A méhcsaládok általános állapota

  • 3433 válasz
  • 967303 megtekintés
*

sztyopa

  • ***
  • 116
  • Attila
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #825 Dátum: 2017. Október 22. 20:38 »
Azért kíváncsi lennék egy nagyobb szakmai tapasztalattal rendelkező véleményére  ."Attila

*

ati22

  • **
  • 51
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #826 Dátum: 2017. Október 23. 12:01 »
Üdv mindenkinek!

Nálam zúg az udvar!  Pedig esik az eső és,10 fok van kint. Hordják a vizet a méhek erősen. A levelekről,meg mindenhonnan. Valószínű,hogy az elmúlt napok meleg időjárásának hatására, újra nagy kiterjedésű fiasítás keletkezett a családoknál.
Üdv Attila.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #827 Dátum: 2017. Október 23. 22:18 »
Sztyopa !
Nálam nyoma sincs herének sem a fiasításban, sem a  lányok között.
Pedig, zöldítésnek vetett virágzó növény ( lásd a méhlegelő topikban ) nálam is található és a hőmérséklet is 20 C fölött volt az utóbbi napokban.
Véleményem szerint állomány szinten ez a jelenség már nem szabad, hogy jellemző legyen.
Az idős, kimerülőfélben lévő és a fiatal, de valamiért rosszul párzott anyák produkálhatnak ilyet, azonban a lépek szélén lévő, herés sejtekbe ebben az időszakban már nem szívesen petéznek az anyák. A  középen heresejtes vagy egyéb okból fiasításra alkalmatlan lépeket pedig már régen el kellett volna távolítani.



« Utoljára szerkesztve: 2017. Október 24. 05:25 írta lalimeheszet »
üdv.: lali

*

sztyopa

  • ***
  • 116
  • Attila
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #828 Dátum: 2017. Október 24. 05:33 »
Lali méhészet én nem a fiasitásrol írtam hanem a hereüzésröl.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #829 Dátum: 2017. Október 24. 08:03 »
A "késői heréknek" több oka is lehet.
A zöldítési program mindenképpen benne van a csomagban, mert teljesen megbolondították a méhcsaládok több millió éves ösztönét.
Az őskorban ilyen nem volt, hogy zöldítési program.
Szépen elvirágzott minden, és ezzel megszűnt a fiasítás.
Ahol intenzív virágporhordás, és mellé a vízhordás is társult, nincs min csodálkozni.
A herék mostani jelenléte akkor jelentene problémát, ha az összes méhcsaládban ez általános lenne, de méhészeten belül is óriásiak a különbségek.
Vannak olyan méhcsaládok ahol már két hete semmilyen fias nincs, a mellette lévőben meg két tenyérnyi nyitott fias.
Mi emberek sem vagyunk egyformák, és ez így van rendjén.
Az anyák kora is bekavarhat egy-egy családnál, mert egy sikertelen váltás miatt is késhet a hereűzés.
Mindent összevetve ezt nem tartom aggasztónak, annál inkább a lefedetlen mézet!
A zöldítési programban ez a legnagyobb veszély!
Ha kemény, tartós lesz a tél, és kirepülésre nem adódik alkalom, bizony baj lehet.
Ha többször tudnak a méhcsaládok tisztulni, észre sem fogjuk venni a problémát.
Az édes-harmat mézzel sokkal nagyobb a gond.
Nagyon könnyű felismerni, hogy zöldítésből, vagy a tetvek "édes váladékából" volt a gyarapodás.
Egy világos, vagy szűzlépet kell a fészekből kiemelni, és a Nap felé fordítani.
Tökéletesen elválik a napraforgó, az etetés, és a sötét méz határa.
Tehát NEM CSAK azért kellet betelelésnél ráetetni, hogy elegendő legyen az élelem, hanem, hogy a méhcsalád biztonságosan, minél kevesebb "salakot képző mézhez" jusson.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #830 Dátum: 2017. Október 25. 09:18 »
Idézet
Egy világos, vagy szűzlépet kell a fészekből kiemelni,


Ezt a leszűkített fészkekből vegyék ki? ;D engem kíváncsivá tett ez a dolog, kinél vannak még szűz lépek amit takarnak is a méhek, és hordhatnak is bele :o

