A méhcsaládok általános állapota

  • 3493 válasz
  • 977567 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #720 Dátum: 2017. Május 09. 22:22 »
Sajnos nem számított senki sem egy hónapja az elhúzódó virágzás kezdetére a baráti kőrömben sem. Ez van. Csak csapolással lehet menteni a menthetőt. Szaporítani. Még így sem biztos a család egyben maradása, és ha a rajzás nem is következik be, a kotlás miatt termésvesztés fog bekövetkezni. Viszont akiknek gyengén telelt az állományuk, nekik most jól jön ez a csúszás, valamint az öreg anyások is népesebbek lesznek, habár azok már kevesebb néppel is szaporodni akarnak. A nagy csapás akkor következne be, ha néhány napig be lennének egy esetleges hűvös esős idő miatt zárva. A gyenge serkentő jellegű repce és galagonya mézelés is hajtja őket. Az előrejelzés szerint jó idő lesz.
Van üres kaptár, műlépes keret, csak hordás kell hozzá. A bölcső sem hiánycikk :'(


2017-ben megkérdőjelezni a szűkítés jelentőségét, nem valami nagy szakértelemre vall.

Az időjárást hosszútávon csak eltalálni lehet, előrejelezni kuruzslás.
Na ma már nem írnád le? :D ;)

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #721 Dátum: 2017. Május 10. 06:18 »
Akkor kezdem!
Mit is állít Kivancsi111?
Ezt:
"Sajnos nem számított senki sem egy hónapja az elhúzódó virágzás kezdetére a baráti kőrömben sem. Ez van. Csak csapolással lehet menteni a menthetőt."
Nézzük miket hordtam én össze egy hónapja?
Április 12-én írtam a következőt, ebből látszik Jenő, hogy írásaimat nem veszed semmibe:
"Áprilisban szinte biztosan nem fogunk még akácról mérni, ha a mellékelt időjárási helyzetet nézem.
Különösen a hajnali hidegek fogják a virágbimbókat, és végig 20 fok alatt marad a hónapban a hőmérséklet...."
"Mivel a hajnalok hűvösek, és nappal is mérsékelt meleg van, áprilisban nem lesz még hordás.
Az, hogy fehéredik egy erdő, nem jelent még semmit, vagyis ekkor kell (lehet) az anyákat korlátozni.
Mégis én mit tippelek?
Hogy május 5 előtt nem fog a mérleg akácról megmozdulni."

Aztán a méhekre vonatkozó részről így "elmélkedtem" április 10.-én pont egy hónapja:
"Egyébként ha alul meg van a 8 keret fiasod, a 10-es Hunort nem igazán kell tovább erőltetni, mert hamarosan a fán találod őket, én max. 10 keret fiasig engedtem őket."
Április 15.
"Nálam sem volt ritka a 7-8 keret fias, és volt már több méhcsaládom amitől eddig 3 illetve 4 fedettet elvettem."
Április 16.
"Akik már most a rajzás gondjaival küzdöttek, ez tovább fog erősödni.
Emiatt kell időben a méhcsaládokat visszagyengíteni, mert amikor már "bokszolják" a bölcsőket, elkéstünk.
Többször kifejtettem az irányú véleményemet, hogy aki ebben az időszakban a rajzás problémájával küzd, egy cseppet sincs előrébb azoktól a kollégáktól, akiknek gyenge az állományuk.
Egyik sem fog termelni, sőt ha nem sikerül a rajt befogni, még a méheknek is búcsút inthet."

A következő hozzászólásom a témához:
"Mire elérkezik az anyakorlátozás ideje pont olyanok lesznek, amiről eddig szóltak írásaim.
Tíz NB fis felett az összes család a jó Istenhez kívánkozik fel az égbe.
Mi maradjunk meg emberként a Földön"

Így folytatom:
"Ha előbb kattannak be a családok, és folyamatosan bölcsőzni kell, a pergetési eredmény drasztikusan csökken.
Az a lényeg, hogy a méhek AKARJANAK dolgozni, és ne a távozáson agyaljanak."

