A méhcsaládok általános állapota

  • 3493 válasz
  • 976452 megtekintés
*

wr

  • *****
  • 901
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #960 Dátum: 2018. Január 28. 16:17 »
Az ország déli részén. Olyan hogy téli nyugalom errefelé a nikecellekben egyáltalán nem volt, de már a fa kaptárakban sincs, mert egyre több kijárón folyik ki a nedvesség. A kijáróban megjelenő nedvesség, a felerősödött zsongás, valamint az hogy tömegesen mennek az itatóra biztos jele annak hogy fiasítanak. Amelyik eddig nem fiasított a héten az is biztosan elkezdte mert 10 fok feletti hőmérsékletek voltak.
Januárban én így "méhészkedem", szemrevételezéssel és sztetoszkóppal. Vannak persze akik ilyenkor is a kaptárban turkálnak, kereteket szednek ki, csurgatnak, atkaölős papírlapot dugdosnak meg lepényeket pakolgatnak...
A zöldön sok ilyet lehet olvasni, oda azért nem is regisztráltam, nem is olvasom mert csak felidegesíteném magam.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #961 Dátum: 2018. Január 29. 08:43 »
Nálunk ezt történt eddig:

November 6 - Január 28 között 2.5 kg-ot apadt a mérleges kaptár súlya.
Január 6-án tömeges virágporhordás mogyoróról.
Az elmúlt négy napban folyamatos szélcsend és napsütés, 10 °C árnyékban.
Az első napon a méhek szórványosan jártak. A másodikon tömegesen tájoltak. A harmadik és negyedik napon a tájolás megszűnt, vizet és virágport hordtak a méhek, de nem volt erős járás. A virágpor hordás intenzitása meg sem közelíti a január 6-i mértéket. Igaz, a mogyoró már igen csak a vége felé jár, legalábbis itt nálunk.
A tél folyamán nagyjából hetente bekémlelek a kijárón. Eddig a kaptárak alja patyolat tiszta, csak csak két kaptárban láttam néhány méhhullát. Páralecsapódást és nedvesedést sehol sem tapasztaltam. A jelek alapján egyenlőre nincs okom aggódni a méhek miatt.
A méhek 9-10 kereten telelnek, felettük csak fóliatakarás van 3-4 cm légréssel, és azon telibe egy filc szőnyegpadló darab.
Élelemmel jól el vannak látva és eddig minimális volt a fogyasztás.
Mostantól hetente ellenőrzöm majd a mérlegállást.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #962 Dátum: 2018. Január 29. 13:18 »
Hol van az a nálunk?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #963 Dátum: 2018. Január 29. 15:09 »
Hát nálunk. A méhesben. :-) Kelet-Mecsek, Hosszúhetény, vegyes erdő, déli hegyoldal.

Kicsit elhamarkodtam az utóbbi írásomat. A mai időjárás gyökeres változást hozott. Verőfényes napsütés, szélcsend, 14 °C árnyékban. A méhes ma olyan, mintha április lenne. Tömeges tájolás, repkedés és virágpor gyűjtés. Ezek után nem láttam okát, hogy ne nézzek bele néhány családba. Összesen hét családot néztem át futólag:

- Két családnál még nem indult be a fiasítás (az anyák megvannak).
- Két családnál 1 kereten volt fiasítás, összesen 2-3 dm2  / család
- Két családnál 2 kereten volt fiasítás, összesen 5-6 dm2 / család.
- Egy családnál 3 kereten volt fiasítás, összesen 9 dm2.

Élelem bőven van, a fiasításos keretekben is.

Minden fiasítással rendelkező családnál megfigyelhető volt, hogy főként kelő fiasításuk van. Az álcák száma minimális, és elég sok a pete. Ez teljesen egybeesik az elmúlt időszak időjárásával. Január elején hasonló meleg volt, mint most. Akkor indulhattak be az anyák, és az akkor lerakott petékből kelnek most a méhek. Azóta szünetelt a fiasítás, pontosabban nagyon kis területre terjedt csak ki, ahol most álcák és fedett sejtek vannak vegyesen. Ez általában az egyik fias lép egyik oldalán egy tenyérnyi rész. Ha igaz a feltételezésem, akkor állomány szinten két hónap volt a fiasításmentes időszak. Volt már ennél rövidebb is.

