A méhcsaládok általános állapota

  • 3429 válasz
  • 967090 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1005 Dátum: 2018. Február 03. 18:35 »
Én is igényt tartanék akár az egész Hunor technológia leírására! Köszönöm!

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1006 Dátum: 2018. Február 03. 19:41 »
P
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 15:58 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1007 Dátum: 2018. Február 03. 20:11 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 22:24 írta kivancsi111 »

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1008 Dátum: 2018. Február 03. 23:38 »
Szintén engem is érdekel a Hunor technológia ;)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1009 Dátum: 2018. Február 04. 07:13 »
"Kivancsiak" vagytok mi?
Rajzolni is fogok, valamint több ütemben állok neki.
Molnár Jenőnek nincs mit tanulnia, hiszen mindent tud.
Ő nem szűkít, nem serkent, csak elad, és perget.
Írásom az átlag méhészekhez fog szólni, és ha lesz benne olyan rész amit megszívlelnek, annak örvendek.
A START állapottal fogom kezdeni, ami átlagos években március első napjaiban szokott bekövetkezni.
Onnan vezetem végig az "ósdi, macerás" technológiámat.
Amit garantálok?
Aki ezt hajlandó (precízen) végigcsinálni, akácra bomba családjai lesznek úgy, hogy a rajokkal semmi gondja nem lesz.
És van egy jó hírem!
Mivel egy fiókos állapotig a Hunorokat fekvőként kezeltem, a Nagybocisok is figyelhetnek.
Ma családi programom, lesz, de este kezdem.
Biztonsági öveket bekapcsolni!
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 890
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1010 Dátum: 2018. Február 04. 10:39 »
Idézet
Mivel egy fiókos állapotig a Hunorokat fekvőként kezeltem, a Nagybocisok is figyelhetnek.
Ez a része engem is érdekel, csak mert el nem tudom képzelni hogy egy 9-10 keretes H fiókban mit kell csinálni tavasszal a családdal, azon kívül hogy esetleg felkarcolok nekik egy mézes keretet.
Idézet
Ő nem szűkít, nem serkent, csak elad, és perget.
Persze hogy nem, azért használ hunort.  :) Mondjuk a 12 keretes az keményebb dió, a 10 meg erősen határeset, de a 9 keretesben már egyáltalán nincs szükség semmiféle szűkítésre és takarásra sem. Serkentésre meg egyikben sincs.
Kíváncsi lennék mások tapasztalatára, objektív véleményekre ezzel kapcsolatban. Lehet hogy csak nálam működnek máshogy a méhcsaládok, de én régebben 3 éveben is kipróbáltam azt, hogy a családok egyik felét serkentettem a másik felét meg nem. Azért három évben, hogy ne vonjak le téves következtetést 1 év eredménye alapján. Az égvilágon semmilyen különbséget nem vettem észre, ugyanolyan ütemben fejlődtek a nem serkentett családok is mint a serkentettek. Akkor van értelme a plusz munkának?
Egyetlen dolog van ami nagyon sokat számít márciusban és áprilisban, a szigetelt kaptár. Ebben biztos hogy elkerülik fejlődésben a családok a fakaptáras társaikat, ez is most már úgy 3 év tapasztalata. Általánosítani nem lehet, nehéz is mert nincs 2 egyforma család, de általában 1-2 keret fiassal mindig előrébb járnak a szigetelt kaptárakban lévők. A szigetelésnek nagy előnye ilyenkor van, nem télen.

*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1011 Dátum: 2018. Február 04. 13:49 »
Azt nem állítom, hogy olyan esetben, amikor tavasszal is tele vannak még élelemmel, akkor a fedett mézes keret felkarcolása nem jelent előnyt, mert hát itt arról van szó, hogy az anya be van korlátozva. Tehát ha van hely, akkor az ilyen serkentésnek sem látom értelmét. A limitáló tényező a virágpor. A kaptár szigetelése: nekem meggyőződésem, hogy csak április második felében jelentkezik a műanyag kaptár előnye, amikor a sok méh miatt már olyan mértékű a hulladékhő termelés, hogy a fürtnek nincs jelentősége. Ilyenkor a kaptár fala fogja meg a meleget, nem a fürt. Ez azért meg tudja dobni a családot, de egyéb szempontok miatt ezzel nem kompenzálja ki a műanyag kaptár hátrányait (törékenység, rágás, harkály, a régi Lukács-féle elcseszett méretei anyarács vonatkozásában stb.).