Aztán Jenő így minősítette gondolataimat, ami most őt minősíti:
"Te még életedben nem voltál valamire való méhészetben, nem is lett belőled méhész, pedig már alsóban is szaktanácsadó voltál. Na úgy kell azoknak a méhészeknek, akik elhiszik, hogy nyomorék családokkal is lehet dolgozni, habár anya korlátozással azokkal is lehet valamennyit termelni, de aztán egész évben nulla azután."
A választ a méhészkollégákra bízom.
A "nyomorék családok" MOST bombák, a valamire való méhészet meg megbolondul a rajoktól, és folyamatosan bölcsőzget?
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #722 Dátum: 2017. Május 10. 08:23 »
Attila te valamit még mindig nem értesz. Vannak méhészetek ahol már szaporítani kell a profi kiegyenlítés ellenére is, mert túlfejlődtek a családok, a nem várt akácvirágzás csúszása miatt. Nem voltak szűkítve és serkentve.
Nem lehet építtetéssel, meg egyéb beavatkozásokkal visszafogni a rajzást most már. Olyanok a családok, hogy anyakorlátozás nélkül is meg fogják hordani azt, amit a nyomorék korlátozottak, de ehhez gyengíteni kellett már most sokat, mert kotlanak. El tudod képzelni, hogy vannak olyan méhészetek, ahol a bőség a gond?
A "bombákat" már eladták ;) . A maradék bombákból már készülnek a "nyomorékok" amelyekből bombák lesznek jövőre, ha ilyen jó tél és tavasz lesz ismét. Én nem sipákoltam egész télen a hideg miatt, és ha kicsit hűvösebbre fordult az idő tavasszal, akkor amiatt sem. A bezárt kaptárak sem aggasztottak, mert az nekem nem volt. Tudod van egy más világ, amikor nem kell serkentgetni, szűkítgetni, meg a "szuperfogásokat" sorolni. Vannak méhészetek, amilyeneket te még nem láttál, ezért el sem tudod képzelni. Neked hiába rakják fel a képeket, amelyen a 8 keret Honor fiasosokat leszűkítette a méhész és a takarón kívül az anya telepetézte a frissen épült herelépeket, te még mindig a szűkítést és a 6 keret fiast írod. Ebben megerősít harcostársad, akinek még nincs érett hereméhe, miközben nálunk már fedett fiassal is rendelkező új anyák is petéznek, és a herék vastagon ülnek a szélső lépeken. Majd jön a magyarázat, hogy ő 100 méterrel magasabban van a tengerszint felett.
Úgy is mondhatnám, a jó tavasz miatt szerencséjük van a gyenge állománnyal kitelelőknek. Mi meg (12esek)előbb szaporítjuk vissza az eladott családokat. Már most vannak jelentkezők a jövő évi méhcsaládokra. Na nehogy már megijedjek a rajoktól, ha nem bírok velük ;D
Egyébként jövő hét közepén már több lesz a szaporulatom, mint neked az egész állományod, és a java csak ezután készül. Egy év múlva pedig mennek a piacra. Kit érdekel az a száz mázsa körüli esetleges akácméz? 80 vagy 120. Nem 111? Melléktermék. Vegyes meg nálunk évek óta 5-10 kg.
Hidd el, van más világ is, és jobb mint az örökös szenvedés a kaptárakban a szinte már eladhatatlan mézért.
Na meg az elszólások:

Most nem jól áll a szénánk!
A kiakasztó időjárás miatt szomorúak a méhészek.
Naponta hívnak fel, és árad belőlük a panasz.


...Azért nem lehet mindent az atkára fogni!...

...Ehhez a balesethez, kellett a kemény tél is...

Jó volt az a tél. A tavasz pedig csodálatos, és most jön egy jó akác.

