A méhcsaládok általános állapota

  • 3433 válasz
  • 967481 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #735 Dátum: 2017. Május 11. 17:00 »
Ez okos hozzászólás volt.
Üdv:robi

*

Berci

  • ***
  • 244
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #736 Dátum: 2017. Május 11. 17:30 »
Jó...most vezettem volna le azt az egyszerű gondolatot, hogy a "méhek szeretete miatt csinálom" és a megélhetési/főállású méhészet között mi a különbség?! Hogy a méhészet azon a szinten, ahol Attila és Jenő csinálja netto közgazdaságtan?! Az egyik mézet termel a másik húst (számomra teljesen érthetetlen,hogy évtizedek óta méhészkedők ezen össze tudnak ugrani?!) ...mire az egyik "izgul" azon, hogy mi lesz az akáccal (elfagy, nem fagy) vagy kesereg,hogy kivágtak több hektár galagonyást, addig a másik kiárul 200 családot. Neki amit az akác vagy az összes többi virágzó növény ad "melléktermék". Mondhatta volna, hogy "ajándék", mert az szebben hangzik, de a tényen nem változtat...és igen. Éppen telefonon beszéltünk amikor egy rajt leszállt az udvarán egy tujára. Világbéke! :)

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #737 Dátum: 2017. Május 11. 20:43 »
Mivel Én is eladtam sok méhcsaládot mégse vagyok boldog , ez nem kiút a válságból , ha lesz még elmebeteg aki jövőre is méheket vesz !!!!!!!!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #738 Dátum: 2017. Május 11. 20:53 »
"addig a másik kiárul 200 családot."

Na jól van ez a vége nyilván, és ez a látványos része.
De azért Jenő bának sem csak úgy magától állnak össze ezek amíg ő tévézik otthon, kell ott pörögni és sokat melózni hogy flottul menjen és ne torkolljon káoszba.
Azért nem matyizva keresi azt a pénzt ő sem ezt ne felejtsük, még mielőtt beájul az ország és átáll mindenki eladásra.
Egy normális vándor állománnyal közepes-jó repcén és naprán is könnyen meglehet azt a pénzt keresni egy családdal mondjuk negyvenet. Ha esetleges fog még egy kicsi akácot vagy ámort vagy dohányt, azt itt is mondhatjuk mellékterméknek.
Azért a normális termelő méhészek sem döglenek éhen.

Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #739 Dátum: 2017. Május 11. 21:29 »
A hunorjaim méztere így néz ki, nyomtuk máma ezerrel kifelé meg holnap is mert a méhek is mennek ezerrel olyan hordás van, még mindig repce, kitart még a jövő héten. A végére még csak meglesz a két hunornyi belőle, ahogy annak lenni kell. Minnyá jobb a paraszt kedve, pedig nemrég még én is vakargattam a fejem, mindent megtettem tényleg csak az időjáráson múlott.
« Utoljára szerkesztve: 2017. Május 11. 21:34 írta robi 75 »
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #740 Dátum: 2017. Május 11. 21:31 »
Ez lemaradt, a képek ma készültek.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #741 Dátum: 2017. Május 11. 22:27 »
Éppen telefonon beszéltünk amikor egy rajt leszállt az udvarán egy tujára.

Na akkor számoljunk egy kicsit, mégis mekkora üzlet a lerajzott család:

Raj telepítéséhez szükséges eszközök:

10 db keret: 1 200 Ft
10 db műlép: 4 000 Ft
30 kg cukor: 7 500 Ft
Atkairtó szerek: 500 Ft
Kaptár+eszköz amortizáció: 1 000 Ft

Szükséges munkaidő:

Befogás és betelepítés: ~1 óra
~5-6 alkalommal átnézni: ~1 óra
~20 alkalommal megetetni: ~1.5 óra
~10 alkalommal atkát írtani: ~0.5 óra
Munkaidő összesen: 4 óra
2000 Ft-os óradíjjal számolva: 8 000 Ft

Összesítés:
A raj családdá fejlesztése összesen: 22 200 Ft
Lerajzott család terméskiesése (~20 kg akácméz, 1200 Ft hordós áron): 24 000 Ft

Költségoldal összesen: 46 200 Ft
Bevételoldal összesen: 40 000 Ft
Megtermelt haszon: -6 200 Ft

Lehet másképpen is számolni, de az nem más, mint önbecsapás. Az akác előtt lerajzott család mindenképpen bukta. Eredményesen szaporítani nem így kell (és nyilván Jenőnél sem ez a csapásirány), hanem a túlfejlődők megcsapolásával akác előtt, illetve tervszerű szaporítással akác után. Ez a leakasztom a fáról a 40 000 forintot, csak parasztvakítás.

