A méhcsaládok általános állapota

  • 3432 válasz
  • 967280 megtekintés
*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1545 Dátum: 2019. Március 18. 08:59 »
l!
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:18 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1546 Dátum: 2019. Március 18. 09:45 »
TEGNAP BELE NÉZTÜNK PÁR CSALÁDBA ÉS SAJNOS A KETTŐ HÉTTEL EZELŐTTI ÁLLAPOTHOZ KÉPESZT VISSZAESETT A NÉPESSÉG ÉS MÉG A FIAS TERJESZKEDÉSE IS MEGTORPANT  !!! TÖBB MÉHÉSZ IS UGYAN EZT TAPASZTALTA !

*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1547 Dátum: 2019. Március 18. 10:15 »
Ezt a spájz dolgot, nem értem!
Szerintem arra gondol, hogy a kaptárban lévő mézes keretek már mind fiasok-e, ezért bővíteni kellett őket tartalék mézes léppel (ehhez persze szűkítve kellett, hogy legyenek), vagy belső kereteket karcoltatok-e?

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1548 Dátum: 2019. Március 18. 11:57 »
Ha

 
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:18 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1549 Dátum: 2019. Március 18. 20:17 »
A szűkítésnek ebben a változékony időben még fokozottabb szerep jut.
Nem mindegy, hogy mekkora teret kell kifűteniük a családoknak, gondolom ez nem szorul magyarázatra.
Azonban a szűk fészek hátrányairól elég kevés szó esik.
Most ehhez szeretnék némi adalékot nyújtani.
Valójában a szűkítés előnyeit (aki próbálta) mindenki megtapasztalhatta, de ebben a hullámzó időjárásban nagyon résen kell lenni a méhésznek.
A szűk fészeknek a nevében is benne van, hogy szorosan tartsuk a családot annak érdekében, hogy minél kisebb helyre, minél nagyobb fiasítás koncentrálódjon.
Igen ám de mi van a mézzel?
Ha a hőmérséklet erősen 10 fok alá csökken, mint ma az ország 2/3-án akkor nagyon komoly veszélyben lehet a szűkített család, ha nincs a fészekben elegendő élelem.
Ez 10 fok fölött nem gond!!!
Én is szoktam a spájz szót használni, ami azt jelenti, hogy a fészken kívüli mézes lépeket felkarcolva saját magát serkenti a méhcsalád a raktárból.
Ez addig gyönyörűen működik amíg a spájzhoz vezető úton nem éri a méheket baleset.
Mi lehet ez?
Hát amikor elhagyják a 36 fok körüli fészket és kimennek a hideg, szinte külső hőmérsékletű lépekre akkor bizony odaveszhetnek.
Mi a megoldás, hogy ne csak a bajokról beszéljek.
Ha annyira szűkös a szűk fészekben az élelem, (mert annyira kiterjedt már a fias) akkor a "fejükre" kell tenni egy cukorlepény bombát, vagy az egyre népszerűbb zacsis szirupot, esetleg a Dr.Fendrik Péter ötletes belső etető-itató tálcáját.
A  vályús etető ilyenkor megbukik, mert abba is beledermednek a méhek, és ottvesznek.
Azért azt már most elmondhatjuk 2019 tavaszáról, hogy volt már jobb is.
Tegnap nálunk 22 fok volt, ma pedig 9, de mégis örülök neki mert legalább az "orrukat" sem dugták ki, így nem dermedtek le.
A szűk fészek további hátránya a munkaigényessége, mert itt bizony nem lehet lazára venni a történetet.
Én mégis mindig alkalmazom, mert a végeredmény kárpótol.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1550 Dátum: 2019. Március 18. 21:13 »
Szerintem a nemzedékváltás elkezdődött. Sajnos sokkal korábban, mint az általában szokásos. Hogy mennyire gyors lesz, még nem lehet megítélni, de az idős méhek kezdenek el először fogyatkozni. Az a véleményem, hogy a tavalyi év megviselt minden állományt, egyiket kevésbé, másikat jobban. És emiatt kedődött a létszámcsökkenés.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1551 Dátum: 2019. Március 18. 22:05 »
Ha erre gondolt, akkor itt sem fias minden keret. A fias mellett karcoltuk fel nekik a mézest.Tehát, belső keretet karcoltunk.
Nem beugratás. :) Pontosan erre gondoltam.
Azért kérdeztem mert nálam fogy a méz rendesen.
A középső 2-3 keretben (NB fészek) a legtöbb helyen csak fiasítás van, méz egy deka sem.

 
üdv.: lali

*

Apis

  • ***
  • 142
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1552 Dátum: 2019. Március 18. 22:26 »
Szerintem a nemzedékváltás elkezdődött. Sajnos sokkal korábban, mint az általában szokásos. Hogy mennyire gyors lesz, még nem lehet megítélni, de az idős méhek kezdenek el először fogyatkozni. Az a véleményem, hogy a tavalyi év megviselt minden állományt, egyiket kevésbé, másikat jobban. És emiatt kedődött a létszámcsökkenés.

