A méhcsaládok általános állapota

  • 3428 válasz
  • 966859 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #375 Dátum: 2016. Július 08. 20:34 »
Lousicide!
Szerintem sok időt töltöttél a fólia sátorban, és ez ártalmasan hatott a gondoltaidra.
Olvasni tudsz?
Nézzük mit írtam:
"Általában a hosszú ideig tartott hordástalanságra, virágporhiányra, a magas UV sugárzásra, szúnyogirtásra, a növényvédelmi munkálatokra, a nyári nozemára, a vírusokra terelődik a beszélgetés."
Majd ma így folytattam:
"Újabb verzió került az esetleges okok közé.
A dinnyések voltak!"
Tehát ismét elragadtattad magad, és dühből írogatsz!
Én a méhészek gondolatait tolmácsoltam, és nem állítottam semmit!
Ez itt az értelmes emberek párbeszéde.
Ha magas a színvonal, boldogíts másokat.
Ma egyébként tettem apró lépéseket a témában.
Nekem van egy verzióm, és most ahhoz kértem a szakemberek véleményét, hogy amire én gondolok azt egyáltalán kutatták e valaha.
Vagy a Méhészetben vagy itt olvashattok majd róla.
Aki kiforgatja írásaimat, mert próbál alám tenni, mindig méltó párjára fog találni.
Vannak akik olvassák írásaimat, és mára már nem volt méhmérgezésük.
El sem mentek a találkára.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #376 Dátum: 2016. Július 09. 13:32 »
Vannak akik olvassák írásaimat, és mára már nem volt méhmérgezésük.
El sem mentek a találkára.
Nagyernyei Attila
Valaki, aki érti, hogy itt miről van szó elmagyarázná? Lehet privátban is.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #377 Dátum: 2016. Július 09. 22:10 »
Valóban egy kicsit árnyaltan fogalmaztam, de ennek oka van.
Az érintettek tudják (mert olvassák írásaimat), hogy nekik címeztem.
Röviden arról van szó, hogy valaki (valakik) ki akarják használni a jelenlegi országos méhcsalád gyengüléseket, és megneveznek egy feltételezett károkozót, kikiáltanak egy bűnbakot.
Van aki a légi szúnyogirtást, van aki a dinnyéseket vannak akik tiltott csávázószer felhasználókat okolják.
Aztán amikor kiderül, hogy abból semmit nem tartottak be, ami rájuk nézve úgymond kötelező (http://www.omme.hu/?p=6930) megfutamodnak.
A nagy arc elolvadt, és az ő általuk szervezett találkozóra el sem mentek.
Egyet már biztosan kijelenthetünk.
Nem szabad kiragadni a lehetséges károsító tényezők vagy okok közül egyet, mert összetett dologról van szó.
Már a CCD-ről is bebizonyosodott (családösszeomlás), hogy több tényezős.
Amikor 2006. június 21.-én Paks és környékén volt az ország eddigi legnagyobb méhmérgezése, néhány méhész arról számolt be, hogy repülőgépről szórták a vegyszert, még azt is látták, hogy a gép alján egy piros csík volt.
Mint utólag kiderült, ennek a repülőnek a méhmérgezéshez semmi köze nem volt!
Ilyenek a méhészek.
Látnak egy repülőt, és már el is könyvelik a tettest.
Minden kárt nekünk kell bizonyítanunk.
Ez a kiindulási pont, egyébként csak egy vádaskodás, és haragosok gyűjtögetése.
Az utóbbi már most borítékolható.
Nagyernyei Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #378 Dátum: 2016. Július 11. 23:53 »
Nincs olyan, hogy a méhcsaládok általános állapota. A méhcsaládoknak csak konkrét valós állapota van, ami függ a méhlegelőtől és a méhcsalád előtörténetétől. Tehát nagyon sok tényező adja össze az éppen aktuális állapotot. Természetesen vannak a konkrét állapotot jellemző aktuális tünetek és kiszámítható következmények. A CCD egy ilyen állapot. Adható több definició is a CCD-re és vizsgálható számos ok, de vannak jellemző, tehát gyakori oksági kapcsolatok, amik jellemzik a CCD-t.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #379 Dátum: 2016. Július 15. 10:58 »
Vigyázat! Nagyon sok a virágporhiányos méhlegelő Magyarországon. Még a nagy nektárhozamú méhlegelőink között is vannak virágporhiányosak, pl akác, vaddohány.

