A méhcsaládok általános állapota

  • 3435 válasz
  • 967633 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #870 Dátum: 2017. Október 29. 11:10 »
Ismét lassan kell írnom, hogy értse kas62 is.
Azért tettem idéző jelbe, mert valakinek a mondása.
Oké?
Ha így sincs rendeben, akkor sajnálom.
Ha valakinek meg nem tetszik a szókimondó stílusom olvasgasson mást, ugorja át írásaimat.
Néhányan azért dorgálnak meg, hogy minek "okosítom" a méhészeket a világhálón, miért jó az, ha mindenkinek sok méze lesz?
Én ettől nem tartok, mert mint látható, még itt a honlapunkon sem értik miről is szólnak írásaim.
A teljesítmény fokozásról, a maximális eredmény eléréséről, úgy, hogy közben a méhcsaládok is jó kondiban maradhassanak.
Alig várom már Popravkov professzor új könyvét!
Abból sokat fogok idézgetni.
Talán az egyik legismertebb orosz kutatónak jobban fognak hinni a kételkedők, mint nekem.
Egy poént már elsütöttem, de megismétlem.
Minél jobban korlátozzátok a méhanyákat, annál hosszabb életűek lesznek a családban a méhek.
Ugye van még új a nap alatt?
Tehát az egy marhaság, ha korlátozzátok a méhanyákat akác előtt, akác után összeomlik a méhcsalád.
Én sem tapasztaltam soha ilyent, viszont annál többször, ezt...hülyeség az anyákat korlátozni, mert legyengülnek akác után, és szaporítani akarok.
Sok privát üzenetre válaszolok, talán majd idézek is néhányból.
Akik eddig hallgattak rám, és megszívlelték intelmeimet, mindenki hálás.
Azt viszont nehezen tudom elviselni és továbbra is keményen vissza fogok válaszolni, ha olyanról mond valaki véleményt amit soha nem próbált, de még nem is látott.
Az udvarából még soha ki sem vitte a méheit, viszont véleményt mond egy északi akác mézeléséről nekem, aki 34 szezonból csupán néhányszor nem vándoroltam.
Ehhez kell ám komoly önbizalom!
Amit pedig  több mint 30 éve alkalmazok, és bizonyíthatóan eredményes, inkább "ellesni" szokták mint kritizálni.
A mai napig van egy szűk szakmai stábunk akikkel összedugjuk rendszeresen a fejünket, és kielemezzük a mindenkori méhcsaládok helyzetét, éves szinten ez valójában egy "házi bajnokság".
Ebben van Hunoros, 1/2 NB-s, KB-és és jómagam az NB18-al.
Egyetlen alkalommal nem vetettük egymás szemére, ha kérdéseink voltak.
Azonnal, önzetlenül kapjuk a választ, az oxálsavas kezeléstől, a pergetésig, a vándorlások időzítésétől a mézárakig mindenre érvényes.
Ők a barátaim, akikkel együtt örülünk a sikereinknek, és szomorkodunk az esetleges kudarcainkon.
Az irigység nem jó tanácsadó.
Sok írásban ezt vélem felfedezni.
Senkire soha nem voltam irigy, én ilyen neveltetésben részesültem.
Ez a fogalom, vagy viselkedési forma nálam ismeretlen.
Nagyernyei Attila

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #871 Dátum: 2017. November 15. 19:31 »
QUQURIQ !!!

Ki, hogyan van megelégedve a betelelésével?

család nagysága
élelem mennyisége
élelem minősége
élelem elhelyezkedése
méhek áthúzódása egyik keretről a másikra
atkaszám
család takarás
kaptár takarás
egér rács
zárt helyi teleltetés
feletetéstől számítva volt e már valakinek kaptár kiürülés
felszámolt családok

Kiskakas




Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #872 Dátum: 2017. November 15. 22:53 »
Ma csorgattam 5 fokban, haaat, a ket hete csorgatott allomany egy kicsit osszement... 8-9 h keretet fedtek, ma meg nagyon megijedtem, hogy hol vagytok? Haat bebujtak a sejtekbe...