*

nata

  • ***
  • 175
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1012 Dátum: 2018. Február 04. 14:21 »
Már április elejére lehagyják a polisztirol kaptáras családok a többieket. Ugyanazon a hőmérsékleten, ugyanolyan népes család kb. dupla annyi kijáróméhet "indít". Ezt márciusban tökéletesen lehet látni. Az új Lukács féle kaptárakkal dolgozok, volna még mit rajta fejleszteni. Tökéletesen látszik a kaptáron, hogy pl. a "feltaláló" nem vándorol.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1013 Dátum: 2018. Február 04. 14:39 »
Idézet
A kaptár szigetelése: nekem meggyőződésem, hogy csak április második felében jelentkezik a műanyag kaptár előnye,
Tehát a meggyőződés áll szemben a leírt tapasztalatokkal, eddig az enyémmel meg az előttem szólóéval. Van még többeké is, de ők nem tagjai ennek a fórumnak, meg a másiknak se.
Pontosan az előttem leírtakat tapasztaltam egy ismerős méhészetében. Nem akartam neki elhinni, hogy a nikecellben folyton 1-2 keret fiassal előttem jár, és már március végére is. Úgy voltam vele hogy biztos lódít mint a méhészek általában, ezért vettem pár négyzetméter 4cm vastag XPS lapot és bebugyoláltam vele néhány kaptáramat. Az eredmény magáért beszélt.
Nem írtam hogy a nikecell kaptárat kell megvenni, mert azok szerintem sem sokat érnek, nálam a hangyák és az egerek már régen megették volna, léteznek egyéb technológiák is. A mindenhol jól záródó vastag falú nikecell kaptárnak egyébként is van egy óriási hátránya ami nagyon jól látszik pl. a mostani télben is. Ezekben az anyák szinte egyáltalán nem állnak le, végigfiasítják az egész telet, tavasszal pedig majd lehet vakarózni hogy mit is csináljunk a rengeteg atkával.

