A méhcsaládok általános állapota

  • 3491 válasz
  • 975133 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #255 Dátum: 2016. Március 21. 20:54 »
NB fészken nagyobb fiasítást tud létrehozni az anya, mert a nagy lépméret nem korlátozza a fias ideális "geometriáját". Hunornál ez az alak torzul. A létrejött nagyobb nép tud többet hordani a méztérbe, mint amennyivel magasabb a fészek a többi keretmérethez képest. Illetve fel kell az erős családokat még jobban erősíteni a gyengébb családoktól elvett fiassal vagy méhekkel, de még mielőtt felébred a rajzási láz, tehát korán. Ha egyszer felmennek a méztérbe (nincs máshol hely, fel kell menniük), akkor oda hordanak, a fészek mézkoszorúja el is tűnik. Gyenge családot viszont szinte esélytelen felcsalogatni a méztérbe (esetleg fias félkerettel lehetséges), megtömik a fészket, lekorlátozzák az anyát, húzzák a bölcsőt. Az atombombához tudom hasonlítani: ha nincs meg a kritikus tömeg (elég nép), akkor csak pukkan egyet, és magába roskad, ha megvan, akkor nagyot szól.
Viszont ha a gyengébb családokat átrakjuk fekvőbe, termelni fognak. Tavaly ezt csináltam.


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #256 Dátum: 2016. Március 21. 21:05 »
Vagy "dobozolsz", vagy kiegyenlítesz...stb.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #257 Dátum: 2016. Március 21. 21:07 »
Nem akartam én senkin elverni a port,főlen nem a főnökön!
Sajnálom ha ez jött át az írásomon!
Elnézést!
Na most már rengeteg hozzászólás jött a témához,és ennek nagyon örülök!
Maradok ennél a rendszernél!
NB fészek,fél mézterekkel.
Aki erről le tudna beszélni,az csak maga LudasMatyi!
De ez még neki sem fog összejönni!
Teli kaptárakat mindenkinek uraim!

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #258 Dátum: 2016. Március 21. 21:10 »
Üdv. Uraim!
Idézet
Az óriási fészek, egy "méztemető",
Hova férne a méz 8 fias keretnél?
Idézet
A két keretméret miatt nem lehet lépátfüggesztést alkalmazni, valójában ez a másik bukta.
Miért kéne átfüggeszteni?

Hát ez az miért kéne átfüggeszteni, az csak görcsölés, épp úgy mint az agyon korlátozás.

robi75: MÉHÉSZET 2015 Február, 10,11,12. oldal "A legjobb gurulós konténer. (a telefont már ne hívja senki, sajnos Ő már nincs közöttünk.) A rendszer úgy működik ahogy kell,csak picivel több tudást igényel mint a "fatengelyes fekvő kaptár vagy bármely egyenlő lépes rendszer, de a minőség ennyit talán megér és megérdemel. Szerény személyem szerint.

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #259 Dátum: 2016. Március 21. 21:15 »
Üdv. Uraim!
LudasMatyi rendszere jó, csk tudni kell vele dolgozni átfüggesztés nélkül.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #260 Dátum: 2016. Március 21. 21:41 »
Idézet
Még mielőtt összevesznénk ki merem jelenteni, hogy ez a rendszer a méhészeti technológia csődje
Ez azért elég erős kijelentés!
Hány évig dolgoztál ilyennel?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #261 Dátum: 2016. Március 21. 21:46 »
Matyi!
Nem beszél le a rendszeredről senki, de figyelembe kell venni hogy mindenki máshol és másképpen méhészkedik.
Éghajlatban legelőkben nagyok a külömbségek, a családjaink nem egyformák, tehàt már a startnál megbukott egymás győzkődèse. Az öreg motorosok  tudják mit csinálnak ;D mindegy milyen kaptárban, csak egyforma legyen.

Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #262 Dátum: 2016. Március 21. 22:36 »
Izso60!
Erre gondolsz ugye?
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #263 Dátum: 2016. Március 21. 22:43 »
A fájlnevet nem ovasva azt hittem mostani képet teszel fel ;)

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #264 Dátum: 2016. Március 22. 18:54 »
Üdv . Uraim!
robi 75! Igen erre gondoltam. A cikk ott található ahol írtam, de sajnos a kifejlesztője már nem él viszont jó néhányan, jelesül magam is ezt a mai kornak legmegfelelőbb rendszert,technológiát követjük, alkalmazzuk "sikeresen".

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #265 Dátum: 2016. Március 23. 09:51 »
Izso60!

Írnál erről részletesebben?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #266 Dátum: 2016. Március 23. 15:32 »
Az öreg motorosok  tudják mit csinálnak ;D mindegy milyen kaptárban, csak egyforma legyen.

Szerintem is a száz egyforma kaptár a legjobb kaptártípus, én is ilyenben méhészkedem. A rossz nyelveket megelőzve, nem feltétlenül azért, mert ebben a legegyszerűbb a százalékszámítás. :)

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #267 Dátum: 2016. Március 23. 20:14 »
Litterae!

Teljesen igazat adok abban, hogy az egységes keretméret mennyire fontos!
Amikor átvettem édesapámtól a méhészetet, négy féle keretméretet örököltem....(Hunor, 1/2 NB, KB, NB).
Komoly mérföldkőnek tartottam, amikor sikerült megszüntetnem az előbb említett méretekből hármat. Maradt a NB, így sokkal egyszerűbb a bővítés, kiegyenlítés, szaporítás, pergetés.

Üdv.: Nb18

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #268 Dátum: 2016. Március 23. 20:24 »
Üdv. Uraim!
kakadu!
Természetesen írhatnék is de a kifejlesztője és Malya Péter írt már erről a MÉHÉSZEET 2015 februári számában a 10,11,12. oldalon. Jó kis olvasmány de a telefonszám mint ahogy sajnos a tulajdonosa már nem él ha az olvasás után van kérdésed szivesn állok rendelkezésedre.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #269 Dátum: 2016. Március 23. 23:49 »
A hétvégén én is begyújtom a füstölőt. Húsvét ide vagy oda talán végre alkalmas lesz az idő belenézni a kaptárokba. Jövő héttől pedig már egész jó időt jósolnak.
Évek óta nem szoktam tavasszal etetni. Ilyenkor egy-egy mézes keret egyik oldalát felkarcolom nekik ill. minden második keretet megfordítok, hogy a mézkoszorú legyen elől. Elegendő élelem van a családjaimnál, de ha esetleg valamelyiknél szűkösnek találnám a készletet, akkor van jó néhány összel kivett mézes keretem. Ezeket a műhelyben felmelegítem és egyik oldalát felkarcolva beadom annak a családnak, amelyiknek esetleg szüksége van rá. Ha kell tovább szűkítek és gondosan visszatakarom a családokat. A melegvizes itató február közepe óta üzemel, szépen járják és a virágporhordás is intenzív.
Aztán majd kiderül, hol is tartanak valójában...