A méhcsaládok általános állapota

  • 3428 válasz
  • 966928 megtekintés
*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1200 Dátum: 2018. Március 19. 17:47 »
P
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 16:23 írta oszkár »

*

nata

  • ***
  • 175
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1201 Dátum: 2018. Március 21. 15:14 »
Pár családba belenéztem az átlátszó fólián keresztül. A fa kaptárakban fürtbe vannak húzódva, fogadni mernék, hogy ott van kidobálva a fiasból. Ezzel szemben a polisztirolokban szépen szétterülve vannak, mintha kint 15 fok lenne. Ott a lepények is jól fogynak, a takarófóliára lecsapódott vizet meg iszogatják. Tavaly is lényegesen jobban fejlődtek bennük a méhek, idén pedig szerintem óriási különbség lesz.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1202 Dátum: 2018. Március 21. 16:40 »
QUQURIQ !!!

Ma kora délután nagyon szépen járták a vizet.
A fészek hőmérsékletét tartják, 33,8 C
Szerintem, nem hagyta abba az anya a fiasítást, ott, ahol megfelelő méretű a fészek, és a takarás is jó.
Azokból a virágporokból éltek, amit idáig behordtak.

Kiskakas

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1203 Dátum: 2018. Március 22. 08:21 »
Jó reggelt Méhésztársak!
Ismét egy fagyos éjszakán vagyunk túl.
Többen érdeklődnek, hogy véleményem szerint milyen károkat okozott az elmúlt, extrémnek minősíthető időjárási ciklus a méhcsaládok fejődésében?
A válasz egyszerűnek tűnhet, viszont sok olyan külső tényező van, amit illik figyelembe venni.
Először is az ország melyik régiójában van a méhészetünk?
Ahogy most látszik ÉK Magyarország, és NY Magyarország a legveszélyeztetettebb, de vannak ezen kívül is olyan tájak, ahol a hőmérséklet még nappal sem ment nulla fok fölé.
Ezen kívül vannak BELSŐ körülmények is, amely a mézkészlet, a zacsis etetés, a cukorlepény, a szűkítés és a takarás is befolyásol.
Mindenki az arany középútra törekszik, de ebben most nagyon nehéz okosat mondani, én kísérletet teszek rá.
Jó egy hete írtam, hogy véleményem szerint (mivel extrém hideg közeleg) nem tartom szerencsésnek az arra való törekvést, hogy a fiasítást mindenféle trükkökkel kiterjesszük!
Többen arról "panaszkodtak", hogy a higiénikus aljakon látnak álcákat kidobva, nagy a baj.
Én pedig azt mondom, a méhcsalád egy olyan szuperorganizmus, amely évmilliók óta a Földi élet része, így nincs aggodalomra okunk!
Hacsak nem avatkozik be a méhÉSZ annyira, hogy becsapja a méheket!
Ebben a rendkívüli hidegben a legrosszabbat akkor tehettük a méhekkel ha becsaptuk őket, és petézésre buzdítottuk a méhanyákat.
Ez hihetetlenül megviseli a méhcsaládokat, gyakorlatilag kiégetjük őket, mielőtt végbemehetne a klasszikus generációváltás.
Nem volt még meg a megfelelő mennyiségű virágportatalék, és természetesen a jó idő.
Ugye ismét előző írásomra utalva arra hivatkozom, hogy akkor kell beindítani ezerrel az anyákat amikor eljő a valós tavasz, és beindul a dömping virágporhordás.
Volt már az idén ilyen?
Igen, néhány régióban néhány nap, de ez nem jelenti az állandóságot!
Majd most!
Holnaptól serkentés, és csapjunk a lovak közé!
Most van itt az idő, ami tavaly február végére esett.
Minden növény három hét egy hónap hátrányból indul, még semmi nincs veszve!