« Utoljára szerkesztve: 2017. Május 10. 08:29 írta kivancsi111 »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #723 Dátum: 2017. Május 10. 11:21 »
Jó, szeretem ;D ;D ;D

Tegyétek már ezt rendbe mert komolyan kezdek kételyek között élni. Most milyen kaptárban méhészkedjünk és hogyan  :-X ;D ?

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #724 Dátum: 2017. Május 10. 17:29 »
Ahogy a múlt héten írtam, környékünkön most jutottak a méhcsaládok rajzási állapotba. Az első rajom ma jött ki. Az almafáról könnyű volt befogni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #725 Dátum: 2017. Május 10. 19:19 »
Más világ: méhegészségügy romokban , hordós méz ára alacsony , időjárás katasztrofális , évek óta rossz méztermés , OMME szakmai munka nincs , méhészek egymást irritálják , akác nagyon reménytelen /csúnyán megfázott / , hát Én nem ilyen világot szeretnék !!!!!!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #726 Dátum: 2017. Május 10. 20:55 »
Megint más...
A hunor mézterek jó háromnegyedig repcével, holnap kezdem a pergetést( mostmár be tudok menni autóval).
Csinálni kell mert rengeteg  repcém van és így néz ki, az illatától el lehet szédülni. A kép most készült két órája sincs. Én így a biztosat nem merem elhagyni, az akácosom rommá fagyott, máshova hívott cimbora de nincs kedvem lagziba menni, és az még mindig kutyavacsorája sötétedés után.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #727 Dátum: 2017. Május 10. 21:33 »
Azt hittem, hogy egy kicsit idősebb gyerek vagy. De elszontyolodni biztosan nem kell, csak fel a fejjel, még előtted áll az élet...

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #728 Dátum: 2017. Május 10. 21:44 »
Az a fiam, előtte ő vett le egy rajt az idén az elsőt.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #729 Dátum: 2017. Május 10. 21:53 »
Csodálkoztam is, de nagyon. :) Egyébként jóképű, stramm kis kölök…

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #730 Dátum: 2017. Május 10. 22:13 »
Ja hogy a témánál maradjak, a méheim rendben vannak, kb két hete készültek el az első szaporítások, meg lettek vágva helyette műlép ment hunornak 3-4, nb-nek 2-3, amiket suttyomba szépen ki is építettek, két nap végzek a pergetéssel és  megy a második széria szaporítás és műlép, a repcén még bőven kiépítik. Aztán majd meglátom mi lesz...
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #731 Dátum: 2017. Május 10. 22:35 »
Jók az idén a családok, a tavasz nagyon húzta őket. Eddig pörgettem átlagban 10 kg fűzet, ilyen még nem volt. Mostanra pedig már rendesen kell velük bűvészkedni. Ha az idő engedi, akkor holnap és holnapután kitekerem a repcét. Úgy látom, hogy az akác a hétvégén indul, most nincs elég meleg, de ettől függetlenül nagyon vegyes a kép. Ezért akácra átmegyek egy másik területre, az egészségesebb képet mutat. Aztán majd meglátjuk…

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #732 Dátum: 2017. Május 11. 07:23 »
Először azt gondoltam, hogy nem reagálok Kivancsi111 beszólására, aztán mégis.
Annak idején amikor buliba jártunk volt egy "vagi srác" közöttünk.
Mindenkit lefikázott, a csajokat megbolondította, aztán nagy csalódás volt amikor kiderült, hogy csak egy nagy dumazsák.
https://www.youtube.com/watch?v=QAA6Q0GPprE
Ezt írja Kivancsi111 szerényen:
"Egyébként jövő hét közepén már több lesz a szaporulatom, mint neked az egész állományod, és a java csak ezután készül. Egy év múlva pedig mennek a piacra. Kit érdekel az a száz mázsa körüli esetleges akácméz? 80 vagy 120. Nem 111? Melléktermék. Vegyes meg nálunk évek óta 5-10 kg.
Hidd el, van más világ is, és jobb mint az örökös szenvedés a kaptárakban a szinte már eladhatatlan mézért."

