A méhcsaládok általános állapota

  • 3490 válasz
  • 974016 megtekintés
*

Berci

  • ***
  • 247
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #750 Dátum: 2017. Május 12. 11:44 »


Akkor kérlek világosíts fel, hol sántít a számításom, mert nagyon érdekelne. És ezt nem gúnnyal írom, hanem tényleg kíváncsiságból.

Az állományomat nagyrészt söpört rajokból építettem fel, így amiket írtam, nem légből kapottak, hanem konkrét adatok.

Mortimer kb. leírta, hogy hol "sántít" a számításod. ( a véleményem szerint a 2000ft/ó munkabér a mezőgazdaságban irreális. ) A bevétel, ami napraforgón keletkezik ( álló méhészetnél az mindig kérdéses) tovább faragja a költségeket.


Zümi! Bertalan "Berci" Zsolt vagyok... és nem az MVM vezérigazgatója...a gondolataimat magamtól írom, és mielőtt "azt" gondolnád, nem vagyok senki szócsöve. :)

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #751 Dátum: 2017. Május 12. 19:54 »
@Mortimer
A munkadíj ugyanolyan költség, mint a kaptár vagy a pergető. Ha ezt nem veszed számításba, akkor nem kapsz reális képet arról, hogy a méhészeted nyereségesen vagy veszteségesen üzemel-e. Sajnos itthon, talán az iskolai képzés hiánya miatt, sokaknak lövése sincs a vállalkozási alapismeretekről. Érdemes ebben az irányban olvasgatni, képezni magát a méhésznek is. Merthogy a méhész is vállalkozó (és nem csak szakmunkás).

A "cserés" műlép ellenértékét, vagyis a viaszt is megtermelte egy méhcsalád, szintén műlépből ugye. Továbbá a méhész nem kevés energiát és munkaidőt fordított a viasz feldolgozására, hogy utána cserealap lehessen belőle.

A cukor tekintetében egyetértek, de mivel Jenő cukron teleltet, ezért a számításban szereplő 30 kg cukor szerintem reális.

@Berci:
Minden attól függ, hogy Te mennyire értékeled a munkádat (persze reális keretek között). A 2000 Ft nem sok, éppen csak a megélhetésre elég, tekintve, hogy idénymunkáról van szó. Tegyük fel, hogy március 1-től szeptember 30-ig minden hétköznap átlagosan napi 8 órát méhészkedsz.  Ennyi idő alatt kell előteremtened az egész éves jövedelmedet. Ez nagyjából 140 munkanap és 1120 munkaóra. 2000 forintos órabérrel ez összesen 2 240 000 Ft, vagyis havi 186 666 forintra jön ki a "fizud". És akkor ebből még lejönnek a különböző állami sarcok. Ha a méhészkedésből szeretnél megélni, akkor minimum 2000 forintra kell becsülnöd a befektetett munkád értékét. Ezt kell megtermelned évről-évre a méhészet többi költsége felett. Ezért kell számításba venni a munkadíjat is a költség oldalon.

A napraforgó pergetést felejtsd el, az arra pont jó, hogy telelőképessé váljon a raj. Idei rajtól majd csak jövőre várhatsz termést.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #752 Dátum: 2017. Május 12. 20:21 »
Óriási csalódás ért ma a méhesben, alig térek magamhoz, ezért muszáj, hogy megosszam veletek.

