A méhcsaládok általános állapota

  • 3491 válasz
  • 974466 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #630 Dátum: 2017. Április 02. 21:48 »
Teljesen egyet értek Nata hozzászólásával.
A jóból is megárt a sok?
Az idén megmutatja igazi arcát a fűz.
Nem lehet félrefordítani a kereteket, és már szorongatják az anyákat is a begyűlő friss nektárral.
Hamarosan változékonyabbra fordul az időjárás, és akkor a "házi munka" lesz a méhek feladata.
Néhány nap alatt, hogy mekkora változás lesz, csak ámulok.
Ma voltam egy Hunoros méhészetben.
Méheket szeretne eladni, és kérte nézzem meg azokat a családokat amelyeket eladásra kínál.
Sajnos nem voltak leszűkítve, így a fiasok még nem táblásak.
Ettől függetlenül látok bennük reményt, hogy odaérjenek akácra.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #631 Dátum: 2017. Április 03. 08:52 »
Február 23-án, a szokatlanul meleg időt kihasználva, leszűkítettem a családokat 5-6 keretre.  Legközelebb március 29-én (múlt hét szerdán) néztem át a családokat. Vagyis több mint egy hónapig csak kívülről figyeltem az eseményeket. Aggodalomra nem volt ok, mert itt a fórumon mindig megírta valaki (környékbeli), hogy mi a helyzet a méhcsaládoknál, mennyi a fias, a virágpor és a friss nektár. (Köszi Attila, Zümi és a többiek! :-)). Tehát az idén először múlt szerdán néztem át az állományt alaposan. Az állomány túlnyomó része 4 táblás keret fiasításnál tartott. Voltak 3 és 5 (az egyik zárólépen is nagy kiterjedésű fias) keretesek is. A 3 fias keretesekkel nem volt teendő. A 4 fias keretesek kaptak egy felkarcolt mézkoszorús keretet az egyik zárólép elé. Az 5 fias keretesek 2 felkarcolt keretet kaptak, a fészek két oldalára, a fias keretek mellé. A 4 és 5 fias keretes családoknál meszelést, és ahol kicsit nagyobb hely volt a szűkítő és a zárólép között, zugolást is tapasztaltam, illetve frissen fedett here fiasítást is láttam szinte minden családnál. Szombaton este friss nektár illatban úszott a méhes, erőteljes szellőztetés volt tapasztalható, ezért úgy döntöttem, hogy vasárnap ismét átnézem a családokat (eredetileg csak e hét szerdára terveztem a vizsgálatot). Felkészültem építtető keretekkel. Általánosságban elmondható, hogy 4 nap alatt 1 táblás fias kerettel nőtt a fiasítás, de az is szembetűnő volt, hogy a kelő fiasok helyére nem mindig pete jutott, hanem virágpor és nektár. Vagyis a méhek elkezdték szorongatni az anyát! A (most már) 6 fias keretes családok olyan építtető keretet kaptak, ahol a keret felső fele műlép, az alsó fele üres. A (most már) 5 fias keretes családok tavalyi építtető keretet kaptak, ahol a munkás fias rész már ki van építve, így csak az alsó (építtető) részt kell kiépíteniük. Ezen kívül ott, ahol nagyon sok volt a friss nektár, raktam be a záró lép és a záródeszka közé 1 üres keretet, azért hogy a frissen beérlelt mézet lehetőleg ne a kikelő fiasítás helyére raktározzák. Így most vannak 6-7-8-9 kereten is családok. Úgy gondolom, hogy 1 hét múlva, alma virágzás alatt el lehet végezni az első kiegyenlítést. Ha továbbra is ilyen optimális lesz az idő, akkor az erősebb családokat már műléppel is meg lehet kínálni. Tudom, hogy a korai építtetést sokan ellenzik, de szerintem ha hordás van, akkor építőkedv is van, amit érdemes kihasználni. Egyrészt munkát adunk a fiatal méheknek (odázzuk a rajzást), másrészt frissítjük a lépkészletet, vagy herenevelésre adunk lehetőséget.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #632 Dátum: 2017. Április 03. 11:01 »
Idézet
Úgy gondolom, hogy 1 hét múlva, alma virágzás alatt el lehet végezni az első kiegyenlítést. Ha továbbra is ilyen optimális lesz az idő, akkor az erősebb családokat már műléppel is meg lehet kínálni. Tudom, hogy a korai építtetést sokan ellenzik,


Idézet
Felkészültem építtető keretekkel. Általánosságban elmondható, hogy 4 nap alatt 1 táblás fias kerettel nőtt a fiasítás, de az is szembetűnő volt, hogy a kelő fiasok helyére nem mindig pete jutott, hanem virágpor és nektár. Vagyis a méhek elkezdték szorongatni az anyát! A (most már) 6 fias keretes családok olyan építtető keretet kaptak,

Kiegyenlítéssel kapcsolatban Attila már írt néhány sort, érdemes fontolóra venni. 6 keret táblás fias és  bundásan takart méhek szükségesek, hogy ne vágd haza a donor családokat!

