A méhcsaládok általános állapota

  • 3491 válasz
  • 975210 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #330 Dátum: 2016. Május 10. 11:05 »
Nem, én Meclood nak válaszoltam ott van fias.
De Geddekas utánam még jobban leírta.

Nálad lehet anya gond lesz, nézd át őket rendesen, napos pete stb...,
Üdv:robi

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #331 Dátum: 2016. Május 10. 11:21 »
Meclood

Ne haragudj, de nehéz volt kisilabizálni az általad írottakból, hogy mi is történt. Javasolom, hogy rövid tőmondatokban írd le mindig amit akarsz, és akkor könnyebben kapsz használható választ. Ugyanis a többszörösen összetett mondatod miatt vált számomra és úgy tűnik nemcsak számomra értelmezhetetlenné a leírásod.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #332 Dátum: 2016. Május 10. 12:42 »
Sárosi Istvának és Robi 75 nek köszönöm, hogy megpróbáltak segíteni . Szemerejnek meg Geddekasnak az arrogáns hozzá  állásával nem foglalkozom . Én ha nem tudok normálisan válaszolni akkor nem a fogást keresem a másikon .
Mi volt a kérdés? Milyen kerettel/ kaptárral dolgozol( nem mindegy, hogy 12 félkeret, vagy 12 Ignácz)? Így néz ki a kérdő mondat...

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #333 Dátum: 2016. Május 10. 20:12 »
Hamarosan elérkezek ahhoz az időponthoz (ha végre lehet méhészkedni), hogy a részben már kikelt fias lépeket a szűk fészektől távol helyezzem el.
Ezt rakodóban is meg szoktam tenni akkor amikor megindul a nagyobb hordás.
Erről írtam már.
Korábban is fel lehet (fel kell) fias kereteket húzni a méztérbe, viszont ezt most is meg kell tenni.
Fekvőben ugyan ezt csinálom, csak 90 fokkal elfordítottam ugye gondolatban a 18-ast.
Van aki annak örül, hogy ilyenkor 11-12 keret fiasa van, én meg annak ha a szűk fészekben már csak fedettek, azon kívül pedig napokon belül kikelők, és mint írtam a fészektől távol.
Ez húzza ki az anyás részből a mézet, és mennek mint a golyó.
Akinek sok fiasa van, annak 30-50%-al kevesebb mézzel kell beérnie, ez nem vita kérdés.
Ja meg a rajzás is ezzel a húzással nagyrészt kilőve.
Ha a 100%-os teljesítményt vesszük figyelembe, akkor arra a természetes raj képes egyedül.
A raj minden tagja gyűjt!
A méhek súgnak, ehhez az állapothoz közelit kell nekünk létrehoznunk, ha az átlagtól több akácot szeretnénk pörgetni.
Ezért korlátozzuk az anyákat, hogy a lehető legtöbb kijáró méh legyen dandárban.
Gyakorlatilag, és akarattal fel kell borítanunk a méhcsaládon belüli munkamegosztást!
Ezekben a "csúcs" napokban minél kevesebb nyitott fiasunk legyen, akkor a dajka korú méhek is gyűjteni mennek!
Ezért kell kiszámolni mikor lesz a dandár kezdete.
Örösi Pál Zoltán a Méhek Között 19. oldal lap alján ezt írja:
"A méhek jól alkalmazkodnak. A határnapok eltolódhatnak, ha a helyzet úgy kívánja. A munkafelosztás nem merev. Ha kell, idősebb méhek is végezhetnek belső munkát, és a fiatalok korábban is külső foglakozásra térnek át,..."
Amikor május 15-ét céloztam meg a dandár első napjának, sokan kétkedve fogadták.
Most is így gondolom, hogy Tolna megye nagy részén ekkor kezdődne az a bizonyos 3 nap amiről mindenki álmodik.
Az időjárás ezt simán keresztbe tudja húzni, de ettől még így lesz.
A méheket erre kell "belőni".
Aki korábban ért el ide, a rajzással küzd, aki később neki szerényebb eredménnyel kell számolnia.

