A méhcsaládok általános állapota

  • 3430 válasz
  • 967204 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2070 Dátum: 2020. Február 28. 00:35 »
Sziasztok.
Új tag vagyok, nagy örömmel találtam rá erre az oldalra. (NB 16-18as kaptarakban meheszkedunk, vandorlunk, ha kell)
Itt a Tisza parton is beindult a virágporhordás, aminek örülünk, viszont a hétvégi hidegnek már kevésbé. A családok vissza vannak szűkítve, lepény bent és takarást is kaptak bőven, szóval baj nem lehet.

Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek a meleg vizes itató mennyire fontos kora tavasszal? Mi használunk, de sok környékbeli méhész nem alkalmazza.


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2071 Dátum: 2020. Február 28. 07:17 »
Tisztelt juhaszgg!
Amit kérdezel az most a méhek számára a legfontosabb.
Sokat írtunk már erről, de nem árt az ismétlés.
A vízért az életük árán is kimennek, és ebben a változékony időben sok méh kint maradhat.
Aki nem gondoskodik a méhek meleg vizes itatásáról nagyot vét.
Nehéz időszak ez a méhcsaládok számára.
Igazából tél nem volt, de ne dobáljuk még a sapkánkat a levegőbe, hogy bombák a méhek.
Majd generációváltás után, ami még odébb van.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2072 Dátum: 2020. Február 28. 07:57 »
Juhaszgg

Kell a melegvíz. Minden nap töltöm nekik, mert nem tudom fűteni. Rakj nekik egy kis szelénes sót is a vízbe.

Tegnap az utolsó telephelyen is megkapták a szirupot a méhek, hétfőn újabb kör. Itt esett a hó, szerintem most örülnek a fejük feletti segítségnek.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2073 Dátum: 2020. Február 28. 13:09 »
Szia kolbasz!

Mekkora területű rétet gondozol, milyen géppel? Csapadék szokott lenni arrafelé aug.-szept.-ben?
Milyen vadvirágmag keveréket használsz? Saját gyűjtésű, milyen fajokkal?
Milyen fehérjét teszel a lepénybe? Saját virágpor?

Köszönöm a választ!
Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2074 Dátum: 2020. Február 28. 19:48 »
Attila!

56 hektáros a rét. Egy zetor traktorom van. A gazdaboltban kapható magokat szoktam csak szórni. Csapadék július elején szokott lenni (akkor fakad, június 10 körül szoktam kaszálni) és augusztus második felében. Persze minden csepp jól jön.
Soha semmilyen méhészeti terméket nem etetek vissza!!! Fehérjének csak étkezési gmo mentes szójalisztet használok.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2075 Dátum: 2020. Március 01. 22:37 »
Érdekes, hogy a méhcsaládok ára egy cseppet sem esett, amit helyesnek tartok.
Ha kicsit továbbgondolnád, akkor ez azt jelzi hogy nincs ágazati válság. Az esetben ugyanis a meheket 30 ezer forint alatt se nagyon lehetne eladni.
 Mindenesetre aki most ennyiért vesz méheket, az kimagaslóan optimista, hogy versenyképes tud lenni az ukrán méhészekkel.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2076 Dátum: 2020. Március 02. 07:07 »
Azért tarom érdekesnek, hogy mindenki a méhészeti ágazat válságáról beszél, mégsem csökkent a méhcsaládok ára.
Én is úgy gondolom, hogy leértünk a "gödör aljára", de ezt tükrözik Bross előadásai is.
Szekszárdon azt mondta 4-5 évvel ez előtt, hogy .....véleménye szerint a következő időszakban csökkenni foga  méhészetből élők jövedelmezősége.
Ezt akkor nem hitték el neki a méhészek, mindenki fejlesztett, elég nagy volt a hurrá optimizmus.
Az idén mit mondott Szekszárdon?
Sok méhésszel ellentétben szerinte hamarosan szebben fogjuk látni ismét a méhészeti ágazatot, tehát optimista.
Lehet őt utálni, szeretni de a véleményét sosem szabad semmisnek tekinteni.
Látja a nemzetközi trendet, látja az irányt.
Amilyen cikket betett jani bátya is a Hír lesben, arra mutat, hogy a méz minőségében tett komoly lépésekkel, a termelői mézek fel fognak értékelődni.
A méhekről is essen szó.
Tegnap délelőtt gyönyörű mozgás mellett dömping virágpor hordás.
Délutánra a front megérkezését követően elcsendesedett a méhes.
Az össze méhcsaládom megvan, szépen fejlődnek.
Nagyernyei Attila

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2077 Dátum: 2020. Március 03. 06:47 »
Kolbasz!

