A méhcsaládok általános állapota

  • 3435 válasz
  • 967840 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #150 Dátum: 2016. Február 01. 07:32 »
Az én környékemen is (Bihar) félelmetes családpusztulásokról hallani. Állítólag: egy pályázatosnak úgy ahogy volt kiköltözött a kaptárból az állomány egy része valószínűleg még az ősszel csak most vette észre, állítólag : egy nagy öregnek a családok kb. felének már az ősszel be kellett csukni a kijárót - elvileg atkától, állítólag: egy fiatal srác oxálsavval irtott atkát az atka meg a családjai 25 %-át szintén ősszel. Stb, stb. És még nincs tavasz.
A sok állítólagot azért írom mert csak hallomásból tudom ezeket, de valami valóságtartalma biztos van.
 Én még egyelőre bízom az állományomban, majd tavasszal meglátom...

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #151 Dátum: 2016. Február 01. 09:55 »
A természet visszalő, büntet minket és mi méhészek vagyunk az első áldozatok.

A méhlegelő terület országosan csökken, a méhállomány nő. 1 millió méhcsalád csak kornyadozik, időszakosan éhezik a jelenlegi méhlegelőn. 

Nagyon kevés az országban az állatállomány, ezért kevés a lóhere, lucerna stb vetésterület. A korai tarlóhántás és a vegyszeres gyomírtás miatt nincs másodlagos virágzó méhlegelőnk (pl. tisztesfű). 

Az intenzív növényvédőszerhasználat és a nyári, őszi virágporhiány miatt esnek össze a méhcsaládok. Persze, hogy a legyengült méhcsaládok bármiben könnyen megbetegszenek.

Feltételezem, hogy az elkövetkező években csökkenni fog a méhcsaládok száma.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #152 Dátum: 2016. Február 01. 10:07 »
Azé mondom, nem kell tartani a nagy méhsűrűségtől. Felénk is vannak bajok, de én láttam is.
A pénz nagyon jó :D, de itt szart sem ér, egy két rossz húzás és az állománynak meszeltek, az ürge azt sem tudja merre van arccal.
Személyesen is megismerkedtem már ilyennel, a motiváció "beleteszek x milliót, és kiveszek xy milliót", na mondom hogy az élet mit tesz be neked, meg hova arról ne beszéljünk. (úgy lett)
Kik voltak az istenverte barmok akik ezt terjesztették, vagy engedték hogy idáig fajuljon.
Úgy futtatták ezt a méhészetet mintha vazzeg egy dél afrikai gyémánt bánya lenne.
A rendszer szinte gyártotta a méhészeket, a méhek meg döglenek, kicsiknél is meg a nagyoknál is.
Tavaly kezdett fiatal, felesége! kérdezi mi lehet a baj? mi hiányzik? mondom 10 év 24-esben a férjednek, hirtelen mást nem tudtam mondani, akkora a sötétség.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #153 Dátum: 2016. Február 01. 10:21 »
Akik nem tartják be a fokozatosságot,buknak.
Nekem is van fiatalgazda ismerősöm,vállalt 100 méhcsaládot,meg 2500nm fóliát(zöldség).A méhészetről beszélgetve fogalma sincs az egészről,és nem is hagyja,hogy segítsünk.Az ilyet el kell.engedni.

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #154 Dátum: 2016. Február 01. 10:48 »
De ha mégis lenne méhcsaládja, akkor fokozottan kel figyelni-e a méhegészségügyi-s nek.  ::)
Ha már ez a hír járja.
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #155 Dátum: 2016. Február 01. 12:25 »
Nem szabadna engedni ezt a fiatal gazda ámokfutást. Én két éve tanulom a méhészkedést, és szerintem akár már 50-es állománnyal belebuknék most. Ha nincs kellő tapasztalat, akkor el tud szabadulni a pokol, nincs az, hogy megnyomom a piros gombot, és leáll a gépezet amíg összekapom magam. Sajnos ezzel a rendszerrel elmarad a fokozatosság elve, tapasztalat nélkül vásárolnak nagy állományokat, mert könnyen jött hozzá a pénz. Ha meg könnyen megy, az sem számít - gondolják sokan. Én nem OKJ-s képzéshez kötném a támogatást, hanem méhészkedéssel eltöltött évekhez. OMME igazolná, hogy XY valóban méhészkedik egy ideje. Mondjuk a 3. évtől kezdve lehetne arányosan támogatásért folyamodni. Nem sok szakma van, ahol milliókkal támogatják az indulást...