Erről szól a méhészkedés.
Nagyernyei Attila



Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #334 Dátum: 2016. Május 10. 20:36 »
Én ehhez azért még néhány gondolatot hozzáfűznék...
Az kétségtelen, hogy minél kevesebb akácon a gondozásra szoruló fiasítás, annál több gyüjtőméhünk lesz ezáltal a méz is több lehet. Optimális körülmények között.
De nem csupán akkor rajzik ill. készülődik a rajzáshoz a méhcsalád amikor "kinövi" a kaptárt. Akkor is könnyen felébred a rajzási láz, ha drasztikusan "akarattal felborítjuk a családon belüli munkamegosztást". Ha ugyanis akác előtt erősen lekorlátozzuk az anyát és nyitott fiasítás híján a dajkaméhek nem tudnak álcákat etetni ráadásul az időjárás sem túl kegyes és hosszabb ideig nem tud a család rendesen még röpködni sem kiváltképpen gyűjteni akkor szintén bölcsőket húznak. Ezen persze segíthet egy rohamos hordás, mert akkor jó eséllyel kirágják még a fedett bölcsőket is. De ennek híján eléggé esélyes lesz a rajzásra a család.
Minden akáchoz optimális körülmények kellenek, amit gyakran képzelünk el a fejünkben. Ezt az állapotot nagyon nehéz eltalálni. Felénk például az akác közel 3 hétig nagyjából ugyanolyan fejlődési szakaszban volt. Ráadásul 1 hónappal ezelőtt még inkább azt lehetett sejteni, hogy május legelején már teljes virágzásban lesz. Hideg volt, eső szél, kevés méhészkedésre és gyűjtésre alkalmas idő. Az időjárás gyakran beleköp a levesünkbe....

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #335 Dátum: 2016. Május 10. 21:36 »
Belphegor!
Ez a szép ebben!
Tökéletesen igazad lehet, de én a rajzástól nem félek, meg attól sem, hogy munka nélkül maradnak a dajkaméhek.
A szűk fészekből egyetlen keretet ellenőrzök.
A építő keretet.
Ha azon minden rendeben, akkor kár tovább nézelődni.
Erről írtam már, nem szeretném ismételni.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #336 Dátum: 2016. Május 11. 06:29 »
Kapok néhány csípős privát üzenetet, hogy biztosan gyengék a méhcsaládjaim ha csak május 15-re lesznek termelők.
Igazából nem is kéne rájuk reagálni, de ebből látható, hogy ők semmit nem értenek.
Nem akkor kell fejni a családokat amikor már húzzák a bölcsőket, és kifordulnak a kaptárból.
Általában az állományom 10%-nak megfelelő létszámú tartalék családokkal megyek neki a télnek, ezen kívül pedig tavasszal mindig vannak lemaradók, gyengébbek.
A bombákból, a megpattanni igyekvőkből  segítem a szerényebbeket, és folyamatosan egyenlítem az állományt.
Az, hogy valakinek milyenek a méhei mindig mástól kérdezzétek, ne a gazdától!
Az itteni hozzászólások egy részéből is látom, hogy az én módszereim egy része nem egy általános méhészeti technológia.
Sokkal többet dolgozok a méhekkel, de ez nekem szórakozás, örömmel csinálom.
Az eredményeimmel nem döngetem a mellem.
Tudom hol a helyem a méhészek között.
Mivel rengeteg méhészetben jártam,könnyen el tudom dönteni milyen egy jól, termelő méhcsalád fogalma.
Ebben próbálok segíteni, de sokszor elgondolkodom, hogy minek.
Senkit nem szeretnék lefikázni, kioktatni.
Főként azok gúnyolódnak akik soha nem korlátozzák a méhanyákat, így azt sem tudják miről beszélek.
Nagyernyei Attila
 

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #337 Dátum: 2016. Május 11. 09:31 »
Így igaz.
A normális termelő családok 4 fiókon voltak repce indulásakor, az anya 2 fiókra zárva.
A hunorjaim a kontiba így fejezték be a repcét.(de utána még hoztak)
Én mindig a saját méheimhez viszonyítok, mindég elégedetlen voltam, aztán elkezdtem járkálni más méhészetekben mert hívtak.
Lehet pofátlan öntelt vagyok, ezzel az 50 családdal , de azóta meg vagyok elégedve magammal, hozzám képest némelyik méhészet gazdasági csőd, mert egyszerűen általában szarok a méhek (családszámtól ez független).

