A méhcsaládok általános állapota

  • 3491 válasz
  • 974322 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #405 Dátum: 2016. Augusztus 18. 08:50 »
Nálam a telelő élelem nagy része már a lépekben van.
Így most serkentek, hogy minél több fiatal méh legyen.
Ez szemléletbeli különbség, hogy természetes alapú 600 Ft-os ásványi anyagokkal teli mézen, vagy 250 Ft-os nulla beltartalmú kristálycukron teleltessek.
Az NB lépnek ez óriási előnye!
Amit most még beetetek (serkentek) és gyűjtögetnek, az a jelenlegi mézkoszorút növeli, és ezen fognak telelni a méhcsaládok.
Ekkor nincs szükségük az ásványi anyagokra, csupán a fűtésre használják ezt az élelmet.
Tavasszal, amikor nagy szükségük van az ásványi anyagokra, mert elindul az élet, akkor már a természetes mézet fogyasztják méhcsaládjaim.
Emiatt nálam a kopaszra pergetés tabu téma.
Azoknál a méhcsaládoknál ahol esetleg nem leszek megelégedve a mézkészlet mennyiségével, egy erősebb családtól átemelek mézes lépet és annyi.
Esetleg ezeknek még fészken kívül (takarva) felkarcolok kevésbé mézes lépeket, így azt invertálás nélkül, gyakorlatilag átpakoltatom velük a telelésre szánt lépekbe.
Sokkal kisebb munkával jár ez a méheknek, és ismét természetes mézhez jutottak.
Nem ítélem ez azokat akik "csak" cukron teleltetnek, de amit Csonka Imre(Szekszárdi Tavaszváró Méhésznap) és Dr.Fendrik Péter ezzel kapcsolatban sokszor leírt, és előadott, egyetértek.
Jelenleg nálam NB lépeken átlagban 6 keret szép fias van, fölötte 10-12 centis mézkoszorúval.
Általában ezek a méhcsaládok majd 6-7 kereten fognak betelelni.
Aki ezt gyengének tartja nem veszi figyelembe, hogy 7 NB lép megegyezik 10 Hunor keret lépfelületével.
Tehát egy teljes Hunor fiókkal.
Aki ettől nagyobbat mond, ő felülmúlja Háry Jánost is.
Ezért szép a méhészkedés, mert mindenki másként csinálja.
Zsíros méhésztárs a "Zöldön" így jelentkezik be.
"Mérőszám a tele hordók."(Igaza van!)
A többi csak smafu.
Nagyernyei Attila



*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #406 Dátum: 2016. Augusztus 19. 12:03 »
Sziasztok!
Kezdő méhtartóként talán nincs is helyén, ha belekotyogók a nagyok dolgába. Elöljáróban megjegyzem, hogy 60 – 70 % mézen telelek, a fias kereteket soha nem pergetem. Lehet rosszul jegyeztem meg eddigi olvasmányaimból, de a méhek a méhkenyérből nyerik a legtöbb ásványi anyagot, vitamint és nem a mézből. Rakjátok már helyre a fejem, legyen már egy kis fény benne.
Üdv.: Misi

