A méhcsaládok általános állapota

  • 3493 válasz
  • 977336 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #195 Dátum: 2016. Március 10. 09:47 »
Robotur, az látszik hogy ismered a tartalék család fogalmát, csak nem érted a lényegét. Hidd el, ezt nem kioktatásként írom, csak az egészséges vita kedvéért, amelynek a célja a megértés és ezáltal fejlődés a témában.

Igazad van abban, hogy egy jó tartalék család felerősítésével termelő egységet lehet létrehozni. Lehet is ezzel a módszerrel élni, ha a termelési cél ezt kívánja meg. De a szándék, amiért létrehozok egy tartalékot az eleve más. Azért képezek tartalék egységet, hogy legyenek "hústermelőim", amihez bátran nyúlhatok, ha szükséges, és ne a termelő családjaimat kelljen gyengítenem, zaklatnom, anyát keresnem egy-két fedett fiasítás kedvéért.

Ha normál kaptárban hozol létre tartalékot, akkor mit is teszel pontosan? Létrehozol egy gyenge családot, amit folyamatosan pátyolgatni és erősítgetni kell, hogy telelőképes legyen. Hiszen hogy néz ki egy tartalék család, amikor létrehozzuk? Egy nyitott fias néppel, egy fedett fias néppel, egy üres lép, egy műlép, egy mézes-virágporos és egy petéző anya zárkázva, vagy érett bölcső. Ebből mikor lesz önálló család? Jó esetben a szezon végére. Azonban, ha ugyanezt a szaporítást másodmagával elhelyezel egy tartalék kaptárban, akkor ezek onnantól kezdve önjárók. Egy kis serkentés, illetve az anya elfogadásának, bölcső esetén a kelés és párzás ellenőrzésének az elvégzésén kívül semmi más teendőd nincs. Ezeket az egységeket akár napraforgó előtt is létrehozhatod, garantáltan telelőképessé fognak válni.

Ezzel szemben hogyan képezek termelőcsaládot? Hat fedett (kelő) fias néppel, egy-két üres keret, két mézes-virágporos keret, petéző anya zárkázva és fiatal nép 2-3 nyitott fiasításos keretről hozzárázva. Na ennek a szaporításnak van értelme, mert ez nagyon hamar családdá érik, és megkezdi a termelést. Egy ilyen egységet megint csak létre lehet hozni akár napraforgó előtt is. Garantáltan telelőképes lesz.

Semmi baj nincs a kései anyákkal, amennyiben az anyanevelés a megfelelő módon zajlott. Sőt, sok család júliusban kezd váltani, ami szerintem annak a jele, hogy ezt a méhek sem gondolják másképp. Az ilyen családokat szét lehet szedni tartaléknak a bölcsős keretek felhasználásával (természetesen csak ha kiváló tulajdonságú a család). A fiasításos keretek és a népesség függvényében akár négy tartalék családot is kiadnak. Szintén érdemes szétszedni a lerajzott családokat, azok már úgyis kiestek a termelésből. Kapjanak érett bölcsőt, és kész.

Azt írod, hogy azok a családok, amelyek már első évben rajzásra törekednek nem jók semmire. Értem, hogy mire gondolsz, de én másra gondoltam, amikor írtam erről. Nyugodtan leszögezhetjük, hogy minden méhcsalád rajozni akar, hisz a természetes fajfenntartási ösztön vezérli. A méhész szempontjából az nem mindegy, hogy milyen fejlettségi foknál következik ez be? Ha 5 fias keretes állapotban, az valóban gond. Ha 10-11 fias keretes állapotban kezdenek bölcsőt húzni, az szuper. De előbb-utóbb minden család eljuthat arra szintre, hogy felébredjen a rajzási láz, és minél népesebbek ez annál fokozottabban jelentkezik. Itt jön be a méhész szerepe, aki ha érti a szakmáját, akkor bizonyos beavatkozásokkal folyamatosan fejlődési állapotban képes tartani a családjait. Azonban minél előrehaladottabb egy család fejlettségi szintje, ezt annál nehezebb elérni, és bizony előbb-utóbb felébredhet a rajzási láz. Ha ez akác után következik be, akkor a méhész örül. Ha nem, akkor is örülhet, de ez egy másik téma, ez is megérne egy hosszabb eszmefuttatást. Visszatérve a tartalékokhoz. A tartalék család, mivel kicsi, ezért folyamatosan azt érzi, hogy fejlődnie kell, vagyis náluk sokkal könnyebben el tudja érni a méhész, hogy ne ébredjen fel a rajzási láz. Ehhez csak annyit kell tenni, hogy 2-3-4 fiasításos állapotban (a tartalék család keretszámának függvényében) elvesz egy keret fiasítást (néppel), és bead egy műlépet. A kis család dolgozik tovább, mert érzik hogy kicsik még a rajzáshoz. De akkor is ez mozgatja őket, mint ahogy minden élőlényt a földön. Ha azonban nem veszed el időben azt az egy keretet mi történik? Nem lesz az anyának helye petézni, ezzel felborul a munkamegosztás, a fiatalok tétlenkednek és bumm, felébred a rajzási láz.

