emiatt még több a fiasítása, és ő már nem fog karcolni.
Majd talán most a hét végén kell átbújnia a méhészetét, és azokat a kereteket kivenni, ahol az utolsó fiasok kikeltek.
Én nem voltam rest az egész állomány szinte összes lépjét  a kezeléskor kicsit megemeltem, hogy érezzem a lép súlyát.
Így nem érhet nagy meglepetés!
Van más megoldás ezen "tökölődős" módszeren kívül?
Hát persze.
Maradjunk az előbbi kifejezésnél, "tökig" fel kell etetni a méheket, akkor nincs mit emelgetni.
És a költségek?
A nettó éves bevételünket erősen csökkenti a felhasznált takarmány mennyisége, ezzel sem árt számolni.
Azon meg kár rugózni, hogy a nektár eredetű telelő élelem mennyivel jobb a tavaszi fejlődéskor.
Én is etettem, de az inkább csak serkentés volt.
A családok dugig vannak kajával, február-március fordulóján nem kell cukorlepénnyel rohangálnom, hogy elfogyott valamelyik léputcában a méz.
Kollégám aki egy délutánt toporgott mellettem, annyit mondott.....tökéletes.
Pedig ő nagyon kritikus mindenkivel, és azt szeretem benne, hogy akkor is szól ha valamivel nem ért egyet.
Nagyernyei Attila

*

ati22

  • **
  • 51
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2200 Dátum: 2020. Október 03. 19:23 »
Vannak az életben olyan helyzetek amikor az embernek mázlija van.
A mostani időjárás rendkívül kedvezett a fészken kívüli mézes lépek felkarcolásához, mivel a hűvös-borondós idő visszatartotta a családokat, így sokkal gyorsabban tudtam haladni, nem kellett annyira takargatni.
Szombaton meglátogatott a vándortársam, akivel pályafutásom elejétől kezdve együtt méhészkedünk.
Nézte, hogy mit csinálok az NB-ben, mert neki KB egyenlő lépes rendszere van.
Nála még ezt a húzást nem lehetett megcsinálni, mivel olyan helyen vannak a méhei (Szekszárdon egy löszfal védi a méhesét) emiatt még több a fiasítása, és ő már nem fog karcolni.
Majd talán most a hét végén kell átbújnia a méhészetét, és azokat a kereteket kivenni, ahol az utolsó fiasok kikeltek.
Én nem voltam rest az egész állomány szinte összes lépjét  a kezeléskor kicsit megemeltem, hogy érezzem a lép súlyát.
Így nem érhet nagy meglepetés!
Van más megoldás ezen "tökölődős" módszeren kívül?
Hát persze.
Maradjunk az előbbi kifejezésnél, "tökig" fel kell etetni a méheket, akkor nincs mit emelgetni.
És a költségek?
A nettó éves bevételünket erősen csökkenti a felhasznált takarmány mennyisége, ezzel sem árt számolni.
Azon meg kár rugózni, hogy a nektár eredetű telelő élelem mennyivel jobb a tavaszi fejlődéskor.
Én is etettem, de az inkább csak serkentés volt.
A családok dugig vannak kajával, február-március fordulóján nem kell cukorlepénnyel rohangálnom, hogy elfogyott valamelyik léputcában a méz.
Kollégám aki egy délutánt toporgott mellettem, annyit mondott.....tökéletes.
Pedig ő nagyon kritikus mindenkivel, és azt szeretem benne, hogy akkor is szól ha valamivel nem ért egyet.
Nagyernyei Attila
Attilától szeretném kérdezni,hogy meddig lehet ezt felkarcolást csinálni.Esetleg most, október első hetében még lehet?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2201 Dátum: 2020. Október 03. 19:37 »
Szerintem igen, mivel ennyire jó idő van, és csak pár kilónál többet nem szabad, ugyanis még nagy részét le is kell fedniük.
Én teljesen kész vagyok a beteleléssel, már csak a maradék atkák túlvilágra való küldése miatt bontok kaptárt.
Nem győzöm eléggé hangsúlyozni, hogy a méz mostani felkarcolása nagyon gondos munkát kíván a méhésztől.
Szépen be kell a családot utána takarni, hogy a szag ne menjen ki, valamint a szűkített kijárónyílástól távol, a fészken kívül szabad a lépet betenni. ( A szűk kijáró akkora, mint a kisujjam fele!)
Semmi gond nem lehet, max egy örömrepülés.
Ma Bicska meglátogatott a méhészetemben, és felülről belekukkantottunk jó néhányba.
A kaptárak mögött semmi szaglászás, csend, béke, nyugalom, full mézesek.
Aki nagyon majrés, és fél a nappali karcolt mézes lép berakásától, nekik azt ajánlom, hogy késő délutánra tervezzék a beavatkozást.
Én csináltam reggeltől estig, néha pozíciót váltottam amikor nagyon ficánkoltak.
A méhesháznak először az alját, másnap a tetejét csináltam, de ott sem volt gond.
Jó munkát, most még nem késő.
Üdv:
Nagyernyei Attila