Maximálisan egyetértek Gömbivel (http://meheszklub.hu/index.php/topic,654.msg37946.html#msg37946), nem lehet a méheket becsapni szellőztetéssel és takargatással. Pontosan tudják hogyan reagáljanak az időjárás változásaira. Az időjárási szélsőségekre adott válaszokban az összes többi méhfajta közül a Krajnai a legjobb.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #964 Dátum: 2018. Január 29. 17:15 »
Adamez2!
Már válaszoltam is Gömbi írására.
Annyit szeretnék még hozzáfűzni, hogy a méhészet helye, a mikroklíma nagyon fontos.
Annak idején ezért volt nehéz a MÉHÉSZET-be megírnom az emlékeztetőt.
A déli országrészben ősszel még komoly hordás volt a kolduskrizantémról, amikor az északi országrészben már teleltek a méhek.
Neked is arra hívom fel a figyelmed, hogy indokolatlanul ne csapjátok be a családokat.
Az évmilliók alatt biztosan volt már hasonló időjárás.
Bízzatok a méhekben, és egyelőre hagyjátok őket békén, ne takargassatok.
Majd március elején erről már más lesz a véleményem.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #965 Dátum: 2018. Január 29. 17:46 »
Attila, ebben a kérdésben ugyanazt az elvet valljuk. Mint két hozzászólással ezelőtt leírtam:

A méhek 9-10 kereten telelnek, felettük csak fóliatakarás van 3-4 cm légréssel, és azon telibe egy filc szőnyegpadló darab.

Amiben Gömbivel maximálisan egyetértek az az, hogy a méhek akkor indítják el és akkor szüneteltetik a fiasítást, amikor ennek szükségét érzik. Az már más kérdés, hogy mi méhészek mit teszünk és mit nem. Szerintem sem jó, ha a méheket már ősszel beszűkítik és betakarják, de mégis sokan tették és teszik ezt sikerrel. Még Faluba Zoltán is ezt tanácsolja a Mit, hogyan, miért a méhészetben című könyvében, és nála hitelesebb méhészt nem sokat ismerek. Egy méhésztől hallottam, hogy a méhészetben minden állításnak az ellenkezője is igaz. Először szellemesnek találtam ezt a mondást, de ahogy telnek az évek, egyre inkább érzem, hogy mennyire így van.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #966 Dátum: 2018. Január 29. 20:28 »
Mi is kimentünk ma a méhekhez kicsit "feltöltődni" :)
Azt mondja nekem az ássszony ahogy közeledtünk a kaptárakhoz, hogy mi van itt akácon vannak a méhek? ;D ;D 
Azért egy kicsit túlzott :-[ :P
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #967 Dátum: 2018. Január 29. 20:38 »
Adamez2-nek írom.
Néhai Barkovics Kálmán bácsinak a mesterkurzuson egyszer Buchinger György meg azt mondta, hogy a méhcsaládnak egész éveben azon kell dolgoznia, hogy amit a méhészek elrontanak, azt helyrehozzák.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #968 Dátum: 2018. Január 29. 22:17 »
Hát nálunk. A méhesben. :-) Kelet-Mecsek, Hosszúhetény, vegyes erdő, déli hegyoldal.

Kicsit elhamarkodtam az utóbbi írásomat. A mai időjárás gyökeres változást hozott. Verőfényes napsütés, szélcsend, 14 °C árnyékban. A méhes ma olyan, mintha április lenne. Tömeges tájolás, repkedés és virágpor gyűjtés. Ezek után nem láttam okát, hogy ne nézzek bele néhány családba. Összesen hét családot néztem át futólag:

- Két családnál még nem indult be a fiasítás (az anyák megvannak).
- Két családnál 1 kereten volt fiasítás, összesen 2-3 dm2  / család
- Két családnál 2 kereten volt fiasítás, összesen 5-6 dm2 / család.
- Egy családnál 3 kereten volt fiasítás, összesen 9 dm2.

Élelem bőven van, a fiasításos keretekben.

