A méhcsaládok általános állapota

  • 3428 válasz
  • 967006 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2055 Dátum: 2020. Február 03. 14:59 »
Bár Attila nem a Bükk-fennsíkra egy töbörbe vándoroltatja méheit, azért arrafelé a természet csinál érdekes dolgokat. Júliusban fagy.
http://www.vasarhely24.com/idojaras/fagypontig-hult-a-levego-a-bukkben

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2056 Dátum: 2020. Február 05. 09:11 »
Tehát ott tartottam, hogy a korai szűkítés és vitaminos, virágporos, fehérjés cukorlepény tuningnak meg nincs itt az ideje.
Ha most kinézünk az ablakon rögtön rájövünk miért volt ez az óvatosság részemről. 
Az oktalanul korán beindított fiasítás óriási karokat okozhat.
Ne kapkodjatok, hamarosan eldördülhet a startpisztoly de meg kicsit várni kell.
Nagyernyei Attila
ui
a számítógépemet karban tartják, elnézést a helyesírási hibakert

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2057 Dátum: 2020. Február 05. 10:14 »
Üdvözlet Kalocsáról :-)

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2058 Dátum: 2020. Február 05. 22:31 »
A tegnapi vihar Budakeszin a 63 kg-os nb18 kaptárt 2 méterrel arrébb repítette... fejjel lefelé állt meg.  :o

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2059 Dátum: 2020. Február 11. 19:28 »
Sziasztok!

Mai adatok:

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2060 Dátum: 2020. Február 11. 19:29 »
Ez pedig a szombati:

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2061 Dátum: 2020. Február 16. 18:16 »
Tegnap a Szekszárdi Tavaszváró Méhésznapon ismét téma volt....hogy teleltek a méheid?
Ez katasztrófa!
Még mindig itt tartunk?
Egyet kéne már lépni előre, de nehezen megy át a méhésztársakon, hogy kitelelésről a generációváltás után beszélhetünk.
Ennek időpontja évjárat függő, de azt biztosan állíthatom, hogy lesznek még meglepetések.
Senki ne dörzsölje a tenyerét, hogy bombák a méhei, mert a neheze még csak most jön.
A 10-12 fokos változékony időben rengeteg ÖREG méh kint marad, felborul a méhcsaládon belüli munkamegosztás, és ez nagy baj.
Mi a legfontosabb ebben az időszakban, és mivel tudjuk minimalizálni  a veszteséget?
Ezerszer leírtam, hogy a meleg vizes itatóval.
Akkor hátradőlhetünk, hogy megtettünk mindent, egyébkén legyen csak lelkiismeret furdalásunk.
Ilyenkor a méheknek "forint darabja"..már...ha  lenne 1 forint.
Szép lassan kitavaszodik, tél nem volt, és most már ne is legyen.
Ez lesz a 38 szezonom, de ilyen sem volt még a pályafutásom alatt.
Új kihívások, állandó változások, talán ez a szép a méhészkedésben.
A nehézség essen a kaptáritokba!!!

Nincs két egyforma év.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2062 Dátum: 2020. Február 17. 19:37 »
"Senki ne dörzsölje a tenyerét, hogy bombák a méhei, mert a neheze még csak most jön."

Ez lehet így van, vagy lesz. Mégis megnyugtatólag hatott a mai napi ellenőrzés, 60-ból 60 szép család, holnap folyt. köv.