Nagyernyei Attila


*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1204 Dátum: 2018. Március 22. 08:45 »
Ebben a rendkívüli hidegben a legrosszabbat akkor tehettük a méhekkel ha becsaptuk őket, és petézésre buzdítottuk a méhanyákat.
Ez hihetetlenül megviseli a méhcsaládokat, gyakorlatilag kiégetjük őket
Nem tudom, de én logikai ellentmondást érzek. Ha egy dajkaméh kinevel maga helyett egy utódot, akkor az az utód több fiatal méh kinevelésére lesz képes. Tehát én ebben a kiégetésben nem hiszek. Akkor lehet igaz, ha a lerakott petéből kinevelt álcákat kidobálják, tehát a a dajka elhasználódott, de nem nincs utód, ami átveszi a helyét. Ti elképzelhetőnek tartjátok azt, hogy az anya olyankor petézik, amikor nincs elég virágpor? Olyan megfigyelésem már volt, hogy májusban néhány keret néppel, fias nélkül elvittem az anyát. Az anya egy-két nap alatt telepetézte ezeket a kereteket. Igen de közben lerepült (az elvitel után rossz idő volt, tehát egy-két napig nem volt lerepülés), így még ott is pete volt, ahol a keretet nem fedték méhek. Természetesen dajkahiányban kidobálták az elpusztult petéket. Vagyis a szabályozást a pempőző dajkaszám végezte el. Amelyik fiasítást nem tudta gondozni, az elpusztult. De a jelenlegi helyzetben nincs szó lerepülésről, ami lecsökkentené a dajkák számát. Nyilvánvaló, hogy a kidobott álcák száma árulkodó. De a veszteség az ennyi, nem több. Ez pedig nem ezerszámra kidobott álcát jelent. Ha petéket dobálnak ki, akkor minimális veszteséget jelent, ha megeszik az álcát, akkor pedig az elveszített fehérjét visszapótolják. Tehát én azt állítom, hogy annyi a veszteség, amennyit kidobálnak. Kiégetésről szerintem nincs szó.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1205 Dátum: 2018. Március 22. 09:09 »
Ezt írja Neo méhésztárs:
"Nem tudom, de én logikai ellentmondást érzek. Ha egy dajkaméh kinevel maga helyett egy utódot, akkor az az utód több fiatal méh kinevelésére lesz képes."
De ehhez mekkora áldozatot hoz a méhcsalád? (Lásd Poprovko prof. kutatásai.)
Aztán ezt kérdezi?
" Ti elképzelhetőnek tartjátok azt, hogy az anya olyankor petézik, amikor nincs elég virágpor?"
A választ az előző írásomban megtalálhatod!
Bizony van olyan!!!!!
"Ebben a rendkívüli hidegben a legrosszabbat akkor tehettük a méhekkel ha becsaptuk őket, és petézésre buzdítottuk a méhanyákat."
Erre van a sok fehérjés, ásványi anyagokban gazdag, sőt természetes virágport tartalmazó készítmény!!!
Bizony ha becsapjuk a méheket és ebben a hidegben oktalanul nagy álca dajkálására kényszerítettük őket a trükkökkel, akkor bizony öngól lőttünk.
Ha nincs dajkálandó fiasítás a méhek élettartama akár ötszörösére is nőhet!!!!
Ami igencsak megviseli őket az a dajkálás, a pempőtermelés.
Ehhez még hozzáadódott a "fűtésszámla"!
Már 2013-ban a MÉHÉSZET szaklap emlékeztetőben leírtam, hogy ne hozzunk létre inkubátor állapotot, ne csapjuk be a méheket, mert vissza fog ütni.
A természetet meg lehet erőszakolni, de nem érdemes.
Nagyernyei Attila


*

wr

  • *****
  • 889
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1206 Dátum: 2018. Március 22. 10:23 »
Idézet
Ezzel szemben a polisztirolokban szépen szétterülve vannak, mintha kint 15 fok lenne. Ott a lepények is jól fogynak, a takarófóliára lecsapódott vizet meg iszogatják. Tavaly is lényegesen jobban fejlődtek bennük a méhek, idén pedig szerintem óriási különbség lesz.
Ez pontosan így van. Valaki nemrég írta csak már nem találom, hogy a természet is el van maradva másfél hónappal. Az a helyzet hogy nincs, csak a méhek vannak elmaradva annyival. A természet behozza, a méhek nem tudják. Némi adalék a mondandóm igazolására, hogy melyik éveben melyik napon volt nálam az első repce, illetve az első akác hordásos nap. Ezen szépen látszik az, hogy a repce virágzása sem a tavaszi időjárás függvénye, az akácénak meg gyakorlatilag semmi köze hozzá, mert ugye tudjuk hogy milyen volt a 2013-as év márciusa.
 
            repce      akác
2012.   04.12.   05.07.
2013.   04.23.   05.11.
2014.   03.30.   05.07.
2015.   04.21.   05.12.

