A méhcsaládok általános állapota

  • 3435 válasz
  • 967916 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #690 Dátum: 2017. Április 26. 21:39 »
QUQURIQ !!!

Én évek óta nem fogok be idegen rajt...
Ez az én ügyem!

kiskakas

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #691 Dátum: 2017. Április 26. 21:57 »
 E
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 15:13 írta oszkár »

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #692 Dátum: 2017. Április 27. 22:02 »
QUQURIQ !!!

Oszkár írta!
"Elzavarni nem tudtam". (idegen raj)
Gondolom, viccccvek szántad!....
Kb. 20 évvel ezelőtt Biatorbágyon évekig nyúlós volt.
Mindenki suttogta, hogy biztos a helyi méhészek készakarva terjesztik, hogy senki ne vándoroljon oda.
Majd lett egy erdő kitermelés, és megtalálták az odúba a fertőző méhcsaládot.
Másik eset, amikor egy méhész rajbefogással akarta az állományát bővíteni, holott már igen nagy állománya volt, több rajt is bevitt a telephelyére. Később mint kiderült, hogy az egyik raj a befogottak közül, nyúlós volt. Sajnos sok családot kellett égetni, mert csak későn vette észre a betegséget.
Gondolom, hogy mindenki tudna hasonló esetekről beszámolni...
Ennyit az idegen raj befogásáról....

Kiskakas

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #693 Dátum: 2017. Április 28. 16:29 »
I
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 15:13 írta oszkár »

*

nata

  • ***
  • 175
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #694 Dátum: 2017. Április 28. 18:34 »
Sajnos jó pár családnál bölcsőzni kell. Ez a kis havazás nem vette el a kedvüket. Tegnap 2 raj ki is ment. Erősen gondolkozok rajta, hogy a rajozni készülő családot műlépre lesöpröm és a fiasát szétosztom a gyengébbeknek.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #695 Dátum: 2017. Április 28. 20:04 »
"Én évek óta nem fogok be idegen rajt...
Ez az én ügyem!"

Kiskakas!

Lehet hogy nem mindennapi eset, de mégis előfordult, hogy sajátnak vélt rajt fogtam be. Egymást követőleg 2-3 alkalommal is. Joggal vélhettem az enyémnek, mert a telephelyemen a kaptáraim mellett lévő gyümölcsfákon telepedtek le. Semmi gyanús nem lehetett benne, mert ha van néhány rajzásom azok többnyire"rutinból" ezeket a fákat választják, az első helynek. Én meg szintén rutinból, fogom őket be, (20 éve lesz lassan, hogy ezen a helyen tartom a méheim) Majd utólag derült ki, napok elteltével amint sikerül az egész állományom átvizsgálni, hogy bizony tőllem nem ment el, egy  huncut raj sem el.  Szerencsére nem történt baj.

Egyébként én sem fogok be, idegen rajt.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #696 Dátum: 2017. Április 28. 20:40 »
Nekem az a tapasztalatom, hogy az idegen raj mikor meglátja lent a kaptárakat, oda száll, mindjárt a szélső kaptár mellé. Sokszor 1-2 méterre tőle. Ezért érdemes  a "saját" raj fogással is vigyázni, mint ahogy Robotur is írta, hogy így történhet.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #697 Dátum: 2017. Április 28. 21:19 »
QUQURIQ !!!

Robotur!
Gondolom, emlékezetes érzés maradt benned, amikor rájöttél, hogy nem a Te rajod...
Sajnos, sokan nyitva tartják méhek nélküli kaptárokat, a raj reményében!
Aztán van olyan is, amikor Nógrádi akác végén, egy-két "szemfüles" méhész végigjárja az erdőt, és leszedi az ott hagyott rajokat. Így pótolja a téli veszteséget...

Kiskakas

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #698 Dátum: 2017. Április 28. 21:23 »
Erősen gondolkozok rajta, hogy a rajozni készülő családot műlépre lesöpröm és a fiasát szétosztom a gyengébbeknek.

A rajállapotba helyezés nem olyan jó megoldás, mint amilyennek látszik. A sok építésre rámegy az akácméz és ráadásul csúnyán épít, mert rajzási lázban ég, és a rajzási hangulatot is csak sokára veszti el (ha elveszti egyáltalán!). Ráadásul ha több családot is raj állapotba kell helyezni, akkor már bajos lehet a fiasításos keretek elhelyezése más családoknál. Több alkalommal is kipróbáltam, ezért merem ezt ilyen konkrétan állítani.

Ennél sokkal jobb megoldás a következő. Az anyát azzal a fias kerettel amin megtalálod, tartalék kaptárba helyezed. Adsz neki még egy kelő fiast, és egy mézes virágporos lépet. Az anyátlanított család fészkében kikeresed a legszebb és legideálisabb helyen lévő bölcsőt, és félre teszed ezt a keretet. A többi keretet lerázod és lerombolsz minden bölcsőt. Végül a félre rakott keretről óvatosan lesöpröd a méheket, és a kiválasztott bölcsőn kívül minden más bölcsőt lerombolsz, majd a keretet megjelölöd és visszarakod a fészekbe. Tapasztalatom szerint az ilyen módon előkészített család fogja a legtöbb akácmézet termelni, és akác végére lesz egy új párzott anyád, amelyik alig várja, hogy helyet kapjon a petézésre.

