A méhcsaládok általános állapota

  • 3430 válasz
  • 967205 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #390 Dátum: 2016. Augusztus 15. 01:13 »
Meglepően gyorsan húzódnak össze a méhcsaládok és mézelik be a három héttel ezelőtt még fiasításos felületeket. Viszont ezeket a mézes felületeket most már lassabban fedik le. Kivételek ez alól az idei párzású anyás méhcsaládok, akik nagyobb felületen petéznek, mint a tavalyi vagy tavalyelőtti anyákkal élők.

Ez az időszak a csendes anyaváltás időszaka is. Én ezeket a váltóbölcsőket nem rombolom le és nem egyesítem a családokat, ha az öreg anya szépen petézik. A méhcsalád tudja ilyenkor a dolgát és a kellő pillanatban eltüntetik az öreg anyát vagy akár egész télen együtt megmaradnak és csak tavasszal tűnik el az öreg anya.

Ja. Ilyenkor szoktam a legtöbb családegyesítést végezni. A gyenge teljesítményű anyákat eltávolítom és a népük, méz- és lépkészletük egyesül az erősebbel. A fölös lépkészlet megy a viaszolvasztóba.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #391 Dátum: 2016. Augusztus 15. 16:18 »
"nem rombolom le" - "A gyenge teljesítményű anyákat eltávolítom"
" Ilyenkor szoktam a legtöbb családegyesítést végezni." - "nem egyesítem a családokat"

sorry, mivaan? nem érteni...

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #392 Dátum: 2016. Augusztus 15. 16:26 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 22:44 írta kivancsi111 »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #393 Dátum: 2016. Augusztus 15. 20:10 »
Kevanaar!

Ha csendes anyaváltásra készül a család, akkor nem avatkozok bele az életükbe. Azt tapasztaltam, hogy a nyáron a legnagyobb családoknál fordul elő a csendes váltás. Vannak méhészek akik nem hisznek a csendes váltásban ilyen-olyan módon beavatkoznak a méhcsaládok életébe, mert pl. csak vérvonal tenyésztett anyával hajlandók dolgozni. Én nagyon szeretem a csendes váltást.

A gyenge méhcsaládokat sokan babusgaták, fias lépeket adnak nekik stb. Nem javasolom ezeket a beavatkozásokat, mert így csak a költségeidet növeled, hiszen ezek a családok valószínűleg tavasszal se fognak jól teljesíteni. Az ilyen családok anyját érdemesebb eltávolítani és a népet meg lépkészletet odaadni a szomszéd méhcsaládoknak. 

Ha szerinted ellentmondás van a gondolkodásomban, gondolkodj el azon, hogy az anyák száma a fontos vagy a betelelő méhcsaládok erőssége?

Jenő!

Van hunor méhcsaládom is. Hárson párzott anyával készült böngészett rajból. Ott 7 lépen van nagy kiterjedésű fias. Mocskolódásod meg csak téged minősít.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #394 Dátum: 2016. Augusztus 15. 21:13 »
Nem tudom! Elismerem, nem vagyok 100 éve méhész, pedig nekem is a nagyapám a II. világháború után már méhészkedett. Sajnos nem tudok mutogatni fényképet :), még meg is kergettek mikor megzavartam őket a tanyánkon.
Szóval sajnos nem volt aki folytassa, vagyis én. 30 év után. Egész véletlen, nem üzletből, hanem...
Ezt nem folytatom, mert akkor felismerhető volnék azoknak akik ismernek, ezt pedig nem akarom.

