A méhcsaládok általános állapota

  • 3428 válasz
  • 966863 megtekintés
*

Apis

  • ***
  • 142
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2160 Dátum: 2020. Július 03. 15:45 »
Nem a kánikula okozta az elnéptelenedést !!! Akác óta a sok hordástalan nap , sok eső , magas páratartalom nagyon kedvezett a nosemának !!!   Erre felé is sok méhész jelezte , hogy megy az igazoltatás a kijáróban ! Egyszerüen a méhcsalád a saját nosemátol büdös társát nem engedi vissza a kaptárba sőt még le is ölik !! Sajnos a mikriszkóp is igazolta az észrevételeket !!! Minden év minden június végén nosema járvány üti fel a fejét Magyarországon !!!!!

*

Apis

  • ***
  • 142
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2161 Dátum: 2020. Július 03. 15:53 »
Egyetértek mézengúzzal. A mikroszkóp most már kell, így dőben tudsz reagálni.2 hete én is láttam mikroszkóppal az emelkedő spóraszámot de mostanra már leküzdöttem.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2162 Dátum: 2020. Július 03. 16:49 »
Apis!

Pár szót tudnál írni a kezelésről?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2163 Dátum: 2020. Július 03. 17:31 »
Ezért jó ez a szakmai csörte, mivel itt ki tudjuk fejteni saját álláspontunkat.
Én pedig nem értek egyet mézengúzzal.
Ennek oka, hogy a nozemában nem 1-2 nap alatt néptelenedik el a méhcsalád!
Ezekben az esetekben viszont konkrét napokhoz köthetőek a legyengülések, ami éppen a két legmelegebb napra esett.
A permetezéssel okozott mérgezést szinte kizárom, mivel nagy területről van szó ahonnan jelezték a méhészkollégák a problémát.
Talán egyszerűbb lenne ráfogni egy növényvédő szerre, de én ezt nem látom megalapozottnak.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2164 Dátum: 2020. Július 03. 18:24 »
Pedig ez húsz év tapasztalata és megfigyelése és több száz nosema vizsgálat eredménye sok másik méhészet bevonásával !!!!   Az ,hogy kettő nap alatt esett vissza a népesség pedig tuti nosema , de az több hét előzménynek a következménye !!!!   A nosema már több hete jelen van és ezen a kettő fülledt-nagyon meleg napon tetőzött a fetőzés  !!!!  Én úgy mondom szinte " leforrázta " családokat a nagy melegben a kór !!!! Szomorú ,hogy ebben sincs egyetértés pedig sokszor nagyobb kárt okoz a nosema mint az atka !!!!
« Utoljára szerkesztve: 2020. Július 03. 18:36 írta mézengúz »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2165 Dátum: 2020. Július 03. 18:45 »
És ennyi méhésznél egyszerre?
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2166 Dátum: 2020. Július 03. 19:26 »
Lehet mégis az volt a baj , hogy nem volt napszemüveg szegény méheken !!!!!!!!!

*

Apis

  • ***
  • 142
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2167 Dátum: 2020. Július 03. 21:50 »
A cerenea akkor üt, ha egyéb stressz is éri a méheket. Mi a különbség két állomány között ugyanazon a méhlegelőn , egyik néptelenedik, mászkál a másiknál nincs semmi? Mindenki erre azt atkát vágja rá, pedig ez nem feltétlenül igaz. Nozema spóraszámmal a méhek kondijával ilyenkor kevesen foglalkoznak.

*

Apis

  • ***
  • 142
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2168 Dátum: 2020. Július 03. 22:16 »
Apis!

Pár szót tudnál írni a kezelésről?
Különböző Csersavkészítmények, vitaminok probiotikumok, kondícionáló szerek, lepénybe ,csurgatva zacskóba (4 fajta)Készítményeket nem írnék, reklámozni vitatkozni ezen nem szeretnék,én sem tudom pontosan melyik volt hatásos.  A lényeg az időbeni kezelés és saját mikroszkóp szerintem. Nekem is csak egy gagyi 30 ezres van, de amire kell arra elég és azóta máskép látom a nosemát.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2169 Dátum: 2020. Július 04. 07:52 »
A nozemának látható jelei is vannak, és most nem a mikroszkópra gondolok.
A krémszínű (pasztellszínű) ürülék tócsák az autónkon, benne emésztetlen virágporszemek a nozema látható jelei.
Én ilyent (hála az égnek) mostanában nem láttam.
Ami pedig megkérdőjelezi a feltételezéseteket, hogy csak azok panaszkodtak akik hárson voltak.
Ettől függetlenül igazatok is lehet, de mivel ezt semelyikőnk nem tudja bizonyítani, így marad a feltételezés.
Amit viszont maximálisan elfogadok, sőt aggasztónak tartok a nyári virágpor ínség.
Tolhatjuk mi ezerrel a cukrot ha nincs virágpor.
Ezért véleményem szerint Apis jó úton jár amikor ásványi anyagokkal és vitaminokkal segíti a méheket.
Ettől függetlenül, ha csak egy jó válasz van a virágporhiányra nem gondolnék, mert rengeteg besilózott tartaléka volt a családoknak.
Valamint továbbra is az a véleményem, hogy a nozema kialakulása, majd súlyosbodása egy folyamat, és nem 1-2 nap alatt játszódik le.

