A méhcsaládok általános állapota

  • 3433 válasz
  • 967419 megtekintés
*

ata67

  • *****
  • 521
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #345 Dátum: 2016. Május 15. 15:31 »
Pécsen tegnap 16 fokban, szemerkélő eső mellett is mentek egész délután. Örülök, ha a saját élelmüket meghordják... Most úgy látom, az lett volna a jó döntés, hogy azt a kevés tavaszi mézet sem pörgetem ki tőlük.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #346 Dátum: 2016. Május 15. 20:56 »
adamez2

Ugyanez...

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #347 Dátum: 2016. Május 16. 02:20 »
Nállunk kicsit jobb a helyzet, lett némi repcém, én nem sajnálom hogy elvettem tőlük. Utánna itt is volt szünet a hordásban, de már az apadást pótolták akácról. Még szombaton is pozitív volt a mérleg. Nállunk az aszály volt a gond, most  már itt is hideg esős idő lett. Az akác még szép de kellene a jó idő, mire az elérkezik valószínűleg már késő lesz. 

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #348 Dátum: 2016. Május 16. 21:30 »
A méhcsaládok erősségére szinte mindenki panaszkodik.
Különféle okokat sorakoztatnak fel, viszont a legnagyobb "bűnöst" az időjárást kevesen okolják.
Ma érdekes dologra lettem figyelmes.
Amelyik családjaimat segítenem kellett, az erősek csapolásából, most azok a legjobbak.
Nagyon aggódtam, hogy az a néhány család (összesen 17) amelyiket tuningoltam, semmi nem lesz belőlük, a rossz idő előtt alig akartak még a kaptárból is kijönni.
Párnak a másikaktól lopkodtam mézes lépet, nehogy éhen vesszenek.
És mit látok ma?
Az utolsókból lettek az elsők!
Csak ámultam, bámultam úgy tekeretek ezek a méhcsaládok.
Igen ám, de mi ennek az oka?
Akaratomon kívül egy kísérletet hajtottam végre.
Ezeknek a családoknak a rossz idő előtt, és alatt alig volt kijáró méhük.
Elmúlt a rossz idő, és hopp, ezek a legszebbek.
Nem tudtak elveszni a kijáró méhek, mert ezeknek akkor még nem is volt!
Tehát a saját méhészetemben bizonyítottam be, hogy a kijáró méhek folyamatos elvesztése okozta azt, hogy eddig nem voltam megelégedve a mozgással.
Ma is egész nap arcvédő és füst nélkül dolgoztam, pedig nem volt bomba hordás.
Óriási tájolás, a mérleg pedig nagyon nyűgösen emelkedett.
Mondjuk a 15 fokos időben még ez is csoda.
Hihetetlen egy tavasz van mögöttünk.
Egyik pillanatban korom fekete felhők, februári hideg, 10 perc múlva tűző napsütés,szinte nyár.
Minden évjárat más, még hasonlók sem voltak, ez a szép a méhészkedésben.
Ahol nem volt fagy, és a rengeteg eső nem tette tönkre a virágokat, szinte háborúznak a méhészek egy talpalatnyi lepakolási lehetőségért.

Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #349 Dátum: 2016. Június 01. 11:32 »
Több témát érint mostani hozzászólásom, de talán itt lesz a legjobb helye.
Sokan érdeklődnek az akác eredményekről, és az országos helyzetről.
Válaszom diplomatikus lesz.
Volt már jobb is.
Általában elmondható, hogy szerény eredmények születtek.
Ez a méhcsaládok erősségétől, a kijáró méhek számától is nagyon függött.
Azonos legelőn lévő, egymás melletti állományok között is óriási különbségek voltak az eredményekben.
Ez attól függ, ki mit tekintett termelő méhcsaládnak.
A bomba, rajzásra készülő méhcsalád nem termelő család, hanem nyűg.
Sokan ezzel küzdöttek, de ez főként nem a méhész hibájának róható fel, hanem az időjárás kedvezett a rajzásnak.
Én úgy szoktam fogalmazni, hogy méhcsaládonként egy 20 kilós pergetési eredménnyel akácon mindenki elégedett lehet.
Ha ettől több van jó évnek számít, ha kevesebb bizony rossznak.
Tehát egyértelmű, hogy országos szinten az idén nagyon rossz akácunk volt!
Simán meg merem saccolni a termés nagyságát, de nem teszem csak utalok rá.
Véleményem szerint 5-600.000 méhcsaládnál több nem termelt, mert vagy ki sem telelt, vagy gyenge volt, vagy elmászott, vagy lerajzott, vagy összerakták a méhészek.
Ezt kell olyan 10 kiló körüli átlaggal számolni, akkor nem vagyunk messze a valóságtól.
(Ezzel a mennyiséggel kéne a 400.000 tonnás EU mézfogyasztását befolyásolnunk?)
Az északi akácosokban némileg jobb eredmények születtek, de sokan együtt pergették az elsővel.
Tudok kiugró eredményekről, de inkább azt kéne megjegyezni, hogy sokan nem pergettek délen.
Nekem az a véleményem, hogy a szerény eredménybe nem csak az akác alatti pillanatnyi időjárás van benne, hanem az egész tavaszt egy mankóként húzták magukkal méhcsaládok.
Mire gondolok?
Folyamatosan fiatal (dajka korú) méhekkel dolgoztattunk, mert az öreg, kijáró méheket többször érte üzemi baleset.
Sokan arról számoltak be, hogy még esőben is jártak a méhek, és óriási hőmérséklet-különbségek voltak pár órán belül.
Tegnap előtt Szekszárdon, délután fél egykor 29 fok volt!
A méheim innen 15 kilométerre vannak.
Mire kiértem ott már csak 15.5 fok volt!!!!!!!!!!!
Óriási felhőszakadás, 3 órakor ismét 28 fok.
Akác alatt ez többször megismétlődött megyénkben, és szerintem ez is benne van a csúfos eredményünkben.
A méhek mindent megtettek, sajt magukat feláldozva küzdöttek, hogy legyen pergethető akácmézünk.
Rajtuk semmi nem múlott.
Minden körülményt figyelembe véve, rekordnak számít az eredményem.
Mivel ezt az eredményt a fiatal méhek produkálták lesz még ennek böjtje.
Majd később kifejtem miért.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #350 Dátum: 2016. Június 02. 19:27 »
Tehát akkor folytatom.
Mivel az idei év eddig extrémnek számít az időjárás változékonysága miatt, ettől nem lehetnek függetlenek a méhcsaládok sem.
Sokan arról panaszkodnak,  ahhoz képest mennyi fiasítás volt, a méhcsaládok mégsem robbantak fel.
Én most úgy látom, hogy ebben az időjárás nagyon is benne van.