Szóval miért kell az anyát fülöncsípned? Hinni nem a csendes anyaváltásban kell, hanem Istenben,
de én is szeretem és elfogadom a csendes anyaváltást, pláne ha nem veszem észre csak utólag. Piszok jó anyák.
Viszont az tény, hogy amelyik anya lassan abbahagyja a petézést, az nem biztos, hogy a leggyengébb anya. Sőőt.
Két egyformán teljesítő nincs, de egyforma évük sem. Tavaly volt egy anyám, majdnem kidobtam annyira gyenge volt. Nem hozta fel a családot akácra tavasszal, így el sem vittem vándorba. Szétszedtem még a repcén kettőbe, és hagytam tovább őket. Idén a tavalyi tavasszal ellentétben, mikor nézegettem a családokat, hogy mi újság, tömve volt a kettő fiók méhekkel ( 1/2 NB) úgy megtámadtak, hogy leszaladtam a pincébe a sötétbe.
Majd egy alapos vizsgálat megállapította, hogy míg a többiben még csak felül petézik az anya, itt már alul 3 keretben, a méhek meg a falakat döngették. Egyből fordítás, aztán az elsőként megkapta a 3. fiókot.
Szóval nem mondom, hogy nincs igazad Geddekas, csak óva inteném a kezdő kolegákat az anyák selejtezése kapcsán.
Bocs a sztorizgatásért, tudom mindenkinek van rengeteg, de én is iszom szavaitok.
Szűröm is :)
üdv

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #395 Dátum: 2016. Augusztus 15. 21:25 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 22:43 írta kivancsi111 »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #396 Dátum: 2016. Augusztus 15. 21:27 »
Úgy látom előkerültek a nagyot mondók is.
Ahol most 10 keret fias van, ott érdekes az anyakiszorítósdi.
27 évig Hunor kaptárakkal dolgoztam.
Ha most 10 keret fias van, akkor hova etetsz Jenő?
Ezt magad sem gondoltad komolyan, de már ne javítsd írásod.
A kezdőket meg tudod szédíteni, de ez a nagykorúak Méhészklubja.
Mondjuk, ha tenyérnyi fiasok vannak azokat meg nem érdemes szorongatni.
Azt értjük, hogy itt mindenki hülye aki nem Hunoros, de azért mi is termelgettünk az idén is ebben az ínséges időben.
Olyan érzésem van amikor írásaidat olvasom mintha ovisok lennénk újra.
Az én apukám erősebb!
A realitás, és a valóság az, hogy most a szép méhcsaládoknál átlagban 6-7 keret fiasítás van.
Nagyon sok méhésszel tartom a kapcsolatot, köztük sokan 1.000 család fölött dolgoznak, nevettek az íráson.
Arra vigyázz nehogy Karácsonyra megrajozzanak! ;D ;D
Biztosan létezik néhány kiugró, de ugyanannyinak viszont csak 5 fiasa van.
Nem kell a kábítás.
Nagyernyei Attila


*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #397 Dátum: 2016. Augusztus 15. 21:37 »
Nézd Kevanaar! Az esetek döntő többségében ha július végén és augusztusban az anya serkentés mellett nem petézik eleget, akkor a család gyengén telel. Ha gyengén telel, akkor nagy csodát nem lehet tőle várni. Persze nyilván előfordulhat olyan eset is, amit leírtál, de nem ez az átlag. Szerintem a serkentés mellett gyengén petéző anya olyan kockázat, amit nem érdemes felvállalni. Az ilyen családokat nem érdemes tákolgatni, jobb felszámolni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #398 Dátum: 2016. Augusztus 15. 21:43 »
Előző írásom alatt végig azon gondolkodtam, hogy valami kimaradt.
Hát ez.
Ezt írta Molnár Jenő:
"Nem tudja mit beszél. 8-10 kereten van fias, próbáljuk kiszorítani a nagy adagos etetéssel az anyákat,...."
Aztán Jenő a következő hozzászólásában így folytatja:
"Szolidágón nem kell etetni az idén, vagy csak keveset."
Akkor most melyik az igaz?
10 keret fias nagy adagokban etetés, vagy nem is kell etetni csak keveset?
Kicsit komolyabban.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #399 Dátum: 2016. Augusztus 15. 21:51 »
Ezt már tavaly is megkérdezted. Nem láttál Te még méhcsaládot. Aztán amikor felraktam a képeket, ahol mind a 12 keretben volt fias, akkor elcsodálkoztál. Mi azért etetünk a 12esben, mert ki kell szorítanunk az anyákat, míg Te etetésre buzdítasz. Amikor nálad 6 kereten lesz fias tavasszal, akkor mi már szaporítunk. Van egy szint, ami alá nem megyünk. Ezért is nem szóltam hozzá semmihez hetek óta, de ami itt megy az valami borzalom.
Gyenge állománnyal nem lehet dolgozni.

