A méhcsaládok általános állapota

  • 3490 válasz
  • 973911 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #315 Dátum: 2016. Április 17. 10:12 »
Ahol megvan a 15 keret már most, azzal mit kezdesz? Veszel el fiast?
Csak azért kérdezem, mert nekem is van néhány 16 keretes kaptáram, 7-8 éve voltak benne utoljára méhek, de még megvannak, az idén arra gondoltam ezekbe rakok félre némi szaporítást.
A szél engem is borzasztóan idegesít, de ma se jobb a helyzet sajna.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #316 Dátum: 2016. Április 17. 13:00 »
Ezek most igényelték hogy betegyem az utolsó 2-3 keretet.   Általában nem rajzóhajlamú az állományom, de szoktam kiegyenlíteni is. Az öregebb anyásokra kell kicsit jobban odafigyelni. Egyébként a tisztítópergetés, és az éppíttetés, továbbá az akác lepergetése, és szükségszerint az esetleges bölcsők eltávolítása, szolgál rajzásgátlásként. Nem szokott gondom lenni, nekem az NB 15-ös a kaptár teljesen  természetes, 20 éve ilyet használok. Az általános az hogy akácra indulás előtt szoktam 12-13 keretre bővítést elérni. A hiányzó kereteket csak üresen fűzve szoktam a szállításra betenni. A vándortanyán műlépezzük. Egyenlőre ilyen kiegyenlítősdiről nem igazán lehet szó a tomboló szél miatt.
Ma a szél ellenére sikerült végére érni az aktuális bővítésnek, szerencsére nem volt felhősödés mint tegnap, így valamivel szelídebbek voltak összesen ha 3 szúrást kaptam tizennéhány család esetén. Tegnap ennyi, egy családnál is bőven összejött. 

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #317 Dátum: 2016. Április 19. 22:00 »
Üdv.
 Szeretném elmondani,hogy jártam most a repcére pakoláskor.
Leraktuk a méheket egy repcetáblára párhuzamosan kb. 400m-re.
Ez a méhektől dél-délkeletre esik.
Eddig nem nagyon volt jóidő,erős északnyugati állandó szél.
És itt jött a gubanc.
A méhektől északnyugatra 2,5km-re másik repcetábla.A méhek most úgy néz ki,rátájoltak oda,gondolom a szél hozta a rapce illatát.
Így a méhek a 2500m-re lévő táblát járják,
ami merőleges a kaptár sorra,és a túloldali kijáró bogarak erre az oldali kaptárakra tájoltak.
Tőlem nem messze egy öreg méhész ugyan így járt,most pakolja a túlszélről a kaptárakat apránként erre az oldalra.
Működni fog?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #318 Dátum: 2016. Április 20. 02:19 »
 Mézel a közelebbi repce? A méhek mindíg a számukra optimálisabb táblát járják.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #319 Dátum: 2016. Április 23. 16:39 »
Sikerült úgy egalizálnom, összerakni az állományom, hogy ha a hűvös idő miatt nem tudok belenézni jövő hét péntektől a kaptárakba, akkor elég nagy bajban leszek.
Nagyon nehéz kiszámítani az időjárást. Nem rég még úgy hittem, hogy május legelején lesz akác de a virágkezdeményeket elnézve és figyelve az időjárást a telephelyemen az akác mézelésének van még 2 hete...
Még a végén azoknak az családoknak kell fiasítást adnom , amiktől 10 napja éppen elvettem... ;)

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #320 Dátum: 2016. Április 23. 19:46 »
Mézel a közelebbi repce? A méhek mindíg a számukra optimálisabb táblát járják.

No megnéztem a közeli repcét.Kb.240család van 75Ha-on.
Méh egy darab nincs rajta.Valószínű nem ad nektárt.Itt vetnek három vagy négy fajta repcét.
A méheim röptén látszik,hogy a 2,5 Km-re levő táblát járják.Ma 5kg jött be.Majd látjuk.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #321 Dátum: 2016. Május 08. 21:41 »
Azt szeretném megkérdezni , hogy olyan két hete el vittem a méheket egy tanyára és azt vettem észre , hogy amíg ott voltak jóformán sehová nem fejlődtek akkor is 10-12 kereten voltak 6-7 keret fiassal mikor oda vittem és mikor haza hoztam őket pár napja akkor is ugyan úgy álltak pedig tavasszal nagyon szépen jöttek fel felé azt hozzá teszem se nálam és se ott ahová vittem nincs repce és mérgezést sem tapasztaltam mert hullák sem voltak azt nem tudom még ,hogy amikor volt az a fagy azt hogy viselték de takarva vannak hőtükrös fóliával és újság papírral is enni valójuk is volt bőven mert március óta folyamatosan serkentettem .nekem úgy tűnik mintha egy nemzedék kimaradt volna most kezdik utolérni magukat .

