A méhcsaládok általános állapota

  • 3493 válasz
  • 977583 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #600 Dátum: 2017. Március 27. 21:23 »
QUQURIQ !!!

Ma újabb családokat vizsgáltam le.
Ami érdekes, hogy itt is találtam bőven Nosemás családokat amiknek már vége is volt, de voltak olyanok is akiknek nem sok van még hátra.
De ugyanebben a méhészetben találtam sok olyan családot is, ahol a fészek tíz kereten teljesen takarva volt.
Ugyan az a gazda, ugyan az a méhlegelő, ugyan azzal a gyógyszerekkel védekeztek, és mégis ekkora különbség volt a családok között!
Törd a fejed méhész, mit tettél jól, és mit nem?

kiskakas
« Utoljára szerkesztve: 2017. Március 27. 21:41 írta kiskakas »

*

oszkár

  • *****
  • 1133
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #601 Dátum: 2017. Március 27. 21:52 »
W
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 14:47 írta oszkár »

*

oszkár

  • *****
  • 1133
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #602 Dátum: 2017. Március 27. 21:56 »
 Sz
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 14:48 írta oszkár »

*

sztyopa

  • ***
  • 116
  • Attila
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #603 Dátum: 2017. Március 28. 04:32 »
Az a baj hogy nagyon lefog gyengülni a család elöregszik .

*

sztyopa

  • ***
  • 116
  • Attila
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #604 Dátum: 2017. Március 28. 04:56 »
Milyen here fiasitás legalább 3 hetes legyen  hogy mire a anya kikel  ivarérett herék legyenek​.

*

sztyopa

  • ***
  • 116
  • Attila
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #605 Dátum: 2017. Március 28. 05:02 »
Here fejlödése kikeléstöl párzo képesség 32  nap kétszerese a anyának .

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #606 Dátum: 2017. Március 28. 08:36 »
Ez az időszak nem való anyanevelésre. A családok normálisan csak ezután kezdenek majd herét nevelni. Rakd hozzá egy gyengébb, de jó anyás családhoz, miután a bölcsőket leromboltad. Még újságpapír sem kell, a szélső fias keret mellé rakd be az anyátlan család fiasításos lépeit néppel együtt. A kiürített kaptárt vidd el a helyéről, így a visszaszálló méhek hamarabb bekéredzkednek a szomszéd családokhoz.