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #873 Dátum: 2017. November 17. 20:35 »
Ezt írja "wr":
"Sosem értettem ezt az anyakorlátozós dolgot, de biztos velem van valami baj."
Az is meglehet, de sokan nem értik ezt, mert macerás, tehát nem próbálják.
Itt van saját magadnak a válaszod, de ezt a debreceni előadásomban is kihangsúlyoztam:
"Akkor minek korlátozzam én az anyát még pluszmunkával? Azért hogy 1 vagy 2 keret mézzel több legyen?"
Itt van az óriási tévedés!!!!!!!!!!!
De kár erről olyanoknak papolnom akik soha nem próbálták, és ezen belül is vannak apró trükkök, hogy a teljesítményt tovább lehessen növelni.
Erről most nem írok, had fúrja az oldalatokat, azok akik pedig megtisztelik előadásimat, nekik elmondom.
Viszont rögtön belátjátok Ti kettecskén, hogy miért érdemes az anyákat korlátozni.
Bár ne csináljátok!!!!!!!
Kérlek ne, mert akkor nektek is több mézetek lenne, azt pedig nem bírnám ki, hogy tőlem tanuljatok.
A viccet félretéve, ugorjunk egyet időbe a napraforgó virágzásáig.
Ezt a példát azért említem, mert sok méhésznél megtörténik a következő.
Mégpedig az, hogy a napraforgón leváltja a méhcsalád az anyját.
Ez egy szerencsés dolog, különösen akkor ha sikeres a párzás.
És mit vesztek ekkor észre "kettecskén"?
Legalább kétszer annyi mézet tudtok ezektől a családoktól pergetni!
Tehát nem 1-2 kerettel többet, hanem sokkal többet!
Ezt kell valamilyen módon akác előtt lemásolnunk, mert a méhek súgnak nekünk, hogy lehet a teljesítményüket növelni.
Aki erre a súgásra nem figyel, átlagos méhész marad.
Tehát, minél kevesebb a dandárban a nyitott fias aránya attól nagyobb eredmény várható.
Ez gondolom nem újdonság, de hogy ezt miként lehet elérni úgy, hogy a méhcsaládok az év hátralévő szakaszában is erőben maradjanak, sőt szaporítani is lehessen tőlük, ezt most nem fogjátok megtudni.
És láss csodát.
Lassan elérünk majd odáig, hogy KÖTELEZŐ lesz a fiasításmentes időszak a termelési idényben, mert különben nem fogunk bírni az atkával.
Tovább nem firtatom a dolgot, különösen olyanokkal nem állok le vitázni akik ezt marhaságnak tartják.
Egyszerűen azért, mert ezzel nem érnek rá bíbelődni, és rögtön rávágják, hogy hülyeség.
Jelenem én 34 éve korlátozom az anyákat akác előtt, de nem érzem magam korlátoltnak.
Maradjatok a rakodó mellett, pakolásszatok, cuccoljatok.
Én meguntam, kikötöttem hajómat a nyugalom szigetén.
Úgy hívják NB18.
Sziasztok.
Nagyernyei Attila




Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #874 Dátum: 2017. November 18. 01:03 »
Számszerűsítsetek. Akácméztermést kilóban, ráfordított időt órában.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #875 Dátum: 2017. November 18. 06:47 »
Nem lehet összehasonlítani sehogy. Ha másért nem mert teljesen más körülmények között méhészkednek. A kaptárvitát úgysem lehet eldönteni, ez olyan hitvita. Ki melyiket szereti akár teljesen szubjektív indokok miatt azt favorizálja. Amúgy meg biztos vagyok benne hogy nem jobb egyik mint a másik. Az én fekvőimet pl moslékosládának hívja egy féljeretes munkatársam  ;D. Ez van, nem nagyon tud meggyőzni.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #876 Dátum: 2017. November 18. 08:01 »
Kamikaze!
Tévedsz, és a többiek is tévednek akik az anyakorlátozást kaptárvitaként fogják fel.
De ne csak a levegőbe lövöldözzek, idézek előadásomból, talán akkor Jenő is enyhül.
Az anyakorlátozás teljesítmény növelő volta független a kaptártípustól.
Nem kívánom sztárolni dr.Cserényi Péter 1/2 NB-s módszerét, de a doki ezt a részét nagyon "vágja".
(Megjegyzem, hogy szakmailag soha nem volt vele gondom, baromi ügyesnek tartottam mindig, a másik része meg nem ide tartozik.)
Tehát a doki akác előtt egy az-az egy fiókra korlátozza az anyát!!!!!!
Azon most ne vitatkozzunk, hogy az alsó fiókban akác végére milyen lesz a fiasítás összetétele, és a szélső lépek bemézesednek. (Ez további előny véleményem szerint.)
Mi van az NB-ben?
Ugyan ez amikor 4-5 keretre korlátozzuk az anyát.
A Hunor és a KB lóg ki a sorból, mert ezekben a kaptártípusokban rádobják a méhészek a fészekre az anyarácsot, vagy hizlalt mézteret használnak, de ami a legrosszabb, az 1/2 NB méztér.
Ha a fészek 12 keretes az a legnagyobb FÉK a hordásban!
Lehet csűrni csavarni, hogy ki mennyi szakirodalmat írt, és mennyi előadást tart, ki kell próbálni állományon belül azonos számú méhcsaládot, és döntsenek a hordók.
Ficzere Péter NB-s járja az országot az anyazárkás mézeltetésével.
Meredeknek tartom, soha nem fogom ezt a drasztikus módját választani a korlátozásnak, de a lehető legjobbnak tartom, és még az atkával is simán elbánik!
Isten ments, hogy ebben az időszakban valamilyen permetezési kár érje az állományt, mert akkor be lehet csukni a méhészetet.
A kaptárvitán felül áll, hogy minél közelebb érünk a természetes raj állapotához annál nagyobb eredményre számíthatunk.
És mikor van igazán jelentősége az anyák korlátozásának?
A gyenge akácos években!!!!
Ha szabadon kószálnak az anyák, ilyenkor legfeljebb a fias lépek köré tesznek mézkoszorút, és kész.
Néhány centi mézért ki fog nekiállni pergetni?
Ahol lekorlátozták az anyát ilyen nincs, a kevéske méz nagy része is elvehető.
És aki gyenge években is elfogadhatóan perget, rögtön előkerülnek a rosszmájú méhészek, susmognak a hátam mögött, hogy ......biztosan végig etetett.
Ezért nyitott a méhészetem, oda bárki bejöhet, nincsenek titkaim.
Az irigyeken meg jókat derülök.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #877 Dátum: 2017. November 18. 08:32 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 22:28 írta kivancsi111 »

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #878 Dátum: 2017. November 18. 09:09 »
Idézet
Jelenem én 34 éve korlátozom az anyákat akác előtt, de nem érzem magam korlátoltnak.
Idézet
A Hunor és a KB lóg ki a sorból, mert ezekben a kaptártípusokban rádobják a méhészek a fészekre az anyarácsot, vagy hizlalt mézteret használnak, de ami a legrosszabb, az 1/2 NB méztér.
Attila elismerem tudásod! Viszont amit nem ismersz, nem tudsz, nem csináltál arról ne legyen ilyen markáns véleményed. Most-már le merem írni; egymást követő 3. évben hunor/12 -ben az éves átlag (betelelt-eladott) meghaladta a 100 kg-t. igaz mind három évben 33 család volt az átlag alapja. Tehát módszerem százas, több százas állománnyal nem tudom meg lehet -e csinálni. Hidd el van módszer a hunor rendszerben is anyakorlátozásra, még ha nem is ismered. Balázs Zoltánnak van egy előadása, hunor/10 anyakorlátozásáról. Üdvözlettel: Misi
 
« Utoljára szerkesztve: 2017. November 18. 09:32 írta bekesm »