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #831 Dátum: 2017. Október 25. 20:56 »
Mivel napraforgón kiválóan építenek a méhek, és ekkor már nem "herézik el" a sejteket, ezekből néhány (nem egymás mellett) simán maradhat télire a szűk fészekben.
Ha megnézted a képeimet amiket nem túl régen tettem fel, azon is láthatod, hogy mennyi a fiatal lépem.
A fa odvában is simán teleltek a kései rajok, ott senki nem csereberélte őket sötétre.
Lehet Gömbi a virágbogár nem vándorol napraforgóra, és nem is épít, akkor elhiszem, hogy kíváncsi.
A következő évi lépkészletem legalább 1/4-ét napraforgón szoktam kiépíttetni.
Tavasszal ha jó a fűz, akkor ott kezdem, repcén ha vándorolok rá, de az utóbbi időben menekülök előle.
A hárson is gyönyörűen szoktak építeni, de a napraforgó a csúcs.
Ha válaszom kielégített örvendek, ha nem sajnálom.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #832 Dátum: 2017. Október 25. 23:06 »
Na akkor tisztázzuk a kérdésre a pontos választ, amire ugyan több oldal írásra lenne szükség, de ugye erre nincs idő!

Napforduló után már nem szeretnek az anyák a szűz lépbe petézni. Ugyan némelyik még ekkor is "befogja", ha nem is táblásan, de petézik oda is, de a többség kihagyja. Tehát ilyenkor már jobb kivenni, mint berakni. ;D a szüzeket. Az idősebb anyák többsége csak a már bábinges lépet fogadja el. Műlépet pedig semmiképen sem szabad a fészekbe rakni. Én csak a méztérben építtetek, ugyanis akkor nem idézek elő kényszerépíttetést, ami a család egyéb munkára való méheit elvonja a feladatuk valódi végzésétől. A méztérben ha akar épít, ha nem, akkor nem.
A fészekben régen én is szoktam betenni műlépes kereteket, amikor még híján voltam a lépkészletnek a sok szaporítás miatt. Ma is látok az őszi vizsgálatok idején kezdő méhészeknél gyakran teljesen, vagy részben szűzlépet a telelő lépkészletben. Sajnos gyakran előfordul amikor olyan helyzet áll elő, hogy a túl későn berakott műlép, vagy szűzlép kettévágja a családot, és ezáltal szinte az egyik felére zárja az anyát a fészekben. Termelő új anyás családoknál ez ilyenkor még nem annyira gyakori, de néhány hét múlva már azoknál is be fog állni ez a tény. Na ilyenkor szokták ezeket a szűzlépeket megtölteni a fészekben napraforgó mézzel, esetleg egy jó tenyérnyi fiassal a közepén, amitől idegbajt tudok kapni. Nem akarom tovább szaporítani a bizonyítékokat, de még soká lehetne... Tehát ezt elkerülendő, a Kiskakas és a Nagy Csaba tökéletesen jól írja, hiszen méhészek. Királyi előadást meg már személyesen is hallottam, hát meg kell mondjam, sok mindent kibírnak a méhek. Csoda, hogy a nozémától léteznek nála. Aki meg gyakran butaságokat beszél és ír, annak már amiként mondani szoktam, azt sem hiszem el, amit kérdez.
Tehát most már csak zsemleszínű lépekkel tűzzük meg a fészket, ha szükséges, és csak a méztérbe rakjon műlépet, aki a lépkészletét szeretné bővíteni, esetleg újítani.

Én azt tapasztaltam, hogy az anya szűzlépet, amikor tudja kikerüli. Az év minden szakában így van. A mértékében van különbség napforduló előtt ill. után. Ha nem tudja kikerülni, akkor foglalja el. Tehát félkeretes fiókban ha szabadon mehet akárhová, akkor sosem fogja bepetézni, ha van választási lehetősége. Ha csak egy fiókra van korlátozva , akkor akár augusztusban is. Ehhez persze hordás is kell. Alapvetően a műlép (szűzlép) gátolja az anyát, rajzásveszélyes időszakban rajzás kiváltója is lehet. Inkább rajbölcsőt húz, mint bepetézné. Inkább úgy mondanám, hogy amelyik anya szépen elfogadja a szűzlépet, lendületesen petézi, annál nem kell félni, hogy a közeljövőben rajzani szeretne. Ezért legjobb áprilisban bepetéztetni a szűzlépeket, tűzdeléssel.