*

oszkár

  • *****
  • 1133
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #607 Dátum: 2017. Március 28. 14:02 »
K
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 14:49 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #608 Dátum: 2017. Március 28. 20:56 »
Ma aztán nem lehetett panasz az időjárásra.
Dől a virágpor, és mézel a fűz.
Akkor nézzük, hogy állunk, mi a teendő?
Mivel nem ismerem mások méhészetét, és méhlegelőjét ezért általánosságokat fogok írni, hogy én mit csinálok.
Nagyon résen kell most lenni, mert a siker kulcsa a kezünkben van.
A fűz biztos mézelő növényünk, nem olyan mint például a hárs.
Folyamatosan figyelni kell a begyűlő nektár, és virágpor mennyiségét, mert kaptártípustól, és technológiától függetlenül kiszoríthatják az anyákat, és ez óriási gond, de valljuk be, kellemes.
Tehát ha a gyarapodás eléri a 30-40 dekát bizony bővíteni kell a fészket, vagy rakodósoknak mézteret nyitni.
A gondos takarást mindenképpen szem előtt kell tartani, hogy a fejlődés egyenletes legyen, és ne torpanjon meg a méhcsalád, ennek záloga, az okos hőgazdálkodás.
A fekvőben ez sokkal egyszerűbb.
Amikor 1-2 mézes-virágporos lép van egymás mellett, már akár el is késhettünk.
A szűk fészek két szélének kivételével az összes keretnek fiasnak kell lennie, sokszor a külsők is azok.
Ekkor jönne el a bővítés ideje, de a nagyobb hordás keresztbe húzhatja a számításunkat.
Jó pár évvel ezelőtt, délelőtt 10 óráig úgy bővítettem a fészkeket, (akkor még Hunorban) hogy híg sziruppal meglocsoltam a lépeket, és a szélső mézes-virágporos lép, és az első FEDETT fias közé BŐVÍTETTEM, nem tűztem.
Aztán délután 2 óra körül akkora hordásba kezdtek a méhek (beindult a fűz), hogy a szirupos kanna felejtős lett, és sok családot 2 léppel kellett bővítenem.
Rá két napra méztereket kellett nyitnom!
Ma délután már fröccsent, de egyelőre sok a fiatal méh, így nincs veszély, hogy kiszorítják az anyákat,és még simán kipakolják a nektárt fészken kívülre.
Ez az állapot pár napig tartható, és akkor általános fészekbővítés szükséges.
Kérdezhetnétek, hogy mire várok, miért tökölődök ennyit?
Nagyon fontos, hogy megvárjuk a kellő pillanatot.
Ha korán bővítünk, akkor virágporral tömik meg a fiasításnak szánt lépet!
Ez öngól.
Következő kérdés, hogy miért nem tűzök, tehát fias lépek közé?
Na még csak az kéne!
Az anyát rálehet kényszeríteni, hogy a lépet bepetézze, de ez nagyon veszélyes játék ebben az időszakban.
Hangsúlyozom, hogy ebben az időszakban.
Amikor még nincs meg a megfelelő méhtömeg (nem bundásak a lépek), ekkor nincs elegendő dajkaméh.
Ezt miből látjuk?
A méhész első feladata, amikor kiemel egy lépet, lenéz a sejt aljába, pete rendben, álca rendben.
És itt állj!
De, hogy néznek ki az álcák?
Olyanok mintha lakkozva lennének, dúskálnak a pempőben, vagy sínylődnek, szárazak.
Ehhez kell a rutin, hogy mikor van olyan erőben a méhcsalád, hogy KIBÍRJA a tűzést, és dőzsöljenek a "kajában"az álcák.
Ha korán tűzünk, bemeszesedhetnek, akár meg is fázhatnak az álcák.
Emiatt a bővítés sokkal kíméletesebb, és ha lendületben van a család, megvan hozzá a megfelelő korösszetételű méhtömeg, akkor a jó időben betett bővítő lépet 24 óra alatt bepetézi az anya.
Tehát mi a tanulság.
Ne rohanjunk, mindent időben, és ne erőszakoljuk meg a méheket.
Ma felhívott egy méhész, hogy CSAK 3-4 Hunor táblás fiasa van, mit tegyen, mert nem érik el az akácot.
Kérdeztem tőle, hogy van e hozzá megfelelő takaró méh...válasza,hogy igen.
Akkor serkentsen, és várjon 4-5 napot.
Akkor simán tud majd bővíteni, és akácra pont jók lesznek.
Ne feledjük!
György napra kell lenni 6 keret táblás fiasnak a Hunorban vagy az NB-ben, a május 10-kor induló akácra.
Ha előbb lesz, akkor más taktikát kell választani.
Nagyernyei Attila



Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #609 Dátum: 2017. Március 30. 16:01 »
Üdv! Olyan kérdésem lenne lehet nem ebbe a témába illő. Idén állok át két fiókos 9-es hunor és méztéri két fiókos 1/2 nb rendszerre. Az lenne a kérdésem ha jó a család népes-erős akkor a feles keretek kiépítik, felfognak menni?

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #610 Dátum: 2017. Március 30. 17:25 »
Bocsánatot kérek tőled előre is a sarkos válaszért, de ha a feltett kérdésedre te se tudod a választ, akkor miért akarsz átállni? Egyébként meg a méhcsalád nyomorgatására kiváló rendszer, de termelésre nem. Egy mostanihoz hasonló télen igencsak súlyos problémáid lesznek.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

barger

  • ***
  • 173
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #611 Dátum: 2017. Március 30. 18:25 »
Haha. Szerintem az ég világon semmivel sem alkalmasabb a nyomorgatásra mint a geddekas. Ami a telelést illeti, 1 családom pusztult el valóban amiatt, hogy nem tudott fiókot váltani, de ha ősszel jobban figyelek akkor ez is megelőzhető lett volna.
norgio85 én a helyedben betűznék egy félkeretet, hogy építsék ki(az aljára zúgolni fognak). Aztán utána ezzel a kiépített kerettel tenném fel a mézteret, ki fogják építeni ha van hordás és elég erős a család.
Baranyi Gergely

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #612 Dátum: 2017. Március 30. 19:09 »
Köszönöm! Így lesz akkor.

*

nata

  • ***
  • 175
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #613 Dátum: 2017. Március 30. 21:27 »
Ha eljön az ideje, akkor a két hunor fiókot közöld meg a feles méztérrel. Amúgy a műlépre nem nagyon fognak felmenni.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #614 Dátum: 2017. Március 30. 21:29 »
Üdv! Olyan kérdésem lenne lehet nem ebbe a témába illő. Idén állok át két fiókos 9-es hunor és méztéri két fiókos 1/2 nb rendszerre. Az lenne a kérdésem ha jó a család népes-erős akkor a feles keretek kiépítik, felfognak menni?

2x9 hunor kereten van a fészek? Vagy nem jól értem.
Üdv:robi