A méhcsaládok általános állapota

  • 3433 válasz
  • 967344 megtekintés
*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #675 Dátum: 2017. Április 19. 21:35 »
Szia Janóka!

Anyanevelő barátaim az első sorozatot álcázzák. A dajkákat bivaly erősre készítették, folyamatosan serkentették. Az elfogadással talán nem lesz gond, mert szombatra már 17 fok várható. (Sanyi barátom -ma beszéltem vele- a napokban álcáz, az elfogadásról lesz információ, mert vagy Őt kérem meg, hogy írja meg az eredményt, vagy én írom meg a megfelelő rovatban.)  A kulcs a párzás ideji időjárás. Aki kis pároztatókkal dolgozik, annak egy ilyen hideg katasztrófa. A helyzet viszont az, hogy holnapra még hideget jósolnak a meteorológusok, de aztán folyamatosan javul majd az előrejelzések szerint. Mire kikelnek az első sorozat anyái, addigra ez a hideg elmúlik. Ami a párzást akkor veszélyezteti, az az erős szél, a több napig tartó eső. Az ilyen időben sok anya elveszhet a párzás folyamán. Ez azonban az év bármely szakában igaz. Vannak jó, és rossz sorozatok. A korai nevelés pedig mindig kockázatos, azt viszont ne feledd, hogy a profi anyanevelők hetente álcáznak, és mindig igyekeznek többet nevelni, mint az adott naptári időszakra megrendelt mennyiség. Ha nem lesz párzáskor hetekig tartó rossz idő, lesznek anyák akácra.

Üdv: Bicska

Ha van még kérdésed, tedd fel a szaporítás-anyanevelés rovatban. Igyekszem Sanyit rábírni, hogy válaszoljon.
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #676 Dátum: 2017. Április 20. 06:41 »
Hajnal óta folyamatosan havazik, a kaptár kijárókat is belepte a hó. Az imént takarítottam le. A kijárókban 20-30 méhhulla volt, és pár család kidobálta a hereálcák egy részét. Kíváncsi lennék, hogy azoknál a méhésztársaknál, akik előrehaladott rajzási előkészületekről számoltak be, vajon ez az ítélet idő milyen hatással lesz a rajzási kedvre?

(Személy szerint én kipucolt, lerágott bölcsőkre számítanék.)

Szia. Vasárnap néztem egy kezdő barátom erősen túlfejlett méhcsaládját. Az Nb18-ban 17 keretet takart a bogár, legalább 10 gyönyörű fias kerettel. Bepetézett és nyitott álcás rajbölcsők is voltak szép számmal. Ez volt nálunk a lehűlés első napja és sok bölcsőből kidobták az álcát. Személy szerint én is kíváncsi vagyok rá hogy lebölcsőzi-e magát teljesen.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #677 Dátum: 2017. Április 21. 09:38 »
Jelentem nem bölcsözték le saját magukat.
Azért úgy vagyok vele inkább ez legyen a gond.

Csányi Antal

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #678 Dátum: 2017. Április 21. 12:42 »
Ez csak a kedvező időjárású országrészre jellemző. Az ország nagyobbik része kevés jó időt kapott ebben az évben. Ráadásul sok az elpusztult méhcsalád.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #679 Dátum: 2017. Április 24. 16:43 »
Jelentem nem bölcsözték le saját magukat.
Azért úgy vagyok vele inkább ez legyen a gond.