Tegnap megindult az akác, így ma a szűkített fészekbe be kellett tűznöm a műlépes kereteket. Haladok szépen családról-családra, és lám-lám, alig egy-két rajbölcső, de az is mind üres. A "jobbaknál" egy-egy petés vagy álcás harang, de sehol egy igazi rajzóhangulat. Olyanra gondolok, amikor egymást érik a bölcsők, az anya lefogyasztva, a méhek csüngnek a keretek alján és a homlokfalon, a műlépek elrontva, a munkakedv a béke segge alatt... Úgy érzem a méheim átvertek! Ahelyett, hogy a fő termékre koncentrálnának, és igyekeznének, hogy mihamarabb kiülhessenek a fára, hogy legyen belőlük jövőre egy-egy jó negyvenezres, ezek a marhák képesek voltak leállni mellékterméket termelni!!! Nem tudom elhinni, hogy ahelyett, hogy vígan repkednének a szabadság mámoros bűvöletében, inkább itt gályáznak a kaptárban és az erdőn. Persze lehet, hogy mindez azért történt, mert hát "nyomorékok" szegények, éppen csak családroncsok... Csak azt nem értem, hogy akkor az első két napon miért emelkedett 4 kilót a mérleg??? Ja, biztos rajta felejtettem a téglát a kaptáron... Hmm... holnap feltétlen leveszem.  :D :D :D

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #753 Dátum: 2017. Május 12. 21:05 »
Üdv.Uraim!
Már megint olyan dolgokon rugóztok aminek itt értelme nincs!
Valószínűleg ilyenek miatt köszönt el Jenő!
Tisztelt Uraim!
Aki órabírbe kíván robotolni az keressen magának másik állást,a méhészet,az agrárium nem ilyen,ha a sajátodat csinálod,de természetesen jelentkezhetsz más gazdánál 2000 Ft órabírért,majd meglátod!
A méhész bíre,az eladott méz,az eladott szaporulat!
Ha 500,ha 5000 Ft óránként akkor is.
Ne egymást marjátok hanem mindenki tegye a dolgát,szűkítsen vagy nem az Ő dolga.
Termeljen mindenki eredményesen a lehetőségeit maximálisan kihasználva és nem bírálva a többieket,Ők is teszik a dolgukat,valószínűleg a legjobb tudásuk szerint.
Nehézséget a kaptáraitokba!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #754 Dátum: 2017. Május 13. 00:19 »
Már bocsánat, de mindig csodálatos Kiváncsi indította a kötekedést.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #755 Dátum: 2017. Május 13. 09:20 »
Izso60, Te nem érted a viccet. Nem martam én senkit, csak viccelődtem egy sort. Amúgy ez egy szakmai fórum, miről beszélgessenek illetve vitatkozzanak a méhészek, ha nem a méhészkedésről? Ameddig ez normális keretek között zajlik, addig ebben nincs semmi rossz. Éppen a védelmedbe vett személy volt az, aki az övétől eltérő méhészeti módszereket és az azokat űzőket sértegette a földbe döngölős stílusával. Utána ezzel a "negyvenezres" raj dumával olyan magas labdát adott, hogy ezt nem lehetett nem lecsapni. Még egy kezdő méhész -aki legalább egy szakkönyvet elolvasott- is tudja, hogy az akác előtt rajzásnak indult család kiesett a csatasorból.