*

neo

  • *****
  • 939
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1014 Dátum: 2018. Február 04. 15:43 »
a meggyőződés áll szemben a leírt tapasztalatokkal.... a nikecellben folyton 1-2 keret fiassal előttem jár, és már március végére is.
Itt pedig a logika áll szemben a közöltekkel. Ha ez így van, hogy márciusban 1-2 kerettel előtte jár, akkor három héttel később 2-4 kerettel, rá három héttel pedig 4-8 kerettel kellene előtte járnia. Mert ez ebben az időben a fejlődés természetes üteme. Az anya petézőképességének határáig. De az húsz-huszonöt félkeret is lehet.
Azt azonban én sem állítom, hogy április közepéig a hulladékhő megfogása miatt a nikecellben ne tudna egy kicsivel nagyobb felületű fiast fenntartani, hanem azt, hogy szembetűnő változás ekkor látható. Soha nem tudjuk a családokat önmagukhoz hasonlítani két kaptártípusban. Tehát nem tudjuk, hogy ugyanez a méhcsalád a másik kaptárban mekkora lenne. Április második felében látszik a különbség, és bátrabban lehet például fias fiókokat üressel közölni, mint fa kaptárban. Utóbbinál nem is szoktam, nikecellnél igen.  Eddig az állapotig eljutni nyilván fokozatosan is lehet, csak mérni nehéz.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1015 Dátum: 2018. Február 04. 18:51 »
Akkor kezdem!
Írásom elején rögtön leszögezem, hogy tapasztalataimat írom le tényszerűen, és nem vágyaimat fogalmazom meg.
Aki nem szűkít és nem serkent, valamint azokat a technológiákat kihagyja amik az eredményes pergetéshez szükségesek, lapozzon másik oldalra.
Lépésről, lépésre részletesen leírom a méhcsaládok tavaszi felfejlesztési módját, de ez nem azt jelenti, hogy lassú.
Azt nem garantálom, hogy nem munkaigényesebb mint az általánosan használt "lazán csuklóból" technológia, de a pergetési eredményeim engem igazolnak.
Azt is meg kell jegyeznek, hogy szerencsémnek köszönhetően sok Hunor méhészetben megfordultam, és tudom, hogy hol a helyem közöttük.
Írásomat lehet fikázni, de immúnis lettem, fájdalmat nem tudnak vele okozni, mivel az irigy embereket egyszerűen kinevetem.
Ennyi bevezető után ugorjunk egy hónapot előre az időben!
Átlagos évet, és időjárást figyelembe véve március elején amikor megtörtént a tisztuló kirepülés, szinte pár nap elteltével beindul a tömeges virágporhordás. (Országrésztől függően, délen a leghamarabb.)
Tehát március első napjaiban a telelő fészket tovább szűkítem! (Mellékelt ábra szerint.)
Ez azt jelenti, hogy a fal mellé behelyezem a vályús keretetetőt, melynek a méhcsalád felőli oldalára egy hőszigetelő anyagot csúsztatok le a fenékig, úgy, hogy alul hagyok egy méhjáratnyi hézagot.
Az első keret 3/4-ig mézes-virágporos, majd jönnek az addig befiasított lépek, és zárásként egy ismét 3/4-ig mézes-virágporos zárólép.
Annyi keretre húzom össze a családokat, hogy az alsó lécig legyenek minden léputcában!!!!!
A 35 év alatt soha az-az soha nem láttam sem nálam, sem másnál olyan méhcsaládot, amely március első napjaiban 10 vagy 12 kereten az alsó lécig fedjék a lépeket a méhek.
Én a valóságról szeretnék beszámolni, és azoknak a méhészeknek szánom írásomat akik a földön járnak!
Tehát, ebben a formában a családjaim zöme 6 kereten szokott indulni, de volt 7-es és 5-ös is, és néha előfordult, hogy 4 Hunor keretre kellett összehúznom induláskor néhányat.
A szűk fészek etetőtől távol eső másik oldalán ismét egy hőszigetelő anyagot tolok le a fenékdeszkáig, ennek alján is kihagyva egy méhjáratnyi hézagot.
A szűk fészek nagy odafigyelést igényel!
A keretek tetejére mindig (úgy is teleltetek) teszek egy szívószálat, de a nádszál, bodza, vagy akácág is megteszi.
Ennek az az oka, hogy a   méhek a keretek tetején közlekednek, és még a hűvös időben is kijárnak a fészken kívüli lépekhez!
A szűkítés után pár napon belül elkezdem a méhek serkentését, egy nagyon "vékony" híg sziruppal.
Ennek főként a vízpótlás a célja.
Naponta, kétnaponta néhány deci langyos 3/1-es szirupot kapnak, és ezt akkor is amikor nem tudnak kijárni!
Mivel az etetővályú össze van takarva a méhek szűk fészkével, a ledermedés kizárt!
A méhcsalád biohője, gyakorlatilag előmelegíti a néhány deci folyadékot.
(A zacsis megoldás is jó, de ott kaptárt kell bontani.)
Az etetés rettenetesen gyors, mivel keveset nyomok be a mobil etető kocsiról, szinte játéknak élem meg.
Természetesen kaptárt nem kell nyitogatnom, erről már tetem fel képeket.
Ez az állapot addig tart amíg a hőszigetelő fóliát megemelve azt nem tapasztalom, hogy csak a méhek fejét látom  léputcákban (imádkoznak), és a fészken kívüli lépeken és sűrűn vannak már méhek.(megtörtént a generációváltás)
Ekkor eljött az első bővítés ideje, ami gyakorlatilag egy mozdulat csupán.
Általában eddigre a középső 4 lép léctől-lécig fias (nem tenyérnyi), és sokszor mindkét széle, de az egyik biztosan.
Dátumot nehéz írni, mert időjárástól, virágporhordástól igen függ a dolog.
A művelet úgy néz ki, hogy félretolom a külső takarás melletti keretet és azonnal látom, hogy fias e a széle.
Ha fias, de a fedett mézkoszorú megfogta az anyát (ez sokszor van így, a belső lépeknél meg soha, ott tiszta fias eddigre), akkor felkarcolom a fedett részt, és a kijáró felé fordítom a lépet, majd a szélére teszek egyet fészken kívüliekből,amit szintén felkarcolok, és esetleg meg is locsolok a híg sziruppal.
Két léppel kivételes esetben bővítek (első alkalommal soha), és a fias lépek közé való tűzés meg tabu kérdés.
Mindig az utolsó fedett fias külső oldalára bővítek! (Nyitott mellé tilos!)
Mivel ekkor már megtörtént a generációváltás nagyon résen kell lenni, mert jön a következő bővítés, ami általában 3-4 nap múlva szokott bekövetkezni.
Kérdezhetnétek, hogy mi ez a tökölődés, miért nem egyszerre nyomok nekik kettőt?
Ez nem az a cég, de gondolom most már érzitek is.
Az egyenletes fejlődés záloga a kíméletes bővítés!
Ezzel azt érem el, hogy a szűk fészekben maximálisra növelem a fiasítás felületét, és nem szakítom meg a folyamatos fejlődést.
Ha jókor bővítek az anyák 90%-a egy napon belül "elkapja" a lépet.
Mi van ha kettővel bővítek?
Az egyik szinte biztosan virágporos lesz, ki kell próbálni.(Én ezen már túl vagyok.)
Bár kivel vitába szállok, hogy az így babusgatott, szépen lassan felhúzott méhcsaládban a fiasítás nagysága fényévnyivel több  a szabadon bóklászó társaikénál.
Amikor eljön az az állapot, hogy néhány család kinövi az alsó fiókot, nincs pánik.
Vannak lemaradók, ezeket kiugrókat (mert megrajzana)szépen megcsapolom, és megkapják azok.
És mi van akkor, ha már kiegyenlítettem az állományt, és nincs hova tenni a fias lépeket?
Ekkor jön egy olyan újabb húzás amit soha sehol nem láttam.(2.ábra)
A méhészek nagy része ilyenkor dörzsöli a tenyerét, és rádobja  a méztéri fiókot.
Ez nálam nem működik!
Ha így tennék (vagy alá tenném a fiókot és lefejlesztenék) akkor vagy bemeszesedik, de mindenképpen a család kap egy "hősokkot", megtorpanna a fejlődében.
A 10 Hunor léppel egyszerre való bővítés 7NB lépnek felel meg.
Ha ezután lehűlés következik, bizony megnézhetjük a méhészetünket.
Az még elfogadható, hogy félig, 3/4-ig letakarják a fészket és úgy kapja meg a család a mézteret, de ez sem valami kíméletes.
Akkor meg hogyan?
Jön a "Z" alakú takarás.
A fészek alsó 6 keretét telibe takarom, és felhúzok egy kelő fedett fiast.
Alulra kaphatja az újabb bővítést.
Felül ekkor a méztér széle mézes virágporos, majd a felhúzott fedett fis, és 1-2 záró lép.
Anyarácsot tegyünk, mert feljön az anya.
Ezzel ismét azt érem el, hogy egyenletes marad a fejlődés, és már 8-9 keret Hunor fiasnál járok!
Ezt még egyszer megcsinálom, és FÉK!
Ekkor már elérkeztünk az anyakorlátozáshoz, és a rajzásgátláshoz.
Innen folytatom.(Ha tetszik.)
Nagyernyei Attila





Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1016 Dátum: 2018. Február 04. 20:08 »

Az etetés rettenetesen gyors, mivel keveset nyomok be a mobil etető kocsiról, szinte játéknak élem meg.
Természetesen kaptárt nem kell nyitogatnom, erről már tetem fel képeket.


Egy egy képnek örülnénk még, hunornál, hogyan volt megoldva (gondolom a menekülőtérnél) illetve a mobil etetőkocsiról?!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1017 Dátum: 2018. Február 04. 20:14 »
Én azt nem értem, ha az oldaltakarónál alul-fölül hagyunk rést, akkor az mennyi hőt fog meg? Szerintem minimálisat. Nálunk az egyik szobánál a kőművesek elrontották a plafon szerelését, 1 oldalon a falnál kb. 300x1cm rést hagytak, amit a sarok díszléccel tudtak takarni úgy-ahogy. Abban a szobában télen mindig kb. 3 fokkal hidegebb volt, mint a lakás többi részében. Ezt felfedeztem, aztán kinyomtam purhabbal, onnantól jó idő lett.
Tehát ha ez az oldaltakarás minimális hőt fog meg, akkor a fejlődési előny abból van, hogy a család összezsúfolódik téglatest alakra a gömb helyett? Akkor miért nem teszi ezt meg oldaltakarás nélkül is?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1018 Dátum: 2018. Február 04. 20:50 »
Mortimer!
Majd lerajzolom, vagy lefényképezem a "rést".
A meleg mindig felfelé száll, ezt kell megfogni.
Hogyan terjed a hő?
Hővezetéssel,hőáramlással, és hősugárzással.
Ezt pedig a felső hőreflektoros fólia szépen visszaveri.
Ha a szobában a padlóra leteszel egy hőmérőt, és utána a mennyezetre, 4-5 fokkal melegebb lesz fent.
A "méhjáratnyi rés" azt jelenti, hogy szikével egy laza metszéssel, a szélső takarók aljából néhány centi hosszat kikanyarítok.
Felül ugyan így, mivel nem tudnának sem az etetővályúhoz, sem a fészken kívüli lépekhez hozzáférni.
Ha pedig teljesen hermetikusan lezárnánk, a méhek "lehelete", a pára nem tudna távozni.
Nagyernyei Attila


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1019 Dátum: 2018. Február 04. 21:22 »
Tehát akkor azért fog meg meleget így is.
Ami nekem van oldaltakaró, az felül és oldalt légmentesen zár, alul a rostaszövetig leér, a hátsó alsó sarka van levágva kicsit, itt tudnak a méhek átjárni a többi kerethez.