A méhcsaládok általános állapota

  • 3491 válasz
  • 975119 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #225 Dátum: 2016. Március 20. 21:52 »
Nagyon szépen köszönöm a választ!
Viszont válaszként írom,hogy nem vagyok profi!
Viszont sok profit ismerek,akik igencsak ederményesen termelnek ebben a rendszerben!
És ezt még hozzá teszem:  http://meheszet.hu/en/node/5949

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #226 Dátum: 2016. Március 20. 22:11 »
 ???

Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #227 Dátum: 2016. Március 20. 22:16 »
LudasMatyi!
Eredményesen termelnek benne?
Mihez képest?
Ezt szoktam összehasonlítani, aztán akkora csend lesz, hogy sokszor én érzem kellemetlenül magam.
Egyedül a telelés biztonságos benne, a nagy lépből adódóan.
Tiszta akácmézet eredményesen, és hatékonyan ebben a rendszerben nem lehet termelni.
Egyszerűen nincs hozzá megfelelő technológia.
De nem akarom magam ismételni.
Ki kell próbálni, aztán dönteni kell.
Minden típusból minimum 5-10 családot kell beállítani, és akkor látható amiről írtam az imént.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #228 Dátum: 2016. Március 20. 22:38 »
Vannak 1/2 Nb,és NB fészek+fél mézteres rendszerű családjaim is!(NB 18-as fekvővel kezdtem)
Látom a különbséget,és azt is,hogy melyikkel mennyi munka van!
Véleményem szerint minden rendszerrel,így ezzel is lehet nagyon eredményesen termelni,csak érteni kell hozzá!
Ha nem lehetne,akkor nem használnák annyian!
Te nagyon szidod ezt a kaptárt,amivel persze nincs semmi baj!
Én csupán az indokaidra voltam kíváncsi,és meg is kaptam.
Legyen jó évünk!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #229 Dátum: 2016. Március 20. 22:58 »
Most mi van?
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #230 Dátum: 2016. Március 20. 23:29 »
Matyi!

Az sem mindegy merre méhészkedsz, mennyi van, és mennyire vagy intenzív vándor?
Akác egy dolog, mink rohanunk utánna rögtön ámorra, majd dohányra, és a végén naprára.
Kell a népes család egész szezonban, lehetőleg éves jól tulajdonságú anyával.
Ha beáll az idő akkor minden kaptárban cumi.
Én folyamatosan megyek, a nagyboci fészek tartja nálam magát legtovább beavatkozás nélkül, a tizes hunorjaim is nagyon jók, de ott bele kell nyúlni sokszor.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #231 Dátum: 2016. Március 21. 00:49 »
Egy hagyományos NB 24-es kaptárba, elméletben a szemléltetés kedvéért van egy jó családunk, (nem kettő) hová tennéd akácon az anyarácsot? 120% hogy nem a 10. keret mellé. ...
Szinte bármilyen kaptárral lehet eredményesen termelni, hozzáértéssel. Ez igaz de a "hozzáértés" mögött mindíg cselekvés  és szakszerű kellő beavatkozások vannak. Ez pedig munkát és időt jelent. Na az a nem mindegy, hogy azonos eredmény mennyi munkával születeik.
« Utoljára szerkesztve: 2016. Március 21. 01:10 írta Robotur »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #232 Dátum: 2016. Március 21. 08:06 »
Olvashattunk pro,és kontra véleményt,és ha sokan hozzászólnának még,akkor biztos mindkét oldalt lenne 1-1 népes tábor.
Szerintem nincs semmi rossz abban,ha valaki elmond egy jó kritikát,egy kaptártípusról!
Ettől még működhet(és működik is)jól a dolog!
De szerintem nem szabad egyetlen kaptártípusra sem mondani,hogy ez márpedig rossz!
"Aki tud,az még egy cipős dobozban is tud"
Ezt már több nagy méhész is leírta.
Szerintem minden rendszer kiválló,ha jó kézben van!
Legyen jó évünk,és bízzunk istenben!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #233 Dátum: 2016. Március 21. 08:32 »
Azt nem véletlen írtam hogy szinte bármely, mert nem mindegyik kaptár esik az értelmes módon használhatók közzé. A méhész a tudását, és energiáját ne arra használja hogy szélsőséges kaptár rendszereket próbál üzembentartani. Értelmetlen. A kaptáraknak is van egy evolúciós fejlődése, itt is születtek zsákutcásnak bizonyult, elgondolások, vagy egyszerűen ma már korszerűtlenek, stb.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #234 Dátum: 2016. Március 21. 08:40 »
LudasMatyi!
Ezt írod:
"Te nagyon szidod ezt a kaptárt,amivel persze nincs semmi baj!"
Egyáltalán nem szidtam, hanem kemény kritikával illettem.
Ez óriási különbség.
A barátok azért barátok, mert a hibákról is nyíltan beszélnek, nem maszatolnak.
Nem szeretek mellé beszélni, sem a szakmában, sem a méhészeti közéletben.
Amikor 80 családból 78 lerajzott, el kellett gondolkodnom, hogy mi lehet az ok.
A fészek dugig, a méztérbe meg alig akarnak felmenni?
A nagy fészek fekvőbe való!
A fiasítás fölötti mézkoszorú, természetes gát a méztérbe vezető úthoz.
Lehet ezen rugózni, de mindenki aki ilyen rendszert használ, ezzel a problémával küzd.
Még egyszer megismétlem, hogy legnagyobb hibája nem a két keretméret (bár az is óriási) hanem, hogy akác alatt indokolatlanul nagy a fészek, sok az álca, tehát a dajkálásra szoruló "éhes száj".
Ez annyira visszafogja a gyűjtési lendületet, hogy az elképesztő.
Kár ezen vitázni, de szívesen leszek benne partner.
Gondolom az triviális, hogy a természetes raj gyűjt a legtöbbet.
Nincs fias, az egész nép gyakorlatilag gyűjt.
Ehhez közeli állapotot kell létrehozni, és akkor tudjuk kihasználni az akácot.
Az anyák zárkázása a legdrasztikusabb.
Ezt én nem használtam sosem, de Ficzere Péter és édesapja így méhészkedik.
Szájtátva hallgattam az eredményeit.
Kezdőknek, és vándorméhészeknek nem ajánlom ezt a módszert, viszont nyár közepén egyszer védekezik az atka ellen, és utána nyugton van őszig.
Szaporítás nuku, méz doszta.
Lehet ezt a kérdést ragozni.
Nagyernyei Attila



Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #235 Dátum: 2016. Március 21. 09:13 »
Látszólag ellentmondás, az hogy én nem korlátozok fekvőben anyát, mégis jó eredményeket tudok elérni akácon. A lényeg hogy csak, Látszólag, mert ott van a tisztítópergetés ténye, (széplelkűek ezt ne olvassák) minden keretet kivétel nélkül pergetnem kell, tehát az álcák megsemmisülnek.
NB 15- ben tehát repcéig, akácig csak a fokozatos fészekbővítés a dolgom. A tisztópergetés egyben a repce pergetése is, egyúttal az esetleges bölcsők is eltávolításra kerülnek. Az akác pergetésekor már nincs sok nyíltfias, 1-2 keretnyi amit már meghagyok. Az egész kapárat léptűzdeléssel fészeknek imitálom ez nagyon príma mézfogási szisztéma. A rajzásgátlás is megoldott.
Nem azért írtam mert utánozni való, de működő, közel 20 éve ezt alkalmazom. Ezért ismerem a hátrányait is, ez főleg az időigényes pergetésben nyilvánul meg.Főleg nehézkes ha beáll a hordástalanság, mostanság pedig ilyen az akác vége. Magam is, akár kaptár, és módszer váltását tervezgetem, de egyenlőre ez van.

*

30x40

  • *
  • 21
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #236 Dátum: 2016. Március 21. 13:22 »
"Széplelkűként" elolvastam. Kár volt.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #237 Dátum: 2016. Március 21. 14:03 »
Ok,kicsit eltúloztam azt hogy szidod!
Nézzük meg a Dadant Blatt Frank kaptárrendszert:
A fészek 12 keret,szinte pontosan akkora az össz felület,mint a 10 keretes NB fészeknek.
Ezel is eredményesen lehet termelni.
De térjünk vissza .
Ha a jelenleg vitatott rendszerünkben 7-8 ilyen keret van,szinte 0 mézkoszorúval,teljesen nyitott aljal,akkor mi történik?Minden bejövő nektárt igyekeznek az aljtól minnél messzebb raktározni!
Tehát szépen megtelnek a mézterek,a fészekben pedig szinte csak a szélső keretek lesznek mézesek,a fiasokban pedig csak a sarkokban lesz egy kis méz.
Tegyük hozzá,hogy ennyi méz kell is odalent!
És az is igaz,hogy jó anyák,erős családok kellenek hozzá!
Igaz,minden kaptárhoz jó családok kellenek.
Remélem személyesen is hallhatom majd az előadásaid,mindettől a kis vitától függetlenül!
Egyébként szeretek vitázni! ;)
Mezei Attila.


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #239 Dátum: 2016. Március 21. 16:40 »
Tisztelt Ludas Matyi!

A véleményem az, hogy Ti, most nem vitatkoztok, hanem elbeszéltek egymás mellett.
Attilánál, ha az akác termelésről beszélünk alap az anya korlátozása, hogy főhordásra minél kevesebb nyitott (gondoznivaló) fiasítás legyen. Márpedig egy 10 keretes NB fészkű kaptárban ezt nagyon körülményes megoldani, vagy 3 anyarács, vagy 1 anyarács felül és 2 11 centis vakdoboz oldalt, vagy pedig lefejlesztés félfiókra akác előtt 21 nappal. Senki sem állítja, hogy korlátozás nélkül ne lehetne benne méhészkedni. De ha például lefejlesztenéd akácra a fészket egy alsó fél fiókra 3 félfióknyi méz helyett lenne 5. Persze így nem tudsz annyit szaporítani, akác után így azért megcsappan a népesség.

Írásomat a tisztázandás vezérelte.

Üdv. kuruzslo