Tavasszal lehet legyengülés, például ha az anya télen elpusztult, vagy mondjuk herepetézővé vált. Ha időben észleljük, akkor még mindig ott van  6-7 léputca nép, amely ha kap egy új anyát 3 kereten, akkor ez a család már nem is gyenge, hanem lehet, hogy az egyik legerősebb egység a méhészetünkben. Azt írod, hogy az ilyen családokat jelölöd, és majd ha lehet anyásítod. Ez leghamarabb április végén, május elején fog bekövetkezni. Addigra ez a család már a termelés szempontjából értéktelen lesz, sőt kockázatos, hogy rablás áldozatává válik. Nem szerencsés gyenge családokat tartani a méhészetünkben.

Jól záró kaptárakat kell használni, és akkor nem másznak össze a méhek. A kaptár a legalapvetőbb termelési eszközünk, és mint tudjuk rossz szerszámmal nem lehet jó munkát végezni.


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #196 Dátum: 2016. Március 10. 12:54 »
Az első amit félreértettel az hogy valóban jelölöm azokat a családokat amellyekhez kiegyenlíteni kellett, de ezek nem anyátlanok!  A másik az, hogy valóban lehet a nyárvégi anyák között jó is, de ennek sokkal minimálisabb az esélye, mint a tavaszi, vagy nyáreleji anyáknál.
"Napraforgó előtt" ez nem időhatározó, illetve nagyon pontatlan. A napraforgó virágzási ideje nagyon tág fogalom. Ez junius 15.-től akár szeptember 15.-ég is jelenthet időszakot.
Most megint írom, hogy tudom mi a tartalék család, csak éppen én azon az elven vagyok hogy jobb ha az is olyan erősségű hogy ne keljen pátyolgatni. Minek csináljak magamnak, felesleges plussz munkát.
 Kényszerből neveltem már anyát julius közepén is, úgy kb 17 éve történhetet hogy "szívatott" az anyanevelő kaptam igéretet junius elejére, majd végére, utánna julius elejére. Na ekkor megint hivom, és anyák hellyet kioktatást kaptam hogy mi a "búbánatot akarok már ilyenkor". Innentől kezdve magam nevelem az anyákat. Igaz csak, közvetlen akác után sajnos hamarabb nem áll módomban. Mert akácon nem a saját telephellyen vagyunk, hanem távoli vándortanyán. Így azért, nekem sincs túl hamar petéző anya. .. Az erdőre meg termelni megyünk, többnyire ekkor mentenek a méhészek rajbölcsőket nagykeretes pároztatókba telepítve. Mostanság meg eléggé rövid az akác, a menetrendszerű hetes esők miatt, hogy még ilyesmivel is szórakozzunk.
Eleve minden olyan "felesleges" művelett próbálok kihagyni ami kihagyható. Ez is kényszerből alakult ki, amíg munkamellet méhészkedtem. Tehát ha tudom hogy eleve valami pátyolgatásra szorulna inkább kikerülöm, megelőzöm. Mert szokták mondani, hogy: "Ember tervez, Isten végez." Szóval jobb az, ha megy magától, ami mehet magától is.
Az apró csapatok, pedig tényleg nagyobb figyelmet igényelnek. Tapasztalom ezt a kiskeretes pároztatóimnál.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #197 Dátum: 2016. Március 10. 14:09 »
