A méhcsaládok általános állapota

  • 3428 válasz
  • 966957 megtekintés
*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #705 Dátum: 2017. Április 29. 11:33 »
Erősen gondolkozok rajta, hogy a rajozni készülő családot műlépre lesöpröm és a fiasát szétosztom a gyengébbeknek.

A rajállapotba helyezés nem olyan jó megoldás, mint amilyennek látszik. A sok építésre rámegy az akácméz és ráadásul csúnyán épít, mert rajzási lázban ég, és a rajzási hangulatot is csak sokára veszti el (ha elveszti egyáltalán!). Ráadásul ha több családot is raj állapotba kell helyezni, akkor már bajos lehet a fiasításos keretek elhelyezése más családoknál. Több alkalommal is kipróbáltam, ezért merem ezt ilyen konkrétan állítani.

Ennél sokkal jobb megoldás a következő. Az anyát azzal a fias kerettel amin megtalálod, tartalék kaptárba helyezed. Adsz neki még egy kelő fiast, és egy mézes virágporos lépet. Az anyátlanított család fészkében kikeresed a legszebb és legideálisabb helyen lévő bölcsőt, és félre teszed ezt a keretet. A többi keretet lerázod és lerombolsz minden bölcsőt. Végül a félre rakott keretről óvatosan lesöpröd a méheket, és a kiválasztott bölcsőn kívül minden más bölcsőt lerombolsz, majd a keretet megjelölöd és visszarakod a fészekbe. Tapasztalatom szerint az ilyen módon előkészített család fogja a legtöbb akácmézet termelni, és akác végére lesz egy új párzott anyád, amelyik alig várja, hogy helyet kapjon a petézésre.

Buktatók:
- Ha egynél több bölcsőt hagysz, akkor az elsőnek kikelt anyával elrajzik. Ezért kell minden keretet lerázni, lesöpörni.
- A bölcső bezápul. 9-10 nap múlva ellenőrizni kell, hogy kikelt-e az anya. Ha nem, akkor még egyszer kaphat bölcsőt. Ebben az esetben kelő fiast is kapjon erősítésnek.
- Az anya elveszett a párzáskor. Akác után a család eredeti anyját úgy ahogy van fiasítással és néppel együtt visszaegyesíted, újságpapíros módszerrel.

Én mindig ezt a módszert alkalmazom, ha egy család rajzási készülődésbe kezd. A kétéves vagy idősebb anyákat nem is szoktam tartalékolni, ha nincs különösebb tenyészértéke, akkor elpusztítom. Ezzel a módszerrel a rajzást megállítom, új anyát és több mézet nyerek, és szinte a leglényegesebb, a bölcsőzést teljesen kiiktattam a technológiámból. Két évig bölcsőztem, és mindig a méhek nyertek. Vagy elnéztem a bölcsőt, vagy végül megölték az anyát. Teljes zsákutcának tartom a bölcsőzést. Akinél ez "technológiai elem" (már ilyet is olvastam) azt én nagyon nem irigylem.

Még egy dolog, ami lényeges. A család, bármilyen hihetetlen is, de nem esik össze akác végére. A fiatal méhek szervezete nem használódott el a dajkálásban, ezért nagyon hamar újraépíti magát. Az új anya lendületesen petézik, és napraforgóig teljesen behozza a lemaradást. Ha akác után nincs hordás, akkor ehhez serkentés is szükséges.

+1 bónusz: akác után 1 füstöléssel vagy csurgatással le lehet hozni az atkát.


Szépen hangzik :-)
Csak jó szem kell hozzá, hogy megtaláld a már lefogyott anyát! Ha festve van, persze könnyebb.
Gondolom népes családokról beszélgetünk?
Ha jó kondiban vannak a családok és repce is van a közelben, mostanra szinte mindenhol van petés bölcső........
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #706 Dátum: 2017. Április 29. 11:36 »
És
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 15:14 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #707 Dátum: 2017. Április 29. 15:50 »
Szia Attila!

Azt szeretném kérdezni, hogyan szoktad megoldani a rajzási-lázzal járó kellemetlenségeket?
Simán csak lébölcsőződ a családokat bizonyos időközönként?

köszönöm a válaszodat!