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #407 Dátum: 2016. Augusztus 19. 12:12 »
Télen a nem megfelelő minőségű mézben sok a salakanyag, ami nagymértékben, indokolatlanul terheli a méhek bélrendszerét. Ezzel szemben a biztosabb megoldás; a sokszínű őszi virágpor és a répacukor etetés. Gondolom én. Én csak azért nem cukron telelek, mert nem akarom törni a fiasítást, általában augusztus közepére a termelő családjaimnál 8-10 keret kiterjedt fiasítás 5 -10 cm mézkoszorú alakul ki, amit kiegészítek augusztus 15-ig 14 kg/család élelemre.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #408 Dátum: 2016. Augusztus 19. 20:38 »
Ma érdeklődtem több olyan méhészkollégánál akik rendszeres szakelőadók, vagy profi méhészek.
Kérdéseim a következők voltak.
Mennyi jelenleg átlagban a fiasítás?
NB és Hunor fej-fej mellett, 6-7 de a Hunorosok némelyike ettől egyel többet mondott.
A megkérdezettek zöme Baranya megyei, de a többiek is értek szolidágót.
Milyenek a méhcsaládok?
Kivétel nélkül mindenki meg volt velük elégedve!
Mennyi az atkátok.
Ha nem kezeltem volna sok lenne, de az idén nincs vele nagy gond.
Mászkálás, egyéb?
Az átlagostól egy kicsit több a meszes, elvétve tapasztaltak mászkálást.
Mézkészlet?
Itt már sokkal vegyesebb volt a kép.
Van akik egy gyengét még pergetnek is, van akik serkentenek (mint én) és vannak akik nyomják keményen a szirupot.
Ma járt nálam egy busznyi méhész Szabolcsból.
Természetesen téma volt a méhek állapota.
A Hunoros azt mondta neki átlagban 8 körül van jelenleg.
Bekesm!
A méz természetes alkotó része a virágpor.
Mint tudod a fajtamézeket (akác mindenképpen) pollen alapján is minősítik.
Így a mézben lévő virágporral ásványi anyagokhoz jutnak a méhek.
A keresőbe beütve rengeteg irodalmat találhatsz a mézek ásványi anyag tartalmáról.
Minél sötétebb egy méz annál magasabb az ásványi anyag tartalma!
Lásd édes-harmat, viszont ez a méz telelésre nem jó.
Remélem "Tetűirtó" kollégánk nem fog 3 oldal litániát írni erről az egyszerű kérdésről, csak azért, hogy belém kössön.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #409 Dátum: 2016. Szeptember 01. 12:45 »
Van erről több hír is valahol? Omme honlapon részleteket egyelőre nem találok.
http://www.pecsma.hu/pecs-aktual/amerikai-nyulos-koltesrothadas-pusztit-baranyaban/

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #410 Dátum: 2016. Szeptember 01. 12:55 »
Meszes múmia.... ;D

Szakértők!
Szabó György

Az életben egy dolgot jól jegyezz meg!
Az emberek soha nem változnak,
csak te ismered meg őket jobban!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #411 Dátum: 2016. Szeptember 04. 09:29 »
Nem tudja mit beszél. 8-10 kereten van fias, próbáljuk kiszorítani a nagy adagos etetéssel az anyákat?

Attila Te most sem tudod miről beszélsz. Most komolyan! Vannak neked méheid?

EMBER! Eltelt 3 hét azóta. Érted? Egy fiasítás ciklus. 21 nap. Milyen néhány napról beszélsz Te? Tudod Te egyáltalán mekkora változás történik 21 nap alatt ebben az időszakban a telelésre készülő méhcsaládok életében? Az akkori táblás fiasok helyén ma részben vagy teljesen fedett telelőélelem van beérlelve. A koszorúk alatt- amiként Robotur írta-  4-6 keretben, talán 25-35 négyzetdeciméter fias, ami majdnem csak fedett. Még három nap, és elmondhatom, hogy megetettem azóta 80 mázsa cukrot, és 22 mázsa Apikelt.

Belphegor!
Nem szeretnék kötekedni, de akkor hol a 8-10 keret fias amiről pár napja írtatok?