Ennyivel válaszolnék.
« Utoljára szerkesztve: 2017. Október 25. 23:11 írta Gömbi a virágbogár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #833 Dátum: 2017. Október 26. 07:24 »
Kedves Gömbi a virágbogár!
Most már látom honnan fúj a szél.
Mivel Kivancsi111 nem írogat hozzánk, téged biztat, de semmi gond.
Aki nem szűkít, meg ilyen szép eredményt adó akácos évben eladja a termelő családjait, hát mit is mondjak.
Hallgass rá és okosodj!
Én továbbra is napraforgón fogom kiépíttetni a lépeim nagy részét, mert ettől szebben semmilyen hordásban nem építenek.
Még Örösi is leírja, ha a fiatal méheket nem építtetjük,akkor elhullajtják a viaszlemezkéket.
Szerintem nem jó oldalon kutakodsz, mert ez nem a kezdők tábora!
Ezt így csinálom 34 éve, és nem szeretnék rajta változtatni.
Én nem túl későn, félig kiépített műlépről írtam!!!!!!
Ezt hol olvasod Gömbölyű?
A napraforgó hordásban, és ha itt megtöltik mézzel, közte tenyérnyi fiassal, azt nem pergetem ki, mert ebből a szűk fészekbe kerülhet.
A mentorod kopaszra perget, majd 150-200 mázsa cukrot benyom, amiből jövőre már repce méz lesz.
Ha piszkálni, vagy ugratni szeretnél nem jó partnert találtál.


Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #834 Dátum: 2017. Október 26. 08:40 »
Továbbra is azt gondolom, hogy okos ember vagy, csak vagy nem érted, vagy nem tudod értelmezni miről írnak neked és ezért válaszolsz totálisan mást mindig. Ezek az összeesküvés elméletek meg nevetségesek. Nem biztat engem senki csak ha hülyeségeket írsz. Vagyis a szűzlépes dolog nem hülyeség de ilyenkor hol vannak már a szűzlépek ..... amit nézegethet az ember, a raktárban max.
Nem ismerem kíváncsit,  jesszus  :-\ , azért idéztem mert minden benne volt a hozzászólásában, de volt ott más idézet is.

[/quote]
Nagyon könnyű felismerni, hogy zöldítésből, vagy a tetvek "édes váladékából" volt a gyarapodás.
Egy világos, vagy szűzlépet kell a fészekből kiemelni, és a Nap felé fordítani.
[/quote]

Mindezt írod október 24 én.
Nem tudom nálam a fészkek már akác után a telelésre szánt lépekkel vannak feltöltve(ami tavasszal kap műlépet rendesen), marad is így. De szerintem másoknál is, még akác után böngésznek pár fiast helyére műlép és kész. Ha van is szűzléped a fészek szélén amit meg rendesen megpakolnak oda ilyenkor meg már nem kerül semmi, hogy nézegethesd, mert majdnem talpig fedett mézes.

Erre egy időpontot tudok elképzelni, napraforgó után ha valaki még fenthagyja a szűz méztereit, ott elválik igen. De te a hozzászólásodat október 24 én írtad.

Csak te szokásodhoz híven elkanyarodtál, az építés felé, meg a "viaszlemezek" felé, meg még ki tudja.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #835 Dátum: 2017. Október 26. 12:13 »
 ON: Én sem ismerem Gömbi-t. Semmit nem tudok róla, soha nem beszéltünk. Ha tőlem idéz, nem véletlen, de semmi közöm ehhez.

Attilát viszont ismerem. Ennyire nagyképű tehetségtelen méhészt rajta kívül még nagyon sokat. Marhaságok tömkelegét kacsapicsa módjára legépelni naponta nem kevés munka. Ráadásul a Főnök Főnőkének szóvivőjeként. Sajnos a 34 év kevésnek bizonyul e szakma megismeréséhez, megtanulásához. Ezekből az írásaiból egyértelműen következik, hogy a következő 34 is Attilának a játékméhész maszatolását fogja jutalmául adni a szakma.