*

nata

  • ***
  • 175
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #708 Dátum: 2017. Április 29. 19:31 »
Teljesen egyetértek Adamez2-vel. A bölcsőzés az nem technológia, hanem valami kényszeres nyűg. Ami arra jó, hogy ne lépjen meg a család, de hogy nem hord úgy, mint egy "normális" család az biztos. Ma is láttam párat, ami erős volt, de a műléphez nem nyúlt. Tegnap az egyik ilyet lebölcsőztem, a másikat lesöpörtem kiépített keretre. Ott mázli volt, hogy nem ment ki, mert voltak kirágott bölcsők és szűzanyával is találkoztam.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #709 Dátum: 2017. Április 29. 21:20 »
puncimókusz:
1 db bölcsőt meghagyok, az általam legszebbnek, legfejlettebbnek ítéltet. Így nem húznak pótbölcsőt, legalábbis nekem ilyen gondom nem volt.

oszkár:
Álló méhészetem van. Vándor méhészetben ez a módszer nem igazán alkalmazható, túl sok a kockázati tényező.

zümi:
Minden anyám jelölt, én magam jelölöm őket. Ha kopóban van egy korábban jelölt anyán a festés, akkor újrajelölöm. Kezdteben én sem jelöltem, mert féltem, hogy megsérül az anya, de aztán beláttam, hogy a jelöletlen anya és a fekvő kaptár nem jó párosítás. Inkább megtanultam anyát jelölni. Nekem a jelölő henger nagyon jól bevált. Jelölés után 5-10 percig benne hagyom az anyát a hengerben, csak utána engedem vissza a családba.

Nem várom meg, hogy az anyát lefogyasszák. Ha csak néhány petés bölcsőjük van, akkor még egy-két műléppel és 1 fias keret (+ nép) elvételével általában meggondolja magát (nem mindig). Ha már sok bölcsője van, és álcás bölcső is van, akkor nem várok tovább, alkalmazom a korábban ismertetett módszert. Ekkor még nincs lefogyasztva az anya.

Természetesen rajzásérett, erős családokról van szó.

Ha minden családnál bölcsők vannak, akkor ott valami kezelési hiányosság lehet. Elkéstél a bővítéssel, nem adtál megfelelő időben építési lehetőséget, nem egyenlítettél ki gyümölcs virágzáskor, túl sok méz van a fészekben, vagy ezek ötvözete. Nálam még nincsenek bepetézett bölcsők, a legtöbb családnál még bölcsőkezdetek sincsenek. A családok pillanatnyilag 6-7 keret fiassal rendelkeznek és 11-13 kereten vannak. Hétfőn kiegyenlítem őket 7 fias keretre, és elvégzem az anyakorlátozást. Így akácig már nem lesz gondom a rajzással.

nata:
Pont ezek azok a rajzási lázzal járó mellékhatások, amelyekből nekem is elegem lett.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #710 Dátum: 2017. Május 01. 21:24 »
Ma a méhcsaládok fejlettségét vizsgáltam. A szépen fejlődött népes méhcsaládoknál most jelent meg nagyobb kiterjedésben a herefiasítás. Ami herék ki vannak kelve, azok szerintem még nem párzóképesek. Úgy sejtem, hogy a mi vidékünkön tömegesen a rajzási láz 10-14 nap múlva indul, vagyis az akácvirágzással együtt.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #711 Dátum: 2017. Május 02. 21:06 »
azt honnan veszed, hogy a herék nem párzóképesek,
tán mintát vettél?  :P

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #712 Dátum: 2017. Május 02. 21:23 »
Ne foglalkozz vele! Már van idei váltott anyám, amelyiknél fedik az első fiast.
Van kettő pótanyás, már petéznek.

Hasára üt, kitalál, előad, majd ha valaki szól neki, akkor megvédi. Mi meg röhögünk ;D

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #713 Dátum: 2017. Május 02. 21:24 »
.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #714 Dátum: 2017. Május 02. 21:47 »
Csak megerősítem, nálam is van váltott egy, és egy hete fedik a fiast náluk.
Üdv:robi

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #715 Dátum: 2017. Május 02. 22:10 »
A herék kikelésük után 10 nappal lesznek párzára érettek.