1000 forintos akácárról regélsz, amikor már egy hónapja 1200, sőt ma már van 1350es ajánlat is. Milyen világban éltek néhányan? Ne a nyomorodott éhező atkás állományokat nézegesd, hanem menj el egyszer egy méhészetbe is!

Na most meg már megint.
Te olvasni sem tudsz? Aki szolidágón van, például itt Fonyód körzetében, ahol bőséges hordás van. Érted? Nálam csak gyenge hordás van. Azt sem érted amit eléd raknak.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #400 Dátum: 2016. Augusztus 15. 22:05 »
A "Mézmarketing-mézárak" rovatban válaszolok az árakat illető részre.
2 hete 35 profi méhész, és méhegészségügyi felelős értekezett a méhcsaládok állapotáról.
Volt aki szupernek minősítette az állományát, kiment az eü, felelős hozzá, és kicsit más képet látott a mondottnál.
Na de a Tieid bombák, ez örvendetes.
A 35 profi totál analfabéta a méhészethez?
Akkor nincs itt semmi baj, ne keltsétek a pánikot!
Ja, az ország minden szegletéből voltak az eü.felelősök, és komoly méhcsaládszámokra volt rálátásuk.
Nem kispályások.
Nagyernyei Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #401 Dátum: 2016. Augusztus 15. 22:37 »
Jenő:
Idézet
Tehát annál a Hunor 7 fiasosnál - ugye mint írod -új párzású anya van. A többiek-mint írod- meglepően gyorsan húzódnak össze. Nekem ebből az jön le, hogy gyengék.
Nehogy azt mond már, hogy neked ebből ez jött le! Attól még lehet nagyon szép érett nagy a méhcsalád bő mézkészlettel, hogy a fiasítás kiterjedése csökken. Ha ilyenkorra a népesség mérgezés vagy atka vagy nozéma vagy anyahiba miatt összeesik, akkor mit tehetsz mást?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #402 Dátum: 2016. Augusztus 15. 23:05 »
Jenő!

Ha jól emlékszem, akkor te a nagyadagú etetést szeptemberben szoktad csinálni. Vagy tévedek?

Én azt tapasztaltam, hogy a jó méhcsaládban augusztusban az éjszakák hosszabbodása, lehűlése, a nap állásszögének változása hatására a fiasítás szépen komótosan csökken, miközben a népesség lényegesen nem változik, hiszen megjelennek az áttelelő kövér méhek. 
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #403 Dátum: 2016. Augusztus 16. 09:00 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 22:42 írta kivancsi111 »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #404 Dátum: 2016. Augusztus 16. 10:55 »
A méhek nemcsak az évszakhoz, hanem a méhlegelőhöz is alkalmazkodnak. Ha bőséges a méhlegelőn a virágpor, akkor természetesen lendületbe jönnek az anyák. Erről számolt be Jenő méhésztárs. Szerintetek a 93 000 km2 területű Magyarországnak mekkora részén van olyan méhlegelő, amiről most Jenő beszámolt? Merthogy itt Gödöllői Dombság területén nincs olyan jó helyzet, az biztos. Nem panaszkodhatunk a Gödöllői Dombság méhészei az idei nyárra, de nem annyira jó mint Somogyország, tehát itt a méhcsaládok fészke most már látványosan húzódik össze. És szerintem nemcsak itt, hanem általában az Alföldön. Megismétlem, nem a népesség csökken látványosan, hanem a befiasított lépfelület.

Amit meg a kicsi népességű méhcsaládokról írtam, fenntartom. Ezeket már kár csucsujgatni, kár a munkaidőt és pénzt pazarolni rájuk, egyesíteni kell őket.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.