Építtető keretet én repce előtt helyezem be a családoknak+műlép, addigra jó kondiban szoktak már lenni. Repcén nagyon jól lehet építtetni, ha az idő is nektár is optimális.

Viszont te látod mit "bírnak" a méheid :)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #633 Dátum: 2017. Április 03. 21:33 »
Örülök, hogy Adamez2 is engem igazol.
Aki nem szűkít, azt sem tudja, hogy mi miről beszélünk.
Egy apró megjegyzésem azért lenne, mégpedig ez.
"A (most már) 5 fias keretes családok tavalyi építtető keretet kaptak, ahol a munkás fias rész már ki van építve, így csak az alsó (építtető) részt kell kiépíteniük."
Az építtető keretnek (ÉK) mindig a tetejét hagyjuk a szabad építésnek!
Ennek több gyakorlati, és egy szakmai oka van.
A szakmaival kezdem.
Általában a lépek felső harmadába, és inkább a kötősejteket alakítják át a méhek hereléppé.
Az esetek 90%-ban a herefiasítás a  keretek felső harmadában van.
Természetesen előfordul ha pergetésnél megsérül egy lép, vagy hézag van a műlép és a keretléc között, akkor "beherézik" a zugokat.
A rakodósoknál a két fiók közötti zugépítményeket használják a méhek, és ide heresejteket építenek.
A gyakorlati okok a következők.
Amikor ellenőrzöd a családokat, első az építő keret kivétele.
Akác alatt, amikor a szűk fészekben kotorászok, ezt az egy lépet vizsgálom!
Ez a méhcsalád tükre.
KI SEM VESZEM!
Csak addig húzom fel, hogy lássam szépen építenek e, és nincs rajta "cucli", anyabölcső kezdemény.
A méhek előszeretettel ide építik az anyabölcsőket, és ekkor megjelölöm ezeket a családokat.
Mivel Adamez2 Te alul hagyod a szabad építést, neked ki kell venned a keretet a vizsgálathoz.
Sokkal praktikusabb, gyakorlatiasabb, és a méhcsaládok természetes ösztönszerű építéséhez is jobban illeszkedik, ha felül hagysz hézagot.
Én Hunor keretbe 1/2 NB lépet tettem, a Nagybociba meg Hunort.
Amikor befedik jöhet a kés.
Bocs a megjegyzésért.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #634 Dátum: 2017. Április 07. 13:13 »
Az egyik haverom márc. 21-én 10 keretre szűkítette a családokat 12 keretes Hunoron, majd csodálkozott, mert a szűkítőn (etetőkeret betakarva) kívül herelépeket építettek.