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #322 Dátum: 2016. Május 09. 14:52 »
Szép kerek mondat. Gratula!
« Utoljára szerkesztve: 2016. Május 09. 16:32 írta szeremej »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #323 Dátum: 2016. Május 09. 18:13 »
Csak az nem derült ki, hogy mi a helyzet.

"Királynőt megölni nem kell félnetek jó lesz." Ja! De akkó most mit is kéne csinányi: megölni vagy félni?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #324 Dátum: 2016. Május 09. 22:12 »
Meclood!
Van elég hely az anyának petézni? Mennyi szirupot kapnak cirka második hónapja? Ha nem méhlegelőre mentél, miért vitted el két hétre? Attól, hogy nem volt elhullott méh, még lehet mérgezés, de akkor csökkenne a népesség, nem stagnálna. Nem feltétlen a kaptárban, vagy előtte hullik el. Szerinrem a hőtükrös fólia és az újságpapír erős takarás már ilyenkor.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #325 Dátum: 2016. Május 09. 23:18 »
Szerintem meg pangottak abban a hideg két hétben, amit "kimaradt nemzedék"-nek gondolsz, abban még lehettek áttelelt méhek is a mult hónapban bőven, amik természetesen idő közben elpusztultak, így a létszám változatlan. Az elmúlt hetek szokatlanul hideg időjárása meg megfogta a méheket, az ényémet is, csak azokat nem 10-12 kereten.

Üdv:robi

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #326 Dátum: 2016. Május 10. 10:11 »
Rengeteg kijáróméh elpusztul a tavasszal a gyors időjárási ingadozások miatt. A méhek a virágporbőség miatt kimennek, de egy hideg szélroham és kint marad. Ha 9-14 C fok között van és sütés a nap, akkor a méhek már tömegesen kimennek a méhlegelőre, de testük könnyen lehűlhet annyira, hogy nem tudnak visszatérni. Néhány ilyen nap és azt látod, hogy a táblás fias mellett néptelen a méhcsalád.

Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál lassúbb a méh anyagcseréje. Ha a méhek ebben az alacsony hőmérsékletű időszakban még mérgezést is kapnak, akkor még kevésbé tud védekezni a méreg hatása ellen, ami viszont alacsony hőmérsékleten is gyorsan eljut a céljához. Tehát ilyenkor még enyhe mérgezés is nagy elhullást okoz. De ezeknek a méheknek a többsége se a kaptár előtt fog haldokolni, tehát ekkor is csak elnéptelenedést fog érzékelni a méhész.

A két hatást, tehát az időjárás és a mérgezés hatását nagyon nehéz elkülöníteni, de mind a kettővel számolnunk kell.

A márciusi robbanásszerű fejődés után április első két hetében már országszerte rajzani kellett volna a méhcsaládoknak, de az időjárás és a mérgezések okozta  veszteségek miatt majdnem három hetet csúszott a táblás herefiasítás beindulása.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #327 Dátum: 2016. Május 10. 10:16 »
Sárosi Istvának és Robi 75 nek köszönöm, hogy megpróbáltak segíteni . Szemerejnek meg Geddekasnak az arrogáns hozzá  állásával nem foglalkozom . Én ha nem tudok normálisan válaszolni akkor nem a fogást keresem a másikon .

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #328 Dátum: 2016. Május 10. 10:24 »
Szerintem egy kerek és segítőkész választ kaptál Geddekastól. Mi volt ebben az arrogáns? :o

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #329 Dátum: 2016. Május 10. 10:32 »
Szerintem meg pangottak abban a hideg két hétben, amit "kimaradt nemzedék"-nek gondolsz, abban még lehettek áttelelt méhek is a mult hónapban bőven, amik természetesen idő közben elpusztultak, így a létszám változatlan. Az elmúlt hetek szokatlanul hideg időjárása meg megfogta a méheket, az ényémet is, csak azokat nem 10-12 kereten.



Akkor erre gondoljak azoknál a családoknál, ahol az utóbbi 1-2 hétben mintha nem lenne friss fias, de bölcsőt sem húznak? Népesség elvileg van elég, anyátlannak (viselkedésileg) nem mutatkoznak, de olyasminek tűnik a helyzet, mint tavaly, csak akkor akác után álltak le egy ideig.
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.