Nagyernyei Attila



Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2171 Dátum: 2020. Július 05. 19:33 »
A tömeges here elhullás visszavezethető a nosemára ?
A napokban több kaptár előtt here hullákat találtam.
Egy család aljdeszkáján pedig kifejezetten sok élettelen here volt található.
Mi lehet ennek az oka ?
üdv.: lali

*

T82

  • **
  • 68
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2172 Dátum: 2020. Július 07. 00:01 »
Lehet nosema is. Fogj 10-20 herét és nyomd meg a potrohukat, ha egészségesek akkor kiugrik az ivarszervük ha nem akkor krémszinű híg ürülék (lehet habos is) jön ki belőlük.
Nálam is gondok vannak, pár család legyengült dohányon akkor azt hittem hogy az élelemmel volt gond, de valószínűleg a beteg családok nem bírtak gyüjteni(egyenleget tartani).
Pár napja írtam hogy megindult a napraforgó és hogy nincs elhullás, a bőséges pénteki eső óta VAN és mászkálás is.
Ez az aszályos időszak nagyon megviselte a méheket se virágpor se nektár, legyengült a szervezetük és megtámadták a betegségek. Az elmúlt 10 évben összesen nem volt ennyi sodort szárnyú méhem mint az idén de atka nincs több mint máskor.
A herék is terjeszthetik a nosemát főleg ha van beteg állomány a közelben és olyan a méhész aki nem etet és éheznek a méhei, vagy kopaszra pörget, beindul a hereűzés és több 10 vagy 100 ezer fertőzött here érkezhet.


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2173 Dátum: 2020. Július 19. 09:49 »
Atkában ne legyél biztos☝️, mindenfelé keresgéli az ember az okokat,  közbe meg ő üt akkorát hogy simán lenulláz.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2174 Dátum: 2020. Július 19. 17:49 »
Ismét odaátról egy hozzászólás:
"Ismét eltüntették napraforgókor a bogaraim jórészét,bivalyerős családoknál üres mézterek vannak fent megint. Pedig napra indulása előtt terveztem tenni a másodikat is. 3. éve mérgeznek repcén és naprán is. Átlag 200 család mellett el kell mennem ismét dolgozni,elég vérlázítò dolog."
Az!
Ez ellen kéne Tóth Péternek lobbiznia, de állítólag Maya Péter szerint pont én vagyok az uszító.
Nagyon sok méhészt ért kár az idén is napraforgón, de nem bíznak Tóth Péterben amiatt mintát sem szednek.
Majd kimutatnák ismét, hogy spiroplazma meg nozema.
Ja éppen repcén és napraforgón, előtte meg utána ilyen betegség nincs a méhcsaládoknál.
Ez a tökölődés valóban vérlázító.
Említettem, hogy jövőre úgy kezdjük a repcén a vizsgálatokat, hogy összeáll egy vizsgálatokat önfinanszírozó csapat, aztán majd meglátjuk mi is okozza a problémát.
Ez a porba dugom a fejemet, majd felmérem a kárt 15 éve, és azt állítom ez monitoring.....hát nekem erről más a véleményem.
Majd közlök veletek egy számot, hogy mennyit is költött el monitoringnak álcázott kárfelmérésre az OMME elnökaspiránsa.
És az eredmény?
A fenti írásból is láthatjátok, de ő legalább leírta!
Egy hete voltam egy több mint 500 családos méhésznél.
A napraforgó éppen 3 napja virágzott 1 fiók méh eltűnt.
Na még egy eset.
260 családos Hunor méhészetben a napraforgó virágzás után 1 héttel az anyarács fölött nem voltak méhek!!!!
Ez már kezd unalmas lenni, és sokan belefáradnak a nagy tehetlenségbe.
Az tisztán látszik, hogy ezeknek a méheltűnéseknek a kiderítésére a jelenlegi vizsgálatok(?) alkalmatlanok.
Na majd talán jövőre......mondom 15 éve.
Nagyernyei Attila