A méhcsaládok általános állapota

  • 3428 válasz
  • 967004 megtekintés
*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1425 Dátum: 2018. November 04. 18:12 »
E
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 18:07 írta oszkár »

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1426 Dátum: 2018. November 04. 18:36 »
Ebből mi lesz!? :)

Arra én is "kíváncsi" leszek!
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1427 Dátum: 2018. November 04. 21:06 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 22:05 írta kivancsi111 »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1428 Dátum: 2018. November 05. 07:38 »
Válaszolni fogok, de még az is elképzelhető, hogy csak holnap.
Ma sűrű napom lesz.
Szekszárdi Méhészklub, stb.
Üdv:
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 889
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1429 Dátum: 2018. November 05. 08:43 »
Idézet
kivételesen kevés telelőélelem
Ez bizony az. Ez is egy plusz ok amiért nekem nagyon nem tetszett ez a beetetünk a fészekbe dolog. Húztam egy piros nyilat a keret bal szélére, hogy ott milyen kevés élelem van, tulajdonképpen még a rendes mézkoszorú sincs meg. És húztam egy zöld nyilat a keret jobb szélére, hogy amikor 1 fiókon teleltetek akkor én meddig etetem velük a keretek zömét. Szinte csak 4-5 centi marad alul.
Na az az az állapot, amikor bármilyen idő is legyen, nem kell aggódni azon hogy zöldítést hordanak vagy fiasítanak mert nincs hova, és a kaptárat sem kell márciusban nyitogatni, mert annyi élelmük van a keretekben ami lazán kitart a repcéig.
Mondjuk nekem a szűk fiókban a 2 fiókos teleltetés jobban tetszik, meg nekik is, sokkal kevesebbet is kell beetetni, viszont ennek megvan az a hátránya hogy az alsó fiókban ott a hely a fiasításra ha ilyen ősz van, vagy enyhe a tél.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1430 Dátum: 2018. November 05. 12:43 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 22:04 írta kivancsi111 »

*

wr

  • *****
  • 889
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1431 Dátum: 2018. November 05. 13:21 »
Aki már most a lepényezésen gondolkodik  :o , az vajon mit csinált július-augusztusban, amikor etetni kellett volna?  ::) Olyat már én is láttam, hogy január közepén lepényeztek, mert már egyáltalán nem volt élelmük a családoknak. Az sem normális, de hogy már most???
Nálam elég vegyes a telelési kép, mert telelnek 1 és 2 fiókon is, és van jó meg gyenge népesség is vegyesen, utóbbiból sajnos több. De ami 2 fiókon telel, arról meg sem próbálom leemelni a mézteret olyan súlya van. Ezek most még azt a kevés mézkoszút eszegetik ami az alsó fiókban van, már amelyiknél még van. Az élelem mennyisége miatt nem, a minősége miatt viszont aggódom, mert a fészekben a mézkoszorú az a szotyi, amitől elhullottak...

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1432 Dátum: 2018. November 05. 17:51 »
Mi
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 18:07 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1433 Dátum: 2018. November 05. 18:01 »
wr.     Na pont ez a napraforgóméz, amitől hullottak aggaszt engem is. Még nagyobb baj a virágpor, meg kérdéses a viasz. Úgyhogy a lepény nem is igazából az élelemhiány miatt, hanem az előbbi bajok ellen nem is rossz megoldás.

*

wr

  • *****
  • 889
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1434 Dátum: 2018. November 05. 18:12 »
Úgy gondolod, hogy otthagyják az egész keretet mézestől, virágporostól, csak hogy rágcsálhassanak a lécek tetején egy kis lepényt?  :) Ezt most megpróbálom elképzelni.  ???

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1435 Dátum: 2018. November 05. 18:45 »
Úgy látszik még sok mindent nem próbáltál ki. Ha jól sikerül a lepény, a méhek mindig azt hordják el előbb, a fedett mézet hagyják, tavasszal pont az a baj, hogy sokat kell villázni. Régóta nem használok lepényt pont e miatt, de most még nem biztos..........