Gratulálok a csodás virágos rétedhez! Biztos kedveli sok más rovar is a környéken. Kívánok neked megfelelő csapadékot hozzá! A kaszálékot hasznosítod?
Tudnál nekem javasolni szójaliszt beszerzési forrást? Mennyibe kerül kg-ja?

Köszönöm!
Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2078 Dátum: 2020. Március 03. 18:17 »
Köszönöm Attila!
Igen, vegyszer mentes oázis. 🙂
Igen, szarvasmarhákat, lovakat, birkákat etetek a szénával.
A szójalisztet csuta és csuta nevű cégtől rendelem.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2079 Dátum: 2020. Március 04. 18:14 »
A maihoz hasonló változékony időjárás nagy kárt okoz a fejlődésben lévő méhcsaládokban.
Sok méh kint marad....sajnos.
Ezzel nem tudunk mit kezdeni, de igen fájdalmas.
Ma egyszer sütött, egyszer borult volt az ég.
A hőmérsékletet mutató diagram olyan mint a rókafarkú fűrész foga.
Egyszer 13 fok egyszer pedig 8.
A napsütés kicsalja a méheket, mert az ösztönük ezt diktálja, majd valahol ledermedve elvésznek.
Amikor arra alkalmas lesz az időjárás ismét belenézek a családokba.
Pályafutásom alatt többször előfordult, hogy a már leszűkített családokat tovább kellett szűkíteni.
Totál nem érdekel, hogy ki mit gondol erről, de hatékonyságáról (sajnos) többször meggyőződtem az ilyen "banga" időjárás után.
Amennyiben nem tudják a takaró méhek kifűteni teljes terjedelmében a szűk fészket, akkor csak tenyérnyi fiasok lesznek, és igen vontatott a fejlődés.
Ma jó pár családról levettem a felső (külső) takarást, és rátettem a tenyerem a hőreflektoros fóliára.
Biztató meleget éreztem mindenhol.
A felső (szendvics) takarásom így áll össze.
Az első réteg egy hőreflektoros fólia, azon egy méretre vágott (faltól falig) vastag karton papír, majd újabb hőreflektoros fólia, ezen egy padlófilc, végül pedig egy vastag szövet anyag.
Még mielőtt az a vád érne, hogy egy "bálás butikban"   sincs ennyi kacat, és macerás lehet a takarók pakolászása, szeretném közölni veletek, hogy az alsó hőreflektoros takaró kivételével ezt egyszerre veszem le, csak a szemléltetés kedvéért írtam le ilyen részletesen.
Akkor jó a méhek takarása, ha a kezünket rátesszük és nem érezhető a fészek melege!
Ekkor jó a szigetelés.
Ha lesz arra alkalmas idő készítek róla képet, amennyiben van igény rá.

Nagyernyei Attila
 


*

sztyopa

  • ***
  • 116
  • Attila
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2080 Dátum: 2020. Március 04. 19:25 »
Van hát ,nálam két oldalt 2cm hungarocell plusz a fejük felett .

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2081 Dátum: 2020. Március 04. 21:02 »
Na, ezért kapni fogok! És szólok, ez február 23.-i felvétel.
A szűk fészek...

"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2082 Dátum: 2020. Március 04. 21:48 »
Bicska!

Nálam így néztek ki szűkítés ELŐTT!
 ;D ;D ;D ;D
(Vicc vót!)

