A méhcsaládok általános állapota

  • 3428 válasz
  • 966840 megtekintés
*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1440 Dátum: 2018. November 08. 22:33 »
csak annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy próbáljunk már meg valami mást kitalálni szűkítésre és ne szívószálat.
Ezért:
http://www.origo.hu/gazdasag/20180419-a-britek-betilthatjak-a-szivoszalat-es-a-fulpiszkalot.html

http://www.tisztajovo.hu/kornyezetvedelem/2018/02/25/6-alternativa-a-kornyezetre-rendkivul-karos-muanyag-szivoszalak-helyett

Egyenlőre én is polifoamból vágott hasábokkal szűkítek amit kirágcsálnak és folyamatosan pótolni kell. Tervezem elfelejteni. jobb volna valami fém szűkítőt vagy valami fát használni.
Azt az ember egyszer megcsinálja nagyon hosszú ideig használható.
Szidunk itt mindenkit aki szennyezi a környezetet de gondoljunk csak bele mekkora probléma a mikroműanyagok kérdése.
Amit a kaptárban használunk kerettakaró fólia,cukorlepények csomagolása stb. azt mind bontogatják a méhecskék és széthordják a szélrózsa minden irányába.

műanyagot ha lehet inkább NE!

*

wr

  • *****
  • 889
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1441 Dátum: 2018. November 09. 07:15 »
Nem értem, de tényleg.  ;D Ilyeneket írnak emberek, és csodálkoznak hogy nevetség tárgyát képezik, vagy valaki beszólogat. Szivacs meg szívószál?  :o Ez most komoly?  ::) Nincs a környéken egy darab akácfa, amiből egy lécet lehetne vágni oda?
Csak úgy mondom, hogy régebben a nyomdák ingyen odaadták a már használt alumínium ofszetlemezt. Ma már ilyet nem csinálnak, de itt ott még hozzá lehet jutni, hirdetési oldalakat kell figyelni. A nagyobbik méretű tökéletes kaptártetőnek is, nekem az összes kaptáram teteje ezzel van borítva. Nem kell megvenni a drága horganyzott lemezt, 20 évet ez is kibír. Lemezolló és hajlító sem kell hozzá, sima ollóval vágható, egy vastagabb léccel és kalapáccsal pedig simán hajlítható.
És kijáró szűkítőnek is majdnem a legjobb. Azért csak majdnem, mert az egér ugyan nem tudja megrágni, viszont a harkály simán kilyukasztja. Egy mozdulattal felrakom, ráhajtom a 2 kallantyút ami egy egy szeg, és szűkítve van a kijáró. De 3db rajzszeggel is fel lehet nyomni a fára ha a szükség úgy hozza.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1442 Dátum: 2018. November 09. 07:17 »
Nem gondoltam, hogy az a néhány centis szívószál szűkítő ennyire megindítja a gondolatokat.
Mindamellett, hogy maximálisan egyet értek vele, azért nem árt súlypontozni a témát.
És akkor mi van a sok-sok ezer hungarocell kaptárral?
A gépjárművekben felhasznált műanyagokkal, amelyek milliárd tonnákban mérhetőek.
Véleményem szerint ha a műanyagokat szelektíven gyűjtik, és nem a tengerekbe, óceánokban, na meg az erdők szélein kötnek ki, hanem ésszerűen újrahasznosítjuk, együtt lehet vele élni.
Anno amikor az OMME-s mézesüveget terveztük, pont ez volt a cél, hogy a műanyagokba ne tegyük a mézet!
A bevezetésénél még reklámszatyrokat is osztogatott az Orosházi Üveggyár, hogy a "Méhészek a környezet, és az üveg barátai."
A kaptáron belül amennyire lehet én is próbálom mellőzni a műanyagot, de vannak dolgok ami nélkül pl. a "zacsis etetés", nem működik a mutatvány.
Továbbra is az a véleményem, hogy egy néhány centis szívószál szűkítőtől még nem leszünk környezetpusztítók.
Aki viszont ennyire "öko", tegyen be fából.
Most olvasom wr hozzászólását, és arra döbbenek rá, hogy nem is értitek miről írtam!
Ez nem egérszűkítő!!!!!!
A kijárószűkítőt tovább szűkítettem, hogy a kutatást elkerüljem.
Az egérszűkítőim fémből vannak, amit egy présműhelyből hoztam.
Ja, és tegnap hívott egy 360 családos Hunor méhész, hogy azért nem tudott eljönni a Szekszárdi Méhészklubra, mert az a foglalatossága, hogy reggel bezárja a méheket, este kinyitja!!!!!!!!!!
Akkora kutatás van nála, hogy nappal képtelen megállítani.
Még mielőtt nekem estek, hogy gyengék a méhei, jelentem nem.
Sokan örvendenének ilyen szép állománynak.
Viszont a szomszédok..... arról jobb nem beszélni.

Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2018. November 09. 07:23 írta Nagyernyei Attila »

*

Berci

  • ***
  • 244
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1443 Dátum: 2018. November 09. 15:01 »
Minden tiszteletem mellett ezt nehezen képzelem el! Elképzelhetetlennek tartom, hogy egy erős család 1-2cm-es kijárót ne tudna megvédeni. Ha mégis így lenne, akkor miért nem használ rablás biztos kijáróvédőt? ( elég a gugliba/youtube beütni pl. " anti robbing entrance" és egy csomó megoldást ad ki.) Szóval értem én, hogy szereti a méheket és szeret korán kelni, de azért...na...

https://www.youtube.com/watch?v=fWrLNdzIN_g

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1444 Dátum: 2018. November 09. 18:22 »
Ezt a rablást kérdést azért nem lehet ennyire leegyszerűsíteni. Ez nem a család erősség függvénye, ha kitör, nehezen állítható meg. Mindenfelé bírkózó méheket látsz, füstre esetleg csak arrébb libben, nagyobb méhészetnél zsong az egész méhes. Mintha május lenne és nem tízen fok celsius. Sokszor tényleg csak a bezárás segít, végső esetben.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1445 Dátum: 2018. November 09. 19:49 »
Berci!
Ez a gond, hogy ezt nem elképzelni kell, hanem megélni.
Hidd el nekem egy profi méhészről van szó, komoly szakmai múlttal.
Ha a körzetedben vannak elhanyagolt, gondozatlan méhészetek és arra rájárnak, akkor már áll is a bál odahaza is.
Én 5 évvel ezelőtt nem tudtam miért kavarnak a méheim estefelé.
Egyszer csak betoppantam a közeli kollégához aki szabadban etetett!!!!!!!!!!!!!
Amit akkor tőlem kapott, nem tette zsebre.
Mielőtt még feljebb állt volna neki, elmondtam, hogy nem túl messze van a nyúlós.
A másik kolléga pedig a hordóit mosatta rendszeresen a méheivel.
Ő nem úszta meg.
A rablás mindig "szaglászással" kezdődik.
Ha a kaptárak mögött méheket látok már ideges vagyok.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1446 Dátum: 2018. November 09. 23:16 »
Rablás? Ilyenkor, ilyen időben? Ott azért valakinél problémának kell lennie...
 
Ismerősömnek a favágók borították fel pár kaptárját, mert ésszerűnek látták a kaptársor közé bedöntött fát traktorral kihúzni...
Semmi probléma nem keletkezett belőle, remélhetőleg az anyák is meglesznek tavasszal.
Remélem nem Szekszárd környéki példát hoztál fel.

