A méhcsaládok általános állapota

  • 3428 válasz
  • 966865 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #270 Dátum: 2016. Március 24. 07:23 »
A zöldön  a " Mi újság a méhesben?" című topikban egy srác bedobta, hogy nála több családnál is 5 Nb kereten kiterjedt fiasítás található. Ezt úgy hiszik is meg nem is.
  Erről jut eszembe, hogy szerintetek most, Nb-n mekkora fiasítás mondható jónak, közepesnek illetve gyengének? P

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #271 Dátum: 2016. Március 24. 07:33 »
Szerintem ez vidékenként változó. Ahol hűvösebb volt, ott szinte most vagy nem rég indultak és kizárt az 5 keret fiasítás. Nem mindegy, hogy 5 keretben vagy 5 keret táblás fiasítás. Bár az 5 keretben sem hiszem, hogy jellemző még.
Tavasz van, március viszonylag hűvös, hideg szeles. Néha van egy két kedvezőbb nap a repülésre. Talán jövő héttől lehet intenzívebb a fiasítás. Én úgy gondolom, hogy 5 keret NB táblás fiasítás úgy ápr. 10-15 -e körül alakulhat majd idén.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #272 Dátum: 2016. Március 24. 07:38 »
Hülye kérdés, de azért felteszem. Szakszerűen kifejezve 1 keret táblás fiasítás, az egy keret mindkét oldala léctől lécig bepetézve?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #273 Dátum: 2016. Március 24. 07:41 »
Igen. Bár Nb-ben pár centi mézkoszorú is előfordul (így is több fiasítás lehet benne, mint a hunorban). De hunornál mindenképpen.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #274 Dátum: 2016. Március 24. 07:56 »
Sziasztok!
A méhcsaládok állapotáról nagyon nehéz valós képet kapni.
Sokan vannak akik bombának mondják a méheket (pl. OMME elnök) aztán már lehet, hogy meg sincsenek.
Biztosan vannak kiugró tulajdonságú méhanyák, nagy népességgel, ahol akár 4-5 keret szép fias is lehet már, de nem az a jellemző.
Most a 3 NB és 4 Hunor fias, ami minimum 2 nyitott tenyérnyi keret oldalnként, mondható jónak, időszaknak megfelelőnek.
Én is tudok mutatni ettől többet is, de az átlag a lényeg.
Vannak olyan méhcsaládjaim, ahol még most is "csak" 2 keret fias van.
Aki azt álltja, hogy az egész állománya bomba, nincs közöttük még közepes sem, velük nem kell foglalkozni.
Ahogy majd haladunk előre az időben, akkor lehet eldönteni, hogy mi legyen azokkal a családokkal, amelyeknek most 2 keret szép fiasuk van csupán.
Ha lesz párjuk, olyanokra gondolok amelyiknek most 4-5 keret fiasuk van, akkor ezekből is termelő lehet, mert az erőseket a generációváltás után meg lehet csapolni.
Ha nincs párjuk, mert sok ilyen van, akkor bizony össze kell rakni a közepeseket.
Az egyik megy tartalékba, mert lehet, hogy két olyant helyzetbe tud hozni, amelyiknek kevés kell ahhoz, hogy termelő legyen.
Gyengékkel nem érdemes kísérletezni, mert csalódás lesz a vége.
Inkább egy erős legyen mint 3-4 gyengusz.
Szerintem a méhészek egy kicsit túlaggódják a jelenlegi helyzetet, ennek az is oka, amit Péter említ, hogy megy az össznépi hülyítés.
Egymásra rálicitálnak, hogy kinek mennyi fiasa, meg hány léputcásak a családjaik.
Figyeljétek meg, pörgetésnél ők fognak a legjobban hallgatni.
Ezt tapasztalatból mondom.
Akik szerényen, arra a kérdésre, hogy milyenek a méhei azt válaszolja, szépek, vagy szerintem jók, az ő véleményükre adhattok.
Aki azonnal legendákat beszél, és érezhetően a valóságtól elrugaszkodott erősségről áradozik, azokban kétkedjetek.
Ekkor mindig gondoljatok az OMME elnökére.
Nagyernyei Attila



Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #275 Dátum: 2016. Március 31. 22:26 »
van az a szentgyörgy nap vagy györgy nap vmikor áprilisban vhol olvastam ,hogy akkor 6 fedett fiasnak olyan kockásnak kell lennie ez igaz ?meg még akkor a fedett mellett ott a nyílt akkor az kb 7-8 keret vegyes fias az ideális vki segítene ?akkor erős egy család ha ez megvan ?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #276 Dátum: 2016. Március 31. 23:03 »
Soha nem számolgattam hogy mikor mennyi, vagy mennyinek kellene lenni a fiasításnak, és főleg nem azért hogy dicsekedjek vagy panaszkodjak miatta. A lényeg az, hogy mindíg tegyünk meg minden tőllünk telhetőt, a tavaszi fejlődés biztosítása érdekében. Ha számolgatja is az ember, esetleg a kiegyenlítés miatt.  Na és akkor mi van ha kicsit kevesebb, vagy több, hiszen minden tavasz más.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #277 Dátum: 2016. Április 01. 08:44 »
van az a szentgyörgy nap vagy györgy nap vmikor áprilisban vhol olvastam ,hogy akkor 6 fedett fiasnak olyan kockásnak kell lennie ez igaz ?meg még akkor a fedett mellett ott a nyílt akkor az kb 7-8 keret vegyes fias az ideális vki segítene ?akkor erős egy család ha ez megvan ?

Szent György napon NB kaptárban 6 keret fedett fiasnak kell lenni - legalábbis nekem régi tanítóm így mondta - nyugodjon békében Lajos bá'-

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #278 Dátum: 2016. Április 01. 09:01 »
Így van :D, meg vagy 15-16 keret népnek.
Ja meg a jószágot is akkor kell kihajtani.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #279 Dátum: 2016. Április 02. 17:17 »
Sziasztok!

Az normális hogy a fiasítás környékére is gyűjtik a méhek a virágport?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #280 Dátum: 2016. Április 02. 17:50 »
Szerintem igen, szeretik a virágport közel tudni, öregebb anyákat be is szorítják vele. De nyáron akár a friss anyákat is, ezért erra is figyelni kell, hogy legyen hellye petézni az anyának.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #281 Dátum: 2016. Április 04. 06:27 »
Tegnap végre át tudtam nézni az állományt. Vannak jó családok, de rengeteg a gyenge is. Pusztulás nem volt de
még sohasem volt ennyire gyenge az állományom. Az öreg méhek már márciusban elpusztultak. Élelem, virágpor mindenhol bőven. De ettől függetlenül sokat össze kell raknom...

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #282 Dátum: 2016. Április 04. 06:38 »
Hát.. Fura egy tél volt ez.. Főleg, ami a hőmérsékletet illeti. Egy-két családnál olyan fiasítás van, hogy alig hittem a szememnek. A virágporral talán nem lesz baj, sok minden összenyílott itt délen, ami virágport ad.

Bicska
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #283 Dátum: 2016. Április 04. 18:36 »
Helló,

Vasárnap én is átnéztem a családjaimat (12 x NB 18) és azt kell mondjam ,hogy elég siralmas látvány fogadott.Nagyon  megcsappant a népesség. Utoljára valamikor március elején néztem bele egy pár kaptárba persze csak úgy felülről gyorsan és ahhoz képest sokkal kevesebb bogár van a kaptárakba.Csak két családot tartok úgy elfogadhatónak, ahol négy kereten van fiasítás. Persze nem táblás csak olyan két tenyérnyi (néhol több is) mind két oldalon de inkább a két keretesek  vannak többségben. Nem is tudom ,hogy lehetnek ezek az akácra erős családok. Meleg vizes itató van pedig és járják is szépen , kajájuk is volt is van is elég. Nem valami biztató kezdet.Igaz nálunk elég hideg volt a március,nem nagyon volt alkalmas idő a repülésre,nem tudom volt e 5 olyan nap márciusba amikor ki tudtak repülni a méhek egy egy órára és az éjszakák meg szinte mindig 0 fok körül vagy jóval alatta voltak. Felvidéken lakom Putnoktól (BAZ megye) kb 15km re.

