A méhcsaládok általános állapota

  • 3429 válasz
  • 967158 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1770 Dátum: 2019. Szeptember 15. 21:05 »
Köszönöm a tanácsokat a keretek felkarcolásáról . NB- ben méhészkedem, de van néhány Hunor rakodóm is . A felkarcolást én úgy értem hogy villával megkarcolom a sejteket ,de nem fedelezek .

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1771 Dátum: 2019. Szeptember 16. 09:32 »
Gatya hejzet az ha ilyenkor karcolni kell. Nb nél gyakori, jó anyáknál meg pláne, az ember nem rendezgeti a kereteket menetközben, ilyenkorra  gyakorlatilag a középső 1-2-3-4? kereten nincs mézkoszorú szinte semmi mert folyamatosan kiterjedt fias van- volt ott. Én inkább ezeket a kereteket ahogy fogy a fias vagy már alig van benne, fokozatosan kicserélném sötétebb lépű mézkoszorúsra.  Szerintem ez a kíméletesebb megoldás. Főleg hogy ilyenkorra már ilyen kérdésnek nem szabad lenni. Karcolás felénk szóba se jöhetne. A rakodók is betelelték már magukat rég.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1772 Dátum: 2019. Szeptember 16. 20:33 »
Ên volt, hogy felkarcoltam és csak egy részét hordtàk el a többit vissza fedtêk. Mâr nem karcolok ês mégis behordják amennyi kell nekik.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1773 Dátum: 2019. Szeptember 16. 20:43 »
Kíváncsi lennék a Hunorokra, mert még mindig 3-4 keretben van fias.
Amikor azok kikeltek, ott mi lesz?
Majd februárban, amikor tombol a mínusz megtudjátok.
Vagy kikelés után ki kell venni, vagy mézesekkel megtűzdelni.
Persze van akinek már most 12 Hunor keret bundás népe van, 35 kiló mézzel.
Az a gáz, hogy ezt senki nem látta.
Teszek fel néhány képet csámcsogni, hogy lássátok mennyire szűkítem le őket.
Az első képen látható, hogy 10 NB keretre mérsékelten szűkített családot, tovább fogom 7 keretre szűkíteni.
Ez valójában egy 10 keretes Hunornak felel meg.
Vannak ettől jobbak is, de vannak 6 keretesek is.
Tudom van ahol 5-600 családból mind 12 keretes fiókot faltól-falig viszik.
Na arra lennék én kíváncsi.
Mivel én nem akarok méheket eladni a puszta valóságot közlöm veletek.
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1774 Dátum: 2019. Szeptember 16. 21:26 »
A
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 22:15 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1775 Dátum: 2019. Szeptember 16. 22:42 »
 Üdv mindenkinek

" Igazi jó "fogcsikorgató" telet kívánok mindenkinek!"  Már nagyon hiányzik. Jót tenne mindennek és mindenkinek. Az én képem  4. ke körül készült, bízok bennük. ;) ;)

  Albert

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1776 Dátum: 2019. Szeptember 16. 22:43 »
 ;) ;) ;)

*

wr

  • *****
  • 890
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1777 Dátum: 2019. Szeptember 17. 06:37 »
Hosszú idő után benézek ide és mit látok, hogy nem változott semmi.  ;D
Idézet
A keretek felkarcolásának most van itt az ideje.
Szerintem inkább valami sürgős orvosi vizsgálatnak, vagy a méhészbizonyítvány visszaadásának van most itt az ideje.  >:( 
Idézet
Ha nagyon kezdenek kutatni, el kell menni a kaptársor másik részére, és ott folytatni.
Nem! Nem köll menni sehova, hiszen ilyen marhaságot el sem köll kezdeni!
Idézet