Buktatók:
- Ha egynél több bölcsőt hagysz, akkor az elsőnek kikelt anyával elrajzik. Ezért kell minden keretet lerázni, lesöpörni.
- A bölcső bezápul. 9-10 nap múlva ellenőrizni kell, hogy kikelt-e az anya. Ha nem, akkor még egyszer kaphat bölcsőt. Ebben az esetben kelő fiast is kapjon erősítésnek.
- Az anya elveszett a párzáskor. Akác után a család eredeti anyját úgy ahogy van fiasítással és néppel együtt visszaegyesíted, újságpapíros módszerrel.

Én mindig ezt a módszert alkalmazom, ha egy család rajzási készülődésbe kezd. A kétéves vagy idősebb anyákat nem is szoktam tartalékolni, ha nincs különösebb tenyészértéke, akkor elpusztítom. Ezzel a módszerrel a rajzást megállítom, új anyát és több mézet nyerek, és szinte a leglényegesebb, a bölcsőzést teljesen kiiktattam a technológiámból. Két évig bölcsőztem, és mindig a méhek nyertek. Vagy elnéztem a bölcsőt, vagy végül megölték az anyát. Teljes zsákutcának tartom a bölcsőzést. Akinél ez "technológiai elem" (már ilyet is olvastam) azt én nagyon nem irigylem.

Még egy dolog, ami lényeges. A család, bármilyen hihetetlen is, de nem esik össze akác végére. A fiatal méhek szervezete nem használódott el a dajkálásban, ezért nagyon hamar újraépíti magát. Az új anya lendületesen petézik, és napraforgóig teljesen behozza a lemaradást. Ha akác után nincs hordás, akkor ehhez serkentés is szükséges.

+1 bónusz: akác után 1 füstöléssel vagy csurgatással le lehet hozni az atkát.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #699 Dátum: 2017. Április 28. 21:27 »
Most ismét egy érzékeny témát fogok feszegetni.
Sok tűzoltó barátom van, majd mind méhész.
Általában a méhrajok befogásánál ők segédkeznek.
Szerintetek hánynál volt eddig nyúlós??????
Súgok.
16 évig voltam méhegészségügyi felelős, de csak páran maradtak közülük "szüzek".
Volt olyan közöttük akinek a kezében volt a beteg keret és nem látta a fiasításban a különbséget.
Adtam neki egy száraz fűszálat, és mindjárt tudta mit kell nézni.
Ha már rajokat fogtok, alap, hogy nem visszük a saját telephelyünkre!
Műlépre ütni, és ha nincs semmi hordás csak akkor szabad pár nap múlva etetni.
Ha egészséges a fedett fiasa, na akkor a tiétek.
Ha beteg akkor a körzetben mindenkié.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #700 Dátum: 2017. Április 28. 23:03 »
Adamez és miután elvetted az anyát leromboltál minden bölcsőt akkor ők utána szépen megpótbölcsözik magukat én meg nevetek  ;D

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #701 Dátum: 2017. Április 29. 06:30 »
Ne nevess, próbáld ki. Legfeljebb mi rajtad. Én személy szerint ha meglátom a nick nevedet mindig elvigyorodok.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #702 Dátum: 2017. Április 29. 09:24 »
Az idegen raj befogása, egyértelműleg kockázattal jár. Ezt mindenki tudja, csak éppen kinek hol húzódik a még ésszerűen válalható határ.  Én azt mondanám hogy amíg nincs egy méhcsaládod sem, addig ha befogol egyet, nulla a rizkófaktor. De ha már van egy saját, az már a dupla, vagy semmi katagória. Nem fokozom tovább, de minél nagyobb az állományod annál többet veszíthetel. Külön "karantén" telephellyel kicsit már más a helyzet. Ez volt az elmélet, a gyakorlatban a méhészek egymással versengenek, a befogható idegen rajokért, a nyitva "felejtett" kaptár alap.  A vándorok távozása után, kaptárakat pakolnak a helyükre hogy befogják az ott rekedt méheket. Sőt járják az idegen telephelyek környékét rajzási időben, hogy megelőzzék a gazdát a befogásban. Ez már erőteljesen a lopás kataegória felé hajlik, vagy a még durvább, amikor az "élelmes méhész" a kapotáron kint fürtölő méheket gyűjti be. Igaz ez már nem a méhcsaládok állapotáról, hanem a "méhész" gátlástalan kapzsiságáról szól. Sőt néhány évtizede találkoztunk olyan méhésszel, a vándortanyáján, személyesen dicsekedett el vele hogy "szerezte" az állománya javarészét, érdekes bemutkozásnak, akkor láttuk először, (valahogy nem is igen akartuk, ezek után jobban megismerni ). Vagy amikor a méhész, (nem is, akár ki) Igyekezett úgy pakolni hogy leszedje a méheink, a cudarul gyengén telelt állományát feljavítani.
Nyilván ezek a szélsőséges esetek, sajnos itt is akadnak, mint mindenütt ilyen deviáns figurák. De szerencsére a többség nem ilyen.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #703 Dátum: 2017. Április 29. 11:00 »
P
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 15:14 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #704 Dátum: 2017. Április 29. 11:01 »
szerintem  sem szabad befogni az idegen rajokat , majd ugyis kiraboljak sajat csaladjaink összel az odúkból.         :P