A méhcsaládok általános állapota

  • 3434 válasz
  • 967528 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #240 Dátum: 2016. Március 21. 17:24 »
Mi a frászért írogatok ennyit?
Kuruzsló 5 sorban összefoglalta a lényeget.
Még azt is leírta, amit ezután akartam.
Erről van szó!
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #241 Dátum: 2016. Március 21. 18:30 »
Azt hiszem részemről is felesleges szájtépés tovább folytatni!
Ha nem működne,akkor nem csinálnák a profik,márpedig sokan csinálják!
Az pedig,hogy a rakodó megáll a Hunornál,ez sem igaz!
A kaptárkérdés örök kérdés!
Mindegyikhez tudni kell,ez a lényeg!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #242 Dátum: 2016. Március 21. 18:42 »
Tisztelt Ludas Matyi!

A véleményem az, hogy Ti, most nem vitatkoztok, hanem elbeszéltek egymás mellett.
Attilánál, ha az akác termelésről beszélünk alap az anya korlátozása, hogy főhordásra minél kevesebb nyitott (gondoznivaló) fiasítás legyen. Márpedig egy 10 keretes NB fészkű kaptárban ezt nagyon körülményes megoldani, vagy 3 anyarács, vagy 1 anyarács felül és 2 11 centis vakdoboz oldalt, vagy pedig lefejlesztés félfiókra akác előtt 21 nappal. Senki sem állítja, hogy korlátozás nélkül ne lehetne benne méhészkedni. De ha például lefejlesztenéd akácra a fészket egy alsó fél fiókra 3 félfióknyi méz helyett lenne 5. Persze így nem tudsz annyit szaporítani, akác után így azért megcsappan a népesség.

Írásomat a tisztázandás vezérelte.

Üdv. kuruzslo

Akkor most az anyakorlàtozás a téma, vagy az Nb fészkes öszvér rakodó?
Ez a rendszer folyamatos vándorlásra a legjobb, mert nem csökken a népesség egészen napra végéig...
Amire azt gondoljátok, hogy hátrány, az az előnye.
Persze, hogy rajzik ha nem figyelsz! De melyik nem?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #243 Dátum: 2016. Március 21. 19:08 »
Itt a pont :D
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #244 Dátum: 2016. Március 21. 19:14 »
LudasMatyi csak el akarja rajtam verni a port!
Na nézzük mit ír ez a Matyi.
Ezt:"Az pedig,hogy a rakodó megáll a Hunornál,ez sem igaz!"
Én nem is ezt állítom!
Az NB fészek NB méztér is rakodó, de a keret méretben a HATÁR a Hunor!
Szépen lassan csak elmondatjátok velem előadásom lényegét.
Na még egyszer, a rakodó rendszer határa a Hunor!
Pont!
Miért állítom ezt?
A kaptártípusok összehasonlításához feltételeznünk kell egy ideális állapotot.
Ez azt jelenti, hogy az összes ma ismert kaptártípust, amiben még különböző rendszerű konténerek is vannak, azonos távolságra tesszük le az akácerdőtől, egy napon született és kezdett el minden anya petézni, egyforma a kijáró méhek száma, azonos a nyitott és fedett fiasok aránya, tehát minden, csak a keretméretek változnak.
Azért, hogy össze tudjuk hasonlítani a rendszereket ezt kell feltételeznünk.
Kérdés az, hogy melyikben lesz több méz?
Természetesen mindegyikben azonos mennyiségű lesz, csak nem mindegy, hogy hol!!!!!
Ez dönti el, hogy fekvő, vagy rakodó a rendszer.
Induljunk ki a Hunor keretből, mert azt állítom ez a határ!
Amikor a keret "mélységét" el kezdem növelni (27 cm!) abban a pillanatban a fiasítás fölött megjelenik a mézkoszorú.
Természetesen vannak NB mérten lévő családoknak olyan anyái, amelyek léctől-lécig kifiasítják a lépet, még a kötősejteket is, de nem ez a jellemző. (ezekkel kell a kollégákat bosszantani)
Amikor a Hunortól nagyobb keretméretet használunk, mint például a KB ami 29 cm, már a sarkokban és a fiasítás fölött is megjelenik a mézkoszorú!
Ez nagy általánosságban igaz, egy két szuper anya mint írtam erre rácáfol.
Ha NB fészket használunk, ott ez a mézkoszorú olyan 8-9 cm-re tehető a fias fölött, valójában itt is súgnak a méhek.
Emiatt az NB keret fekvőbe való!
Annak a méznek a méztérben a helye!
Ki az a bolond, aki egy KB fészkű méhcsaládot, a 2 cm-es fiasítás fölötti mézkoszorú miatt kiperget akácon?
Ja,de mivel szinte minden KB keretben van néhány centi méz, ez kilókat ad ki, és ez is rossz helyen van!
Sok kicsi sokra megy!
Dohos Lacival 1999-ben a Mesterkurzuson Salgótarjánban, kemény csatánk volt emiatt, hogy 300 méhcsalád Hunorban, 300 méhcsalád KB-ban, a Hunor javára csak emiatt 4-5 mázsa plusz!!!!!
A Hunor az igen!
Ezért a Hunor a legjobban lerabolható kaptár, és a legjobban kiaknázható az utolsó csepp méz is belőle.
Ott nem kell a fias fölött mézet keresgetni, mind a méztérbe kerül.
Lehet ezen vitatkozni, azért van a Méhészklub, és én is szívesen partner vagyok egy darabig.
33 évből 27-et csak Honorral nyomtam, és a mellettem lévő egyik kollégámnak, akivel a mai napig egy helyre vándorolunk egyenlő lépes 1/2 NB-je van, a másiknak egyenlő lépes KB-ja!
Ez az időszak elegendő volt arra, ahogy ezt az írást,  előadásaimat is felelősségteljesen bevállaljam.
Állandóan összehasonlítgattuk a fészkeinket akácon, sőt pergetésnél kalákában egymásnak segítünk, mindent látunk.
Tehát azért állítom, hogy a Hunor a rakodó rendszer határa mert a méhek ezt "mondják", és mutatják.
Ez nem azt jelenti, hogy az egyenlő lépes KB nem rakodó!
Remélem érzékeled a különbséget.
A picinyke mézkoszorú ami a KB-nál a  fészekben marad, a Hunornál a méztérbe és a kannába kerül.
A KB keret és a nagy keret telelésnél viszont óriási előny!
Röviden ennyi, én szívesen folytatom, mert az egyik kedvenc témám.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #245 Dátum: 2016. Március 21. 19:27 »
És mi van, ha a koszorút felkarcolod, mondjuk április 10 körül?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #246 Dátum: 2016. Március 21. 19:37 »
Ha nem működne,akkor nem csinálnák a profik,márpedig sokan csinálják!