Az én " haveromnak " meg már elrajzott az állománya !!!!!!!!!!!!!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #635 Dátum: 2017. Április 08. 06:30 »
Tehát itt válaszolnék Kivancsi111 alábbi két mondatára:
"Te még életedben nem voltál valamire való méhészetben, nem is lett belőled méhész, pedig már alsóban is szaktanácsadó voltál. Na úgy kell azoknak a méhészeknek, akik elhiszik, hogy nyomorék családokkal is lehet dolgozni, habár anya korlátozással azokkal is lehet valamennyit termelni, de aztán egész évben nulla azután."
Ismét elő kell húznom a nagy ÁSZ-t, Buchinger Györgyöt, akinek szaktekintélyét még soha senki nem kérdőjelezte meg.
Sokat toporogtam mellette, és éjszakákba nyúló szakmai megbeszéléseink voltak.
A Baranya megyei telephelyén sokszor megfordultam,(később az én telephelyemre vándorolt) mivel kérte, hogy nézzek rá a méheire.
Az volt a kérdése, hogy ..."rágják e már a szivacsot a kijárókban?....vagy nézzek bele a gyékényt szétcincálták-e?"
Neki ennyi információ elég volt, és másnap autóba pattantak, és elvégezték a szükséges műveletet, általában a bővítést.
Ez hármuknak 200 család tekintetében néhány órába telt!!!! (Ennek mikéntjéről, már részletesen írtam.)
Ők nem törzscsaládokat adtak el Jenő!!!!!!
Akác előtt megcsapolták az ÖSSZES családot, és ezekből képeztek olyan termelő családokat, hogy sorban álltak a méhészek, csak kaphassanak belőle.
Érted Jenő?
Nem voltak üres sorok, foghíjas kaptárrengeteg, mert az erőt adták el.
Volt amikor én mentem az Illés anyákért, vagy bölcsőkért, és ezek a családok akácra termelők lettek.
Nézd vissza a MÉHÉSZET szaklapot vagy 10 évre visszamenőleg, és megtalálod Buchinger hirdetéseit.
Soha egyetlen termelő családot nem adott el, mégis világcsúcsot pergetett, amiért a fejét követelték, mert kikotyogta.
Egyszer  nála is volt baj (nozema), de barátja, Rádóczi Károly kisegítette.
Tehát az alsóban is láttam bomba méhészeteket, Ő pedig az enyémről áradozott, de hívd fel és add neki elő sirámodat ha tanulni szeretnél még tőle.
Ezek a "nyomorék családok" annyira kemények lettek, hogy sokszor a pergető brigád nyomorodott bele.
A Nagy Boczonádit nem kéne lefikázni, és azokat a méhészeket megsérteni akik a szűkítés mellett döntenek.
Ha az akác előtti szaporításodat adod el, akkor bocs.
Az anyakorlátozás után nem nulla a termelés, és nem nulla a szaporítás?
Utoljára kérdezem.
Ha állomány szinten ezt nem próbáltad, és talán soha nem is láttál ilyent, akkor erről hogy mersz véleményt mondni?
Hétfőn készítek képet a "nyomorékokról".
Nagyernyei Attila


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #636 Dátum: 2017. Április 08. 08:57 »
111



« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 22:37 írta kivancsi111 »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #637 Dátum: 2017. Április 08. 10:47 »
Vitatkozhattok, de a lényeg a következő:

A rakodókaptárban is lehetnek kicsi méhcsaládok és a fekvőben is.

Ha a fekvőkaptárban a lép magassága nem éri el a 50 cm-t, akkor a szűkítés-bővítés technikával kell helyettesíteni a rakodókaptárnak a fiók le, fiók fel technikáját. 

A mézhozam meg attól függnek, hogy a hordási időszakban a méhcsalád méhtömege mennyi és milyen arány van a fias tömege és a teljes méhtömeg között.

A mézhozam növelését Mézes Jenő másképp éri el, mint Nagyernyei Attila. Sőt van egy lényeges különbség. Mézes Jenő elsődlegesen a méhtömeg növelésére törekszik, mert neki abból is van komoly bevétele, míg Nagyernyei Attila a mézhozam mindenkori maximalizására törekszik, mert neki abból van jó bevétele. Következésképpen Mézes Jenőnek a családonkénti mézhozama ugyan kisebb, de a méhcsaládok értékesítéséből ezt bőven kipótolja.

