A méhcsaládok általános állapota

  • 3491 válasz
  • 975346 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #285 Dátum: 2016. Április 04. 19:02 »
Már mindent virágporral tömtek meg a méhek, a vizsgált családoknál  pakoltam is kintebb belőllük, hellyükre némi mézet tartalmazó keretek kerültek, felkarcolva. Aztán majd kiderül, hogy az anya vagy a virágporos méhek a gyorsabbak. A nagyon porozókhoz már második napja ment a virágporszedő. Szerencsére felénk szinte mindíg bőven van virágpor, de ez most extra.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #286 Dátum: 2016. Április 04. 19:31 »

Valami ilyesmi, bár a képen középtájon már kelnek a méhek.
A kép nem idei, az idein sokkal sokkal több a takaró méh.

Üdv. jani bátya

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #287 Dátum: 2016. Április 04. 21:43 »
Már mindent virágporral tömtek meg a méhek, a vizsgált családoknál  pakoltam is kintebb belőllük, hellyükre némi mézet tartalmazó keretek kerültek, felkarcolva. Aztán majd kiderül, hogy az anya vagy a virágporos méhek a gyorsabbak. A nagyon porozókhoz már második napja ment a virágporszedő. Szerencsére felénk szinte mindíg bőven van virágpor, de ez most extra.
Szinte kivítel nélkül minden családnál ugyan ez a helyzet nálam is. Mindenhol megszorult az anya a tömött virágporos lépektől. A szélső mézes kereteket áttoltam hengerrel és megcserélrem, a virágporossal mindkét oldalon. Nem tudom, hogy másik évben milyen volt a virágpor hozam, mert ősszel váltottam telephelyet, de most nem panaszkodom. Patakparton,  fűzfák belelógnak a kaptárba, és minden színárnyalatban ömlik be a virágpor.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #288 Dátum: 2016. Április 04. 21:44 »
Vasárnap én is átnéztem a családjaimat (12 x NB 18) és azt kell mondjam ,hogy elég siralmas látvány fogadott.Nagyon  megcsappant a népesség. Utoljára valamikor március elején néztem bele egy pár kaptárba persze csak úgy felülről gyorsan és ahhoz képest sokkal kevesebb bogár van a kaptárakba.Csak két családot tartok úgy elfogadhatónak, ahol négy kereten van fiasítás. Persze nem táblás csak olyan két tenyérnyi (néhol több is) mind két oldalon de inkább a két keretesek  vannak többségben.

Holnap szűkítsd le családokat. Ahol 4 fias van, ott 7 keretre, ahol 3 fias van, ott 6 keretre és ahol 2 keret fias van, ott 5 keretre. A két szélső jó mézes-virágporos keret legyen. Ha a fiasításos kereteken 2-3 ujjnyinál vastagabb a mézkoszorú, akkor egy részét alaposan karcold fel, hogy a méhek elhordják az anya útjából a mézet. A maradék egy keret, mézkoszorús és fiasításra alkalmas (zömében üres) legyen, és a fiasításos lépek mellé kerüljön, az egyik zárólép elé. A többi keretet tedd a szűkítőn kívülre, és biztosíts egy minimális átjárási lehetőséget a fészekből. A fészket alaposan takard be. Ha most hordás van (márpedig kéne, hogy legyen), akkor 5-6 nap múlva a jelenlegi fiasításos keretek táblásan be lesznek fiasítva. Sőt jó eséllyel az üres keret is zömében fiasításos lesz, főleg a most 3-4 fiassal rendelkező családoknál. Ebben az esetben bővítheted a családot egy üres kerettel. Ha az üres keretet még nem petézte be az anya, akkor a bővítéssel még várni kell 5-6 napot. Az 5-6 naponkénti bővítést folytasd egészen almavirágzásig. Ekkor mérd fel az állományodat, és egyenlíts ki 5 fias keretre. Lehet, hogy pár családot egyesítened kell majd, de ne bánd. Többet ér kevesebb erős család, mint sok gyenge. Akác előtt két héttel ezek a kiegyenlített családok már 6-7 keret fiasítással fognak rendelkezni, ami az NB18-ban pont jó.