Az Őrösiben az is benne van, hogy a méztermelés alapja az erős méhcsalád.
Ez leírva csak 1 mondat  ;D, de sokakat falhoz állít.
Az idei szar repcén remek kontroll voltam ;D , pár kolléga látta a családokat belűről is.
Mondjuk én 5 évet vándoroltam intenzíven 89-94-ig, a legszebb korban.  Én amit tudok azt ott láttam és tapasztaltam, és tanítottak velem, nekem azóta is az a nívó.
Pedig abban az időben még a vándor tanyákon elég sok "vaskalapos" öreg volt, aki ha kérdeztem valamit, elősször is ráült a kaptárra ;D, na ba@eg az anyádat gondoltam magamban, beszéltek azok mindenről csak arról nem hogy a méhekkel mit kell csinálni.
Én szívesen elmondok mindent (meg mások is!), de azt tapasztalom hogy nem sokat ér, látni kellene inkább.
Üdv:robi

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #338 Dátum: 2016. Május 11. 09:57 »
Sokan munka mellett másodállásban méhészkednek. Méhész ismerőseim nagy része 60-80-családdal termel és nem méhtartó ;D
Akác előtt, már minden családnál bölcsőzniük kell, mert meglépnének!
Szerintem, mindenki maga dönti el mennyi családra győz rá. Persze mérvadó lehet, hogy intenzíven vándorol, vagy állóméhész.
Idézet
Az Őrösiben az is benne van, hogy a méztermelés alapja az erős méhcsalád.
Ez leírva csak 1 mondat  ;D, de sokakat falhoz állít.

Robinak teljesen igaza van, annyival egészíteném ki, hogy az adott legelő is sajnos falhoz állíthat(eső, fagykár, hőség, szél, stb)

Nekem is  fele lett repcéből  tavalyihoz képest ::)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #339 Dátum: 2016. Május 11. 11:37 »
Sokan munka mellett másodállásban méhészkednek.

Robinak teljesen igaza van, annyival egészíteném ki, hogy az adott legelő is sajnos falhoz állíthat(eső, fagykár, hőség, szél, stb)

Nekem is  fele lett repcéből  tavalyihoz képest ::)

Bár egyelőre vakarom a fejem, de a repcém tavalyhoz képest másfélszer annyi lett, a családszámom meg egyelőre majdnem kétszeres  :o
... jó lenne a továbbiakban megtartani ezt az arányszámot, mármint a mézekben... családszámból elég ennyi  ;D
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #340 Dátum: 2016. Május 12. 17:12 »
QUQURIQ !!!

A miértek kiszámíthatók, vagy kiszámítathatlanok???

Sok hírt hallottunk egymástól, hogy mennyire jók a méhcsaládok már kora tavasszal.
Voltak akiknél már repce elején megjelentek az első rajok.
Bölcsőzés, bölcsőzés, mint tudjuk, a méhek jönnek ki nagyrészt győztesként.
A rajok vagy elmennek, vagy ha tudjuk befogjuk. Mindenesetre mézkieséssel jár.
A megmaradt törzscsaládot meg őszig pátyolgatni kell.