*

nata

  • ***
  • 175
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #156 Dátum: 2016. Február 01. 12:44 »
Nem sok szakma van, ahol milliókkal támogatják az indulást...


Az összes mezőgazdasági szakma ilyen...

*

barger

  • ***
  • 173
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #157 Dátum: 2016. Február 01. 12:45 »
Én kezdő vagyok és igazatok van. Annyival kiegészíteném, hogy több szakmában van kötelező továbbképzés. Ahogy Bross Péter is mondta paradigmaváltásra van szükség. Keszthelyen van egy jó példa az atkakezelést illetően. Ott az egy körzetbe tartozó méhészek megbeszélik ki mikor mivel fog kezelni, legjobb tudomásom szerint nem is volt probléma.
Baranyi Gergely

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #158 Dátum: 2016. Február 01. 15:20 »
Nem sok szakma van, ahol milliókkal támogatják az indulást...


Az összes mezőgazdasági szakma ilyen...

Tévedsz, ez a fedezet nélküli dőzsölés csak itt van.
Üdv:robi

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #159 Dátum: 2016. Február 06. 22:28 »
QUQURIQ !!!

Miattunk halhatnak ki a méhek

Talán nem meglepő, hogy az ember keze is benne van az elmúlt években jelentkező méhpusztulási hullámban. A deformáltszárny-vírus nekünk köszönhetően terjed olyan messzi országokba is, ahová egyébként több évtized alatt jutna el – ez pedig a varroa atka pusztító tevékenységével együtt halálos csapást mérhet a méhpopulációkra.
A Science tudományos folyóiratban aggasztó tanulmány jelent meg a háziméhek helyzetéről – a kifejezetten veszélyes deformáltszárny-vírus (DWV) terjedését a tanulmányban szereplő kutatás szerint ugyanis az ember idézi elő, méghozzá
A méhkolóniák kereskedelmével szerte a világban.
Felgyorsítottuk a vírus terjedését
A vírus fő terjesztője a nyugati mézelő méh, azaz a háziméh (Apis mellifera), a fertőzött rovarok már Új-Zélandon és Észak-Amerikában is megjelentek. A DWV ekkora távolságokat sokkal hosszabb idő alatt járna be természetes körülmények között, de "hála" az emberi tevékenységnek, a vírus terjedése felgyorsult.
A fertőzött állatok szárnya felpödrődik, potrohuk megduzzad
Forrás: Klaas De Gelder
A DWV-ről röviden
A deformáltszárny-vírust (deformed wing virus, DWV) először Lengyelországban írták le, ma már széles körben elterjedt, megtalálható Európában, Ázsiában, a Közel-Keleten és Afrikában is. Az erősen fertőzött méhek szárnya felpödrődik, röpképtelenné válnak, a potrohuk felduzzad, és élettartamuk jelentősen megrövidül. Azok a családok, melyek a téli időszakra fertőzött, gyenge egyedekkel készülnek, sokkal nagyobb eséllyel  teljesen kipusztulnak tavaszra.
A vámpíratka is felelős
Az Exeteri, Sheffieldi és Salfordi Egyetem kutatói 17 ország 32 helyszínéről elemezték a háziméhek genetikai mintáit, valamint a rajtuk élősködő varroa atkákét is, amelyek szintén hozzájárulnak a méhek nagyszámú pusztulásához.
Az varroa atka
Forrás: Wikimedia Commons
A varroa, más néven ázsiai méhatka (Varroa destructor) a háziméh ektoparazitája (külső élősködője) csak a méhek kolóniájában élősködve képes szaporodni. Az atka megtapad a rovar testén, és annak szövetnedveiből táplálkozik, miközben további kórokozókat, például vírusokat terjeszt. Az erős fertőzöttség okozta betegség, a varroatózis, az egész méhcsalád pusztulását okozhatja.
Európából indult
„A kutatási eredmények megerősítik, hogy a DWV okozza a varroa atkával fertőzött kolóniák pusztulását, és azt is, hogy a vírus az európai méhektől érkezett” – mondta el Stephen Martin, a Salfordi Egyetem professzora a BBC-nek.
A kutatók szerint a deformáltszárny-vírus azért olyan veszélyes, mert az ezt terjesztő atka a méhlárvákból és a felnőtt állatokból is táplálkozik. Ennek a kétszeres pusztításnak tudható be, hogy az elmúlt években több millió méh esett a DWV áldozatául.
A DWV röpképtelenséget okoz a rovaroknál
Forrás: Klaas De Gelder
A kutatók szerint az elsődleges megoldás az lenne, ha a méhkereskedelemben sokkal komolyabb ellenőrzéseket vezetnének be, így talán kevesebb fertőzött méh jutna át a határokon.