Ja, és a lerajzott család anyásítása (ha esetleg nem sikerül a párzás), további plusz munka és esetleg terméskiesés.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #742 Dátum: 2017. Május 11. 23:15 »
Én is árnyaltabban fogalmaznék! (Ha ez ilyen ecccerű vóna) Meg ha mindenki azt az utat választaná mint Jenő, nagy lenne a baj. Ő családok eladásával, meg ha van akác abból teremti meg a kenyérre valót, Attila meg vándorol és ez így is van jól. Persze tovább lehetne még írkálni, a különbségeket de kár lenne. A szűkítést nem szűkítést hagyjuk rájuk  ;D ;D ;D

*

Berci

  • ***
  • 244
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #743 Dátum: 2017. Május 12. 05:07 »


Na akkor számoljunk egy kicsit, mégis mekkora üzlet a lerajzott család:



A számításod több helyen sántít. Máshogy látjuk...legyen Neked igazad! :)

Igaza van Gömbinek! A szűkítést nem szűkítést hagyjuk rájuk! :D :D

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #744 Dátum: 2017. Május 12. 07:54 »
Gondókoztam az éjszaka......
Annyi haszna mégiscsak van Jenőnek hogy elmarad a vándorméhészkedés izgalma.
Ami rosszul szervezve szedett vedett állománnyal, esőben, folyton hengerfejes rossz ifákkal eléggé idegőrlő. Van az a pont amikor az ember gyufát dobna az egészre és hagy égjen, vagy felköti magát.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #745 Dátum: 2017. Május 12. 08:16 »
Gondókoztam az éjszaka......


Ez jó, én is így szoktam...:-) Az embernek állandóan jár az agya. :-)
Néha azt gondolom, hogy a középszerű agy a legrosszabb opció (ha mondjuk a magamét annak tekintem, bár nem mindenki így gondolja) :-) Mert ha hülyébb lenne az ember akkor nem járna folyton az agya,  megkímélné az idegei-és ezáltal másféle egészségét. Ha meg egy géniusz lenne, akkor meg azért nem kéne annyit agyalnia, mert az összetettebb dolgokat is gyerekes egyszerűséggel átlátná- nem gyötörné le saját magát.  :D
De hiába van akinek csak ezt a fajtát osztották.  ;)

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #746 Dátum: 2017. Május 12. 08:34 »


Na akkor számoljunk egy kicsit, mégis mekkora üzlet a lerajzott család:



A számításod több helyen sántít. Máshogy látjuk...legyen Neked igazad! :)

Igaza van Gömbinek! A szűkítést nem szűkítést hagyjuk rájuk! :D :D

A Berci írásai nekem hasonlít valakire :-) :-)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #747 Dátum: 2017. Május 12. 09:38 »


Na akkor számoljunk egy kicsit, mégis mekkora üzlet a lerajzott család:


A számításod több helyen sántít. Máshogy látjuk...legyen Neked igazad! :)

Akkor kérlek világosíts fel, hol sántít a számításom, mert nagyon érdekelne. És ezt nem gúnnyal írom, hanem tényleg kíváncsiságból.

Az állományomat nagyrészt söpört rajokból építettem fel, így amiket írtam, nem légből kapottak, hanem konkrét adatok.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #748 Dátum: 2017. Május 12. 09:41 »
Gondókoztam az éjszaka......


Ez jó, én is így szoktam...:-) Az embernek állandóan jár az agya. :-)
Néha azt gondolom, hogy a középszerű agy a legrosszabb opció (ha mondjuk a magamét annak tekintem, bár nem mindenki így gondolja) :-) Mert ha hülyébb lenne az ember akkor nem járna folyton az agya,  megkímélné az idegei-és ezáltal másféle egészségét. Ha meg egy géniusz lenne, akkor meg azért nem kéne annyit agyalnia, mert az összetettebb dolgokat is gyerekes egyszerűséggel átlátná- nem gyötörné le saját magát.  :D
De hiába van akinek csak ezt a fajtát osztották.  ;)

A géniuszoknak sem a kisujjából jön a tudomány. Rengeteg tanulás, figyelés és "agyalás" a titka. Úgyhogy még Te is lehetsz géniusz (vagy kit tudja, lehet hogy már az is vagy).  ;)

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #749 Dátum: 2017. Május 12. 10:58 »
A munkadíjjal ne nagyon számolj, a műlép is lehet cserés, és annyi cukor sem kell minden esetben.