*

ati22

  • **
  • 51
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2202 Dátum: 2020. Október 03. 19:47 »
Szerintem igen, mivel ennyire jó idő van, és csak pár kilónál többet nem szabad, ugyanis még nagy részét le is kell fedniük.
Én teljesen kész vagyok a beteleléssel, már csak a maradék atkák túlvilágra való küldése miatt bontok kaptárt.
Nem győzöm eléggé hangsúlyozni, hogy a méz mostani felkarcolása nagyon gondos munkát kíván a méhésztől.
Szépen be kell a családot utána takarni, hogy a szag ne menjen ki, valamint a szűkített kijárónyílástól távol, a fészken kívül szabad a lépet betenni. ( A szűk kijáró akkora, mint a kisujjam fele!)
Semmi gond nem lehet, max egy örömrepülés.
Ma Bicska meglátogatott a méhészetemben, és felülről belekukkantottunk jó néhányba.
A kaptárak mögött semmi szaglászás, csend, béke, nyugalom, full mézesek.
Aki nagyon majrés, és fél a nappali karcolt mézes lép berakásától, nekik azt ajánlom, hogy késő délutánra tervezzék a beavatkozást.
Én csináltam reggeltől estig, néha pozíciót váltottam amikor nagyon ficánkoltak.
A méhesháznak először az alját, másnap a tetejét csináltam, de ott sem volt gond.
Jó munkát, most még nem késő.
Üdv:
Nagyernyei Attila
Köszönöm szépen, a gyors választ.Holnap akkor gyorsan megcsinálom.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2203 Dátum: 2020. Október 05. 07:23 »
Az atkairtás rovatban olvasom, hogy a méhésztársak egymásnak javasolják a kevéske fiasítás elvételét, és az utána való kezelést.
Ácsi!
Először azt beszéljük meg, kinek hol van a méhészete.
Miért?
Mert a méhcsaládok állapota a fiasítás mennyiségétől is függ, és ez méhészeten belül, de tájegységenként biztosan változik.
Lent délen, Baranyában ahol a "Kolduskrizantém" (őszirózsa) most mézel a legjobban, NB18-ban sok felé még 3 keretben kiterjedt fiasok vannak, és javában petéznek az anyák.
Szekszárdon attól függ, hogy hol van a méhészet (löszfal oldalban) vagy Északi hűvös völgyben, lehet 1-2 keretben kiterjedt fias, de a másik estben akár fiasítás mentesek is lehetnek már most a családok.
Nálam is változó a helyzet, de még van nyitott tenyérnyi fiasom 1-2 keretben.
Ha pedig alacsony az atkaszám (1-2 db) családonként, akkor bizony ezek a méhek még jól jöhetnek a télen.
Tehát mérlegelni kell, hogy sok az atka kevés a fias, akkor egyet értek az elvételével, de ha valaki folyamatosan védekezett és alacsony az atkaszám, akkor vétek elpusztítani a nyitott tenyérnyi, vagy annál nagyobb fiasokat.
Így kerek a történet.
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 890
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2204 Dátum: 2020. Október 06. 08:42 »
Szökőévente azért tudsz írni értelmes dolgot is. Ilyenkor fiast elvenni vétek, minden darab ilyenkor kikelő méhre szükség lesz majd tavasszal.