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #756 Dátum: 2017. Május 13. 19:36 »
Üdv.Uraim!
adamez 2!
Semmi gond!
Sem a viccelődéssel sem a számításaiddal,ha neked fontosak az efféle számítások.
Csak Én amíg nem csak méhész voltam bejártam az agrárium szinte teljes vertikumát,de soha nem számoltam órabért,legfeljebb az alkalmazottakét.
Az Én bérem kizárólag teljesítménybér volt,a régi időkben alkalmazottként és az új időkben magángazdaként is.
A szőlő,a gyümölcs,a takarmánynövény termesztése épp úgy hasznot hozott mint mint a jó néhány állatfaj tartása,nevelése,feldolgozása,de ez már múlt idő,most "csak"méhészkedem,nem kis örömömre és nem órabérbe.
Az Én bérem ma is teljesítménybér,amit családban és hordóban ill. üvegben mérünk.
Csak ennyit akartam értésedre adni,az agráriumban órabére csak az alkalmazottnak van,a gazdát teljesítménybér illeti meg!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #757 Dátum: 2017. Május 13. 20:39 »
Akkor a viccet félretéve, ma meglátogatott egy Méhészklubtárs.
Kérdezte, hogy megnézhet e egy szűk fészket, és nem hiszei el, hogy nincs rajom, meg semmi méz a fiasok fölött.
Na elő a fényképezőgépet, mutass rá egy családra!
Május 13-án nem hagytak cserben méheim.
Lehet ők is olvassák a Fekete-Fehér Méhészklubot?
Egyébként mára nagyon kifehéredtünk, tiszta virágpompában az akácerdők.
Minden aggodalmunk ellenére úgy néz ki nincs baj a mézeléssel.
A képen egy "családroncs" szűk fészke látható, egy selejt anyával.
A bent maradó keretek is ilyen fiasak voltak, csak a képre már nem fért volna rá.
A család "méztéri" oldalát nem mutatom, mert a nyugalom megzavarására adna okot.
Legyen annyi elég, hogy belakták a 18-asokat faltól-falig, pont akkor amikor kell.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #758 Dátum: 2017. Május 13. 21:40 »
Attila, nálam is pont így néznek ki, csak hat keret van a kis fészekben. Két keret minden családnál léctől-lécig fias, a harmadikban is van már fias kisebb-nagyobb kiterjedésben, attól függően, hogy mennyi kaja volt benne, amikor zártam az anyát (ez a keret, a lerekesztéskor még mézes virágporos volt). Ezen kívül három műlép volt a három kereten túl, amivel tegnap megközöltem a kis fészket. Az erősebb családok egy műlépet már kiépítettek a tegnapi rendezésre, van ahol már a másodikat kezdték. Akác végére 4-5 táblás fiasítás lesz (megújított fészeklépekkel), és a fészekmézkamra tele lesz fiatal méhekkel. Egyáltalán nem esnek vissza jobban a családok, mint ott ahol nincs korlátozás. A különbség viszont drasztikus. Ahol nincs korlátozva, ott 10-12 keretben néhány tenyérnyi fias, fölötte vastag mézkoszorú. A korlátozott fészekben ezzel szemben léctől-lécig fiasok, míg a fészekmézkamrában csak érett méz van. A fiasítás mértéke szerintem ugyanannyi, de az elhelyezkedése nagyon más, a korlátozott fészek javára.

A képen a kaptárak rövid oldalán van kijáró. Ezek melegépítményűek, vagy netán a keresztlépes fészekmézkamrás kaptárt próbálgatod?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #759 Dátum: 2017. Május 13. 21:54 »
Üdv.Uraim!
Semmi gond!
Sem a viccelődéssel sem a számításaiddal,ha neked fontosak az efféle számítások.
...
Csak ennyit akartam értésedre adni,az agráriumban órabére csak az alkalmazottnak van,a gazdát teljesítménybér illeti meg!