De hogy ne legyek off, a topik címéhez  igazodva a családok állapota, köszönik szépen  jól vannak. Ahogyan őszön beteletem gyakorlatilag azt az állapotot mutatják élelmük még van bőven. Alig egy-két hellyen kell szűkebre venni a fészket, eléggé jól eltalátam az őszön. Minden betelelt család megvan. A kijárók, és kaptártetők tiszták nincs pöttyözés, sem elfosás. Nem kevés törődés, és munka van mögötte. A többit meg majd meglátjuk.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #198 Dátum: 2016. Március 10. 16:36 »
Robotur!
Nem a hanyag méhészek közé tartozol minden bizonnyal :)
Mennyi méhcsaládot kezelsz?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #199 Dátum: 2016. Március 11. 20:49 »
Sziasztok!
Ma több helyről hívtak, és én is tapasztaltam néhány családnál, hogy erősen megkopott a létszám.
Nagyon egyszerű az ok.
Az időjárás.
Ahol szép napsütötte a méhes, és környéke, ők nem panaszkodtak.
A változékony, néha napos, néha felhős időjárás, és a hozzá kapcsolódó 10-12 fok együtt, nagyon gáz.
A belső itató, vagy zacskó, esetleg cumiztatás sokat számít, de így is sok méh esik áldozatául az időjárásnak.
Az árvacsalán, és a most virágzó apró mezei virágok a talaj közelében jóval hidegebbek, mint ahonnan a méh kirepül.
Nem kell mellébeszélni, rengeteg méh ledermed, fogy a népesség.
Ezt felfoghatnánk egy üzemi balesetnek is, és akkor nincs is ezzel gond, ha van kelő fias, ami ezt a veszteséget pótolja.
Az országunk időjárása ma is kettészakadt.
A Kárpátok alján 7-8 fokkal melegebb volt, mint az ország déli részén.
Szerintem nyugtával dicsérjük a napot, hogy a bomba családok hamarosan rajzásra készülnek.
Egy szélsőségesen rossz tavaszon a bomba családokból kölyök családok lesznek, egy szép idővel tarkított, napos tavaszon a kölyök családokból is termelő lehet.
Egyelőre nem túl jók a kilátások, sokan panaszkodnak.
Nagyernyei Attila
 

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #200 Dátum: 2016. Március 11. 22:24 »
QUQURIQ !!!

Méhésztársaim!

Kiskakas 10 parancsolata!

Minden olyan órát ki kell használni, amikor is egy kicsit melegebb az idő!

1. petézés ellenőrzése
2. üres keret kiszedése a fészek közepéből
3. jó mézes keret felkarcolása a fészek mellé
4. oldalszűkítés, családok (összenyomása a fészek közepére)
5. tökéletes takarás, 100 %-os
6. ezzel bepárásítani a fészket, páralecsapódás legyen, hogy minél kevesebb méh menjen ki a hideg itatóra
7. röpnyílás szűkítése
8. kinti itatót meleg vízzel üzemeltetni
9. anyátlant anyásítani
10. gyengéket egyesíteni

Kiskakas!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #201 Dátum: 2016. Március 14. 21:01 »
Hetek óta virágporhiányban szenvednek a családok , egy hónapja beüzemelt meleg vizes itatóról eltűntek a méhek , nyitott fias alig, még két hétig szar idő várható , a bogarak meg elöregszenek , az akác korai megpattant, a héten több nap éjszakai fagyok,gyengülő népesség ,méhészkedésre-kirepülésre alkalmatlan napok tömkelege !!!!!!
« Utoljára szerkesztve: 2016. Március 14. 23:16 írta mézengúz »

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #202 Dátum: 2016. Március 15. 20:25 »
QUQURIQ !!!

