A méhcsaládok általános állapota

  • 3435 válasz
  • 967946 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #450 Dátum: 2016. Október 22. 20:33 »
Egyszerűen szép, és kicsit változtat a fürt fűtésével kapcsolatos korábbi elképzelésünkön. Ez már magában haszon, vagy nem? 

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #451 Dátum: 2016. Október 22. 21:00 »
Mivel a méh izommunkával tud csak hőt termelni, nem csinálhatja folyamatosan. Teljesen érthető, hogy hol egyik hol másik fűti a fészket. Tudomásom szerint amelyik fűt bebújik egy üres lépsejtbe. Ezzel a lépet is fűti és a meleg átjut a szomszéd léputcába is.

Nincs jelentősége annak, hogy a család félig van csak kereten. A fűtés így történik.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #452 Dátum: 2016. Október 22. 21:02 »
Üdv. Uraim!
Hát ha akarjuk mondhatjuk akár szépnek is!
De hogy a haszna mennyi az felett nagy kár lenne vitát nyitni!
Hogy kinek milyen elképzelésén változtat döntse el maga!
Mindenesetre köszönjük a német "kutatónak"és Hevesi Uramnak is!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #453 Dátum: 2016. Október 23. 01:37 »
Csányi Anti két sorban leírta azt, ami a lényeg.
"A nagy mennyiségű,több keretes fiasok csak a tömeges virágpor hordásnál
alakulnak ki,ekkortól van szükség a szűkített fészekre és a meleg takarásra."

Ha viszont keményem szűkítetek, és takartok már most, az anyák biztosan korán el fognak indulni, ami nem szerencsés.


Itt egy kis ellentétet érzek. Ha a virágpor indítja be akkor a  takarásnak semmi köze hozzá. Tudja szerintem az anya, hogy a család mennyire van ellátva, feltöltve, a  korábbi takarás max kényelem, és kímélés picit. Én is úgy csinálom mint fülemüle, kivéve a tavalyi év, akkor február végén takartam. De előtte november vége minden év. Kézrátételt nem szoktam csinálni :) , ha egy hetet tolok a generációváltáson már megérte. Illetve, szerintem is igaz az, hogy az erősen takart családok kevésbé reagálnak a napi hőingadozásra. Ha nem fűt a fürtön kívül (szerintem se) ne fűtsön mindegy takarva van e, vagy sem de amikor kell azonnal ott a takarás, nem késik el a méhész. Ez az én eszmefuttatásom csak.
« Utoljára szerkesztve: 2016. Október 23. 01:52 írta Gömbi a virágbogár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #454 Dátum: 2016. Október 23. 10:02 »
Tudja szerintem az anya, hogy a család mennyire van ellátva, feltöltve

Na ez ez nagyon lényeges dolog. Igen, pontosan tudja, érzi a család, hogy mennyi a készlete, mennyi tartalékai vannak, "meddig ér a takarója". A méhek -ellentétben velem- nem táplálkoznak élvezetből és csak annyi utódot szaporítanak, amennyit "belátható" időn belül fel is tudnak nevelni. Csak akkor fejlődik igazán a méhcsalád -több feltétel együttes megléte esetén- ha érzi, tudja, hogy bőség van a kaptárban. Ha érzi, ha tudja, hogy nem kell spórolnia a fiasítással mert van mögötte bőséges élelemkészlet, van amire alapozzon. A méhcsalád olyan, mint a szorgalmas, felelősségtudatos ember. (vannak persze akiknél nem így működik a dolog, talán többségben is :-) ) Nem vállal akkor utódot ha érzi, hogy az adott életszakaszában nem igazán tudná tisztességesen nevelni és az káros lenne mind magára mind az utódra nézve. Ha pedig a pénzéhez kemény munkával jut hozzá, akkor megtanulja azt értékelni és beosztani is. Ha nincs vagy kevés a pénze nem költ. Ha viszont tudja, hogy van a pénztárcában akkor több mindent megengedhet magának.

A másik lényeges dolog ez: "ha egy hetet tolok a generációváltáson már megérte"
Igen, mert az alatt az egy hét alatt a család több fiasítást tud nevelni és ez döntő lehet a későbbiekben a termelési időszakban.