Csányi Antal

Valóban nem , de ez egy kivételesen erős család. Bár múltkor beszéltem egy kollégával, és elmondta ŐSZINTÉN hogy neki az teljes állomány ilyen.  ;D ;D ;D. Túdom.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #680 Dátum: 2017. Április 24. 18:12 »
Ma néztem át a családokat. A hideg idő betett, stagnáltak a családok, nem növelték a fiasítás mértékét, vagy ha igen, akkor csak kis mértékben. Átlag 5.5 NB keretnyi fiasítás van a családoknál. Az építtető keretekből eltűntek az álcák, csak napos peték vannak és fedett fias. A munkás álcákban is érzékelhető kiesés. Hozzá kell tennem, hogy nálunk szerdán 30 cm hó hullott, és csak vasárnap olvadt el teljesen. Szerda-péntek ki sem dugták az orrukat a kaptárból (jobb is). Szombaton délután pár órát mentek a méhek, vasárnap szinte semmi mozgás nem volt. Mára normalizálódott a helyzet, hordás is mutatkozott. A családok népesek, mert rengeteg méh kelt ki az elmúlt egy hétben, de a fiasítás láthatóan visszaesett. Rajzás gondom akácig nem lesz, de az anyakorlátozásig kellene még másfél-két hét és jó idő, hogy a családok akác érettek legyenek. Valószínűleg ennyi időm már nem lesz, úgyhogy össze kell majd rakni a termelő állományt. A rossz idő nélkül pont odaért volna az állomány akácra, de hát ez is benne van a pakliban. Másnál mi a helyzet?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #681 Dátum: 2017. Április 24. 19:20 »
Nálam is hasonló a helyzet, 6 keret fias átlaggal. Mivel nem mozgok minddel így ami véletlen nem ütné a szintet van honnan megdonorozni. Én most pakolok át a fekvőkbe. Még 10 híja a boldogságomnak. ;D

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #682 Dátum: 2017. Április 24. 19:33 »
Adamez2! Milyen rendszerben dolgozol?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #683 Dátum: 2017. Április 24. 19:54 »
Meleg építményű NB 18 és keresztlépes fészekmézkamrás NB 20 kaptárakkal dolgozom. A meleg építményű van többségben, ez a csapásirány.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #684 Dátum: 2017. Április 24. 21:15 »
Ma déltől én is túrtam a kaptárakat.
Csak megerősíteni tudom, hogy egy kis "döcc"van, de nem vészes.
Nálam minimális kiesést tapasztaltam, mert azonnal el kezdtem serkenteni, ahogy beállt a rossz idő.
Működik az etetés ekkor is, simán elhordták a szirupot.
A ledermedés miatt viszont ma is sokan kerestek.
Országos szinten nem tudom mekkora veszteséget jelent a kijáró méhek ilyetén való elvesztése, de biztosan jelentős lehet.
Az egyik szélső kaptáram délután 1-ig árnyékban van.
Addig nem sütött oda a Nap, tömegével ledermedtek a virágporos méhek.
Ahogy el kezdte melegíteni őket a Nap, azonnal felszálltak.
Akik repcén vannak, többen panaszkodtak.
Ez Tolna megye egyes részeire igaz!
Annyit szeretnék még hozzátenni, hogy jártam egy olyan méhészetben ahol az alsó kijárós Hunoroknak teljes hosszában 2cm szélességben nyitva volt a kijárójuk, tehát 37 cm hosszban!
Majd le ültem.
Nálam még az egérszűkítő is meg van felezve!
Ma este szóltam feleségemnek tegye a kezét a kijáró elé.
Ő mondta...olyan mint a radiátor.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #685 Dátum: 2017. Április 25. 20:13 »
Most kezdődik az igazi munka, a családokat ,,orgazmus közeli állapotban" kell tartani.

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #686 Dátum: 2017. Április 25. 22:39 »
Hát Kolbász!! Ennyi női egyedet!!! Sok sikert hozzá!!  :D

Bicska
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #687 Dátum: 2017. Április 26. 05:52 »
Köszönöm Bicska! Rajta vagyok a témán! :)

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #688 Dátum: 2017. Április 26. 11:01 »
Átnéztem a méhcsaládokat. Az összes méhcsalád megérezte az öt nap hideget. Az túlnépesedéshez közeli erős családoknál kevésbé csökkent a fiasítás, de a közepeseknél látványosabban. Szerintem az öt nap hideg alatt szinte leállt a családok fejlődése, egy családnál szinte leállt a petézés is. Ennek oka, hogy kihegyezettek voltak a családok és mostmár nagyon kevés a tartalék élelem. Rajzási láz még nem indult el, viszont nagyon erős az építési kedv.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #689 Dátum: 2017. Április 26. 17:21 »
H
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 15:12 írta oszkár »