A méhcsaládok általános állapota

  • 3433 válasz
  • 967317 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1395 Dátum: 2018. Augusztus 16. 23:56 »
MÁR MEGINT AZT GONDOLOM , HOGY ÚGY ROHANUNK A POKOL FELÉ MINT EGY MEGVADULT EXPRESSZVONAT  !!!!!!!!!!!!!!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1396 Dátum: 2018. Szeptember 08. 20:25 »
A méhészkedés fekvőkaptárban rovatban már tettem említést a méhcsaládok állapotáról.
A helyzet nagyon változó.
Azt látom most, hogy sokkal több a gyengélkedő méhészet, mint amit a fekvős kollégánál láttam.
Szerintem többen ismét egy kicsit félvállról vették az atkakérdést, valamint egyre jobban kicsúcsosodik a rezisztencia.
Sokan rávágják....pedig én védekeztem?
És amikor megkérdezem,hogy...és ellenőrizted a lehullást?
Azt nem.
Pedig ez alap dolog, mert ha nem hullik az atka és mégis gyengülnek a családok akkor a szer hatékonysága kerül fókuszba.
Az óccsó cukor ellenére sokan megint kísérletezni akarnak, hogy 7-8 kilóval ki lehet e teleltetni egy méhcsaládot.
Volt aki azt mondta ő nem cirkuszol néhány léputcás családokkal, összerakja őket.
Semmi értelme, akkor együtt mennek gallyra.
Érdekes lesz a 2019. évi tavasz.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1397 Dátum: 2018. Október 17. 21:07 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 22:06 írta kivancsi111 »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1398 Dátum: 2018. Október 17. 21:30 »
Köszi, holnap megnézem.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1399 Dátum: 2018. Október 20. 09:17 »
Sziasztok!
A hűvösebb idő beálltával hamarosan kirajzolódik a valós kép a méhcsaládoknál.
A vénasszonyok nyara erre alkalmatlan, mert még a fészken kívül is bóklásznak.
Ahogy most látom a sajátjaimat legalább 1 léputcával "vékonyabbak" mint tavaly.
Napraforgó után azonnal megkezdtem a kis adagú serkentést, majd feletetést, és a fiasítás is szépen kiterjedt, sok család még tőgyelt is.
Aztán jött a meglepi, nem igazán népesedtek úgy ahogy elgondoltam.
Tegnap felhívott egy régi vándortársam, a valamikori "mentorom" egyike.
"Attikám nálad milyenek a méhek...?"
Ebből már éreztem, hogy nála nem jók, amit el is mondott.
Sokat becsuktak, és a népesség kívánni valókat hagy maga után.
Szerintem az itt olvasó méhésztársaktól jóval nagyobb a rálátásom a régiónk méhészeteire.
Ki merem jelenteni, hogy sokkal több a panaszkodó méhész mint az elégedett.
Hogy ezzel semmi újdonságot nem közlök?
Konkrét adatokat is tudnék közölni, de ez tavasszal úgyis kiderül.
Nem szeretnék vészmadár lenni, de az atka és a neonikotinoidok közös "jótékony" hatása hamarosan a kereskedőkhöz is el fog jutni.
2019-ben akármilyen bomba év is lehet, kevés ütőképes méhészet lesz.
Láttam ilyeneket, de mint fent írtam ők jóval kevesebben vannak mint az elégedettek.
A méhegészségügyi felelősökkel szinte napi kapcsolatban vagyok, és azt jelzik, hogy sok méhész 2-3 esetleg 4 léputcás családroncsokkal indul neki a télnek.
Ahogy hallom a másik megyékben sem jobb a helyzet.
Egy eü. felelős  arról számot be (Bács-Kiskun megye), hogy 8.000 család tartozott EDDIG hozzá.
Az idén 3.500 családdal kevesebbet kellett megvizsgálnia ugyanazoknál  a méhészeteknél.
Hogy ebből mi lesz.....
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1400 Dátum: 2018. Október 20. 10:10 »
Semmi. Mi lenne? Nem történt semmi. Nem is értem miért aggódsz.
Majd összehívunk egy konferenciát és reklámozzuk a mézet, és minden megoldódik magától. "Bódottá.."...Ennyi.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1401 Dátum: 2018. Október 20. 14:07 »
Így van. Esetleg egy "Állítsuk meg az atkát!" plakátkampány még javíthatna a helyzeten.