A harmadik, ami szerintem is szintén nagyon fontos: "amikor kell azonnal ott a takarás, nem késik el a méhész"
A nappalok hosszabbodásával, a hőmérséklet viszonylagos emelkedésével és a korai várgporok megjelenésével (pl. mogyoró) a méhcsaládban beindul az élet. Ebben az időszakban viszont méhészkedni még nem lehet és nem is kell. Mivel minden év más nem tudhatjuk, hogy ez az időszak mire esik. Január vége, február vége esetleg március ki tudja? A lényeg, hogy ott a takarás és a fejlődéshez szükséges többi feltétel. A méhész nyugodt lehet.
November végén már én is takarom a szűkített családokat. Bár ekkor még csak mérsékelten, de takarom. Zárókezelés után, kb. decemberben már rendesen betakarom és a következő méhészkedésre alkalmas időig (márc.-ápr.) nem zavarom a családokat. De egyébként most sem. Atkaírtást leszámítva én már több mint egy hónapja nem méhészkedem.
Én tavasszal csak várok a jó időre. Elsétálok a kaptársorok előtt, ahol jobb időben rendesen röpködnek és hordják a virágport ott nincs gond. Feleslegesen nem bontok kaptárt mert azzal csak ártanék.
Sokan gondolják, hogy 'minek takarjak, a természetben se takarja senki se a méheket'... Ez így van viszont nem is akart senki sem elvenni a természetes méhcsaládtól 100 kg mézet éves szinten. Ráadásul ezen a földrészen már nem is életképes egy méhcsalád a természetes körülményei között.
A takarni - nem takarni- mikor takarni - mivel takarni örök vitatéma a méhészek között. Én nem akarok és nem is fogok ebben senkivel sem vitatkoni. Biztosan mindennek van alapja, szívesen olvasom mások véleményét, tapasztalatát. Gyakran én is leírom a sajátomat de hogy erről valakit meg is akarjak győzni az nem célom. :-)
A méhcsaládok téli, tavaszi takarása csak egyik fontos feltétele a család fejlődésének. Ha nincs a családban jó anya, ha nincs megfelelően magas élelemkészlete (virágpor, méz), ha nincs megfelelő számú és egészséges egyede, ha nincsenek fiasításra alkalmas lépjei akkor a takarás is csak "részletkérdés". Ha igyekszünk biztosítani minden feltétel együttes meglétét a családjaink számára akkor azok ezt "meghálálják" akkor fognak jól és automatikusan fejlődni, akkor lehet bennük bízni, akkor lehet tőlük várni, remélni.


*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #455 Dátum: 2016. Október 23. 12:28 »
QUQURIQ !!!

Belphegor!

Tetszett az írásod, realista!
Nekem is voltak időszakaim amikor agyon takargattam a családokat, volt olyan is amikor csak a fiasítás kezdésekkor kezdődött.
Szerintem a legoptimálisabb takaró maga a méh, méhek.
Úgy működik mint egy hőérzékelős zsalu.
Télen napközben napsütésben föllazul a fürt, kiengedi a feles meleg levegőt. Így nem érzi az anya a fiasítson. (persze több dolog is közbejátszik).
Hideg időben, meg összezár a fürt, nem engedi el a meleget. A bábinges és mézes lépek meg jó pufferként működik.
Szerintem a kaptárak hideg szél védelme nagyon sokat számít.

Mi legyen a célunk?

  1. jó népes betelelt család
  2. fiasításmentes időszak
  3. atkamentes családok
  4. Nosema spóramentes családok
  5. jól petéző anyák
  6. megfelelő mennyiségű élelem
  7. megfelelő helyen lévő élelem
  8. megfelelő minőségű élelem
  9. minél több virágpor
10. optimális szűkítés, (ha kell)
11. optimális röpnyílás
12. rágcsáló és madár mentesítés
13. páraelvezetés
14. megfelelő időben való takarás
15. téli nyugalom

Megfelelő hosszú tél.
Ennyi minden kell, a jó kiteleléshez.