Kiskakas!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #160 Dátum: 2016. Február 07. 21:27 »
Sziasztok!
Reggeli írásomban említettem, hogy a vajdasági méhészekkel teszek ma egy szakmai kirándulást.
Három méhészetben is jártunk, az egyik a sajátom.
Természetesen megtekintettük a méhecskéket is, egészen közelről.
Felhúztuk a "pelusukat" és belekukkantottunk jó párba.
Néhány kölyökcsaládba, hideg és meleg-építményű NB 18-asokba.
Az összes családom laza fürtben volt, nyugodt, tele élelemmel.
Nozemának semmi jele, szép közepesnek ítéltük meg őket.
Voltunk egy Illés féle konténeres méhészetben, és egy rakodókaptáras  méhészetben.
Én mindig kritikusan fogalmazok, most is ezt teszem.
A rakodó kaptárban lévők gyönyörűek voltak, népesek, és száraz, egészséges lépeken ültek.
A takarókat tenyérrel megtapintva langyosnak tűntek.
Ami szép az szép.
Keretet nem vettünk ki, de nincs mese, elindult az élet.
A vajdasági méhészek kérdésemre azt válaszolták, hogy az övék legalább egy léputcával gyengébbek a nálunk látottaknál.
Akácig még sok idő van vissza.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #161 Dátum: 2016. Február 14. 19:32 »
Máma nagyon mentek, megnéztem a kontit, hunorok vannak benne.
A két középső keretben van fias, némelyiknél elég kiterjedt, kaja van nekik rendesen.
A fias szép, a nyitott is szép porcelán fehér, nosemának meg ilyen nyalánkságoknak nyoma sincs, 8-10 kereten vannak.
Két családtól kivettem a középső, mézben legszegényebb fias keretet, a fénykép kedvéért, most ez a helyzet bent az összes családnál.

A gyalogok a kontihoz képest még szinte meg sem mozdultak.
Három családból kettőnél semmi fias, egynél egy kicsi.
Na mindegy érdekességnek rakok fel képeket, az egyiken látható a mami is.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #162 Dátum: 2016. Február 14. 19:34 »
 :)
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #163 Dátum: 2016. Február 14. 19:35 »
Bocsánat de csak így birtam egyesével feltenni.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #164 Dátum: 2016. Február 14. 19:40 »
Én még nem bontottam kaptárt. De alig várom már, hogy jobb idő legyen. Begyújthassam a füstölőt, belenézhessek a kaptárokba, kapjak egy-két szúrást...  ;)