A többi csak kukorékolás és marketing fogás.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #638 Dátum: 2017. Április 08. 12:13 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 22:36 írta kivancsi111 »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #639 Dátum: 2017. Április 08. 13:23 »
Ha jól telelt be, akkor két alkalommal. De te is tudod, hogy mennyivel kevesebb fizikai munkát jelent, mint rakodókat bolygatni. A méhész az egész éves munkateher alapján dönt. Az közimert, hogy a fekvő NB  kisebb fizikai igénybevételt jelent, mint a rakodókaptár használata. Másik előny, hogy a kaptár felnyitásakor mindent lát a méhész. Ha Jenönek 100% igaza lenne, akkor nem lenne az ország méhállományának jelentős hányada NB fekvőben.
« Utoljára szerkesztve: 2017. Április 08. 13:54 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #640 Dátum: 2017. Április 09. 10:55 »
Jó reggelt!
Segítségeteket szerezném kérni bővítéssel kapcsolatban. 10 keretes hunor kaptaraim vannak. 2 fiókon szoktam teleltetni felső fiókban tartva a fészket. Februárban és márciusban már erősen takarok úgy hogy a két fiók közé 2/3 ban bekerül egy hőtükör fólia is. A gondom, hogy nem tudom eltalálni azt az időpontot, főleg a hideg frontok végett mikor cserélhetem meg a két fiókot a fészket és a mézteret. A repce már virágzik de esős hideg időt jósolnak. A fiasítás táblás 5-6 és 7-8 keret között van. Szeretném az 5 fias családokat 1 táblás fedett fiassal megerősíteni a 7-8 fiasokból. Illetve sajnos az építőt rutintalanságom végett csak holnap tenném be. A félelmem hogy az építető keret a kiegyenlítés illetve egy eshetleges fiók csere hirtelen nem hűti le fészket. Viszont tartok attól, hogy a repce virágzása végett telehordják a felső jelenlegi fészket. Ne egyenlítsek még ki vagy várjak a fiók cserével? Gondolom ott ahol 5 táblas fias van nincs értelme a fiókcserének vagy lehet?
Segítségeteket előre is köszönöm.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #641 Dátum: 2017. Április 09. 21:11 »
Ectivus!
Ez a történet minden rakodós méhész fejében megfordul.
Van egy elég munkás, de nagyon hatékony módszer.
Az úgynevezett "L" alakú takarás.
Most marha fáradt vagyok, mert az OMME-s dolgok kiakasztottak, de holnap összeszedem magam és lerajzolom.
Várd meg a kedd-szerdai hidegeket, addig ne maceráld őket.
Majd megint kapok érte, hogy hülyeség.
Aki soha nem csinálta, erről se mondjon véleményt.
Én azt állítom, hogy működik, legalább 20 évig alkalmaztam.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #642 Dátum: 2017. Április 10. 05:00 »
Tehát az "L" alakú takarásról, de lehet "Z"-nek is nevezni.
Amikor a Hunor 10-es kinövi az 1 fiókot, nem szabad a "nyakába" dobni egy mézteret.
A méhcsalád gyakorlatilag egy hősokkot szenved el, és ha lehűlés következik az álcák megfázhatnak, de hogy bemeszesedik az szinte biztos.
Ezt az "L"alakú takarással lehet kiküszöbölni.
Alulról felhúzunk egy fedett fiast, természetesen a mézterek közé anyarácsot helyezünk.
A fészek egy részét úgy takarjuk, hogy a méztérbe feltett fedett fias, jobbról-balról kapjon minimum egy záró lépet.
Ez egy kíméletes bővítés, újra van helye az anyának, és fenti lépekbe gyűjthetnek.
Ahogy "dagad" a család, indul a hordás, csak a méztéri lépeket kell bővíteni.
Egyébként ha alul meg van a 8 keret fiasod, a 10-es Hunort nem igazán kell tovább erőltetni, mert hamarosan a fán találod őket, én max. 10 keret fiasig engedrem őket.
Ez egy kötéltánc.
Ha gyenge nem termel, ha erős, megrajzik, és ebbe az időjárás is bekavarhat.
Ha valami nem tiszta, kérdezz.
Működik, kicsit macerás, de az eredmény borítékolható.
És  mi van a "turmix" kaptárakkal?
NB fészek 1/2NB méztér, Hunor fészek 1/2NB méztér és társaik?
Ők ebből a körből kimaradnak, számukra vége a történetnek, kínlódnak, majd fogják a rajokat.
Az egyenlő lépes rakodó rendszer mindent visz.
A variálhatóságának csak az emberi agy szab határokat.
Ahol nem egyenlők a lépek, ott pedig a lehetőség véges, indul a bakter ház.
A rajzot mellékeltem.
Nagyernyei Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #643 Dátum: 2017. Április 10. 14:42 »
Már készülnek a méhészek a repcére. Az egyik hunoros méhész állományát vizsgáltam. 8 keret táblás fiasnál kevesebb
 és 10 keret táblás fiasnál több nem volt. Két kiépített és befiasított műlép méhcsaládonként. Így indul a repcére. A héten fogja betenni a hereépíttető kereteket.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #644 Dátum: 2017. Április 10. 18:35 »
Kedves Attila!
Nagyon szépen köszönöm válaszodat. Tegnap vándoroltam repcére és ma átnéztem őket. A 4-5 fias csaladok most 7 fiasosak. Ami 6-7-8 volt az most 8-9-10. 7-8 nap alatt fejlődött 2 keretnyit erős takarás mellett. A három 10 fiasos csaladban a bölcső kezdeményekben mar friss petét találtam. Gondolom kiegyenlítés helyett megcsapolva őket készítsek új családokat inkább. Még egyszer köszönöm a segítséget. További szép estét.