Keressük a külső körülményeket, majd magunkban is a hibát, de a fő ok a változékony időjárás.
Aki sok időt tölt a méheinél megtapasztalhatja, hogy egy napon belül milyen változásokat képes produkálni az időjárás.
Ha ez néha történik meg, azt még a méhcsaládok elviselik, hamar regenerálódnak, sokszor észre sem veszi a méhész a baj okát.
Vándorméhészek ha úgy engedik ki a családokat, hogy 12-14 fokos hűvös, esős idő van, a méhek tömegével rádermednek a virágra.
Az idén többször írtunk már arról, hogy egyik pillanatban nyári meleg volt, a másikban meg februári hideg.
Voltam olyan méhésznél, hogy egy ilyen változóan felhős időben, egyik pillanatról a másikra tömegével dermedtek le a főként virágporos méhek, majd amikor kisütött a nap, egy pillanat alatt eltűntek.
De mi van ha nem süt ki a nap?
Bizony ez volt benne az idei szezonunkban, és akác alatt is.
Felborult a méhek munkamegosztása, de ezt nem mi akartuk, például az anyakorlátozással.
Az időjárás szeszélye tizedelte a kijáró méheket, így mindig a fiatalok indultak gyűjteni.
A korai anyakorlátozásnak különben az idén nagy ára volt.
Ott még nagyobb elnéptelenedésről számoltak be a kollégák, akik türelmetlenek voltak, és korán korlátoztak.
Ismét egy méhész büszkén számolt be arról, hogy még esőben és a hűvösre fordult időben is élénken járták a vizes virágokat a méhei.
Nagyon szerény eredménye lett.
Tehát hamarosan egy újabb generációváltással felérő elnéptelenedést prognosztizálok, amit nem betegség okoz.
A fiatal méhek rövidebb életűek lettek, mert halálra dolgozták magukat.
Mit lehet tenni?
Serkenteni, vagy ismét gyenge hordású legelőre vándorolni.
Ahhoz, hogy a méhcsaládokban folyamatos legyen a munkamegosztás, NB keretre viszonyítva 2 keret nyitott fiasnak kell lennie!
Ha ez nincs meg, akkor folyamatosan nyűgölődnek a családok, és napraforgó után elég lesz őket gatyába rázni, hogy normálisan menjenek telelőbe.
Tehát a méhészek felelőssége, hogy ellenőrizzék a nyitott fias mennyiségét és minőségét.
Bizony le kell nézni a sejtek aljába, és meg kell állapítani, hogy az álcák sínylődnek, (szárazak) vagy csillogósak, pempőben úsznak.
Rendkívül sok múlik azon, hogy a méhész észre veszi e, hogy bizony itt gubanc van, az álcák szárazok.
Ekkor jön a sok egyéb baj, a meszesedés és, hogy rövidebb életűek lesznek a kikelő méhek.
A kaptárban mindenkor bőségnek kell lennie, el kell kényeztetni a méheket, különben nem várhatunk szép eredményt.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #351 Dátum: 2016. Június 02. 22:03 »
A barátomnak az egyik családjában azt vettük észre . hogy nincsenek fiasok . Sem nyitott sem fedett de az anya az meg van és petézik . De csak abban a keretben van pete amelyiken éppen tartózkodik . Ezt  családot akác előtt és közben is meg kellet csapolni olyan erősek voltak . NB 18 as kaptárjai vannak.  Olyan mintha az  anyát elvette volna pedig nem volt elvéve csak 6 keretre korlátozva . Van olyan ,hogy a pempőt le szívják az álcák alól ? már nem tudom ,hogy olvastam valahol vagy hallottam .