Szóval az akác az ki fog nyílni a maga idejében függetlenül attól hogy a családjaink milyen állapotban lesznek. Gondolom nem árulok el nagy titkot vele, hogy a fakaptárakban az elmúlt napokban fürtben lévő, és a habkaptárakban az elmúlt napokban a serkentés miatt folyamatosan fiasító családok nem lesznek ugyanolyan szinten.
Írom ezt úgy, hogy én sem serkentek.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1207 Dátum: 2018. Március 22. 11:07 »
P

« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 16:25 írta oszkár »

*

nata

  • ***
  • 175
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1208 Dátum: 2018. Március 22. 11:23 »
A mai naptól a Tescoban 159ft a Koronás. Gyorsan hoztam is 5 mázsát. Vasárnapra tűrhető időt mond, akkor kapják meg idén először a szirupos zacskókat. Addigra a lepény is elfogy. Jó lesz ez szerintem, ilyen csapadékos, belvizes tavasszal szinte mindennek adnia kell a nektárt. A pitypangban és a galagonyában nagyon bízok.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1209 Dátum: 2018. Március 22. 11:53 »
Az imént kint voltam a méheknél. A zacskóból teljesen kiitták a szirupot, a lepényt alig fogyasztották. A szép napos időben jól be lehetett látni az aljdeszkákra. Viaszmorzsalékon és egy-két méhhullán kívül mást nem láttam. Egyáltalán nincsenek kidobált álcák. Holnap kapják a következő zacsit.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1210 Dátum: 2018. Március 22. 13:55 »

Már 2013-ban a MÉHÉSZET szaklap emlékeztetőben leírtam, hogy ne hozzunk létre inkubátor állapotot, ne csapjuk be a méheket, mert vissza fog ütni.
A természetet meg lehet erőszakolni, de nem érdemes.



Jövő hét közepétől indul a serkentés, de van akik már elkezdték.


Indult? Vagy csak másoknak ajánlottad? ;D



Bizony ha becsapjuk a méheket és ebben a hidegben oktalanul nagy álca dajkálására kényszerítettük őket a trükkökkel, akkor bizony öngól lőttünk.

Tehát öngólt lőttetek.


Látod Izso60 ez amit itt leírsz tipikus esete annak, hogy bújik ki a szög a zsákból.
Szerinted amiről én itt a világhálón beszámolok azt nem teljes őszinteséggel teszem?


De igen. Csak nem szabad megfogadni a tanácsaidat. Mert:

"Az interneten olvasottak és látottak nagy részének semmi köze nincs a valósághoz."
                                                                                                      (Petőfi Sándor)  ;D

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1211 Dátum: 2018. Március 22. 18:49 »
Milyen érdekes.
Elindítottam egy okfejtést, majd arról megy a vita, hogy a deszka vagy a polisztirol kaptárban fejlődnek jobban a méhcsaládok.
Ezért írtam, hogy nagyon sok tényezőt kell figyelembe vennünk az elemzésnél.
Akkor még hol van pl. a meleg-építményű fűtött konténer, és hasonlók?
Leírtam a véleményem, és tapasztalatom, senkit nem kívánok kioktatni.
A szűkítést már régen elvégeztem, a serkentést pedig holnap kezdem.
Miért csak most?
Mert két hétre sem én sem a meteorológusok nem látták ezt az időszakot, hogy eddig fog tartani.
Lehet kötekedni, fikázni, piszkálni, a pergetési eredmény a lényeg.
Természetesen a számolásnál a beteleltetett méhcsaládokat vegyétek alapul.
Ez még egy furfangos téma, amikor rákérdez az ember.....na, hogy sikerült az akác?
Válasz...30 kiló körül, amelyektől tudtam pergetni.
Kicsit több komolyságot méhésztársak.
A pergetési átlagot az egész állományra "illik" számolni, azért átlag.
Az első variáció a méhészkollégák ugratására viszont kiváló.
Nagyernyei Attila
 

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1212 Dátum: 2018. Március 22. 19:26 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 22:15 írta kivancsi111 »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1213 Dátum: 2018. Március 22. 19:41 »
Tisztelt Méhésztársak!
Ritka dolgot fogok most írni nektek.
Kivancsi 111 minden sorával egyet értek.
Írása végén azért elkottyantotta, hogy ideges.
Szerintem semmi oka rá.
Én tök nyugodt vagyok.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1214 Dátum: 2018. Március 22. 19:52 »
Gratulálok!
Végre megértük, hogy normális hangnemben, emberhez méltóan szóltatok egymáshoz.
Fiúk! Élvezet volt olvasni az utolsó két hozzászólást.
Így kellene mindig! Tudjátok, méhész baráti stílusban, még akkor is ha nem értetek egyet.