*

wr

  • *****
  • 890
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2083 Dátum: 2020. Március 05. 07:32 »
A maihoz hasonló változékony időjárás nagy kárt okoz a fejlődésben lévő méhcsaládokban.
Sok méh kint marad....sajnos.
Ezzel nem tudunk mit kezdeni, de igen fájdalmas.
Ma egyszer sütött, egyszer borult volt az ég.
A hőmérsékletet mutató diagram olyan mint a rókafarkú fűrész foga.
Egyszer 13 fok egyszer pedig 8.
A napsütés kicsalja a méheket, mert az ösztönük ezt diktálja, majd valahol ledermedve elvésznek.
Amikor arra alkalmas lesz az időjárás ismét belenézek a családokba.
Pályafutásom alatt többször előfordult, hogy a már leszűkített családokat tovább kellett szűkíteni.
Totál nem érdekel, hogy ki mit gondol erről, de hatékonyságáról (sajnos) többször meggyőződtem az ilyen "banga" időjárás után.
Amennyiben nem tudják a takaró méhek kifűteni teljes terjedelmében a szűk fészket, akkor csak tenyérnyi fiasok lesznek, és igen vontatott a fejlődés.
Ma jó pár családról levettem a felső (külső) takarást, és rátettem a tenyerem a hőreflektoros fóliára.
Biztató meleget éreztem mindenhol.
A felső (szendvics) takarásom így áll össze.
Az első réteg egy hőreflektoros fólia, azon egy méretre vágott (faltól falig) vastag karton papír, majd újabb hőreflektoros fólia, ezen egy padlófilc, végül pedig egy vastag szövet anyag.
Még mielőtt az a vád érne, hogy egy "bálás butikban"   sincs ennyi kacat, és macerás lehet a takarók pakolászása, szeretném közölni veletek, hogy az alsó hőreflektoros takaró kivételével ezt egyszerre veszem le, csak a szemléltetés kedvéért írtam le ilyen részletesen.
Akkor jó a méhek takarása, ha a kezünket rátesszük és nem érezhető a fészek melege!
Ekkor jó a szigetelés.
Ha lesz arra alkalmas idő készítek róla képet, amennyiben van igény rá.

Nagyernyei Attila
Te Attila!
Azzal mindenki tisztában van, hogy téged mások véleménye nem érdekel, de én azért leírom az enyémet, meg írok hozzá egy ártatlan kérdést is, bár tudom hogy az is felesleges...
Neked még nem jutott soha eszedbe, hogy netán a természet sokkal jobban tudja a dolgát nálad? Írod, hogy az időjárás nagy kárt okoz, meg sok méhed marad kint ledermedve. És soha egyszer meg nem fordult a fejedben, hogy ezt a veszteséget te okozod saját magadnak, éppen a korai szűkítéssel. Írod, hogy ha nem szűkítesz, vontatottan fejlődik a család. Könyörgöm! Március első napjaiban mégis hogyan kellene fejlődnie, ha nem vontatottan? Amikor ma reggel is mínuszok vannak odakint? Szerinted szűkíteni kell, a családokat ösztönözni kell a fejlődésre, hogy aztán még többen menjenek ki vízért, virágporét, és még több maradjon kint ledermedve?
Azaz Nagyernyei Attila jobban tudná ezt is, mint a teremtő Isten, aki ezt az egészet megalkotta?  ::)  Nem hinném, és elég szomorú ha ezt nem látod be.
A családoknak nem most kell a robbanásszerű fejlődést produkálniuk, hanem majd akkor, amikor eljön annak az ideje, amikor már tartósan meleg van, és hatalmas a virágporforrás.
Nálam szerinted miért nem dermednek le? Miért nem szűkítem, és miért nem kell utána még tovább szűkítenem őket?
Ne fáradj a válasszal, tudom milyen lenne, pusztán személyeskedő, ne szóljak olyanba amit nem próbáltam, nem értek hozzá, összevissza beszélek és hasonlók. Érdemi választ úgysem tudsz adni, a fentiekre meg nem vagyok kíváncsi...

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2084 Dátum: 2020. Március 05. 08:28 »
Mivel azt írod a végén, hogy érdemi választ úgysem tudok adni, így nem is adok.
Igazad van.
Nagyon gáz a méhészetem....szerinted.
Bár amit Bicska feltett képet az is "halálra" van szűkítve, mert egy tőröl fakad az ismeret anyagunk.
Nem kell szűkíteni, nem kell takarni, nem kell lepényezni, jó nagy kijáró kell....szerinted.
Én fotót nem teszek fel, így is cincáltok eléggé.
Nagyernyei Attila