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #352 Dátum: 2016. Június 03. 08:33 »
Jószerivel 3 héten át esett az eső, hideg volt, alig volt hordás, azon csodálkoznék, ha sok fias lenne.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #353 Dátum: 2016. Június 04. 01:53 »
Nem mindenhol esett az eső 3 hétig, nállunk még mindíg tart az aszály, néhány rövid és  jelentéktelen mennyiségű esőtől eltekintve. Több oka is lehet az anya "leállásának". Egyszerűen kimerül, vagy idős és beszorítják virágporral. De lehett csendes anyaváltás is, épp egy fiatal párzott anya kezdő petézése. Vagy egy megrajzott család maradéka, szintén már egy új anyával.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #354 Dátum: 2016. Június 04. 21:35 »
QUQURIQ !!!

Aki anyát nevel álcázással, az bizony tudja, hogy rossz idő után nem lehet megfelelő mennyiségű álcát találni.
Az álcák alatti pempő mennyiségéről nem is beszélve.
Ilyenkor az a trükk, hogy egy 2 dm petéztető kalitkába zárjuk az anyát, és sziruppal serkentjük az anyát.
Így nyerhetünk minimális területen, maximális álcaszámot.

Kiskakas

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #355 Dátum: 2016. Június 06. 22:47 »
Eddig tartott!
Az anyákat az akác pergetésekor szabadon engedtem, és a szűk fészket átraktam a kijáró előtti oldalra, közben szép világos lépekkel megtűztem.
Mára ismét 7-8 keret táblás fias van a van a családoknak, ebből 4 fedett, a többi vegyes korú nyitott fias.
Tehát a korlátozással egyáltalán nem esnek vissza a méhcsaládok, és a 18 keretes kaptárt szinte "szétfeszítik".
A népesebbektől vettem el fiasítást, és ebből kölyökcsaládokat készítettem, majd a másik telephelyemre szállítottam őket.
Holnap elkezdődik a serkentésük, és pár nap múlva kapják a petéző anyákat.
Az atkagyérítésnek itt az ideje!
Nem szabad vele tovább várni.
Vége annak a szemléletnek, hogy ráérünk napraforgó végén védekezni.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #356 Dátum: 2016. Június 07. 09:48 »
Attila építtető keretet használsz vagy valamilyen szerre gondoltál. És azokból a családokból lesz még termelő család napraforgóra amelyiket most készítettél ? Felétek mikorra várható a napraforgó virágzása mert mi felénk tavaly pont július 7 én kezdett nyílni .
 

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #357 Dátum: 2016. Június 07. 21:42 »
Igen, használok "ÉK"-et.
Erre nem bíznám a méhcsaládok egészségét, de gyérítésnek kiváló.
Kemény szert alkalmazok, tavaly már utaltam rá.
Jobb lenne, ha a kutatási keretből új atkairtók kikísérletezésere is jutna.
Véleményem szerint az egyik legsúlyosabb problémánk, hogy az amitrázon kívül, minden más csak kencefice.
Ugyan ez igaz a nozema elleni készítményekre is.
A Fumidil-B ami hatásos, de nem engedélyezett.
Egyszer még Cserényi doktor mondta, ha nincs más lehetőségünk a méhcsaládok egészségének megőrzésére, akkor még NEM engedélyezett készítményt is lehet használni.
Nem biztos, hogy szó szerint így mondta, de a lényege ez volt.
Ezek kölyök családok, tartalékoknak teleltetem be őket.
Majd lefotózom, hogy néznek ki.
Az egyik anyát egy nyitott fiassal elveszem, azt felhasználom anyacserénél, és a népet egyesítem.
Most etetem őket.
A napraforgók óriásiak, simán belecsúszik a hársba, és a vaddohányba(selyemfűbe).
Nem tudom  miért vetik ilyen korán.
Napraforgó után aztán nyekk, megint egy keserves időszak következik.

Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #358 Dátum: 2016. Június 08. 06:58 »
Általában az időjárás hozza előre a vetést, ha meleg van. Másik részről meg időben vetik, mivel általában a napraforgó után búzát vetnek, ami már szeptembertől szoktak vetni, hogy elég erős legyen a télre. Szóval ördögi kör...

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #359 Dátum: 2016. Június 08. 07:42 »
A mindenkori talaj és csapadék viszonyok is, befolyásolják a napraforgó vetési idejét. Felénk inkább a belvizek szokták késlelteni, sőt néha meg is akadályozni a vetést. A szárazabb tavaszok korai vetésre késztetik a gazdákat, egyrészt hamarabb lehet rámenni a gépekkel a földekre, de ki kell használni a még meglévő talajnedvességet. A tavalyi esztendő jó példa volt erre, csak néhány nap is sokat számíthatott. Környékünkön nem igazán jellemző hogy a napraforgó után még beleférjen a szeptemberi vetés. 20 éve egy alkalommal volt júniusi virágzású napraforgónk. Sok esetben még ilyenkor is vetik a napraforgót. De ezek jellemzően mostanában nem mézelnek egyáltalán, nagyon gyors fejlődésűek, augusztus közepén már nyílnak. Vélhetőleg fajta jellege miatt nem ad nektárt, de ezt szószerint kell érteni az ilyen táblák mellet akár éhen is halnának a méhek. Régebben a kései napraforgók is mézeltek akár a szeptemberi virágzásúak is, éveken keresztül beteleltek a méheim napraforgón. A közhiedelemmel ellentétben kitűnően telelnek rajta, persze ekkoriban még biztos nem voltak neok. A vetőmagokat egyébként az USA-ból is hozzák most is itt van a kezemben egy ilyen vetőmagos zsákról származó azonosító amilt a gazda a bevetett földje mellett dobott el, nem túl jól mézelő fajta. Szerncsére ez korai vetés volt, a nyári vetésűekről nincs infóm hogy azok milyen fajták.