A méhcsaládok általános állapota

  • 3429 válasz
  • 967100 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2175 Dátum: 2020. Július 20. 08:54 »
Tehát tartozom egy adattal amit tegnap írtam arra itt a válaszom:
"Majd közlök veletek egy számot, hogy mennyit is költött el monitoringnak álcázott kárfelmérésre az OMME elnökaspiránsa."
Az OMME monitoring (nagyon nehezen írom le ezt, mert mint tudjuk egy sima kárfelmérésről van szó) 2007-2008-ban kezdődött.
Eddig a kárfelmérésre évi 30 milliót költöttünk főként a Magyar Méhészeti Nemzeti Programból na és az OMME-ba beérkező adónk 1 %-ból!
Nem nehéz kiszámolni, hogy közel 400 milliót költött el Tóth Péter, az eredményt meg látjuk.
Ezek a számok nagyon közel vannak a valósághoz, de mivel nem vagyok és nem is leszek az OMME vezetésében, így csak tájékoztató jellegűnek szántam.
Véleményem szerint, ha a repce és a napraforgó alatt gyűjtött virágpor, növény, méhkenyér, na és méhpempő minták szakember kezébe kerültek volna, már rég túl lennénk ezeken a "rejtélyes" méheltűnéseken.
Reményeimet szeretném kifejezni, hogy jövőre másként fognak történni a vizsgálatok, mert egyelőre az van, hogy futnak az események után.
Arról pedig végképp nem tudok (bár jó lenne ha megcáfolnák), hogy a méhpempőt megvizsgálták e?
Na és mi van a kukorica virágporával?
Évtizede mondom, hogy mindig a napraforgóra vannak "rákattanva" de valójában a kukorica virágpora teszi tönkre MOST is a méheinket, a repce meg sima ügy volt eddig is.
A végére hagytam, de volna egy általános kérdésem.
Mindig arról beszélnek a mezőgazdaságot irányítók, hogy veszélyben van az élelmiszerbiztonság, meg lassan nincs takarmány az állatoknak.
Akkor a Tolna megyei Dunaföldváron miért van hegyekben a bioetanol-biodízel gyárban a kukorica?
Élelmiszerből üzemanyagot gyártunk?
Ezért vannak bajban a méhcsaládok, mert meggyőződésem, hogy az ipari felhasználásra szánt kukoricában nem spórolnak vegyszerekkel, egy a cél minél magasabb legyen a hozam.
És itt vagyunk mi méhészek, ettől szívunk ezért ilyenek a méhcsaládjaink napraforgón, amikor el kezd a kukorica virágozni, amit üzemanyagnak szánnak.
Nekem erről ez a véleményem, jövőre talán már bizonyítani is tudjuk.....vagy újabb fél milliárd megy a lecsóba kárfelmérésre.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2176 Dátum: 2020. Július 20. 20:43 »
Hát igen!
Sok sok éve arról beszélgetünk mi Méhészek hogy a szántóföldi növények virágzásakor mekkora kárt szenvedtek méhcsaládjaink.
Azt kérdezzük egymástól azzal marcangoljuk magunkat,hogy mit hibáztunk el,hol rontottuk el a méhészeti technológiát,hogy ismét gyengék a méheink.
Tudom én is végig éltem ezen érzéseket,én is a technológiánkban kerestem a hibákat.
Az a nagy büdös helyzet,hogy nem rajtunk méhészeken múlik méhcsaládjaink egészsége.Egyre  nehezebb a méheket jó erőben tartani,mert ma a mezőgazdaság növényvédelemnek nevezett része iszonyatosan természet pusztító.
Hosszúhatású szereket,mérgeket használnak melyek nem bomlanak addig le amíg a méhek elkezdik látogatni a növényeket.Azt hiszem nagyon valószínű,hogy sok méheltűnéses estnél a lebomlás nem éri el azt a szintet,hogy ne károsítson.
Ez a fő gond a neokkal a klórpirifosszal és még kitudja hány hosszúhatású vegyülettel.
Később folytatom.

Csányi Antal

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2177 Dátum: 2020. Július 20. 23:15 »
Sziasztok!

Én is azt tapasztalom, hogy egyre nehezebb "népesen" tartani a családokat. A folyamatos serkentésnek sincs olyan eredménye, mint régen. Mi lenne, ha még nem is serkenteném őket (május végétől...)?
Jelenleg, szántóföldi környezetben lévő családok napraforgó virágzása alatt (többféle tábla is van), élénken hordják a szójalisztet a tálcáról. Ahol van, hordják a parlagfű és fekete üröm virágporát (ez utóbbiakat korábbi években figyeltem meg). Napraforgóról a hordás elhanyagolható.
Mindebből az látszik, hogy nem csak folyamatos vegyszer terhelésnek vannak kitéve, hanem súlyos fehérjehiányban is szenvednek.
Erdősebb-zártkertes-parlag területes részen lévő méhek nem foglalkoznak a szójaliszttel.
Hamarosan kapják a virágporos lepényt.