Üdvözlet

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1447 Dátum: 2018. November 10. 06:49 »
Jófej favágók!
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1448 Dátum: 2018. November 10. 08:14 »
Na ez a baj az információval, hogy amíg régen egy ember egy-kettőnek vagy esetleg a méhészgyűlésen elmondta az agymenését, mostanában elég egy megosztás és már ezren arról beszélnek, mekkora a baj. Most a facebookra gondoltam.
Az információ lehet hasznos, de piszokul rombol is.
A hírek hallatára megnéztem a méheket, mert már hetek óta nem voltam kint.
Alföld, napi max 20 °C. Nagy csönd, nyugodtság, béke. Nálam az anyák nem indultak be, három hete mikor belenéztem, akkor keltek le az utolsók. Szept. 15-óta 2,3 kg volt a fogyás. Nem nyomnám meg a pánik gombot, ha kell teszek majd rájuk lepényt. Atka nálam is volt bőven, de hála a teremtőnek én már az akácot várom, meg a holnapi disznóvágást :)
üdv: kevanaar

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1449 Dátum: 2018. November 11. 17:50 »
 Kevanaar én sem nyomnám meg a pánikgombot, de talán elhiheted nekem, hogy az átlagtól több információhoz jutok.
A baráti körömből is sokan panaszkodnak, ők pedig a hiteles méhészek közé tartoznak.
Nagy általánosságban elmondhatom, hogy olyan 1-2 léputcával gyengébbek a méhcsaládok az előző éviekhez képest.
A nagy pusztulásokat nem is emelném ki, mert minden éveben van ilyen.
Most arról van szó, hogy azok a méhészek akikkel találkoztam szinte kivétel nélkül panaszkodtak.
Még azt sem mondanám, hogy a kezdők!
Van ebben mindenféle méhészeti múlttal rendelkező öreg róka, és profi több száz családos méhész is.
A 2018-as év nem lesz piros betűvel írva az emlékkönyveinkben.
Az én méhészetemmel a mézmennyiséget figyelembe véve meg vagyok elégedve, kivéve a napraforgót.
A méhegészségüggyel viszont egyáltalán.
A napraforgón kezdődő agyrém azt gondoltam eltűnik amikor egy hónapig serkentettem, etettem és 7-8 néhol 9 keret szép táblás fiasaim lettek.
Itt a klubon is írtam akkor, soha nem hittem volna,hogy egy ilyen szotyi után ismét lábra kapnak a méheim.
Sőt, szinte az egész állományom tőgyelt, tetőszellőzőket kellett nyitnom.
Aztán jött a nagy pofára esés, hogy kikelt a rengeteg fias, a méhek meg nem lettek többen.
Lovagiasan be kell vallanom, hogy az engedélyezett atkairtó készítmények használata (finoman szólva) nem váltotta be a hozzá fűzött reményeimet.
Tehát a házi patikusok tuti receptjeit is el kezdtem alkalmazni az atkagyérítéshez.
Mivel ezeket soha nem használtam rengeteg pénzembe került!
Egyszer egy halászlé partit kellett rendeznem, a pálinkáról, a szekszárdi borokról nem is beszélve.
Az egyik alkalommal megkérdezték, hogy mit használtam?
Lesütött szemmel mondtam, hogy a világ legdrágább készítményét.
Válaszuk?
Ha ennyiért meg tudtad venni a sz@rt, akkor egy halászlé partiért mi adunk jót.
Ők a barátaim.
Még tartozom egy birka pörivel.
Egy valami(k) utálják a barátaimat....az atkák.
Sokan örülnének, ha ilyen barátai lennének, mert akkor a méhek is szépek volnának.
Természetesen ennek voltak előzményei.
Amikor ők voltak bajban, eldobtam mindent és rohantam segíteni.
Most visszakaptam kamatostul.
Tehát wr méhésztársnak üzenem, jövőre mindent bevetek az atka ellen, főleg amit a szerb barátaink használnak.
Hogy mi lesz a méz minőségével?
Állítólag semmi gond nincs vele, meg először legyenek termelő méhcsaládok......
Én is visszakérdezhetek.
Mi lesz akkor ha "gyári készítményt" használok?
Nem lesznek méheim.
Ez a kérdés válasszatok!
Amennyiben 1-2 éven belül nem lesznek újabb ENGEDÉLYEZETT, hatékony atkairtó készítmények, kapaszkodhatunk.
Ezt a pancsolást minden porcikámmal elutasítottam, de bevallom, hibáztam.