Üdv. jani bátya

*

T82

  • **
  • 68
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2063 Dátum: 2020. Február 18. 20:39 »
Azért megkönnyebbül a méhész ha rájuk néz és rendben találja öket, főleg ha úgy telelt be mint én. Október második felében volt 7-8 kg hordás, szerintem őszirozsárol. Gondolkodtam rajta hogy kipörgetem de végül bent maradt.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2064 Dátum: 2020. Február 23. 18:50 »
Tegnap délután elkezdtem a méhcsaládok szűkítését, és ma folytattam.
Néhányba belekukkantottam, és azt láttam, hogy 2 keretben nyitott tenyérnyi fedett fias van, közel ugyan ekkora kiterjedésű pete és álca.
1-1.5 órát erősen repültek a méhek, virágpor dömping mellett.
Sajnos ez be is csapta a méheket, mert amikor kisütött a nap 16.5 fokot mértem, majd egy erős óra múlva már csak 11-et.
Ha valamit utálok a méhészkedésben, ezt biztosan.
Rajtunk kívül álló okok szívatják a méheket, mert bizony a virágporosok ilyenkor elvésznek.
A meleg vizes itatón is nagyüzem van, tehát eldördült a startpisztoly!
Erősen beszűkítem, és takarom a családokat, a fejükre pedig egy cukorlepény tuning kerül.
A belső itatással még picit várok, de ezt tegnap kitárgyaltuk Dr.Hegedűs Dénessel.
Gyakorlatilag hasonlóan méhészkedünk, csak más rendszerben.
A méhcsaládjaimmal (egyelőre) nagyon meg vagyok elégedve, veszteségem nem volt (a két anyátlanon kívül).
Ami nagyon örvendetes a kaptárak aljai ragyognak, méhhullák sehol.
Azért még messze a generáció váltás, utána felsóhajthatunk.
Remélem a többi méhésztársamnak is hasonlóan szépek a méhcsaládjaik, bár kisebb veszteségeket hallani.
Érdekes, hogy a méhcsaládok ára egy cseppet sem esett, amit helyesnek tartok.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2065 Dátum: 2020. Február 25. 05:49 »
A tegnapi nap folyamán végeztem a családok szűkítésével, anyák meglétének ellenőrzésével, fehérjés lepények beadásával. Egy telephely kirívóan erősebb volt minta többi. Itt találtam léctől lécig fias keretet is. Úgy gondolom el kell kezdenem a benti itatást (legalább itt) mert holnaptól újra változékony idő lesz, sok méh marad kint. Ezen a telephelyen rengeteg virágport raktároztak be az ősszel is, de már friss is van, pl a szil fákról. Azthiszem itt nincs mire várnom.

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2066 Dátum: 2020. Február 25. 06:32 »
Szerintem jól gondolod.
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2067 Dátum: 2020. Február 25. 19:24 »
Hogy ebből  mi lesz?
Mindenki dilemmában van, hogy mi lesz az idei szezonnal?
Szekszárdon virágzik a mandula, és pattog a kajszi.
Ma 17.5 fok, szép, egyenletes virágpor hordás, holnaptól meg fék a méheknek.
Továbbra is azt tartom, hogy amíg nem jön meg a valós tavasz, aggódhatunk a változékony időjárás miatt.
Ma 10 perc alatt 5 fokot esett a hőmérséklet, és ehhez semmi más nem kellett, mint a Nap elé egy jó komor felhő.
A virágporos méhek egy része kint marad, és ez valahol hiányozni fog.
Kolbasz jól tette, hogy végzett a szűkítéssel, nincs mese a méhcsaládok beindultak.
A folyékony serkentést korainak tartom, de ez a saját véleményem, és még az is lehet, hogy aki beteszi a zacsikat jól dönt.
Én megvárom ezzel a rendszeres, napi kirepüléseket és a dömping virágporhordást.
A méhek nagyon nehéz időszakot élnek meg a generáció váltásig, küzdenek az időjárás szeszélyeivel.
Addig pedig aggódjunk velük együtt.
Nagyernyei Attila

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2068 Dátum: 2020. Február 26. 08:20 »
Szia kolbasz!

Írtad, hogy rengeteg virágport raktároztak be ősszel is. Miről tudtak hordani? Nyáron kapnak fehérjés lepényt?
Milyen telephely ez? Úgy értem, hogy növényvilág (erdő, árterület, stb.) és domborzati (domboldal, völgy, égtájak, talaj) viszonyokban. (Tehát nem azt kérdezem, hogy hol található.)
Fehérjés lepényed saját készítésű?

Köszi a választ!
Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2069 Dátum: 2020. Február 26. 15:23 »
Szia Attila!

Ez egy sima rét (középkötött talajon), amit én gondozok, és úgy kaszáltam, hogy augusztus-szeptemberben virágzott. Idén is ez a terv. Mindig szórogatom a vadvirágmag keveréket rendsodrózás (vagy most tavasszal fogasolás) után, illetve hagyom is, hogy beérjen.
Nyáron csak a szaporításnak adok lepényt. Magamnak csinálom, 10%-os fehérjetartalommal.
Más. Mai tapasztalatom, hogy ahol bent van a zacskóban a 2/1es szirup (2víz,1 cukor) szinte ki sem dugták az orrukat a méhek, az egyik telephelyen nem raktam be, ott voltak az itatón, az eső agyon is verte őket. Holnap ők is kapnak.