Az anyák akár napi 2000, sőt 3000 petét is képesek lerakni bizonyos időszakokban. Ennek most van itt az ideje, de ehhez meg kell teremteni a szükséges feltételeket: virágpor hordás, nektár hordás vagy serkentés, szűkített fészek, meleg takarás, elegendő nép és persze fiatal anya.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #289 Dátum: 2016. Április 04. 21:52 »
A keretforgatást a profik nem használják.
A mega méhészek az egész felső fiókot átfordítják, ezzel is teret adva a fiasításnak.
Majd később fiók cserét alkalmaznak.
Fél tenyérnyi hely 8-9 keretben a végelszámolásnál jól jön.
A szűkített fészkek hála az égnek egyre szorosabbak, így szinte az összes  családot bővítenem kellett.
Nálam a tűzés ebben az időszakban tabunak számít.
Attól függ, hogy a kezelt méhcsaládnak mekkora a mézkészlete (ezt ránézésre saccolom) kevés mézes, félig mézes, vagy jó mézes lépet karcolok.
Ezek mellettem vannak bevetésre készen egy kezelő ládában, és csak oda kell nyúlnom.
A felkarcolt mézkoszorú nagyobbik része a kijáró fele.
Ezt a mézet nem kell keresni "hús lesz" belőle.
A méhanya néhány napon belül telibe petézi az NB keretet.
Ha!
Ha jó ütemben bővítünk!
Buchinger György mondta, hogy a bővítést nem szabad elsietni.
Nagyon fontos az időpontja, mert a korai fészekbővítés csak árt.
Megfázhat a nyitott fiasítás, és akár be is meszesedhet.
Jó zsufa fészket szabad csak bővíteni, de hogyan(?)
A szélső mézes virágporos, és a fedett fias közé!
Ezért nem tűzésről, hanem bővítésről beszélünk.
Az anya pár napon belül "elkapja" és gyönyörű, léctől lécig fiasunk lesz!
Most kell nyomni a gázt, de nagyon!
Nem sok időnk van ahhoz, hogy a napokban lerakott petékből kikelő méhek akácon dolgozzanak!
A 21 nappal nincs mit csinálni, az annyi.
Viszont ez sem elég!
Nekünk kijáró méhtömeg kell, az plusz egy hét!
Korai akácra készüljetek, ezért versenyfutás van az idővel.
Repce.
Gyenge, közepes családokkal nem szabad repcére menni!
Sokan azért mennek repcére, hogy a méhek erősödjenek, a vége meg az lesz, megrajzik az állomány úgy, hogy még nem is bomba.
A gyenge családok a fészekre hordanak, kiszorítják az anyákat, és jön a csalódás.
Repcén termelni kell nem erősíteni, az csak másodlagos.
Én most úgy látom, 4-5 NB fias alatti családokkal nem szabad repcére lepakolni.
Ha vonatott a hordás, vagy nem jó a fajta, és fél kiló alatti napok vannak még jó is lehet.
Ha viszont bomba a mézelés, már meg is jöttünk akácról.
Aki nem hiszi járjon utána.
Nagyernyei Attila


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #290 Dátum: 2016. Április 04. 21:56 »
Béláim az Úrban!

Az ilyen válaszok azok, amik engem boldogsággal töltenek el.
Kérdés és válasz. Pont. Semmi kioktatás, semmi fikázás, (rossz az, aki rosszra gondol) csak segítőkész válasz, amihez nincs mit hozzátenni.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #291 Dátum: 2016. Április 04. 21:59 »
Adamez2!

Én egy kerettel szűkebbre húznám őket!
Tehát ahol négy fias,ott hatra, ahol három ott ötre. Ahol kettő van,ott háromra.
A szűkítés után pár nappal csak akkor bővítek, ha már az alsó lécen is lógnak a méhek a szűk fészekben. Ne csak a fias kiterjedése alapján bővítsünk, hanem a takaró nép alapján!
Hozzá még brutál takarás, kijáró szűkítés, türelem!
Inkább egy nappal később legyen a bővítés, mint korábban!

Nb18

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #292 Dátum: 2016. Április 04. 22:05 »
NB18, maximálisan egyetértek veled. A kolléga viszont kezdő, és nem láttam a méheit sem, ezért próbáltam olyan tanácsot adni, amivel biztosan nem lő mellé és végig is tudja csinálni.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #293 Dátum: 2016. Április 04. 22:16 »
Értem!
Így ok! :D

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #294 Dátum: 2016. Április 05. 02:01 »
Nem megyek repcére, a repce "jön" hozzám. :)  Így nincs választásom hogy gyenge vagy erős családokkal megyek a repcére. Az anyakiszorítást azé mérsékli a távolság, mert ebből gondom nem volt az előző 10 évben, régebben meg nem volt errefelé divat a repce.  Most nem panaszkodom az általános állapotra, de mint mindíg most is vannak kicsit kevésbé jók. De ez csak relatív, mert volt tavasz amikor ha mind "csak" ilyen lett volna ... de jó lett volna. Most a repce nagyon úgy néz ki hogy korai lesz, az eleje szerintem már talán kezdi is. Úgy hogy majd a méhek eldöntik, mire használják, fejlődni vagy termelni. Szerintem mind a kettő benne lesz a pakliban. Egyenlőre az akác még időarányos, de nyilván ha marad a meleg az előre fogja hozni. Különösebben lehet hogy nem is baj, talán még termelünk valamicskét a szokásos hidegfront előtt. De majd igyekszem időben ott lenni ha megadatik, én tudok várni a virágzással ellentétben.