Üdv.: Attila

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2178 Dátum: 2020. Július 20. 23:40 »
méhész <-> növényvédős

van az a mondás, hogy egy seggel két lovat nehéz vagy nem is lehet megülni.
s mi a helyzet akkor, ha ráadásul a két ló ellenkező irányba rohan?
ez egy igen érdekes helyzet.
Igazából a nagyhal simán meg(v)eheti a kishalat, ha akarja.

Üdv.: Attila


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2179 Dátum: 2020. Július 22. 13:25 »
Tisztelt Fekete-Fehér Méhészklub olvasók!
Szeretném jelezni, hogy hamarosan karbantartás lesz a honlapunkon.
Magasabb csomagra váltunk, mivel ez a tárhelyünk betelt.
Az üzemszünet akár néhány napig is eltarthat amíg a szolgáltató elvégzi a szükséges módosításokat!

Üdvözlettel:
Nagyernyei Attila
Klubvezető

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2180 Dátum: 2020. Július 26. 07:28 »
Kipergettük a napraforgót, és ezzel egy időben a családok fészkét is átnéztem.
A hárs (alatti) utáni népességfogyásnak hála az égnek már híre sincs, valamint a fiasítások mennyiségével is rendkívül meg vagyok elégedve.
Ez annak köszönhető, amikor láttam, hogy a napraforgó nem igazán adja, azonnal végigtűztem az egész állományt.
Így legalább a méhcsaládok szépek, és a fészekben gyakorlatilag bent van a telelésre elegendő mézmennyiség.
Most ismét 2 szép zsemleszínű léppel tűztem, tehát ebből a szempontból elégedett vagyok.
Néhány anyának rossz hírem van, de őket csak a telephelyemre való visszaszállítás után távolítom el.
Nagy a bűnük, a petézésre rendelkezésre álló szűz lépeket kikerülték, és engedték elmézesedni.
Nálam ez egy teszt, és sajnos ez az ilyen anyák végét jelenti.
Ma fogom megszámolni mennyit kell cserélnem, de ahogy érzem 8-10 anyáról van szó.
A szolidágó (aranyvessző) virágporát már látom, hihetetlen korán kezd ez a növény is.
A rengeteg csapadéknak köszönhetően idén meglepetésre is képes lehet, természetesen jó értelemben.
A csalódásból már elég volt.
Idén szinte minden mézfajtából fele, negyede lett az átlagos évekhez képest.
Gondolom ezzel nem közöltem nagy hírt, mert másoknál hallok sokkal rosszabbakat is.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2181 Dátum: 2020. Július 29. 10:26 »
Továbbra is megy az üzengetés, de én most más stílusra váltok, mert érzem, hogy Molnár Jenő nem érti írásaimat, emiatt locsog csacskaságokat.
Ezt írja odaát:
"A jelenlegi beszélgetés meg onnét indult, hogy ki kell dobálni a szűzlépet nem petéző anyákat július utolsó napjaiban a 38 éve méhészkedő szerint, akitől pl. én is tanulok."
Mit is írtam amit kivancsi111 nem ért?
Ezt:
"Néhány anyának rossz hírem van, de őket csak a telephelyemre való visszaszállítás után távolítom el.
Nagy a bűnük, a petézésre rendelkezésre álló szűz lépeket kikerülték, és engedték elmézesedni."

Mikor tettem be ezeket a szűzlépeket?
Amikor a napraforgó el kezdett virágozni, és most a végén amikor ismét ellenőriztem a családokat, ezek voltak az elsők amiket kiszedtem.
Amelyik anyák ezt kikerülték, nálam nem érik meg a tavaszt.
Aki eladja a méheket annak meg mid 1.
Utána ezt írom:
" Most ismét 2 szép zsemleszínű léppel tűztem, ..."
Ezen is már rég túl vagyok!
Tehát ilyenkor július végén már rég kiszedtem a szűz lépeket, mert az anyák ezeket már nem szívesen petézik be, különösen az öregek, amik nálam max 2 évesek, de most egy sincs ilyen.
Nagyon örvendek, hogy szeretne a nagy nyilvánosság előtt lejáratni, de én annak jobban örülök, hogy sok privát üzenetet kapok amiben köszönik, hogy ilyen részletesen leírom a teendőket.
Hogy Molnár Jenőnek ez nem tetszik, vagy nem érti, az ő baja.
A rakodó kaptár egyik legnagyobb előnye a szöktetéssel való mézelvétel.
Inkább arról beszélne miért a lószőr ecset mellett tapadt le?
Gyakorlatilag fekvőkaptáras méhészként pergeti a rakodóit.
A családjaimat nyomoréknak minősíti, de éppen tegnap vallotta be, hogy szerinte egyszer találkoztunk, de  a méheim között sosem járt.
Ezért én inkább maradok a valóság közlése mellett, aki pedig az ő hasba akasztó dumájára vágyik olvassa.
Ettől kezdve bármit ír rólam, megpróbálok nem válaszolni.