Aztán: Nekem nem kell szűkítenem Te okostojás. Nem is tudnék, mert nem férnének be a kaptárba. Aztán meg azt adtam el, amit már ember nem bír egyedül kezelni, és visszaszaporítottam. A dupláját adtam el, és szaporítottam, mint ami neked van. Fel tudod ezt fogni? Fel tudod fogni, hogy már 3x annyi keretem be van műlépezve, mint amit Te egy évben kiépíttetsz? Fel tudod fogni, hogy még 6x annyi keretet készítek, mint amennyit Te egy évben kiépíttetsz? Fel tudod-e értelmileg dolgozni, hogy még annyi mézem van, mint amit Te évek alatt kipergetgetsz? Elhiszed, hogy nem érek rá a hülyeségeidre reagálni,( mert egyszer ugye elbúcsúztam agymenéseid következtében a maradóktól), -sokan mások is ezt tették -, és építkezek. Én már szeptember elsején letakartam, és csak március végén bontok kaptárat. Nálam nincs atka. Ismét 2x annyit el fogok adni, amennyi neked marad, és 4x annyival termelni.

Na ha már belemelegedtünk.
Amikor nálam megtörtént a betelelés, szeptember elsején, akkor azt követően vagy 3 héttel még híg szirupos etetésre buzdítottad itt a fórumom valamelyik jobb sorsra érdemes kezdőt, majd az időjárás változását ecsetelted, amitől megváltoztak a méhcsaládok életfeltételei az utóbbi években. Na. Nem a zöldítés miatt. Akinél még petéznek, ott atka van. Vagy zaklatás. Például a megkésett atka elleni védekezést követő majré miatti féktelen családmacera a szerek végtelen tárházából.
Na és ugye tavasszal sem volt ez másként, amikor már februárban etetésre buzdítottad  a méhészeket.

"Még Örösi is leírja, ha a fiatal méheket nem építtetjük,akkor elhullajtják a viaszlemezkéket."

Naná. Hordásban. Aztán a fészekből ki a szűzlép, mert gát. Napraforgón meg a méztérben, de Te azt sem tudod mi az, csak a turkálást végzed a ládában.

"A mentorod kopaszra perget, majd 150-200 mázsa cukrot benyom, amiből jövőre már repce méz lesz.
Ha piszkálni, vagy ugratni szeretnél nem jó partnert találtál.
"

Nem vagyok a mentora, nem ismerem. Nem kopaszra pergettem, hanem amit tudok azt elveszek, majd cukorral időben visszaetetek. Nálam ismeretlen a családpusztulás és a nozéma. Egyébként 100 családonként csak 8 mázsa cukrot kellett beetetni az idén. mert adott a  szolidágó is. Így a cukor megmaradt, de nem februárban fogok vele serkenteni, mint nálad szokás, sőt egyáltalán nem fogok serkenteni, mert úgy tele vannak mint amiről Te álmodni sem szoktál.

Akác méz meg csak foltokban van, ne sugalld a népnek főnökeid igéit.

Aztán nyugodtan hülyítsd a népet, mert van rá igény úgy látom. De hidd el, amennyi hívást kaptam ma, sokan megvetnek téged. Engem felejts el!
OFF


« Utoljára szerkesztve: 2017. Október 26. 17:53 írta kivancsi111 »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #836 Dátum: 2017. Október 26. 20:18 »
Négy képet tettem fel!
Az utolsó a "legütősebb"!!!!