Nem szeretnék vészmadár lenni, de az atka és a neonikotinoidok közös "jótékony" hatása hamarosan a kereskedőkhöz is el fog jutni.
Ez mit jelent? Ők is kipusztulnak? ;D  Vagy még lejjebb mennek az árak? Itt már 570 a vegyes:
http://www.feketemeheszet.hu/arak.htm

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1402 Dátum: 2018. Október 20. 14:30 »
Nagyon gyengék a családok felénk is. Itt nincsenek földek, ezért nem mérgezés okozta a legyengülést. Nagyon meleg és száraz, élelemhiányos időszakon vagyunk túl. Ehhez társult a rendkívül sok atka. A közvetlen közelemben (1km-en belül) hárman le is húzták a rolót már most. Nálam a családok gyengébbek, mint az eddigi évek ezen időszakában. Az idei méhanyák sincsenek rendben. Az egész év zavaros volt nálam méhészeti szempontból. Semmit sem tudtam megszokásból, nyugodtan csinálni. Eddig legalább az őszi méhészkedés élményméhészkedés volt. De idén alig várom már, hogy télire betakarjam őket, aztán legközelebb tavasszal kelljen kaptárt bontani.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1403 Dátum: 2018. Október 20. 16:40 »
Idézet
Ez mit jelent? Ők is kipusztulnak?
  :D Nem pusztulnak ki, csak lassan abbahagyják erre az évre, részint mert elfáradtak, meg már nem lesz több kamion amit meg kellene rakni.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1404 Dátum: 2018. Október 20. 16:48 »
Idézet
Itt nincsenek földek, ezért nem mérgezés okozta a legyengülést.
Ezt érdekesnek tartom, mert más oka nem nagyon lehetne. Képzeld akkor el hogy mi van ott, ahol kaptak egész évben vegyszert is rendesen... Egyetlen olyan méhészt ismerek személyesen aki erdő közepén van, 3km sugarú körben nincsenek földek, így nincs sem repcéje sem napraforgója, csak az akác és hárs. Na egyedül ő nem panaszkodik, olyanok a méhei ahogy a nagykönyvben meg van írva.
Ha sem a méreg, sem az atka nem tizedeli őket, akkor az élelem és vízhiányon lehet segíteni, illetve olyan ki sem alakulhat egy méhcsaládnál hogy élelemhiány. Virágporhiány az esetleg lehet, de azt is lehet pótolni, még ha nem is olyan mint a természetes, és pénzbe is kerül.
Ha így megy tovább lehet hogy rá is fogunk szorulni, mert egyre több helyen kapnak a virágzó vadvirágok is a vegyszeres "áldásból", csak mert éppen a művelendő terület mellett, vagy a gyümölcsfák alatt vannak.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1405 Dátum: 2018. Október 20. 17:48 »
Én is erdős területen tartom őket, a Pilisben. Itt erdő van, más nincs. Akác, hárs és vegyes mézem van csak. Nem is viszem másra, nem éri meg és nem is méhészetből élek, ezért nem is érdekel más. 11 keretes hunor rakodóim vannak, és sosem pergetek fészekből. Hárs után mégis elfogyott minden a fészekből, semmi élelem nem volt. vegyes mézet nem is pergettem idén. Megakadtak a családok, aztán idén sokkal több atka is volt itt a környékünkön. Túl sokáig vártam, hogy beinduljon valami hordás, de nem jött csapadék, a közeli vadföldeket meg későn kaszálták, virágok sem nőttek, csak fű. Etetnem kellett volna.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1406 Dátum: 2018. Október 24. 21:22 »
Egy eü. felelős  arról számot be (Bács-Kiskun megye), hogy 8.000 család tartozott EDDIG hozzá.
Az idén 3.500 családdal kevesebbet kellett megvizsgálnia ugyanazoknál  a méhészeteknél.
Hogy ebből mi lesz.....
Nagyernyei Attila


És ez a 8000 méhcsalád mennyire valós adat?
Mert akkor az nem semmi!!!!!!!
+ még gondolom annak a felelősnek otthon is vannak méhei amivel dolgozik.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1407 Dátum: 2018. Október 24. 21:44 »
Teljesen jogos a felvetésed Kitin.
Erről már többször is szó volt az OMME OV-n és küldöttgyűlésein, hogy mennyi az a maximális méhcsalád szám amit egy méheüs gondosan el tud látni.
Én is úgy gondolom, hogy ez semmiképpen nem 8.000.
Annyit azért tudni kell, hogy egyre kevesebben vállalják ezt a munkát.
Legtöbben mint anno én is, önvédelmi célból tettem.
Én max. 1.000-1.500 családot gondolok egy felelősnek, de ez nem az én döntésem lesz.
A telefonos vizsgálat nem ér semmit....megvannak még Józsibá?
Hála az égnek Tolna megyében ilyen esetről nem tudok.
Nagyernyei Attila









*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1408 Dátum: 2018. November 01. 15:00 »
Bel

« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 18:09 írta oszkár »

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1409 Dátum: 2018. November 02. 09:37 »
Szerencséd van Oszkár! Itt még mindig van nyitott fias..
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"