Véleményem szerint rakodó kaptárban ez sokkal macerásbb, mert a fiókok között is jön az illat.
Igen, a rakodóban ez olyan macerás, hogy senkinek eszébe sem jut, hiszen teljesen szükségtelen beavatkozás (ahogy a fekvőben a legtöbb). A fiókok közül semmiféle illat nem jön, a kijárókból jön esténként mert a meleg miatt szellőztetnek.
Idézet
Kíváncsi lennék a Hunorokra, mert még mindig 3-4 keretben van fias.
Amikor azok kikeltek, ott mi lesz?
Megmondom én, semmi. Szívesen tennék fel róla képet hogy mi van ilyenkor a hunorban, de ahhoz le kellene emelnem a mézteret ami meg sem fordul a fejemben mert olyan súlya van.
Szóval Attila, megint azt hiszed hogy mondtál valami okosat, de épp ellenkezőleg, csak magadat járattad le újfent, és a fekvőd méhészkedésre való alkalmatlanságát bizonyítottad ismételten.
A képet is köszönöm amit feltettél, ha nálam most ennyi méh lenne egy kereten mint amennyi a tiéden van, akkor sírva fakadnék.
Hogy mit is csinál ilyenkor a hunoros? Hát nem karcolgat, karcolgatni a torkom szokott amikor a hűvösebb idő beálltával megfeledkezem magamról és valami hidegebbet iszok.  :) Egyetlen dolgot csinál (már aki még nem végzett vele), atkát irt, egyébiránt pedig békén hagyja azokat a szerencsétlen méheket, voltak azok épp eleget b@szogatva (főleg a tieid) egész évben.
Szeptemberben nem nyitottam egyáltalán kaptárt, csak a fiókokat billentettem meg, arra az időre amíg belocsoltam a beevitalt (tudod, a házilag pancsoltat, ami úgy a tizedébe kerül mint a bóti). Mivel nem vettem el tőlük az összes szotyit, és az aranyvessző is adott valamennyit (virágport bőséggel) ezért csak 4-5 kiló cukrot kellett beetetnem, ennek ellenére gyakorlatilag tele van a méztér, a fészekben pedig annyi virágpor van, hogyha április közepéig nem találnak semmit, akkor is lendületesen tud fejlődni a család (tudod, mindenféle tavaszi szűkítés, bővítés meg karcolgatás nélkül is).  :D Ennyit a sok okosságról amiket írtál megint...
Jó telelést, és lendületes tavaszi fejlődést kívánok minden méhésznek.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1778 Dátum: 2019. Szeptember 17. 07:45 »
Este válaszolok.
Azért 27 éves Hunoros múlttal a hátam mögött, nem biztos, hogy amatőrnek számítok.
Vagy ennyire hülyének néztek?
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1779 Dátum: 2019. Szeptember 17. 08:15 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 21:53 írta kivancsi111 »

*

wr

  • *****
  • 890
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1780 Dátum: 2019. Szeptember 17. 12:07 »
A kijáró méretére már nem is reagáltam, mert ott már kezdett volna elmenni a mondandóm a vulgaritás irányába. Nálam a téli szűkítő (kijáró mérete) 12cm széles és 7mm magas, amit az egér és a cickány miatt már három hete fel kellett tenni, ugyanis nem októberben költöznek be ha be tudnak hanem néha már szeptember elején is. És még így is sajnáltam a méheket még tegnap délután is, mert úgy tömörültek a meleg miatt abban az apró résben hogy szinte folytak ki.
Lépraktár? Dehogy nincs! Hát a láda maga a lépraktár is!  :o  :D Azért is karcolgat a kolléga, mert ugye az etetést is meg a késői hordást is szétszórják benne, oszt nem ott lesz ahol annak lennie kellene. Nálam meg ugye csak felszórni tudják a méztérbe, ahol meg a legjobb helyen van.  ;)
A molyokról ne is beszéljünk, amik a láda legtávolabbi zugában serénykednek, csak kikényszerítve onnan a dolgozók egy részét a jól megszokott szűk fészkükből.  ;D
Nekem még az is nagyon tetszik abban a ládában, amikor mondjuk két család egyesítve van, vagy netán valamelyik tönkremegy a télen, mert akkor sem lehet a megmaradt lépekkel kezdeni semmit. Mivel másiknak nem tudja odaadni (hiszen azok is tele vannak léppel) ezért egyetlen út marad, a forró üst. Milyen rossz a rakodósoknak, mert azok ilyenkor csak beviszik a fiókokat, aztán azt csinálnak vele amit akarnak.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1781 Dátum: 2019. Szeptember 17. 13:40 »

Szeptemberben nem nyitottam egyáltalán kaptárt, csak a fiókokat billentettem meg, arra az időre amíg belocsoltam a beevitalt (tudod, a házilag pancsoltat, ami úgy a tizedébe kerül mint a bóti).

