A méhcsaládok általános állapota

  • 3428 válasz
  • 966962 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #660 Dátum: 2017. Április 16. 09:11 »
Robi te az Ország melyik részén méhészkedsz ? Mert itt nálunk Szabolcsba még csak most kezdett el nyílni a repce .

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #661 Dátum: 2017. Április 16. 09:14 »
Nálunk Gödöllőn még teljes a gyümölcsvirágzás és pitypang meg árvacsalán.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #662 Dátum: 2017. Április 16. 09:21 »
A hűvös idő ellenére én nem szorgalmaznám a meleg takarást, sőt nálam már csak a nyári takaró van bent. Különösen igaz ez erős családokra,  a gyengébbek és a gyengék persze egy más kategória. Azok nem képesek fűteni  a kellő mértékben még. Ezért a kiegyenlítést csak melegebb időben javaslom.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #663 Dátum: 2017. Április 16. 09:50 »
Robi te az Ország melyik részén méhészkedsz ? Mert itt nálunk Szabolcsba még csak most kezdett el nyílni a repce .

Szolnok magasságaban, nagyon jó földeken, nagyon jó méhekkel, nem nagy vasziszdasz jókat pergetni repcéről, jók a feltételek, de sajna most a jóisten beleköpött a levesbe, a kár nálam már simán forintosítható. De ehez méhek kellenek máskülönben hiába a gyönyörű táblák 30-35 ak-ás földeken, és jó idő természetesen, ami most beba@tt. Úgyhogy ott állok a fejlett hordásra érett állománnyal pár kiló litty-löttyel a keretekben.
Üdv:robi

*

ekecs

  • **
  • 54
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #664 Dátum: 2017. Április 17. 19:29 »
Üdv. Azt hiszem valamit elrontottam. A fészekszűkítéssel kapcsolatban. Pl.6 keretre szűkítettem, aztán amikor már sűrűn takarták bővítettem 2 kerettel. Aztán ma néztem és telepakolták a fészket repcemézzel. Kevesebb a fias mint a múltkor. Lehet,hogy korán bővítettem?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #665 Dátum: 2017. Április 17. 20:51 »
Szerintem nem ha nem bővítettél volna és nagy a hordás akkor is ki szorították volna az anyát .

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #666 Dátum: 2017. Április 17. 21:17 »
Lehet, hogy keveset? Azért ezzel az agyonszűkítést is ésszel kell csinálni, nem véletlen. Attilla szokta ajánlani, ami télre, kora tavaszra nem is rossz, főleg amikor még nincs nektár, csak virágpor. Ilyenkor meg .... . Szerintem aki így szűkíti a családokat ennyire, ildomos napi szinten ott lenni. Attila írta, mennyit mért fűzről annó fűzről, talán 2 kg. De ő napi szinten a méheinél van szerintem, és ekkor beavatkozik. Ami nincs ennyire leszűkítve ott nincs ilyen baj. Ráfordított idő kérdése az egész. A másik a 8 keret már minden típusnál kevés. Az utolsó kérdésedre meg, korán? Ha nem bvítesz szerinted hova tették volna és akkor mennyi fiasod van. Ilyenkor tetszenek nekem azok a kaptártípusok amikben lefejlődik a család magától. Pl 3 fiókos fél nb, csak a típus, nem a keretméret.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #667 Dátum: 2017. Április 17. 21:30 »
Lehet hogy az anya volt gyenge és hagyta magát kiszorítani.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #668 Dátum: 2017. Április 17. 23:24 »
Ez butaság, Ha nincs helye a nektárnak és a fiasnak, az nem anya gond, hanem méhész gond, helyet kell adni mindennek,  de ésszel. Hely hiányában az anya sem tudja uralni a fészkét. Itt a 6 majd 8 kerettel van gond, ezen a tavaszon eddig
, annak a családnak mostanra 10 plusszosnak kellene lennie, ha megfelelő időben bővitve van.