Majdcsak megunja.
Nagyernyei Attila




*

T82

  • **
  • 68
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2182 Dátum: 2020. Augusztus 05. 00:29 »
robi 75

Az atkát egész évben figyelem, számolom a herefiasban, kontroll kezelek,bent van a glicerox, volt már összeomló állomány a közelben. Heti szinten, párszáz bármikor bejöhet a sajátok mellé.
Ez most valami más, 2-3 hét alatt összeesik a család, felére de utána helyrejön, csak a termelésből esik ki, és nem egyszerre csinálják.
« Utoljára szerkesztve: 2020. Augusztus 05. 18:47 írta T82 »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2183 Dátum: 2020. Augusztus 09. 15:46 »
Üdv, sziasztok! Érdeklődöm használt e már valaki kálium-szorbátot költés meszesedés kiegészítő kezelésére? Érdekelne az adagolás...

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2184 Dátum: 2020. Szeptember 09. 06:53 »
A választások után elég jól becsendesedtek a méhész hírcsatornák.
Akkor egy kicsit foglalkozzunk a szakmával is.
A méhegészségügyi felelősöktől tudom, hogy sok felé igen gyengék a méhcsaládok, ennek oka összetett.
Legtöbben a napraforgó óta nem tudják "gatyába rázni" az állományukat.
Véleményem szerint akik napraforgón voltak azzal sokat segíthettek volna a méhek "rehabilitációján", ha valamilyen ásványi anyag-vitamint tesznek a serkentő-etető szirupba.
Én ezt használtam, és az eredmény magáért beszél.
Még mindig kell várnom egy hetet, hogy tovább tudjak szűkíteni, mivel annyi a fiasítás, hogy ez egyelőre korai.
Sokan a kutatásra, rablásra panaszkodnak.
Egy extrém esetről is tudok ami nem Tolna megyei.
50 méhcsaládból már csak 5 van a kollégának mert az egész állományát lerabolták.
Ha valami konkrétumot megtudok, jelzem.
A sajátjaim még mindig erősen járják a vizet, ez az ilyenkor megszokottnál jóval több nyitott fias jelenlétére utal.
Egyelőre így állunk.
Nagyernyei Attila


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2185 Dátum: 2020. Szeptember 12. 21:04 »
Idézet
Még mindig kell várnom egy hetet, hogy tovább tudjak szűkíteni,
Eddig hány keretre vannak szűkítve ?
üdv.: lali

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2186 Dátum: 2020. Szeptember 13. 07:18 »
9-11
Üdv:
Nagyernyei Attila

*

T82

  • **
  • 68
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2187 Dátum: 2020. Szeptember 15. 20:25 »
Telelésre készek, feletetve, szép virágporkészletekkel.Atka gyéritve ( leszek még kezelve). Átlagosan 3 kereten van még fias.
Szerintem az idei tömeges kutatást-rablást részben a nappali zacskós etetés elterjedése okozta. Nálam az első 1-2 nap rendben volt de utána megtanulták és ahogy betettem a zacskót már tépték is, 20 perc múlva már örömrepülés és szaglászás volt.

*

nata

  • ***
  • 175
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2188 Dátum: 2020. Szeptember 16. 11:43 »
Ezt cáfolnám, mert én már évek óta zacskóval etetek ilyenkor és semmilyen kutatás, szaglászás sincs. Kijárók is teljesen nyitva, szűkítetlenül és minden oké. Én inkább azt tapasztaltam, hogy a tálcás etetéstől hülyülnek be és kutatnak másnap.

*

T82

  • **
  • 68
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2189 Dátum: 2020. Szeptember 18. 20:48 »
Az nálunk elképzelhetetlen hogy napra után ne szűkitsd a kijárókat, 5-6 éve még jobb volt a helyzet de most már boldog-boldogtalan méhészkedik. Rendszeresen vannak atka miatt összeomló, éhező és lerabolt állományok.
Az természetes hogy a tálcás és vályús etetés nappal kutatást okoz, az estit meg illene nekik másnapra elhordani.
Milyen zacskót használsz (milyen vastag), mennyi idő alatt hordják el belőle a szirupot, és mikor rakod be?