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1436 Dátum: 2018. November 06. 07:58 »
"Né
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 18:06 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1437 Dátum: 2018. November 06. 15:54 »
Akkor gyorsan válaszolok, mert most meg 17 órától Pakson lesz méhészklub, a Topáz Étteremben.
Ezt a sort idézte tőlem kivancsi111:
"A tavaszi fejlődés gátja a sok megmaradt élelem,."
Ez valóban így van, vagy így lenne....de
És itt folytatom a gondolatot.
A bőséges élelem a kora tavaszi, (február végi, március elei) fiasítás komolyabb kiterjedést akár meg is akaszthatja, de ez abban az időszakban előny.
A kora fiasítás ugyanolyan káros a méhcsaládok számára mint a kései.(Átlagos éveket figyelembe véve! 2013-ban március 15-én havat lapátoltunk, az idén gyakorlatilag nem is volt március.)
Miért?
Mert ebben az időszakban még csak szórványos virágporhordás van, és általában többször van kirepülésre alkalmatlan időjárás.
Ha ilyenkor "megugrasztjuk" a méheket, különböző tuningokkal, az visszaüt.
A korai nyílt fias felnevelése rengeteg plusz energiába telik a méheknek (fűtés, vízhordás) ami idő előtt elöregedésükhöz vezet.
Tehát a bőséges telelő élelem a biztos telelés záloga, de van amikor az már a fejlődés gátja lehet.
Az imént leírt korai időszakban ez még rendben is volna, de amint megjelennek a komolyabb virágporos méhlegelők (gyermekláncfű, árvacsalán, majd az igazi ász, a kecskefűz) akkor viszont a fészekben nincs helye ezeknek a combos kereteknek.
Ezeket ki szoktam venni, felkarcolom őket fészken kívül, így saját magát serkenti a család.
Ahogy megyünk időben előre, egy félig-kevésbé mézes lép felkarcolásával, és az utolsó fedett fias után téve csodálatos dolgot tapasztalhatunk.
Erről többször írtam már részletesen, de kiegészítésemmel így kerek kivancsi111 idézete.
Nagyernyei Attila

*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1438 Dátum: 2018. November 06. 17:40 »
Idézetet írta: Nagyernyei Attila
2013-ban március 15-én havat lapátoltunk, az idén gyakorlatilag nem is volt március.)
Hanem január volt -20 fokkal.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1439 Dátum: 2018. November 08. 20:21 »
Tegnap volt nálam egy néhány éve méhészkedő kolléga.
Elmondta, hogy a kijárószűkítőket, amelyek szivacsok, állandóan kirágják a méhek.
Mondtam neki, hogy ez szívás, vagyis szívószál.
A "Mekibe" a kólába szokták tenni azt a vastag szívószálat amit én is használok.
500 darab néhány száz forintba kerül csupán.
Ezt két, három fele szoktam vágni, majd ezeket a darabkákat még kettéhajtom.
Így egy "V" alakú rugalmas, légpárnás tömítőhöz jutunk.
Ezt kell beszorítani a kijáró nyílásba.
Na ezt rágják ki.
A méhcsaládok általános állapotáról továbbra is aggasztó híreket hallok.
A héten volt a Szekszárdi Méhészklub, és a Paksi Méhészklub is.
A méhészek döntő többsége nem szívesen beszél a nyilvánosság előtt (ami érthető) a problémáiról, de ha félrehúzódunk, ott elmondják, hogy ritka gyenguszok a méhek.
A kajába is igencsak beleharaptak, és azt atkával is többen megcsúsztak.
A napraforgó óta bármit csináltak, nem tudták újra feltuningolni úgy a méhcsaládokat, ahogy más éveken.
A méhegészségügyi felelősök is kórusban mondják, hogy jóval kevesebb méhcsaládot vizsgáltak mint tavaly.
Az is hozzátartozik az igazsághoz, hogy vannak olyan méhészek is akik nem panaszkodnak, és jónak ítélik a saját állományukat.
Ebből kettőt személyesen ismerek, ők hitelesek, nem kamuznak.
A mostani időjárási viszonyok nekünk méhészeknek akár még jót is jelenthet.
Kiváló lehetőség az atkák irtására, a módszereket már kitárgyaltuk.
Az amitrázzal való füstöléstől már óvakodnék.
Nagyernyei Attila

« Utoljára szerkesztve: 2018. November 08. 20:24 írta Nagyernyei Attila »