Azt írtam, amit írtam, nem többet és nem kevesebbet. Itt Gödöllőn a méhcsaládok fejlettsége még itt tart. Ez nem jelenti azt, hogy nincsenek érett herék a méhállományban, de rajzást meghatározó tömegben még nincsenek jelen. Természetesen amit írtam erre a tájegységre és nem egész Magyarországra, főleg nem a melegebb régiókra jellemző.

A gúnyolódás és a tájékozatlanságod meg téged minősít Kíváncsi. Ennyi méhésztapasztalat után már tudnod kellene, hogy a frissen kelt herék párzásra alkalmatlanok. Tán te 10 évesen már termékeny kemény legény voltál?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #716 Dátum: 2017. Május 04. 15:32 »
Sziasztok!

 Van egy olyan sejtésem hogy egy családom kirajzott. tele vagyok fákkal a méhes közvetlen környezetében. Milyen távol mehetnek el és mennyi ideig maradnak a fán vagy más tereptárgyon? Nem volt dolgom még rajjal. Bölcsőztem is őket de két napja az anya már le volt fogyva tegnap pedig nem tudtam rájuk lesni szóval most történhetett az akció..

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #717 Dátum: 2017. Május 09. 21:44 »
Sokan el vannak keseredve, hogy az idén is kapufa lesz az akác.
Az imént írtam róla az időjárásrovatban, hogy egy erdész-méhész nagyon bizakodó.
Akárhogy is csűri, csavarja az időjárás az akácvirágzás kezdetét, csak május 10 körül fog igazán elindulgatni.
És akkor pont jól időzítettük az anyakorlátozást, tehát ezt a részét a történetnek kipipálhatjuk.
Az sem hátrány, hogy naponta 1.000-2.000 méhecske kel ki, és ezek pont a dandárban fognak szorgoskodni, úgy ahogy a MÉHÉSZET emlékeztetőjében helyesen le is van írva.
Sokan már most a rajzással küzdenek, mert kapkodtak, és előbb értek a célba.
A bölcsőzés egy átok, azt mindenképpen el kell kerülni.
De hogy?
Akkor amikor már mások 8-10 keret fiasról áradoztak, én pedig "csak" 5-nél tartottam mondtam, hogy baj lesz.
Erre felmentésként rávágják, persze mert az idei esztendő "rajzásos év lesz".
Tavaly már leírtam, most csak megismétlem, hogy nem cserebogarakat tartunk a kaptárakban.
Ha a méhész nem elég körültekintő, és hagyja a családokat túlfejlődni, pont akkor lesz a baj, amikor a legjobban kéne a méheknek dolgozni.
Nekem is volt néhány megneszült anyám, de azokat kicseréltem a tartalékokkal, és semmi gond.
Ha pedig az anya már le is fogyott, ne remegjen a kezdetek, még mindig jobb egy balmenet a nyakára, minthogy kivigye a rajt.
Hagytok egy szép bölcsőt, és megy az élet tovább.
Nekem erre a beavatkozásra az idén még nem volt szükségem, de ki tudja.
Egy hónappal ezelőtt írtam, hogy május 5 előtt nagy dolgok nem lesznek felénk, és május 15-től várom a dandárt.
Én így "lőttem be" a méhcsaládjaimat.
Nagyernyei Attila


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #718 Dátum: 2017. Május 09. 21:51 »

Ha a méhész nem elég körültekintő, és hagyja a családokat túlfejlődni, pont akkor lesz a baj, amikor a legjobban kéne a méheknek dolgozni

Jövőre leszűkítem őket. Vagy egy fél kénlap nekik, dunsztolva.  :-X

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #719 Dátum: 2017. Május 09. 22:04 »
Jenő!
Neked más a célod a méhekkel!
Te mondtad!
Neked a méhek eladása az elsődleges, így megérthető, hogy más a taktikád.
Én termelni szeretnék.
A törzscsaládok folyamatos csapolásának köszönhetően, az  anyatartalékaim nagy része is termelő lett.
A szűkítés ismét csodát művelt.
Volt olyan "Nagyboci" amelyiktől 5 keret fiast vettem el,(többszöri fejéssel) és így is szép termelő maradt.
Rajom nem volt, és remélem nem is lesz.
Én termelni szeretnék, ha kegyes lesz az idő, a méheimen biztosan nem fog múlni.
Üdv: Attila