*

wr

  • *****
  • 890
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #879 Dátum: 2017. November 18. 09:22 »
Nem sztárolom a Jenőt, már csak azért sem mert személyesen sosem találkoztam vele, plusz én sem mindenben értek vele egyet. Az egyik a 2 hunor fiók, a tapasztalatom az hogy egy valamirevaló családnak kell a 3 fiók, ha csak 9 kerettel akkor is, de nála a 24-es az intenzív szaporítás miatt működik. A másik a mézelvétel. Mint már írtam én is bocival kezdtem, ott csak a söprögetős dolog működik, na az nekem nagyobb szenvedés volt mint a méhek számára, úgyhogy ettől a fajta "mézelvételi módtól" mindenképpen meg akartam szabadulni.
Miért hunor és nem fekvő vagy félkeret? Nagyon egyszerű. Vagy azért mert tényleg nem tudok méhészkedni mint azt írták,  :D de inkább azért, mert bármennyire is kedvelem a méheket, nem a kaptársorok mögött kalappal a fejemen szeretném leélni az életemet. Bocival kezdtem, aztán dolgoztam flkerettel néhány évet, majd kipróbáltam néhány hunort. Aztán az előbbiektől végleg megszabadultam, mert rájöttem hogy ugyanannyi, de inkább több mézem van a hunorral és most jön a lényeg: kb. harmada annyi munkával! Engem az nem érdekel hogy pontosan mennyi az annyi, plusz vagy mínusz 2-3kg, egyedül az számít hogy nem készülök ki fizikailag. A félkeretben már beadtak két alkalommal cukorlepényt (az eszem áll meg attól is), meg háromszor turkáltak a fészekben tavasszal és én még nem nyitottam kaptárt, mert minek. A hunorban akkor is szépen fejlődik a család ha nincs tavasszal piszkálva, míg a felesben sosem fog. És még csak márciusnál járunk... Felénk is vannak négyévszakos méhészek, akik decemberben még turkálnak a kaptárban, és januárban már turkálnak. Nem is őket sajnálom, mert ha jó nekik hogy háromszor annyit dolgoznak, tegyék. A méheiket sajnálom, hogy folyamatosan zaklatva vannak.
A fekvőnek egyetlen előnye van a rakodókhoz képest, mégpedig hogy bármikor bele lehet nyúlni a fészekbe, nem kell hozzá leemelni a méztere(ke)t. És ezzel ki is fújt.
Sosem kérkedtem vele hogy mennyi mézet termelek, meg hogy milyenek a családjaim, mert azt megteszik helyettem mások. Pörgetnek 40 kilós akácátlagot olyan kaptárból amibe fizikailag sem férne bele, meg amikor megkérdem tőle hogy hogy sikerült a betelelés akkor rögtön rávágja hogy hát még neki sem állt, mert nem lehet, még 11 léputcán vannak.  ::)  :D És akkor kezd el etetni amikor én már régen abbahagytam...
Nálam nincsenek ilyen "kiugró" eredmények, de a jobb családjaimnál a 30 hunor keretben akácon nem nagyon szoktam üres sejtet találni.
Az előző hozzászólásomból az "anya nélkül hagyjuk" dologra elfelejtettem leírni a lényeget. A család egyik legnagyobb ellensége a stressz, és a legnagyobb stressz éppen az ha anya nélkül vannak. Ha éppen nincs kelés előtt álló bölcsőm akkor nálam úgy működik az anyacsere, hogy a régi anya be van téve 9 napra zárkába, a 10. nap délelőtt kiveszem, és 2-3 óra elteltével beadom az újat. Sosem szúrtak le egyet sem, mindig elfogadják. Az más kérdés, hogy ebből majd néhányat leváltanak a nyár folyamán, vagy ősszel. De ezt nem azért teszik mert az anya rossz lenne (persze előfordul olyan is), hiszen tökéletesen teljesített előtte a kölyökcsaládban, hanem azért, mert nem a sajátjuk, nem ők nevelték. És mindig akad néhány olyan család amelyiknek ez nem tetszik, és ők olyan anyát akarnak amit ők neveltek.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #880 Dátum: 2017. November 18. 09:36 »
Bekesm!
27 évig volt Hunor méhészetem.
Csak nem gondolod komolyan, hogy abban nem korlátoztam az anyákat?
Pont arról írtam, ha CSAK rádobják a fészekre az anyarácsot, az semmi.
Néhány hónapja írtam a Hunor fészekben való korlátozásról.
A "dobozos" módszerről, a "TV"-ről, a függőleges anyaráccsal való korlátozásról.
Ezt a témát teljesen kiveséztem, és most sem értem miért lett ebből kaptárvita.
Az EGYENLŐ LÉPES kaptárak, közöttük a Hunorral nagyon szuper termelő kaptárak!!!!
Eredményed valóban kiváló, de ahogy növeled az állományodat ettől elbúcsúzhatsz.
Vannak olyan termelési technológiák amivel késlekedni nem szabad (anyakorlátozással az élen, bölcsőzés, fejés, anyakeresés) ami a méhészet nagyságának határt szab.
Annak semmi értelme, hogy átláthatatlan káosszá váljon egy méhészet, mert nem értünk oda időben.
Ez olyan mint a nagy szőlőültetvény.
Ha nem ér oda a gazda időben a permetezéssel, nincs, vagy csak töredéke termés lesz.
Ha nincs idő a bölcsőzésre, mert felrobban az állomány, az idegileg, és anyagilag is megviseli a kollégát.
Ma dívik a mega állományok létrehozása, csak egyet felejtenek el.
A 100 méhcsalád kezelése, tartástechnológiája nem egyenlő az 500 vagy 1.000 családos méhészetekével.
Ebbe a hibába esnek bele sokan, hogy egy berögződött technológiából nem tudnak leadni.
Én a 200 méhcsaládomat tudom úgy ellátni, hogy örömöm lelelem a méhészkedésben.
Nálam a 320 volt az a határ, amikor úgy éreztem ez nem az én pályám, és mást pedig nem engedek a kaptáraimba belenyúlni.
Most megtaláltam azt a harmonikus egyensúlyt, hogy nem küzdök a rajokkal (idén egy sem volt), így ez a része kimarad a tennivalóimnak.
Persze ismét felerősödik az a vélemény.....mert gyengék a méheim.
Sok képet tettem fel tavasszal, és az év folyamán, a pergetések előtti képeimet, de bizonygatni nem akarok semmit.
A baráti körömben egy pohár szekszárdi vörösbor mellett szoktuk kitárgyalni eredményeinket.
Azért eddig nem szoktunk eljutni...
https://www.youtube.com/watch?v=3M_KX4Him2E
Üdv:
Nagyernyei Attila