Aki ezt a kettőt erőteljesen kihasználta, azoknak a méhállománya érzékenyebb a vírusfertőzésekre, nozémára, növényvédőszeres mérgezésekre. Sőt - lehet, hogy ezzel sokan nem értenek egyet, de a véleményem szerint még - az atkára is.

Ha vírusfertőzést láttok a méhcsaládoknál, akkor az atkairtást soron kívül el kell végezni és a fehérjepótlás is elengedhetetlen. Javasolom Fendrik doktor készítményeit.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #380 Dátum: 2016. Július 29. 22:40 »
Na idáig már eljutottam a fegyelmezésben ;D, a legfelső sor, a "sorakozó!!!!" vezényszóra már alakzatban rendeződik :D.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #381 Dátum: 2016. Július 31. 21:21 »
Itt az idő a méhcsaládoknál a fészek mérsékelt szűkítésére.
Mekkora legyen ez?
Amennyit vastagon takarnak, plusz két lép.
Ahol várható még hordás, mert olyan szerencsés helyen van a méhészet (szolidágós területek), ott több lépet lehet hagyni fészken kívül.
A nagy meleg miatt esetleg a felső takarást meg lehet nyitni, és a tetőszellőzőket behajtani.
Most válik el igazán, hogy mely anyák teljesítménye szerényebb.
Ezekkel nem kell kísérletezni, mert jövő tavasszal visszaüt, nem fognak lendületesen fejlődni, ha egyáltalán kitelel.
Amennyiben néhány tíz anyát szeretnénk cserélni, érdemes a nyitott fiasokat elvenni.
Lerázzuk róla a méheket, az öreg anya nyakára bal menet, és ekkor nem tudnak bölcsőt húzni.
Másfél óra múlva kirágósan kapják az új anyát, nagyon jó az elfogadási arány.
Ha közben az etetőjükbe is öntünk egy kis folyékony napsugarat, biztos a siker.
Most nálam 6-7 keret szép fias van.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #382 Dátum: 2016. Július 31. 21:35 »
Van aki még a napraforgónál tart, többen még most pakoltak át frissen nyíló táblákra. A ráhordás miatt, a még jó családoknál is necces volt a minőség. Talán az elkövetkező napokban eltudom kezdeni a lepergetést, és természetesen egyúttal a fészek rendezése is meg fog történni.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #383 Dátum: 2016. Július 31. 23:14 »
Szűkül a fészek. Mézesedik. Csökken a népesség. Lassítani kell a népesség csökkenését minden eszközzel!
Az tudományos mérések szerint az augusztusban született méhek a legjobb telelő méhek, ők élnek legtovább. Most kell a jövő tavaszi sikert megalapozni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #384 Dátum: 2016. Augusztus 01. 01:37 »
Ez igy van, ilyenkor pergetéssel "serkentünk" Helyt adunk a fiasításnak. Aki még tovább pakolt most kezdő táblákra, a fene se tudja igazából hogy mi lesz nálla. Bár idén nem túlságosan adta a napraforgó, több mint egy hónapja tart már nállunk a virágzása, de így is csak az extra családok tudtak érdemit összeguberálni. Bár most az elmúlt héten már kedvezőbb hőmérsékleti feltételek voltak, az éjszakák sem voltak hidegek, mint azt megelőzően. 20 foknál nem igazán hűlt lentebb, és más fajta napraforgók nyíltak. Már két hete hozzáfogtam volna a peregtéshez de, egyszerűen éretlen volt a méz, most kezd elfogadhatóvá válni. A ráhordás is csökken, az utolját rugja már, a méheim számára még elérhető területeken a virágzás. Többnyire ilyenkorra már pont végezni szoktunk a napraforgóval, bár azért vannak kivételes évek, több esetben is előfordult hogy aug 20. án még  a vándortanyán voltak a méheink.