Tisztelt wr!

Az idézettel kapcsolatban privátot küldtem.

Üdv.
cézé

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1782 Dátum: 2019. Szeptember 17. 14:02 »
Pcselának!

Őrösi Pál Zoltán Méhek között.
516. oldaltól.: TELELÉS
 Olvasd el végig. Nem árulom el, hogy hol van benne: a telelő élelemnek nem csak a megfelelő helyen, hanem megfelelő időben kell a megfelelő helyen lennie. Az is benne van, mi lesz a következménye, ha későn kerül be a helyére az élelem.

Üdv: Csaba

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1783 Dátum: 2019. Szeptember 17. 20:06 »
Már minden hasonlatom kifogyóban van, de egy idevágót találtam Kivancsi111 eme benyögésére:
"De aztán akinek van kedve, annak azt ajánlom, hogy nagyítson már rá arra a középső képre, és nézze meg, mi van ott a Klubvezető Úr térde előtt a földön. 8 cm mézkoszorú, és mögötte egy műlépszerűségesség. Telelés előtt ilyen egy kaptárban?..."
Szerencsétlen!
Ezeket a lépeket karcolom fel, ezek voltak fészken kívül, amiket már az előzetes szűkítéskor kivettem!
No de neked ezt nem kell tudnod, mivel 600 vagy mit tudom én hány Hunor családod mind egytől egyig bomba.
Nem veszed észre, hogy nem a Mónika show-ba  írogatsz?
Ez itt egy komoly méhész szakmai rovat, nem egy matiné.
Anno amikor egy pécsi előadásán meghallgattam Zoltán Béla bácsi néhai Hunoros nagyágyút, sokat tanultam tőle, mert néhány létrafokot átléphettem.
Azok a Hunorosok akik nem kiváncsi111 csöcsén kívánnak nevelkedni most nagyon figyeljenek!
Ahol az utolsó fiasok kikelnek, vagy erősen mézes lépekkel kell kicserélni őket, vagy legalább mézesekkel megtűzni, hogy amikor január-február fordulón kint tombol a mínusz minden léputcában legyen élelem.
Az utóbbi évtizedekben szinte "elkanászodtak" a méhészek, mert nem is voltak igazi telek.
Majd ha egy hónapig mínuszok röpködnek februárban megtudják miről beszélek.
Az NB ettől sokkal biztonságosabb.
Észt osztani lehet a kezdőknek, meg akik becumizzák ezt a sok pökhendi, önimádó dicshimnuszt.
Aki méheket árul indig bombák a méhei, olyan mint amikor a szekszárdi borászok a szőlő mustfokát mérik.
Valahogy az eladó fokolója mindig többet mutat.
Már csak az a kérdés kivancsi111 kit akar hülyíteni?
Ezerszer leírtam, hogy 27 évig nem lehet hülyeséget csinálni, mert abba biztosan tönkre mentem volna.
Ha 7-8 kiló élelem JÓ helyen van nagy biztonsággal kitelel a család.
Ha 15 ROSSZ helyen van, biztos pusztulásra van ítélve.
Mínusz 10-15 fokban nem tudnak léputcát váltani, és ahol utoljára keltek ki a fiasok azok a silány mézkoszorúk nem segítenek.
Tehát a Hunor kereten méhészkedőknek azt üzenem, normál enyhe teleken ne aggódjanak, de egy tartós kemény télnél jobban teszik ha a néha Zoltán Béla bácsi intelmeit meghallgatják.
Egy kezelt lefüstölt családban meg keresitek a méheket?
Röhej.
No meg aki nem látott telelő NB családot télen az miről beszél?
Azt szeretjük (mi NB-sek) ha felülről nem látszanak a méhek!!!!!!!!!!!!
Akkor vastag a mézkoszorú, csend és nyugalom.
Az irigység néha árt az agysejteknek.
Nyugi, szépek a méheim.
Nagyernyei Attila


*

Berci

  • ***
  • 244
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1784 Dátum: 2019. Szeptember 17. 20:31 »
Szerintem a méhek túléltek 100.000.000 évet...nélkülünk. Az okos méhész nem szól bele a nála tapasztaltabbak dolgába. Így hagyom a méheket is tenni a dolgukat. Berendezkednek maguknak...