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #881 Dátum: 2017. November 18. 11:15 »
wr ugyan mar! Egy jol betelelt 3 fél nb fiókos családdal több munka lenne tavasszal  :o, legalább annyi mint a 2 hunor fiókon betelelt családdal, semmi. Lefejlesztés van, a család nem szorul meg, mert a feje fölé a kikelt fias helyére gyűjt. Repce közepéig a család marad 3 fiókon, repce kezdetekor az anyát lefüstölöm a felső fiókból, alá anyarács. Hol sok a munka .... csak a rendszer adta lehetőségeket kell kihasználni, hogy minél kevesebb legyen a munka.

A gyenge család, mert olyan is van mindig mindenhol, az meg segítség nélkül gyenge marad fél nb, hunoron, meg nb n is. Azzal minden keretméreten dolgozni kell.

Akác előtt meg megint, minden kaptárral dolgozni kell, függetlenül a kaptár típusától és a keretmérettől. Ideális esetben meg egyikkel sem kellene dolgozni, mert a család elrendezné magát, de ez talán sosincs ...

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #882 Dátum: 2017. November 18. 11:36 »
Attila. Ott voltam a debreceni előadásodon, jó volt. Sokszor a röhögésem alig bírtam visszatartani, amikor kissé ironikusan  ecsetelted az egyik rakodós barátodnál a mézelvételt, a fészekben építtetett alacsony keret alatti zug kivágását, meg hogy a tevékenységet a medvéhez hasonlítottad. Annyira magamra ismertem, mi ezt macizásnak hívtuk. Most is nevetek ha eszembe jut.
A fekvővel sokszor szerintem akkor csömörlenek meg amikor kezdőként szaktudás meg megfelelő technikai háttér nélkül kevesen elkezdenek pergetni egy már 17x eldobott háromkeretes pergetővel tejesládába fedelezve rendes étkészletből kivett villával (ez komoly).
Volt szerencsém pergetésben segédkezni Fülemüle méhészetében. Oktatófilmet lehetett volna forgatni. Mindenki halálnyugodtan kellemesen beszélgetve tette  a dolgát, semmi szívás, minden halad. Példás rend, és eredményes munka.
Az amit Wr írt hogy a hunorban harmadannyi munkával annyi vagy több méze van ez izgalmasan hangzik. Nem tudom hogy a fekvőre vagy a felesre írta. Ez is csak azt bizonyítja hogy a kaptárkérdés legtöbbször érzelmi alapon dől el. Ha az Nb hez írtad nehezen hiszem el, de elfogadom, nekem meg a rakodó nem jött be.
A felesek akiket ismerek és jókat pergetnek minden megtermelt kiló mézükbe simán 2x annyi munkaórájuk van. Ismétlem, akiket ismerek, a jelenlevők rendszerint kivételek ;D.
Na de ne fogjátok vissza magatokat, tavaszig ráérünk vitázni, utána mindenki boldogan dolgozhat tovább a NEKI legjobb rendszerben, a sajátjában.