Az atka irtása is aktuális volna, de hát amíg nincs lepergetve addaig nem lehet. Szerencsére most nállam pillanatnyilag nincs feldúsulás. Néhány napja jött egy kisebb raj, kiszimatoltak egy még felnem számolt álanyás egységet és a két kaptár közzé telepedtek le. A szellőzőn engedtem be végül őket a szinte üres kaptárba, ezekre jó lesz odafigyelni mert akár lehetnek ezek atkaraj is valahonnan. Normál rajnak már kicsi a valószínűsége, éhraj sem valószínű. Bár egyrészük a letelepedéskor el is pusztult még kivül a kaptáron. Fura egy raj volt.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #385 Dátum: 2016. Augusztus 01. 21:04 »
Ezt írja Robotur:
"Ez igy van, ilyenkor pergetéssel "serkentünk" Helyt adunk a fiasításnak."
Én ezt már több mint egy hete megcsináltam.
Ma ellenőriztem a tűzéseket, legtöbben már fedés előtti álcák vannak.
Mézel a szolidágó, szépen jön a virágpor, hála az égnek ez a legjobb serkentés.
A kitördelt "ÉK" építő kereteket, sok méhcsalád ismét kiépítette.
Ez a hordás jele, nincs mese.
Tudjátok mi az igazi "kopaszra pergetés"?
Gondolom mindenki rávágja, hogy az összes keret, (kivétel nélkül) kipergetése.
Nincs fias, meg nem fias, megy minden.
Tévedtek.
Ez eddig valójában igaz is, de van ettől is lejjebb.
Amikor a kipergetett kereteket visszatesszük, kinyalatjuk, abból ismét kevéske méz lesz néhány keretben.
Van aki ezt ismét kipörgeti.
Na ez a kopaszra pörgetés.
Alig hittem a fülemnek.
Én ettől mindenkit óva intek, és attól is, hogy a fészket teljesen lepörgessétek.
Csak annyit amennyi az anya petézését korlátozza, és nem többet.
A cukoretetés egy pótcselekvés, a természetes méznek nincs párja.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #386 Dátum: 2016. Augusztus 01. 21:32 »
"Csak annyit amennyi az anya petézését korlátozza, és nem többet."

Már ahol éppen ott tart valaki, de mi még a napraforgó főpergetésénél tartunk. Most éppen így jött ki naptárilag hogy elhúzódott. Egy hét késés miatt, nem fogom az éves megélhetésem javarészét a kaptárban hagyni. Régebben egyébként szinte mindíg ilyenkorra esett nállunk, a napraforgó vége és lepergetése. Természetesen ilyenkor már nem szabad kopaszra pergetni még lájtosan sem. A nyílt fiasokat ilyenkor már kímélem, és természetesen élelem is kell nekik .
Szerencsére van fiasítás rendesen, hiszen napi 1-2 kilós hordással, és a frontok alatt meg semmi, és akár apasztás, szóval egy hónap alatt guberálták össze amit. Nem igazán szorították ki az anyát a mézzel.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #387 Dátum: 2016. Augusztus 02. 10:00 »
Hogy a méhcsaládok állapotára is rátérjek, elég vegyes az most. Meglehetősen kíméltem őket a szokámsomhoz képest is. Idén egyáltalán nem volt kopaszrapergetés, objektív okok miatt nem volt az akác miatt rá szükség, helyben nincs jelentős akác így csak "jellegűre" lett volna esélyem. Nem volt értelme mert egybecsúszott a repcével, majd az ezüstfűzzel, és a gyalogakáccal. Szóval nem panaszkodhatom hordásban voltam folyamatosan, és folyton pergettem, ha nem is nagy mennyiségeket, és jelenleg is azt tenném ha kicsit javulna az idő. . Viszont utólag már bánom hogy nem volt meg ez az egytlenegy évente szokásos kopaszrapegetés mert így viszonylag sok volt a raj. Csuja Laci valamikor évekkel ezelőtt a ződön vetette fel, hogy hogyan tudok én NB 15-ben méhészkedni, hogyan férnek el a méhek benne? Most tudok rá valós választ adni, úgy hogy akácon egyszer kopaszra pergetem, és minden sínen van :) De a fő ütést a napraforgó kezdete után következett be, 2-3 napi eredményes hordás után, már érezhető volt a népesség csökkenése. Ez főleg a melegebb és keleti tájolású családokat érintette. Ezeket elég lesz felhozni betelelő állapotra. A kedvezőbb árnyékos helyen lévők, már kevésbé vesztettek népet. Mutatja hogy akár 30 kg-ot is ellehet venni tőlük hogy még marad is bőven. Míg máshol talán 7-8 kg. A két végletet írtam. Ember eü okok miatt voltam idén teljesen álló méhész. Természetesen meglehetne tenni hogy bent hagyom a mézet a kaptárban és nem etetek, télire. De akkor mi érteleme lett volna az egész idei évenek. Cukrott még sem vihetek a piacra Máskor is etetünk, általában augusztus 20-tól, nem lesz abban semmi szokatlan.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #388 Dátum: 2016. Augusztus 05. 20:01 »
Most végzem a fészkek mérsékelt szűkítését, és minősítem az 1-2 éves anyákat.