Nálunk is kb ez a helyzet.
Adamez2!
Nagyon szép a méhesed.
« Utoljára szerkesztve: 2018. Január 29. 22:20 írta Csányi Antal »

*

wr

  • *****
  • 901
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #969 Dátum: 2018. Január 30. 08:45 »
Idézet
Néhai Barkovics Kálmán bácsinak a mesterkurzuson egyszer Buchinger György meg azt mondta, hogy a méhcsaládnak egész éveben azon kell dolgoznia, hogy amit a méhészek elrontanak, azt helyrehozzák.
És ez sok esetben nagyon is igaz. Jártam egy két olyan méhészetben ahol azon csodálkoztam hogy egyáltalán életben vannak még a családok. A méhek kizárólag munkaeszköznek vannak tekintve, a méhésznek egyedül a bevétel számít semmi más.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #970 Dátum: 2018. Január 30. 11:58 »
Tisztelt hölgyek urak!
Elnézést, de itt teszem fel a kérdésemet, bár az aktuális témától elég messze van, de nekem nagyon fontos lenne a válasz.
Kezdő vagyok, Hunorral méhészkedem. Mi lenne akkor, ha a repcén a méztéri fiókot a fészek alá tenném? A 2017 es repce miatt kérdezem, mivel 3 hétig virágzott és a virágzás alatt 2 hétig hűvös volt az idő.

Üdv: Csaba

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #971 Dátum: 2018. Január 30. 14:33 »
adamez2 írja Baranyából.
- Két családnál 2 kereten volt fiasítás, összesen 5-6 dm2 / család.


Élelem bőven van, a fiasításos keretekben is.

Minden fiasítással rendelkező családnál megfigyelhető volt, hogy főként kelő fiasításuk van. Az álcák száma minimális, és elég sok a pete. Ez teljesen egybeesik az elmúlt időszak időjárásával. Január elején hasonló meleg volt, mint most. Akkor indulhattak be az anyák, és az akkor lerakott petékből kelnek most a méhek. Azóta szünetelt a fiasítás, pontosabban nagyon kis területre terjedt csak ki, ahol most álcák és fedett sejtek vannak vegyesen. Ez általában az egyik fias lép egyik oldalán egy tenyérnyi rész."

Ez igaz nálam is Nyugat Nógrádban, Börzsöny lábánál. Karácsony utáni enyhe idő meghozta hatását. Nálunk még nem volt tömeges tisztulás, ki röpülés.

*

oszkár

  • *****
  • 1133
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #972 Dátum: 2018. Január 30. 18:02 »
P
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 15:58 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #973 Dátum: 2018. Január 31. 07:41 »
Vártam, hátha valaki reagál Oszkár hozzászólására.
Amit alább leírt, ezt én is tapasztaltam már, valójában akaratlanul egy kísérletet hajtott végre.
Erről írok már napok óta, hogy nem szerencsés ebben az időszakban "bebugyolálni", és erősen leszűkíteni a méhcsaládokat.
Lám most a méhek súgtak is nekünk!
Semmi mást nem kell csinálnunk, csak lemásolni azt, amelyik a legjobb megoldás.
Tehát a hűvösben lévő kaptárakban lévő méhcsaládoknál sokkal kevesebb élelem fogyott.
Ha valakinek a méhei napsütötte, kies részen vannak, és még jól be is takargatja őket, nem szeretnék a helyébe lenni.
Buchinger Györgyről sokszor írtam már.
Ő az NB-ben egy iránymutató, nagystílű méhész, és ő is úgy tett, hogy Salgótarjánban teleltetett, majd a tisztuló kirepülés után másnap, levándorolt délre.
Továbbra sem értem hova ez a rohanás, mi ez a kapkodás.
A méheket ne csapjuk be, a fiasítás akarattal való kiterjesztése nagy áldozattal jár.
A témát befejeztem, majd márciusban visszatérünk rá, hogy ki járt jobban.
Az aki már most lepényezik, vagy az akinek nyugiban, rengeteg mézzel telelnek a családjai.
A méz mennyisége perdöntő, erről is írtam már.
Fizikai gátat jelent az anyának, és akármilyen furcsa de ebben az időszakban ez JÓ!
A startpisztolyt ravaszát, normál körülmények között február végén, március elején kell meghúzni, amikor is tömeges virágporhordás, és a jó idő beköszönt.
Ekkor azonnal szűkítek, takarok, és napi néhány decivel belső itatást alkalmazok.
Repcére az állomány nagy része már termelő, és onnantól FÉK!
Ez eddig bejött, és ezen továbbra sem kívánok változtatni.
Nagyernyei Attila

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #974 Dátum: 2018. Január 31. 08:27 »
Sziasztok!

Azokról meg ne is beszéljünk, aki a hétvégén már a virágporos lepényt is beadta........


Nb18