Hol vannak azok a fiasok? Szerinted? Ha láttál már telelésre készülő családot hol lehet? Lógnak vazze mint valami zsongó bunda a lépeken, meg kijönnek délutánonként körülnézni, mintha rajzanának. Miért nem mész el már
végre egy méhészetbe?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #412 Dátum: 2016. Szeptember 04. 20:02 »
Huhhh!
Észre sem vettem, így múlik az idő.
Közben nyaraltam is, meg gondolkodtam.
8-10 keret fias kikel, le sem lehet venni a méztereket.
Láttam már méheket Jenő, elhiheted.
16 évig voltam méhegészségügyi felelős, tudom, hogy milyen az időszaknak megfelelő méhcsalád.
Ha 10 keret fiasod volt 3 hete, azok teljes keretre számolva max. 5 Hunor keretet adnak ki.
Én azt vártam volna, hogy úgy írjad, 10 keretben van fias.
Ez mindjárt jobban közelít a valósághoz.
Nálunk 10 keret fias még akác előtt is ritka.
Azokban a keretekben jó nyitott tenyérnyi fiasok voltak 3 hete, nagy mézkoszorúval.
Ha beetettél 100 mázsán felül, a "repcu" átlagod már nem is lesz rossz.
Én meg alig etettem, mert főként mézen telelek.
Ezért szép a méhészkedés.
Mindenki másként csinálja.
Üdv:Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #413 Dátum: 2016. Szeptember 04. 21:05 »
Na tehát, itt a valós helyzetkép.
Egy Gemencben teleltető "ŐsHunoros" most hívott, és hosszan beszélgettünk.
5-6 keretben van fiasa, ebből a szélső kettő már szép mézkoszorús, a középsők szinte léctől-lécig fiasok.
Eddig még nem etetett, csak serkentett!
Még mielőtt valaki ledorongolná az ismeretlent, elmondom, hogy Ő nálam az etalon.
Nincs nagy méhészete, évtizedek óta 50 család az állománya.
A termelési eredményei irigylésre méltóak, telelési vesztesége talán még soha nem volt!
Precíz, igazi gyakorlati szakember.
Általában egy helyre, egy időben vándorolunk, és ez így volt az idén is.
Sokat nézzük egymás méhészetét, és dumcsizunk.
Ő az aki nem nagyítja fel a pergetési átlagait, masszív, megbízható méhész.
Szaktanácsadóként soha nem hagytam ki a telefont, amikor a méhcsaládok általános állapota rovathoz érkeztem.
Ugyanis amibe itt írogatunk, az a szakik jelentésének is része.
Egyébként az NB-ben is hasonló a helyzet, annyi különbséggel, hogy ott bizony valóban nagyobbak a mézkoszorúk.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #414 Dátum: 2016. Szeptember 05. 08:46 »

Én azt vártam volna, hogy úgy írjad, 10 keretben van fias.

Üdv:Attila

Nagyonsokadszorramegkérdezemhogytudszeolvasnivagyasajátemlékeidrehivatkozvaírtadeztnekem? Beidézem, mert nem keresnek vissza a méhészek, az írásom általad úgy hat, mintha tényleg azt írtam volna? Nézd csak!

Szakmai kérdések / Re:A méhcsaládok általános állapota
« Dátum: 2016. Augusztus 15. 16:26 »
Nem tudja mit beszél. 8-10 kereten van fias, próbáljuk kiszorítani a nagy adagos etetéssel az anyákat, rakodókasos meg egyesítésről elmélkedik. Milyen nyomorék állomány lehet az, ahol egyesítgetni kell most???



8-10 kereten. Oda van írva. Az is látható, hol lehet ennek utána nézni.

(Vagy valakivel összekevertél, akkor fátylat rá!)

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #415 Dátum: 2016. Szeptember 05. 09:16 »
Huhhh!


Ha beetettél 100 mázsán felül, a "repcu" átlagod már nem is lesz rossz.