Előzmény : (Azzal a 6-7 fias kerettel kapcsolatba szeretnék kérdezni pár dolgot.
Kezdő vagyok a méhészettel kapcsolatban.Tavaly vettem Putnokról 5 családot (NB 18)kaptárostól,kimondottan hobbinak.(pár dolog megmaradt még nagyapámtól) Nem igazán tudom megítélni sem a családjaim erősségét de azt tudom ,hogy 6-7 fias kereteim még június elején sem voltak. :cry: . És igazan nem is értem ez ,hogy jöhet össze. Lehet ,hogy most nagy butaságot írok azért előre is elnézést,de,ha jól tudom az Nb keretben két oldalasan kb 10 000 sejt van. No most azon a képen , amit Tükör tett fel a lep két harmada fias(két oldalasan az kb.6600 sejt) és azt állítjátok,hogy ilyenből van most 6-7. Szóval 6-7x6600= kb. 40 000 -45 000. Egy nagyon jó anya petézési teljesítménye állítólag max. 1500, ami ugye nem márciusban van!! Nem tudom mennyit petézhet ilyenkor de a könyvek szerint időjárás függően kb. napi 100-800 pete.Na most ha veszem a max. márciusi lerakott pete számot 800x21 nap az 16800 ami 2-2,5 két oldalas fias lép. Ami az én felfogásomba annyit jelent,hogy az a jó anya jó időben( ami mondjuk most márciusban nem nagyon volt, legalább is mi felénk) mostanra két NB keretet bepetézett. Sajna nálunk még nem nagyon volt olyan idő , amikor át lehetett volna nézni a családokat de ,ha minden igaz akkor a hét végén már talán bele tudok nézni a kaptárakba(habár meg holnap hajnalra -7 fokot ígérnek). No most az egész írásomnak a lényege, hogy mit is várjak én most ettől a tavaszi átvizsgálástól????? Mitől lehetnék elégedett és mitől elkeseredett????
Most van jelenleg 10+2 család mindegyik áttelelt szépen és ,ha van egy kis repülésre való idő akkor repkednek és virágport hordanak minden kaptárba.Amennyibe nem gond valaki elmondhatna ,hogy hogy is van ezekkel a táblás fias keretekkel , igazából mennyi lenne elfogadható ,mert rengeteget olvasok mindenhol de még sehol sem tudtam meg mit jelent a táblás fias keret. 1 táblás fias keret= 1 lép egy oldalon bepetézve kb. 2/3 ig vagy 1lép két oldalon bepetézve 2/3 ig?????

A magyarázatot és segítőkész felvilágosítást előre is köszönöm .

Tisztelettel. )

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #284 Dátum: 2016. Április 04. 18:51 »
Szia!
No nem akarok neked nagyon nagy okosságokat írni, de a második variáció a telitalálat, tehát a keret mindkét felén minimum a keret háromnegyedében zárt vagyis hézagmentes fiasítás van.
A jelenlegi állapot nálam itt az ország majdnem déli részén a jobb családoknál 5-6 keret de inkább négy az általános. Az igaz, hogy én már korábban keretet forgattam így az anya kevesebb keretet használ de azt alaposabban.
Mivel írod, hogy fekvőben dolgozol én ajánlanám, hogy felkarcolás mellett fordítsd meg a fészket vagyis a kijáró felé kerüljön a mézkoszorú, rendkívül serkenti az anyát, de ehhez az kell, hogy legyen mézkoszorú a keretekben. Ha sok a méz, petézésre alkalmas kerettel bővítsd a fészket.
Ha nincs akkor etetés híg sziruppal.
Nagy vonalakban ennyi.

Üdv. jani bátya