*

Laja

  • **
  • 55
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #883 Dátum: 2017. November 18. 16:14 »
Attila !

Melegépítményü NB18-ban ha le van korlátozva az anya akkor a rajzás nem lehetséges. Jól gondolom ?

Másik...A debreceni előadásodon beszéltél az NB fészek+1/2 NB méztér hátrányairól. Ugyanakkor említetted, hogy NB méztérrel működhet a dolog, bár
a mozgatása, kezelése  igy "emberessé"válik. Gondolkodom, hogy tavaszra kipróbálom az Nb mézteret. Mi a véleményed erről?
Űdv Laja.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #884 Dátum: 2017. November 18. 17:36 »
Wr ezt írja:
"A fekvőnek egyetlen előnye van a rakodókhoz képest, mégpedig hogy bármikor bele lehet nyúlni a fészekbe, nem kell hozzá leemelni a méztere(ke)t. És ezzel ki is fújt."
Az egyik előadásom címe a "A kaptártípusok összehasonlítása az akácméz termelés tükrében."
Ehhez gyúrtam hozzá az "Egyenlő lépes Hunortól az NB18-ig" címűt.
Amit wr ír és idéztem, ettől sokkal de sokkal bonyolultabb, misem jobb bizonyíték rá, minthogy napok óta meccsezünk.
A fekvőnek rengeteg előnye van a rakodóhoz képest, de legalább ugyanannyi hátránya!
Mindenki tegyen maga elé egy virtuális serpenyőt.
Ebben legyen benne a saját életkora, a teherbírása, a kezelni kívánt méhészet nagysága, álló vagy vándorméhész, a segítségek, a szállító jármű, a kiszolgáló épületek, hűtőkamion puttonya a lépek megóvására, a rakodósoknak a plusz fiók és lépkészlet és sorolhatnám.
Tehát ezt nem lehet egy csattintással elintézni, hogy "egyetlen előnye".
És mi van a konténerekkel??????
Vándorláskor leköröznek mindenkit, mert náluk a vándorlás egy vezényszóból áll csupán:
"Józsi tolass alá.."
A rakodórendszernél a vándorlás előkészítése egy rémálom.
Ezt az összes "rakodós" tiszta szívből utálja.
A téma örök, szerintem folytassuk.
Lajának a válaszom az, hogy bármely kaptártípusban ha az anyát anyaráccsal lekorlátozod, és ezen a részen nincs kijáró, akkor legtöbb esetben ha rajzásra indulnának, leölik saját anyjukat!!!!
Ha valahogy a lefogyott anya mégis át tud fészkálódni a rácson, kimegy a raj.
Az NB fészek NB méztér brutál, de működik.
Ebben a rendszerben sem árt az anyát a fészekben korlátozni, meg egy konditerem bérlet is jól jöhet télen.
A MÉHÉSZET-ben én csináltam riportot a napraforgó körkép alatt egy NB rakodós méhésszel.
Az egyenlő lépes rakodóknak az egyik (ha nem a legnagyobb előnye) a fias lépek átfüggesztése!!!!!!!!
Ezért gáz a Hunor vak KB esetleg az NB fészek 1/2 NB méztér.
Ők mindig a rajzással küzdenek, csak nem vallják be.
Sokan a vágyaikat fogalmazzák meg, a valóság ettől sokkal kritikusabb.
Ha megszorul a méhcsalád, irány Egyiptom ahogy Kivancsi111 írta.
Ezt kell megelőzni, ami valójában egy kötéltánc.
Erős, termelő családok kellenek, de nem rajzók.
Erről szól a méhészkedés, ezért vagyunk mi a kaptárak háta mögött.
A rajzás ugyanolyan átok mint a gyenge állomány ha termelni akartok.
Amelyik család már "agyal", vagy ahogy felénk mondják "kotlik", attól nagy eredmény nem várható.
Mindig egy lépéssel a méhek előtt kell járnunk, nekem azért van CSAK jelenleg 199 családom.
Nagyernyei Attila