Én úgy fogalmaznék, hogy leginkább profiknak való!

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #247 Dátum: 2016. Március 21. 19:38 »
Üdv. Uraim!
Ha megengeditek hogy bele kussoljak a "nagyok" dolgába, szerintem az egyenlő lép legyen az bármilyen méretű idejét múlt avitt technológia . A mai kornak kizárólag a különböző lépű elkülönített mézterű technológia felel meg. Jó néhányan dolgozunk a "magyarított Dadant-ba"ami még egy centivel nagyobb a kb-nál, de egy technológiai fortély miatt mégsem lesz méz koszorú csak fiasítás, amit nem korlátozunk mert az akácon kívül kell más méz is de tán még szaporulat is. Dolgozni viszont mindenütt kell, de nem mindenütt lesz az eredménye ilyen magas minőségű fajtatiszta és maradványoktól mentes természetes méz.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #248 Dátum: 2016. Március 21. 19:47 »
Attila írta:

"'Természetesen vannak NB mérten lévő családoknak olyan anyái, amelyek léctől-lécig kifiasítják a lépet, még a kötősejteket is, de nem ez a jellemző. (ezekkel kell a kollégákat bosszantani)"

Itt álljunk meg egy kicsit.
Az anya dolog nincs a véletlenre bízva, válogatott brigádoktól vannak nevelve, ez kulcs kérdés.
E nélkül tényleg vissza lehet őket pakolni a 24-esbe.





Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #249 Dátum: 2016. Március 21. 19:55 »
Üdv. Uraim!
Ha megengeditek hogy bele kussoljak a "nagyok" dolgába, szerintem az egyenlő lép legyen az bármilyen méretű idejét múlt avitt technológia . A mai kornak kizárólag a különböző lépű elkülönített mézterű technológia felel meg. Jó néhányan dolgozunk a "magyarított Dadant-ba"ami még egy centivel nagyobb a kb-nál, de egy technológiai fortély miatt mégsem lesz méz koszorú csak fiasítás, amit nem korlátozunk mert az akácon kívül kell más méz is de tán még szaporulat is. Dolgozni viszont mindenütt kell, de nem mindenütt lesz az eredménye ilyen magas minőségű fajtatiszta és maradványoktól mentes természetes méz.

Ez azért így meredek ???.
Mi az a "technológiai fortély" egy 30 centis lépen?
« Utoljára szerkesztve: 2016. Március 21. 19:59 írta robi 75 »
Üdv:robi

*

gewi

  • **
  • 78
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #250 Dátum: 2016. Március 21. 19:57 »
Sziasztok!

Már régebben is felmerült bennem pár kérdés:
Egy kis matematika.
Egy jó anya naponta lerak 2000 petét. Az 21 nap alatt 42.000.
Egy nagyboci keret 11500 munkás sejtet tartalmaz.
Ennek 70% fiasítás, akkor is csak 5.25 keret.
Akkor ha lezárom 6 keretre az anyát, akkor miben is korlátoztam én őt?
Ha 10 keretből áll a fészek többet petézik?
Vagy az igazán jó anyák naponta 3-4 ezer petét is képesek huzamosabb időn keresztül lerakni?
Most nem kötözködöm, tényleg nem értem (ezt se ???)

Nagy Zoltán

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #251 Dátum: 2016. Március 21. 20:09 »
Hú ba@meg ???, ez kemény.
Meg állná a helyét, ha egy tényleg 2000-et petéző mamit rátennénk üres keretekre, néppel egy kis etetéssel, és indulhat a számolás ;D.
 
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #252 Dátum: 2016. Március 21. 20:13 »
Az anyát nem 6 keretre zárom.
Hunorban 4-5, és az NB-ben is.
Kemény mi?
A 6 sok.
Nagyernyei Attila

*

gewi

  • **
  • 78
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #253 Dátum: 2016. Március 21. 20:16 »
Ha folyamatában nézem a dolgot akkor sem lesz több.
Kelnek a fiasok, petézik az üres sejtekbe az anya.
Nagy Zoltán

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #254 Dátum: 2016. Március 21. 20:19 »
Idézet
Az óriási fészek, egy "méztemető",
Hova férne a méz 8 fias keretnél?
Idézet
A két keretméret miatt nem lehet lépátfüggesztést alkalmazni, valójában ez a másik bukta.
Miért kéne átfüggeszteni?