Kiskakas

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #456 Dátum: 2016. Október 23. 20:35 »
Sziasztok!
Gondoljatok csak vissza a nem túl rég múltra.
2013. március 15-én havat lapátoltam.
Bizony akkor már régen fiasítottak az anyák, és teljesen be voltunk gőzölve, hogy mi a jobb megoldás.
Keményem takarni, ezért még jobban petézik az anya, vagy fék, lazán takarni.
Sokan megszívták, nagyon gyenge méhcsaládokkal mentek akácra.
Az a tavasz felejtős.
Egyszer már itt a Méhészklubon leírtam egy régi történetemet, amikor méheket vettem kezdő Hunorosként.
Sáy József harsányi méhésztől, március elején.
Nekem a méheim akkor Baranya déli részén voltak, 2-3 keret kiterjedt fiassal, a mézkészletbe jól beleharaptak.
Józsinál az anyák még akkor kezdtek el petézni!
Egy vékony fóliával voltak olyan hevenyészetten letakarva, de nagyon komoly méhtömeg, és rengeteg méz mindegyiknél.
Marhára be voltam rezelve, hogy mi lesz ezekkel.
Az 50 családból akácig szinte mindet fejnem kellett, volt amelyiket háromszor is, de sokat létszer!
Az enyémek meg kicsit összementek a mosásban, mert március végén még hóesésben etettem őket.
Nekem ez jó tanuló pénz volt, hogy nem szabad a méheket korán indítani.
Aztán mindenki maga döntse el, hogy csinálja.
Csányi Anti két sorában minden benne van!
A tömeges virágporhordás megkezdése előtt kár macerálni őket.
Addigra pedig már látható a valós állapot, és ennek megfelelően lehet behúzni a fészket, nem a féket.
Ilyenkor a mérsékelt szűkítésnek, és a mérsékelt takarásnak vagyok a híve.
Még soha nem maradtam le tavasszal a szűkítésről az időjárás miatt.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #457 Dátum: 2016. Október 23. 21:13 »
Sokan azt mondjak, hogy a téli takarás fölösleges, sőt káros. Szerintük a takarás csak tavasszal szükséges, amikor a fiasítás megkezdődik. Igaz, hogy a méhcsaládnak a fiasítás megindulásától nagyobb melegre van szüksége, mint a teljes nyugalom időszakában, de nem igaz, hogy csak tavasszal kell gondosan takarni. A fészek hőmérsékletét a takart családok télen is kisebb fogyasztással képesek fenntartani, mint a nem takartak. Ezenfelül jól tudjuk, hogy a fiasítás már január végén, február elején megindul, amikor még a családok betakargatására rendszerint nincs mód. Mindenképpen jobb tehát már ősszel gondosan szűkíteni és takarni a családokat (16. ábra).
 
 Faluba Zoltán gyakorlati méhészkönyv Szerintem neki van igaza .

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #458 Dátum: 2016. Október 23. 21:20 »
Hát én 2013-ban, március legelején szép időben átnéztem őket, minden rendben volt, be is lettek "dunsztolva" még jobban, sőt mivel mondta a hideget kaptak két jó mézes keretet, amibe nem volt, vagy csak kicsi azt kiraktam, visszacsomagoltam őket egy kicsit jobban. Nem is volt gond, de az anyák teljesen leálltak, hiszen minusz 10-15 fok is volt.
Április első hetén asszem, tudtam beléjük nézni, még napos pete sem volt, odalett 1-2 generáció.
Azért emlékezetes nekem mert nálunk nem azzal szívtak hogy "gyenge családokkal mennek akácra", hanem az történt hogy itt becsuktak 250-et, amott 4 konténert, azonkívül kettő 40 családos méhészet teljesen odalett, kettőnkön kívül MINDENKINEK jelentős veszteségei voltak, még az atyaistennek számító xy bácsinak is, aki a megmaradt roncsokat összerakta 1 fiókra. De nekem is a kiesett generáció (k) miatt egy hónapos késésben voltak a méheim, abban az évben feltűnően egyedül voltam a határban, lett is annyi napraforgóm hogy biz isten duplán kárpótolt az akácért.

Közben Meclooddal egyetértek.
« Utoljára szerkesztve: 2016. Október 23. 21:27 írta robi 75 »
Üdv:robi