Először Gömbi a virágbogárnak válaszolok, addig Kivancsi111 írását el sem olvasom.
Tehát még egyszer, lehet nem írtam le mindent részletesen.
Ha a napraforgó mézelés elején kezdek műlépeket betenni, a hordástól függően 5-9 NB keret kiépíthető.
2010-ben váltottam Hunorról NB18-ra.
A 320 Hunor méhcsaládomat akác előtt eladtam, de tegyük hozzá óriási mázlim volt, amely egy méhészeti pályafutás során nem szokott megismétlődni.
Miért?
Mert az ország 90%-ban (Zala és Vasmegye kivételével) nulla lett az akác.
Tehát semmit nem vesztettem, mert akiknek akkor méhei voltak még etetniük is kellett!
Ha 30 kilós akác lett volna, óriásit bukok.
Miért írom le részletesen a történetet?
Olvassátok végig, és akkor Gömbi is megérti.
Azonnal megrendeltem 100 NB kölyökcsaládot, azokban a rajládáimban amit már többször feltettem ide.(Nem akartam az átfejlesztéssel bíbelődni.)
Gyönyörű szép 8 keretes kölykök voltak, 5-6 NB fiassal.
Úgy kértem az eladótól, hogy amikor elkezdődik a napraforgó virágzás viszem őket.
Így is történt.
A vadi új kaptárakba átraktam a családokat, és azonnal kaptak 2-3 műlépet!!!!!!!!!!!!!
Ezt megcsináltam még kétszer, így napraforgó végére gyakorlatilag tele volt a 18-as kiépített tökig meghordott szűzlépekkel.
Akkor még jóban voltam Józsi bácsival, aki a körzet méhegészségügyi felelőse volt, ő is nagyot nézett a vizsgálatkor.
Ugorjunk egyet időben.
Mivel tele voltam szűz lépekkel, vagy világos lépekkel,a szép mézeseket összeválogattam, és ezen teleltem.
Bomba családokkal jöttem ki a télből, és a 2011-es akácomat is a jó évek közé sorolnám.
A 2010-ben a napraforgó elején vett családok szaporításából 2011-ben 210 NB-családdal teleltem!
Megdupláztam az állományt (akác után vettem őket szét) és már napraforgón 80%-uk termelt!
Tehát nem kell félni a szűz lépektől, de ahogy írtam szerencsés ha nem kerülnek egymás mellé, mert az öreg lépek bábinge szigetel.
Az pedig a Napnál is világosabb, ha a fény felé fordítjátok a lépet, és nem pergettek "kopaszra", hordástól, etetéstől függően elválnak a mézfajták!
Ez nem vita kérdés, vegyetek ki egy lépet, és nézegessétek.
Írásom október 24-én de január 18-án is igaz lesz.
Végezetül, ha a telelésre szánt lépek közé néhány erősen mézes szűzlép, vagy világos lép kerül, egyáltalán nem befolyásolja a telelés sikerét.
A sikertelen telelés okát máshol kéne keresni.
Leírtam, hogy a fa odvában sem csereberélte senki a lépeket, mégis évmilliókig kiteleltek a méhcsaládok.
Egy 2010-es képet mellékelek, hogy mennyi világos léppel indultam neki a télnek.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2017. Október 27. 07:15 írta Nagyernyei Attila »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #837 Dátum: 2017. Október 26. 21:49 »
Üdvözletem Mindenkinek !
NB 18-as rendszerben méhészkedem. Az idei akácvirágzás előtt történt, hogy egy 2016-os anyával rendelkező család, - amely tavasszal egyébként szépen fejlődött - állanyás lett.
Az összes méhet műlépes keretekre ráztam, - röviden rajosítottam - az elvett régi kereteket szétosztottam az állomány többi családjai között . A raj, pluszban kapott 1 db. mézes keretet, kelés előtt álló anyabölcsővel. Jelenleg 8 (világos és szűz kereten) beteleltetve, köszönik szépen jól vannak. Remélem, tavasszal is ugyanezeket tudom róluk elmondani.
üdv.: lali

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #838 Dátum: 2017. Október 27. 10:06 »
Megint a végletekről írsz és nem általánosságokról. Ha csak szűzlép van bent, hova máshova petézzen az anya? De nagyon jól látszik így is, hogy a bábinges részről egy db sejttel sem tért le az anya, hogy szűz részbe petézzen. Tudod sok mindenre rá lehet kényszeríteni a méhcsaládot.  A 3. képen látható családról kellett volna képet feltenned, ahol vegyes a lépkészlet. Látom eddig elindulrunk októbertől, majd napraforgón jártunk, most meg már akác előtt ütünk családokat műlépre. Értem .... Szerintem mindent megbeszéltünk, kár tovább folytatni....

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #839 Dátum: 2017. Október 27. 18:08 »
Gömbi a virágbogár!
Ezt kinek írtad?
"Látom eddig elindulrunk októbertől, majd napraforgón jártunk, most meg már akác előtt ütünk családokat műlépre."
Üdv:
Nagyernyei Attila