Akik valamilyen oknál fogva gyengén teleltek ki, (atka, vírus, Nosema, permetezés, öreg anyák), azoknak a mostani akácvirágzás elhúzódása főnyeremény.
Mint számolgattuk, május elsejére vártuk többen az akác virágzásának a kezdetét, a meleg időjárás miatt.
Szinte csak most indul az akác. Tegnap 1kg nappal.
Mától egy hetes esős hideg idő várható!
Rengeteg méh fog ez alatt kikelni.
Akik idáig bölcsőztek, nehéz napok elé néznek, ha kisüt a nap.
(persze annál nehezebb minél nagyobb az állomány)!!!
1. ...vagy esőben is gályázik az ember, ami rengeteg szúrással jár! (volt benne részem)...
2.... vagy már a hosszan tartó rossz idő előtt elvettük a termelő családok anyját.
Szerintem most azok járnak jól, akik az utóbbit választották.
Jöhet a szép idő, rengeteg a gyűjtő méh, nincsen nyílt fiasítás, a dajkák is gyűjteni fognak, és a rajzással sincsen gondunk.
A pótbölcsős anyákat meg utána kényelmesen le lehet cserélni álcázott, anyás dajka anyákra.
Vagy!
Már eleve kelő bölcsőkel láttuk el a családokat! (ez a jobb megoldás)!
Marad még a fészek leröptetés a rakodósaknak.
A horgászathoz szerencse kell, a méhészethez, meg hatalmas odafigyelés, előre gondolkodás, időjárás figyelés, és a családok összehasonlítása az adott és a jövőbeli időjárással.
Kezdők ne csüggedjetek, a haladók is végigjárták ezeket az utakat, és végig is fogjuk továbbra is járni!
Lehet, hogy igaz lesz az idénre az a mondás, hogy az utolsókból lesznek az elsők?
Korai akácot vártunk, és késői lesz belőle?
Talán így levonhatjuk azt a konzekvenciát, hogy közepes családokkal érdemes a szezonnak nekivágni, mert így
könnyebb bármelyik irányban reagálni, amit az időjárás produkál!
Utólag csak annyit, hogy az esős napokban minden üres  kaptárat rendezzetek be raj fogadásra, hogy egy kis időt nyerjetek...
Mindenkinek, sok nehézséget a kaptárjaiba, minőségi érett mézet pergessetek!

Üdvözlettel: Kiskakas, Baldavári László
« Utoljára szerkesztve: 2016. Május 12. 17:16 írta kiskakas »

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #341 Dátum: 2016. Május 14. 20:07 »
Egyik méhész ismerősömmel összefutottam tegnap!
Én bosszankodva az időjárásra mondtam a magamét >:(
Aztán gyorsan rátértem a lényegre. Kérdeztem tőle milyenek a méhek? Mennyire akarnak rajozni? Repce stb?
Mindenre gondoltam, csak arra nem amit mondott! Az volt a válasza, hogy nincsenek méhek ::) Mondom mi történt talán lopás?
Sajnos az atka állt a háttérben!!! Állítólag Napra után füstöltek ahogy kell, meg az új "perizint" is használták zárónak!
Száz fölötti volt a családszám! Állítólag még így nem jártak soha......
Nagy traumát láttam a szemében ami érthető is!
Átéreztem a fájdalmát, én nem is tudom mit csinálnék ilyen esetben :-\

 
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #342 Dátum: 2016. Május 14. 21:48 »
Az emeber elesik és feláll. Ennyi. Pedig előtte azt mondtam, ha így járnék nem lenne rá erőm.  Már kétszer tettem meg. Egyszer szinte kezdőként az atka miatt, de azért sikerült az állományom több mint felét megmentenem. Ez az eset abszolút az én hibám volt. A második a nosema ceranae pusztítása volt itt sem hibáztathatok másokat, mentségemre legyen hogy elég kevés volt akkoriban még a közkézenforgó információ főleg a kezdeti tünetekről, de úgy egészében is. Főleg ez az eset volt számomra lesújtó, tudom milyen érzés. 

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #343 Dátum: 2016. Május 15. 12:38 »
Több méhész jelezte , hogy visszagyengültek a méhcsaládok !!!!!! Kaptárakban nulla mézkészlet , kin maradnak az akácvirágon a méhek !!!!!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #344 Dátum: 2016. Május 15. 15:29 »
Hasonló a helyzet nálunk is. Méz már alig van a családoknál, tegnap vettem cukrot, mert ha így marad még pár napig akkor etetni kell. Az akác teljes virágzásban, de hiába. Lehet, hogy szó szerint "elúszik". Már örülök, hogy nem csináltam tisztító pergetést. Másnál mi a helyzet?