Üdv:Attila

Van egy 4 órás videó egy előadásomról. Ott megnézhetnéd mi történik azzal a két-három (12H) szélső léppel, amiben ha marad telelőélelem a 9-10 keret fias mellett, méztérfelrakás után, illetve ha már ekkor bent vannak az építtetők, akkor a helyükről kivett lépekkel. Nálam szélső keret az építtető.
De ne fáradj! Ennyi időd nincs tudom. Azok a lépek a műrajok szélső lépjei lesznek. 1:23:30----1:23:50-nél.
« Utoljára szerkesztve: 2016. Szeptember 06. 09:19 írta kivancsi111 »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #416 Dátum: 2016. Szeptember 05. 10:46 »
Idézet
Milyen nyomorék állomány lehet az, ahol egyesítgetni kell most???
Több ok miatt szoktak egyesíteni méhcsaládokat méhészek.
1.
Leggyakoribb, hogy kicsi a család, mert öreg vagy beteg az anya.
2.
Atkairtásnak olyan sokféle rossz gyakorlata van, hogy bizony a magyar méhállomány elég jelentős része ekkorra már egyesítésre szorul.
3.
Növényvédőszeres mérgezés miatt legyengült családokat kényszerül a méhész egyesíteni.
4.
Technológiai elem. Vagyis vannak akik ilyenkor cserélik az anyákat, de nem sima anyacserével, hanem az öreg anyát kidobják és a nyáron bepárzott anyás családdal egyesítik a termelő családot. Ezt többnyire a konténeres méhészek csinálják.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #417 Dátum: 2016. Szeptember 05. 14:35 »
Valóban Jenő!
Úgy írtad, hogy 8-10 kereten van fias.
Ennek oka, hogy szabadon "garázdálkodhatnak" az anyák.
A kollégám akiről írtam, és én is az NB-ben pedig ekkorra már mérsékelten szűkítünk.
Ezt azért tesszük, hogy a betelelésre szánt élelem oda kerüljön, ahol a fészek van.
Tudjuk, Te felnyomod a 12 keretet tökig, mert bombák a méhek.
Én ezzel nem értek egyet, mert pocsékolásnak tarom, de ha neked így működik akkor csináld.
A végső fészek kialakulása Hunorban, 7-8 keret szokott lenni, NB-ben általában egyel kevesebb.
Nálunk az a léputca, ahol a szélső lépek külső oldalát is "bundásan" takarják.
Fontos, hogy azok a lépek amelyen telel a méhcsalád bőséges élelem legyen.
Egy 7-8 Hunor kereten telelő méhcsaládhoz 40-50%-al kevesebb cukrot kell feletetni.
Egy ilyen kis méhésznek ez is fontos, hogy a költségeit csökkentse.
Tehát ha most a 4 középső keretben van nagy kiterjedésű fiasa, akkor abból még egyet kikelés után elvesz, és akkor nyomja fel őket télire.
Ezt most a hét végén kezdi.
Nagy adagokban, NON-STOP.
Így eléri,hogy 5-6 kiló cukorral tökig feletet, ez max 300 kiló!
A fészken kívül rekedt méhek, a hideg idő beköszöntével bemásznak a szűk fészekbe.
Most is gyönyörű az állománya, mindenhol 2016-os anya.
Üdv:
Nagyernyei Attila

*

Berci

  • ***
  • 247
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #418 Dátum: 2016. Szeptember 05. 22:00 »
Bocsánat, hogy beleszólok a nagyok dolgába.
Egyszerű kezdő vagyok, aki az idén kezdte 3 családdal Hunor12-ben. Most 6 családot pátyolgatok. Olvasom amit Attila ( és kiváncsi111)  ír és nagyon nem úgy néz ki a kaptár, ahogy leírja. Nálam a család 10-12 lépet fed. (10-et vastagon) Van 6-8 keretnyi fias. A szélső lépek tele vannak és fedik, a középső lépeken 8-10cm-s mézkoszorú...na most...vágjak eret magamon, mert elrontottam valamit vagy hagyjam a fenébe az egészet, mert a méhek úgyis tudják?!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #419 Dátum: 2016. Szeptember 06. 08:14 »
Berci a figyelmedbe ajánlanám Jenő úr videóit! Nagyon frankón és egyszerűen elmondja a dolgokat a 12-es technológiáról! Nagy PROFI ;) az biztos!
https://www.youtube.com/watch?v=SOBaUfM_OeI  Üdv: Tibi