Az elmúlt héten sajnos sok virágporos méh pusztult el , de a nozema is ilyenkor szedi az  álddozatait. A gyenge családok kevés fiasìtást tudtak eddig felnevelni, ami az egyedeket is jobban megviselte, ezért náluk feltünőbb a népességfogyás, az erősebbeknél ez nem látszik.
« Utoljára szerkesztve: 2019. Március 18. 22:35 írta Apis »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1553 Dátum: 2019. Március 19. 06:45 »
Laliméhészet ráérzett a szűkítés "ízére", mert ezt írja:
"A középső 2-3 keretben (NB fészek) a legtöbb helyen csak fiasítás van, méz egy deka sem."
Előző hozzászólásomban pont ennek veszélyéről írtam, de a megoldást is közöltem.
Fülemüle a generációváltás elkezdődését tapasztalja.
Ezt is leírtam már, és tökéletesen így van.
Annyi különbséggel, hogy ezt nem látom bajnak mert rohamosan kel a fias, cserélődik a népesség.
Még talán szerencsének is mondhatjuk, hogy most kelnek mert ezeknek a méheknek ahhoz, hogy külső dolgozók legyenek előtte belső munkát végeznek.
Ezt szerencsének tartom, mert legalább nem vesznek el ebben a gyalázatos időben.
Egyébként a generációváltás azért kezdődött jóval korábban, mert az anyák is hamarabb lendültek be.
Már a mogyoróról is tudtak virágport gyűjteni, és korábban volt a start.
Egy hét múlva mindenki szebbnek látja majd a világot.
Valójában akkor mondhatjuk el, hogy kiteleltek a családok.
Amíg az öreg méhek vannak túlsúlyban mindig aggódok, de mint írtam néhány napja amolyan mérlegállás van, ami azt jelenti hogy erősen kopnak a téli méhek és folyamatosan kelnek az újak.
Ezt vártuk nem?
Akkor meg mi a gond?
Ezért szép a méhészkedés.
És még valami, aki aggódik a méheiért ő ízig-vérig méhész.
Szerintem ez is a sikeres méhészkedéshez tartozik.
Együtt dobban a méhekkel a szívünk.
Nagyernyei Attila



 

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1554 Dátum: 2019. Március 19. 09:07 »
Este 8-kor még azért kinnt voltak az oldaltakarón kívül.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1555 Dátum: 2019. Március 19. 09:29 »
"A
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:18 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1556 Dátum: 2019. Március 19. 21:58 »
Oszkár!

Tavaly a 68 családos konténeremben hosszú vajúdás után megcsináltam.
Addig az etetés rémálom volt, most már álom.
Az öt perc ugyan túlzás, de 15 perc alatt elvégezhető, beleszámítva az áramfejlesztő elindítását, és a rendszerre való rácsatlakozást is.
Megvallom, nem én találtam ki a mobil nyomó rendszert, de hálával tartozok érte.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1557 Dátum: 2019. Március 20. 06:22 »
Érdekesnek tartom, hogy 2019-ben még mindig vannak olyan magukat profinak valló méhészek akik a  serkentést, belső itatást megkérdőjelezik.
Ennek egyetlen oka lehet, az időhiányuk.
Ők nem tudják ezt megcsinálni, mert rettentő sok idejükbe telik.
Erdélyben, Oroszhegyen ottani látogatásunkkor bemutattak egy "Zümiszürcsis" etető rendszert.
Közel 600 családhoz volt beépítve amelyek konténerekben voltak.
Egy gombnyomás és már ment is a szirup.
Volt amelyiknek a kijáróján folyt, megkérdeztem, hogy ez.....nemgond e?
Válasz...erre mifelénk gond nincs.
Azok valószínűleg gyengék, vagy anyátlanok ha bírják megmaradnak majd eldönti a jó Isten.
Kérdeztem tovább....és a kutatás?
Hagyjon már ilyenekkel, a méhek megoldják.
Hát én ezt ennyire nem veszem lazán mint erdélyi kollégáink, de a gyorsaság irigylésre méltó.
Tegnap egyébként pont az az időjárás volt ami legjobban kedvez a családok elnéptelenedésére.
Hullámvasúton volt a hőmérséklet, egyik pillanatban kicsit derengett a nap 11-12 fok majd pillanatok alatt 8-9-re esett vissza.
Nem tudom ki, hogy van ezzel de én nagyon aggódok ilyenkor a méheimért.
A meleg vizes itatómon óriási volt a forgalom, ami viszont szívet melengető látvány.
El sem tudom képzelni, hogy mi lenne velük ha nem 25 fokos vizet kapnának.
Vagyis tudom mert láttam már másnál.
Ekkor mindig a szekszárdi ügyvéd méhészbácsi, Dr. Bakán András szavai jutnak eszembe.
Ilyenkor nagyon vigyázni kell a méhekre, forint darabja...ezt vagy 25 évvel ezelőtt mondta.
Az öreg egyébként erősen megadta a méheknek a tisztelet, öltöny-nyakkendőben járt hozzájuk.
Próbálok majd képet is szerezni róla.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1558 Dátum: 2019. Március 20. 08:39 »
Én most csinaltam magamnak . Öntözéstechnikai boltba mindent meg tudtam venni hozza ,  a szivatyum az megvolt a többi meg kijött 24 ezerböl 1oo csaladnak.Igaznem egy gombnyomassal indul, de igy is tökéletessen működik.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1559 Dátum: 2019. Március 20. 08:47 »
Volt amelyiknek a kijáróján folyt, megkérdeztem, hogy ez.....nemgond e? pedig csak annyit5 kell csinalni hogy ketéhajtja a kis csövet(megrögziti szigszallagal v, drottal) és mar nem is folyik.