*

ekecs

  • **
  • 54
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #669 Dátum: 2017. Április 18. 12:00 »
Akkor lehet,hogy kicsit túlaggódom ezt a dolgot. Azt nem írtam,hogy a méhek kb. 11-12 keretet takarnak. Csak a fészek 8 kerete mellé tettem be egy szűkítőt ahol pl. 6-7 fias volt. Csak most kevesebbnek tűnik a fias. Lehet,hogy gyöngítenem kellett volna ezeket korábban?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #670 Dátum: 2017. Április 18. 12:15 »
Üdv. Azt hiszem valamit elrontottam. A fészekszűkítéssel kapcsolatban. Pl.6 keretre szűkítettem, aztán amikor már sűrűn takarták bővítettem 2 kerettel. Aztán ma néztem és telepakolták a fészket repcemézzel. Kevesebb a fias mint a múltkor. Lehet,hogy korán bővítettem?

A leírásod alapján, a szűkítés hatására a fiasítás a rendelkezésre álló lépeken kiterjedt és a család szépen megnépesedett (ez volt a cél), tehát indokolt volt a fészek két léppel történő bővítése. Viszont a hordás megindulásával párhuzamosan a fészek zárólépjein túl is kellett volna, a hordás mértékének megfelelően üres kereteket elhelyezni, hogy a begyűlő nektárt ne a fészekbe tárolják be a méhek. Szerintem még nincs semmi veszve, mert most a hideg napokon a begyűlt méz jelentősen meg fog csappanni, és a fészekben helyre áll a rend. A hétvégén azonban érdemes lehet üres kereteket a fészek két szélére tenni, illetve ha a fészekben találsz olyan lépet, amelynek a nagy része mézkoszorú és virágpor, akkor azt helyezd ki a fészek szélére (fiasításos keret mellé), és a helyére tegyél be egy fiasításra alkalmas üres keretet. Ha hordás van, akkor műlépet is betűzhetsz, de csak ha 8-10 foknál nem lesz hidegebb az éjszakai minimum hőmérséklet.

Csak viszonyításképpen leírom, hogy nálam mi a helyzet. Az állományt egy hete egyenlítettem ki 5 táblás fiasra, és kaptak 1 üres- és 1 műlépet a fias keretek mellé. Amelyik családokat erősíteni kellett, azok nem kaptak műlépet. Mivel nálam is hordás volt, így a zárólépen túl is kaptak 1-2 üres keretet. Így a családok most 10-12 kereten vannak.
Tegnapelőtt ellenőriztem szúrópróba szerűen 8-10 családot. Egy hét alatt 6-7 keret fiasítás lett az 5-ből, és a zárólépen kívülre helyezett üres keretekbe gyűlik a friss méz. A hideg betörés miatt most nem csináltam semmit az állománnyal, de hétvégén újabb kiegyenlítést fogok végezni, az addigra 7-8 fias keretes családokat meg kell csapolni 1 illetve 2 fiasításos kerettel, sőt hamarosan az anyazárás időpontja is elérkezik.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #671 Dátum: 2017. Április 18. 13:26 »
Ekecs b....zzz, írni és fogalmazni is meg kell tanulni...

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #672 Dátum: 2017. Április 19. 20:02 »
Hajnal óta folyamatosan havazik, a kaptár kijárókat is belepte a hó. Az imént takarítottam le. A kijárókban 20-30 méhhulla volt, és pár család kidobálta a hereálcák egy részét. Kíváncsi lennék, hogy azoknál a méhésztársaknál, akik előrehaladott rajzási előkészületekről számoltak be, vajon ez az ítélet idő milyen hatással lesz a rajzási kedvre?

(Személy szerint én kipucolt, lerágott bölcsőkre számítanék.)

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #673 Dátum: 2017. Április 19. 20:18 »
Ez jó lenne, de nem feltétlenül lesz így... ;)

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #674 Dátum: 2017. Április 19. 21:01 »
Abba delegondoltatok hogy az anyanevelők most hogyan teljesítik a megrendeléseket akácra?