Ezekkel nagyon szigorú vagyok, de sokszor rám cáfolnak az öreglányok.
Ma is találtam egy méretre kicsi idei anyát.
Már fogtam a nyakát, hogy átsegítsem a túlvilágra, de úgy döntöttem előtte megnézem a fiasát.
Óriásit hibáztam volna ha elpusztítom.
Gyönyörűen zártan fiasít, és az átlagostól is többet.
Pedig azt vallom, hogy a méret a lényeg, de ez most nem jött be.
Egyszer már említettem, hogy találkozok néha olyan anyákkal, hogy valamelyik potrohgyűrűje sérült, befordult, esetleg kis viaszdarabka szorult alá.
Ekkor az anya nem tud rendesen belecsücsülni a sejtekbe, és szabálytalanul rakja a petéket, általában sörétes a fiasuk.
Ezeket az anyákat se nyírjátok ki automatikusan.
A pályafutásom alatt néhányat már sikeresen "megműtöttem".
Óvatosan fogjátok meg az anyát, és egy hegyes akáctüskével, vagy tűvel meg lehet igazítani a hibás potrohgyűrűt.
Ha viaszdarabka préselődött közé, az is gáz.
Nagyon nyugodt kézzel, és kiváló szemmel sikerülhet a beavatkozás.
Néhány tized milliméteren múlik csupán, hogy túléli e az anya.
Ha megcsúszik a tű, vagy tüske, ettől az anyától elbúcsúzhatunk.
Egy próbát megér.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #389 Dátum: 2016. Augusztus 11. 22:09 »
Sziasztok!
Ez a néhány napos lehűlés, így nyár közepén, észrevehető lesz a méhcsaládokban.
Pedig most kell nyomni a gombot, az-az padlógáz a fiasításnak.
Virágporból nincs hiány, de a nektárképződés bizony csak a cukros zsákból lehetséges.
Serkenteni kell, és ahol kicsit keményebben elvettétek a napraforgót, ezt nevezhetjük akár feletetésnek is.
Lényeg az, hogy az anyák lendülete ne hagyjon alább, mert a beteleléshez kell az erő.
A másik fontos dolog az atkagyérítés.
Meg kell védenünk a telelő méheket ettől a gyilkos parazitától.
Szerintem sokkal többen panaszkodnak most az atkára mint máskor.
Okát nem firtatom, nem érdemes lazán venni a kérdést.
Aki most áll csak neki a védekezésnek, komoly népveszteséggel számolhat.
A hajnali füstölésekkel óvatosan, mert alacsony a hőmérséklet!
Néhány napja még azt javasoltam, hogy az esti kezeléseket mellőzzétek, mert nagyon meleg van.
Ebben semmi ellentmondás nincs, csupán a hőmérsékletet kell figyelembe venni.
Ma teljesen alkalmatlan volt Tolna megye nagy részén a ködölés(füstölés).
Mivel hűvös, csapadékos volt az időjárás, nem szerencsés ekkor védekezni.
Volt aki mégis megtette, aztán a kaptártetőkön, vizes faleveleken pihegő méhei láttán, már tudta, hogy nem jót tett.
Minden részletre oda kell figyelni, mert ezek a kezelések a méheknek is ártanak, különösen ilyen körülmények között.
Nagyernyei Attila