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #459 Dátum: 2016. Október 23. 22:13 »
Üdv. Uraim!
Úgy látom a Kiskakas lózungjait kivéve érdekes hozzászólások születtek.
Természetesen ezek a lózungok igazak,de attól még lózungok,valószínűleg az írójuk is tudja hogy nem minden méhcsalád van ennyire optimális állapotban,de attól még jó takarás,bőséges élelemmel kiteleltethető.
Egyébként hajdan a gyengébb családokat vagy kevés élelemmel rendelkezőket pincézték.
Vajon miért?
Talán hogy ne kelljen megküzdeniük a szabadban uralkodó kemény minuszokkal?
Vagy mert Úri kedvük úgy tartotta jónak?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #460 Dátum: 2016. Október 23. 22:39 »
De nem is azt írta hogy nála minden család ilyen, csak azt hogy ez legyen a cél, erre kell törekedni, ez egyértelmű, ez is a méhészkedéshez tartozik erőssen. De persze a gyenge szarokat is ki lehet teleltetni, egymásra rakva vagy ahogy írtad pincézve, vagy esetleg konténerben magától is kitelel a gyenge család, de attól még nem lesz a méhész "faszább gyerek" mert a 3-4 keretest is sikerült átteleltetnie. Ezzel ne elégedjen meg senki, főleg ha termelni akar, és pénzt is szeretne látni. 
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #461 Dátum: 2016. Október 24. 08:30 »
Robi75 "gyenge szarnak" jellemzi a tartalékokat.
A "gyenge szarokat" szerintem fel kell számolni.
A 3-4 keretes, EGÉSZSÉGES tartalékok tavasszal aranyat érnek, ha valahol anya gond van.
Esetleg ha nem tudjuk felhasználni őket, "hústermelésre jók", (termelik a fiast) vagy ha valamelyik család a törzsállományunkba túlfejlődik, és fejni lehet, akkor a tartalékokból akár termelők lehetnek.
Ez nem kötözködés részemről, csak úgy kikívánkozott belőlem.
Itt mindenki mondja a pro és kontra érveit a takarással kapcsolatban, és valójában mindenkinek van némi igaza.
Mi okozza azt, hogy "Mindenki másként csinálja"????
Véleményem szerint a mikroklíma!!!
A Villányi Hegy déli részén szubmediterrán éghajlat van, (vannak is mega méhészetek bőven)Északon, Észak-Keleten meg sokkal hidegebbek a telek.
Buchinger György salgótarjáni méhész, mindig akkor jött le a Dráva árterébe amikor megindult lent a virágporhordás.
Egyik alakalommal amikor vándoroltak Salgótarjánból, a méheket szánkóval húzták a teherautóig!!!!!!!!
Bizony.
Ezt is vegyétek figyelembe.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #462 Dátum: 2016. Október 24. 09:00 »
Az egészséges 4 keretes egységet, ha nem selejt az anya, tavaszon simán fel lehet hozni, egy közepes termelőcsalád méretére. Csak ügyelni kell a fokozatos fészekbővítésre. Nem kell más trükk. Ha nozema miatt 4 keretes, vagy lehet akár 6 is, azzal valóban nem nagyon lehet mit kezdeni.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #463 Dátum: 2016. Október 24. 15:09 »
A minap megosztottam a télifürtöt figyelő "valós idejű"  hókamerát, amin jól látszik, hogyan fűtik fel a méhek a fürtöt. Volt, aki azt kérdezte, ennek mi a gyakorlati haszna. A kérdés részben jogos. Számomra két szempontból van jelentősége. 1. Méhészként, ahogy elnézegettem a hőkamerát hajnali illetve nappali hőmérsékleti viszonyok között, megerősíti eddigi takarás-gyakorlatomat. November végén, December elején teszek be két-három kartonréteget (lehetőleg zárókezeléssel egyidőben), felhajtva elől három-négy ujjnyira a fóliát, hogy a karton a nedvességet magába szívja. A hőkamerán jól látszott, hogy alacsonyabb hőmérsékleten 7 fok alatt (talán 5 fok volt, amikor néztem)  nem lehetett hőhidat látni, csak a rövidebb- hosszabb ideig tartó  foltszerű izzítást a fürtben. Nappal viszont az egész fürt "izzott", és fölötte is látszott, hogy távozik a hő. Tehát az évnek ebben az időszakában éjjelre hőszigetelés szempontjából fölösleges a takarás, nappalra, meg melegebb időben a fiasítás folytatásához vezetne, amit szeretném, hogy zárókezeléskor ne legyen. Tehát, nézetem szerint akár takarok akár nem, az mézfogyasztással jár az évnek ebben a szakaszában. Ha nem takarok, akkor 7 foknál melegebb időben távozik némi hő(méz), ha pedig takarok, akkor a le nem álló fiasítás fűtésére megy el a méz. Más kérdés, hogy a fiasítás téli végi beindulásához, nem árt a takarás- Faluba Zoltán alapján is 2. Tanárként persze talán több haszna van a "foltszerű" felfütés ismeretének, mert erről is mesélhetek a gyerekeknek, akik nagyon szermfülesek, és elég sok keresztkérdést képesek feltenni, amikor a méhek életébe már belemerültünk. El szoktam mondani, hogy a méhek a közhiedelemmell ellentétben "lusták"(Jürgen Tautz kutatásai alapján ismét). Igen, jól olvassa a kedves méhésztárs! Még főhordásban is. Na jó. ne nevezzük őket lustának, hanem inkább mondjuk azt, hogy beosztják az erejüket.  Ha kiegyensúlyozott a méhek kelése, akkor legalább a harmaduk/negyedük a kaptárban nem végez feladatot! Csak van, alszik, eszik, iszik, sétál (hawai dizsi, napfény)! De abban a pillanatban, amikor saját magát érettnek érzi egy feladatra, és szembe találja magát egy  ilyen feladattal, akkor azt rögtön megragadja, elvégzi!  Ez ugye a fürt felfütésében is megnyilvánul. Nem egyszerre fütenek, túlbuzgón, hanem "ésszel", amikor kell.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #464 Dátum: 2016. Október 24. 20:48 »
Szerintem a takarásnak az anya kései fiasításához semmi köze sincs. szeptember végén még 25 - 30 fokos meleg volt, és nekem már alig volt fias 1-2 keretben az is tenyérnyi. Valamelyik családnál már egyáltalán nem volt Nem hinném , hogy ha most 10 - 15 fok van és betakarom akkor újra beindulna a fiasítás.