Ha az összes lerajzik Jenő, akár háromszorosa is lehet az enyémnek az állományod.
Én arra vagyok büszke, hogy eddig egy rajom se volt!
Az általad mellékterméknek nevezett akácméz (Hungarikum) nálam a FŐ termék.
Nagyon jól értékesíthető, már 4 éve 2.500 Ft-ért adjuk kilóját.
Emiatt is nem értem magam, hogy miért vitatkozok veled?
Neked a szűkítés, a serkentés az marhaság?
Én egész tavasszal azért méhészkedtem, hogy elkerüljem azt amiben most Te benne vagy.
Folyamatosan csapoltam, gyengítettem az állományomat úgy, hogy ezáltal az anyatartalékolók egy része is termelővé vált.
Ha érdekel, nekem sincs üres kaptáram.
Én megelégszem a 200 körüli NB létszámmal, nem szeretnék szaporítani, inkább "mellékterméket" termelni.
Ennek a mellékterméknek meggyőződésem, hogy az idén nagy keletje lesz.
Nem szeretnék számhaburúba belemenni, de a méhcsaládok eladása csak akkor "üzlet" ha gyenge marad a mézár.
Éves szintre kivetítve, az eladott családoktól nincs termés, nincs szaporulat, csak egyetlen bevétel, az eladásuk.
Egy átlagos termésnél, átlagos árat számítva teljes bukta eladni azt, ami a "mellékterméket" állítja elő nekünk.
Én minden grammját megbecsülöm az általad mellékterméknek nevezett akácmézemnek, és továbbra is ezen az úton szeretnék haladni.
Mivel írásaidból teljesen kitűnik, hogy nem érted a szűkítés lényegét, mert neked mindig bomba az állományod, emiatt a továbbiakban azokhoz kívánok szólni, akiknek nem mellékes, hogy mennyit termelnek.
Neked semmit nem kell ezután csinálnod, csak lesni a rajokat.
Én akác alatt pihengetek, mert eddig dolgoztam, most a méheimé a pálya, egyáltalán nem szenvedek a méhek között.
Te talán igen?
Nem lehet valami felemelő érzés hajnali kettőkor leizzadva felriadni, hogy az egész állományod útra kél....
Én most füvet nyírok, kerítést festek, tegnap éppen kirándultam.
Nem értem meg azokat akiknek akác alatt nincs idejük.
Számomra a méhészeti szezon leglazább időszaka, mert csak az időjárást kell sasolni, na meg a mérleget.
Remélem két hét múlva nekem is lesz dolgom, alig várom már a "mellékterméket", ezért drukkol sok méhész, köztük én is.
Annyit a végére, hogy senkit nem az tesz naggyá, mekkora a méhészete.
Azért ismét jó volt az oviban érezni magam...."Az én apukám erősebb beeee....."

Nagyernyei Attila



Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #733 Dátum: 2017. Május 11. 08:23 »

Nem lehet valami felemelő érzés hajnali kettőkor leizzadva felriadni, hogy az egész állományod útra kél....


Te sem vagy sokkal különb Geddekastól. Te akkor is leizzadtál, amikor 3,40 kor hajnalban már a deres fűben a parázsló csikk szemlélésekor hallottad hogyan zúgnak a méhek az akácon. Tudod, amikor a kutyád fogának vacogására ébredtél. Rá lehet arra is keresni. Egy ország röhög rajtad. Jól elvagytok Ti együtt Csujával. Nem is zavarlak benneteket. Aki meg még hisz nektek, annak úgy kell...

*

Berci

  • ****
  • 250
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #734 Dátum: 2017. Május 11. 11:46 »
Nem értek a méhekhez...Jenő viszont telefonálás közben is keresett 40.000-et a méhekkel. Na ezt csinálja utána valaki! :)