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #295 Dátum: 2016. Április 05. 10:50 »
Töröltem.
« Utoljára szerkesztve: 2016. Április 06. 23:07 írta Molesz »
Nyugger hobbi méhész

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #296 Dátum: 2016. Április 05. 12:40 »
Nagyon szépen beindultak a családok , most kell nagyon figyelni a fészek bővítésre anyának mindent megengedni most!!
 Ahogy nézve a méhcsaládokat és az időjárás előrejelzést max 14 napig talán tartós lesz az állandó kirepülés és a magasabb hőmérséklet. Most kell figyelni a méhcsaládokat és a repcét és az akácot ehhez megtenni a méhészeti fogásokat. amint megfigyelhető a repce április 10-20 között itt lesz az akác május 5-10 között biztosan. Tehát most nyomni az anyát petézésre és helyet adni neki lehet fészket húzni a virágporos felé dobja a petéket mert ami petét lerak április 10.ig az lesz hasznos bogár akácra. Műlépezés vagy ahogy Attila írta mézes kereteket nyomni , az tény hogy a jelenlegi 5-8 Hunor keretes fiasból hó közepére szétrobban a kaptár és nagyon nagy rajzási  év lesz a jelenlegi állapotok szerint. Akác jelenleg 0,5 cm ami 5 hét!  Pár adat csak amit még nagyapám figyelt meg és általában nagy százalékban meg is valósult, ha az akác 1 cm akkor 4 hét a virágzásig , ha 4 cm akkor 1 hét a virágzásig jó támpont lehet , persze a hő mennyiség mindent felül írhat!! Azt jó támpont hogy 1 NB keret táblás fias 2 léputcával növeli a család terjedelmet , jó így számolni ha átlagban van most 4-5 táblás fias Hunor összesítve a kaptárban akkor az 7-8 léputcával növeli a méhcsaládot, így sok helyen egy héten belül mehet a fiók rakodó esetében először aláfejlesztés , majd felé méztéri és  várni a jó időt...
Ha majd kivágtad az utolsó fát, megmérgezted az utolsó folyót,
és kifogtad az utolsó halat, rádöbbensz hogy a pénz nem ehető.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #297 Dátum: 2016. Április 05. 19:39 »
  jani bátya,adamez2,Nagyernyei Attila,Nb18

Köszönöm ,szépen a jó tanácsokat. Holnap ,ha még nem fog esni át is rendezem őket ezek szerint. Ma sajna nem volt időm most értem haza melóból. Meg annyit azért hozzáfűznék a dologhoz ,hogy 9 családnál tavalyi Vigor © anyák vannak, amik mondjuk nem a nagy népességről híresek.Általában kevés a telelő méh ,jól gazdálkodnak a teli élelem készlettel és a tavaszi fejlődésük is lassabb , viszont később utol érik magukat, de sosem lesz olyan népes család mint például egy  Singer anyás család. Előnye megint csak ,hogy a rajzást teljesen el lehet kerülni és a mézhozam  nem marad el egyéb fajtáktól , sőt még meg is haladja őket.  Nagy mennyiségű mézharmatot képesek begyüjteni. Ezek persze nem a saját tapasztalataim csak nagyjából a fajta leírás és jó pár fórumozó méhész  véleménye cseh és szlovák méhész oldalakon.
Minden esetre holnap " rendbe " rakom őket. Azért így talán nagyobb esélyük lesz.Ártani biztos nem fog ártani nekik.  :)

Köszi még egyszer.

Endre

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #298 Dátum: 2016. Április 05. 19:52 »
Amelyik családokat vasárnap bővítettem, ma visszaellenőriztem.
Totál bepetézve az NB lépek!
Ezeket csütörtökön, max pénteken újra bővítem az ellenkező oldalon.
Sokan azt kérdezik miért nem egyszerre csinálom ezt a műveletet, mit tökölődök ennyit?
A szűk fészeknek ez a lényege!
A családok fejlődési(kelés) ütemének megfelelően, egyenletesen bővíteni.
Ha két lépet adok, akkor az egyiket tuti bevirágporozzák.
4-5 nap alatt kel ki annyi nép, hogy a következő keretet is megkaphatják.
15 családom az első körből kimaradt.
Nem volt annyira népes (bundás) a lép, és laza fészekre bővíteni tilos!
Nem kell róluk lemondani, mert sokszor volt már olyan, hogy később két keretet kaptak.
A családok átnézéskor 2 anya herepetéző lett, viszont 2 családot 2 léppel kellett bővítenem.
Mindössze 4 keretre húztam őket le, és mind a 4 léctől-lécig fias volt, a fészken kívül felkarcolt lépekből éltek.
Semmi gáz.
Egy mézes lép a legszélére, és a másik oldalon lévő kelő fias mellé (belülről) fészekbővítés.
Ez valójában tűzés, de ez a két család annyira megszorult (elkéstem a bővítéssel), hogy simán kibírják.
Szükség, szabályt bont elv érvényesült.
Röviden ennyi.
A meleg-vizes itatón is nagyüzem volt.
Nálunk a fűz most indul igazán.
Délután egy kicsit fröccsent is a friss nektár.
Az erősebbek zúgolnak, de majd elveszem a kedvüket.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #299 Dátum: 2016. Április 05. 20:28 »
Attila, ha ennyire kicentized a családokat, nem kezdenek bölcsőt húzni?