Megint ismétlődik a pár évvel ezelőtti március 15. Igaz, nem olyan tartós és hideg idővel.
Azért egy nagyobb kiterjedésű nyílt fiasítás a kannibalizmus áldozatává válhat nagyon könnyen!
Felfűtött fészek, felhasznált méz, kizabált fészek...., megfogyatkozott méhekkel...
A hideg itatókon és természetes vízforrások hidegsége ledermeszti a méheinket, és odavesznek.
A repce ár már igen magasra szökött pár nap alatt! Az akác ár meg készülődik felfelé...
Kiskakas csak javasol, gondoljátok át és úgy cselekedjetek. Ha nagyon nincs szükségetek a pénzre, ne adjátok oda a mézeiteket. Nyár közepétől szerintem sokkal jobb árak lesznek.

Kiskakas

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #203 Dátum: 2016. Március 15. 22:00 »
"Hetek óta virágporhiányban szenvednek a családok , egy hónapja beüzemelt meleg vizes itatóról eltűntek a méhek , nyitott fias alig, még két hétig szar idő várható , a bogarak meg elöregszenek , az akác korai megpattant, a héten több nap éjszakai fagyok,gyengülő népesség ,méhészkedésre-kirepülésre alkalmatlan napok tömkelege !!!!!!"

Persze hogy eltűntek az itatóról, ha nem volt kirepülésre alkalmas idő. A bogarak miért öregednének el? Mert nem tudtak egy félnapig repülni? Az akácból is maradni fog éppen elég, de egyébként sem várható kéthétig szaridő.
Méhészkedésre alkalmatlan idő? Nem kell ennyit aggódni, tudják a méhek a dolguk. A korai felesleges beleturkálásokkal csak rontani lehet ilyenkor. Nyugalom.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #204 Dátum: 2016. Március 18. 10:31 »
Tegnap óta tavaszi idő: repce fejlettségi foka két héttel előbbre, méhcsaládok fejlettségi foka ugyan az mint négy héttel ezelőtt /csak pete és fedett/, egy léputcával kevesebb bogár !!!!!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #205 Dátum: 2016. Március 18. 12:32 »
Valami másnak is kell ott lennie, ha ilyenkor erőteljesen, megcsappan a nép. Volt már ennél rosszabb tavaszunk is. Nem lehet mindent az időjárásra fogni. A telelő méhek élettartamát alaposan lelehet csökkenteni, már az őszön és a télen is. Kései etetéssel, elégtelen, vagy drasztikus atkairtással, a téli nyugalom állandó zavarásával. Minden olyannal ami gyengíti a méh immunrendszerét.
Tegnap bekukkantottam a méhekhez, szabályosan ömlöttek a fészekszűkítőn kívül is élelem bőven, méhek bőven. Nem panaszkodom. A többit meg majd meglátjuk, amire nincs befolyásunk azon kár görcsölni.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #206 Dátum: 2016. Március 18. 19:29 »
Tegnap óta tavaszi idő: repce fejlettségi foka két héttel előbbre, méhcsaládok fejlettségi foka ugyan az mint négy héttel ezelőtt /csak pete és fedett/, egy léputcával kevesebb bogár !!!!!

Ez nem akkora tragédia,  húzd összébb őket.
Nem a tavasz a gond, a tél volt nagyon enyhe, hamarabb kezdődik generáció váltás, egy hónapja is ennyi fias volt, meg talán jobb idő is volt.
Az öregek elhasználódtak hamarabb.
Üdv:robi

*

barger

  • ***
  • 173
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #207 Dátum: 2016. Március 18. 21:53 »
Én is sok helyről hallottam, hogy náluk megvolt a generációváltás. 3-4 NB kereten vannak a méhek.
Baranyi Gergely

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #208 Dátum: 2016. Március 18. 21:57 »
Lehet szűkítgetni.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #209 Dátum: 2016. Március 18. 22:11 »
Azok elb@asztak valamit, itt egy keret bogárról beszélünk egy hónap alatt, ami elég mozgalmas volt a családoknak.
Akinek most 3-4 kereten vannak a méhei, az vagy cseszegtette őket egész télen, ahogy Robotur írta, vagy eleve öt esetleg jóindulattal hat kereten ment a télnek, ami ugye elég sovány, csak ez nincs kidobolva.

bargernek válaszoltam.
« Utoljára szerkesztve: 2016. Március 18. 22:16 írta robi 75 »
Üdv:robi