Nagyernyei Attila

 


*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1450 Dátum: 2018. November 11. 22:03 »
Ezt egy nagyon jó hozzászólás/írás volt tőled Attila!
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

*

bükk

  • ***
  • 169
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1451 Dátum: 2018. November 12. 08:26 »

 
üzenem, jövőre mindent bevetek az atka ellen, főleg amit a szerb barátaink használnak.
Hogy mi lesz a méz minőségével?
Állítólag semmi gond nincs vele,

Nagyernyei Attila

Komoly minőségbiztosítás, no comment.....
Talán mégis annyi,a tartós gyári hordozók az NB méretű kaptárba nem szerencsések,nem ilyen
keretméretre találták ki.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1452 Dátum: 2018. November 12. 09:53 »
Eddig sem haverkodtam Bükkel,de amit most
fogok leírni,ettől sem leszünk puszi haverok.
Próbálok finom lenni.
Most ez komoly?
A gyári szer hatékonyságát miként befolyásolja a
keret méret?
Ha beteszem a méhek közé a hordozó műanyag lapkát-Attila folyamatosan szűkít már napraforgó után- ahol járják állandóan a méhek,folyamatosan érintkeznek vele,hogy-hogy nem hat?
Azért nem hatásos ilyen esetben mert kialakult a
a hatóanyagra valamilye fokú rezisztencia,vagy rossz a termék,mert nem jut ki belőle a hatóanyag.
Ne,hogy már kaptár függő legyen egy műnyaglapba ágyazott
készítmény.
A “lőszeresláda”rettenetes,hiszen még egy gyári készítményt sem lehet belerakni.
Bocsáss meg,de ez rettenetes.

Bükk!
Eldobom az agyam.
Az elfogultságod nem ismer határokat.
Ha Attila lenne a világon a legjobb valamiben
azt sem ismernéd el.

Más!
Bükk!
Ott volt a városotokban Jordán Úr a profik ülésén.
Meghallgattad mint legilletékesebbet?
Idei növényvédelmi károkozások ügyében tartott előadást.


Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2018. November 12. 10:12 írta Csányi Antal »

*

bükk

  • ***
  • 169
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1453 Dátum: 2018. November 12. 11:37 »
Csányi Anti!

Őszintén szólva én nem is törekedtem/törekszem arra,hogy haverok legyünk....

Mellesleg saját magad megválaszoltad az imént miért nem jó igazán az NB mérethez a
tartós hordozó.
Egyrészt az NB keret mézkoszorúja leszűkíti a berakott lap/lapok felületét,másrészt egészen
más a méhcsalád takarítási hajlama(ezzel viszi szét a hatóanyagot a családban) a fiasítás közepén ahol a dajka méhek vannak,mint a lép mézes felületén.

Nem vagyok elfogult Attilával szemben.
Mikor ide jó régen regisztráltam,elismerően írtam az OMME mézesüvege érdekében
végzett tevékenységéért.
Erre te bizonyára nem emlékszel,hát ez van.
Dicsérnem kellene? Meg teszik azt mások. :)

A Profik alakuló ülésén (talán Kerekegyházán) részt vettem: nem nekem való.
Miután tag nem vagyok ilyen rendezvényre elvből nem megyek.
Jordán úr előadásáról nem szóltak hírek(talán titkos?),amit meg a miniszterünk mondott...rögtön leszállt a köd aznap Siófokon.
(A napraforgó termelők egyébként tudják a választ,és még laborvizsgálatok sem kellenek)

Szóval ha a vezetőinket hallgatom akkor új fényes jövő előtt állunk mi méhészek.
Itt a 3-4kg-os fejenkénti mézfogyasztási új célra gondolok,na meg a Kínába vitt 6-10 000Ft-os
üvegenkénti mézárra. :'(
Tényleg sírjunk,vagy nevessünk!!!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1454 Dátum: 2018. November 12. 11:43 »
A tartós hordozó lapkáját nem lehet megtoldani 1-1 drót "kampóval", hogy leérjen a fiasításos részig?  :o
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.