Azért tartom fontosnak a számításokat, mert csak így lehet követni, hogy pontosan mennyi a nyereség vagy a veszteség. Vannak jó, rossz és átlagos évek. A rossz években is meg kell lenni a megfelelő életszínvonalnak, ezért a jó években sem szabad "elverni" a teljes nyereséget. A számok abban segítenek, hogy pontosan lásd mikor mennyit költhetsz. Egy vállalkozás nem arról szól, hogy ami befolyik az mind a vállalkozóé. A vállalkozásnak vannak működési költségei, és a jövőre vonatkozó tervei, amelyek megvalósításához szintén pénzre van szükség. Ezért jó, ha a vállalkozó meghatároz magának egy tisztességes fizetést, amit hónapról-hónapra fel tud venni. Nem többet, nem kevesebbet. Ha a működési költségeken felül (beleértve a saját bérét is) sikerül nyereséget elérnie, akkor dönthet úgy, hogy a többlet bevételt mire fogja fordítani. Ez lehet fejlesztés, de egy osztalék is, amelyet kivesz a cégből, és arra költi, amire akarja. Ezek a dolgok a világ nyugati felén, már legalább 60-70 éve így működnek függetlenül attól, hogy mondjuk informatikai, építőipari vagy agrár vállalkozásról van-e szó. Én értem, hogy a régi "gazda" típusú szemlélet nem így működik. Sőt, azt sem állítom, hogy ne lehetne így is sikeresen működni. Azonban azt gondolom, hogy az egyre kiéleződő versenyben csak az tud majd fennmaradni, aki tudja, hogy a vállalkozásában, gazdaságában forintra pontosan mi a helyzet. A zsigerből vállalkozás egyre kevésbé lesz életképes, én így látom.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #760 Dátum: 2017. Május 13. 22:01 »
Ja és még valami. Pont a negyvenezres raj a jó példája annak, hogy számítások nélkül bomba üzlet, számításokkal már inkább a buktára hajaz a dolog. Még ha levonjuk azt a fránya munkabért, akkor is mennyi a nyereség? Kemény 1800 Ft. Ezért aztán érdemes volt fára mászni, nem?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #761 Dátum: 2017. Május 13. 22:36 »
Ezt kérdezi adamez2:
"A képen a kaptárak rövid oldalán van kijáró. Ezek melegépítményűek, vagy netán a keresztlépes fészekmézkamrás kaptárt próbálgatod?"
Igen ezek sima, melgépítményű NB 18-as kaptárak.
Egyszerű oka volt, hogy ilyeneket is hadrendbe állítottam.
Ezekből egy állványra 4 darabot tudtam tenni, a sima hidegépítményű NB18-asból pedig csak 3-at.
A méhesházamban is van 40 darab, így összesen 64 melegépítményű NB18-asom van.
Meg 140 hideg.
Ennyi a méhészetem.
A képen egyébként az is jól látható, hogy az építő kereten (ÉK) még rajbölcső kezdemény sincs.
Ha ezen is bezáródik a fias (még 3-4 nap) akkor lesz nálam dandár kezdete, tehát nyitott fias az nuku.
Lehet azt is mondai, hogy ez bejött.
Ja, vagy 25 éve így van ez.
Néha azért nekem se passzolt minden, amikor bejött a 30-32 fokos nappali hőség, meg az éjszakai meleg, akkor nem működött a mutatvány.
Most, hogy elég elfogadhatóak a hosszútávú meteorológiai előrejelzések, én is egyre jobban be tudom lőni a korlátozás időpontját.
Minden azon múlik!
A baráti körünkben ezt mindig megtárgyaljuk, és ritkán tévesztünk.
Nagyernyei Attila 

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #762 Dátum: 2017. Május 14. 03:14 »
Attila, a meleg 18-ban hátra zártad az anyát, vagy a röpnyíláshoz?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #763 Dátum: 2017. Május 14. 05:44 »
Adamez.
Erősen bezavar a munkadíj számolásába az, hogy a méhészkedést általában akik művelik, azok szeretik csinálni, míg akik bejárnak nap mint nap egy gyárba, egy boltba vagy akárhova melózni, nem szeretik a munkájukat. Viszont valahogy dolgozni, pénzt keresni kötelező.
Tegyük fel, hogy egy főállású méhész leosztja az többéves bevételét, minden kiadást levon, kivéve a munkadíját, és kijön neki 150 000 Ft havonta, amit bármire elkölthet (ház rezsi meg ilyenek). Jókedvvel él. Megnézi a számítását a haverja, és aszondja vond már le haver a munkadíjjadat is, mert akkor pont nullára jössz ki, neked is el kell jönnöd minden reggel a busszal a gyárba jönni melózni a  tiszta 150 000 Ft  haviért. A méhész megteszi, elad mindent, bejár a munkahelyre, és rosszkeddvel él.
Kezdeni vagyóknak mondom, hogy ezt a havi 150 000-t a méhészetből elérni nagyon nehéz, nehogy most miattam mindenki egyből méheskedésbe fogjon.

*

Laja

  • **
  • 55
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #764 Dátum: 2017. Május 14. 06:57 »
Attila !

Ez nagyon szép !!!
Mikor korlátoztad le az anyát 5 keretre, hogy igy telefiasították a fészket ? A méztérben kiépített ,kipergetett keretek vannak, várják a mézet?