A méhcsaládok általános állapota

  • 3433 válasz
  • 967404 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #120 Dátum: 2015. November 19. 15:39 »
QUQURIQ !!!

Sziasztok!

Tegnap egy kicsit kakaskodtam a kaptárjaim körül ebben a szép időben.
Felvettem a kakas overálomat, mert igen aktívan repkedtek a lányim.
még sajnos virágport is hordtak. Gyanús is lett ez nekem. Csak úgy finoman kakas módra, megbontottam egy dobozt.
...és lám! A kilenc keret 3. keretén meg is találtam egy tenyérnyi fedett fiasítást.
kakas szárnyra kaptam, és röpp máris a mérleges kaptár előtt landoltam...
Végleges betelelés óta (szeptember 10.) 1 kg fogyás volt tegnapig.
Még egy záró kezelés lesz hátra.
Ezzel remélem, hogy az induló atkaszámot nagyon le fogom szorítani.
Jövőre teljes védekezési stratégiát váltok!....

Kiskakas!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #121 Dátum: 2015. November 19. 16:48 »
Kiskakas! Ha jövőre váltasz, kukorékold már el hogy az idén mi volt a stratégiát, légyszives :).
Üdv:robi

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #122 Dátum: 2015. November 19. 18:26 »
QUQURIQ !!!

Az atka irtásban márt többször leírtam. Olvassad vissza. Nem követendő, mert a sok-sok vándorlás miatt lemaradtam az atkák időbeni gyérítéséről.
Csak annyit, hogy időben, természet azonos szereket szeretnék a jövőben használni, ha lehet minél kevesebbszer, nagyobb odafigyeléssel.

Kiskakas!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #123 Dátum: 2015. November 19. 19:10 »
Köszi!
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #124 Dátum: 2015. December 21. 17:05 »
Gyönyörű idő volt ma, a méhek nagy tömegben jártak vízért. Elkezdtem berakni a takarókat a keretek fölé és ha már ott jártam, megnéztem minden családnál 1-1 keretet ott, ahol a legsűrűbben tömörültek a méhek. Sajnos a sejtésem beigazolódott, vegyes korú fiasítás van a családoknál. 3-4 családnál több szomszédos keretet is megnéztem, és bizony 2 keretre is kiterjed a fiasítás, összesen 3-5 dm2 családonként. Azért is néztem bele a családokba, mert terveztem volna még egy BVHC csurgatást, de így semmi értelme. A fiasítás november eleje óta töretlen, előtte volt egy rövid fiasítás mentes időszak, akkor meg is csináltam az APIOx-os csurgatást. Ha mondjuk átlag 10 atka maradt a csurgatás után, akkor most lehet úgy 80 atka családonként. Valamit tenni kell, mert nagy gond lesz ebből. Más tapasztalt hasonlót?

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #125 Dátum: 2015. December 23. 10:16 »
Szia Adamez!
Tegnap Pécsen 15 fok volt, verőfényes napsütés. Megcsorgattam őket oxálsavval. Négy családot megnéztem, egyben találtam fiast, de azt sejtettem is, mert sok atka potyogott náluk. Mintegy 3 tenyérnyi fias volt: fedett fias, nyitott fias, és napos pete vegyesen. Kivilláztam, hogy végre letudjam ennél a családnál is a védekezést. Ezt a villázást októberben kellett volna csinálnom, most már látom. Nem jó semmire ez az elhúzódó fiasításos állapot, csak arra, hogy elszaporodjon az atka, és legyöngüljön a család. Ebből tanulva máskor drasztikus leszek ebben a kérdésben.
 Kb. 3 hete elő sem bújt a nap, emlékezetem szerint 5-6 foknál nem volt melegebb, bár fagyok sem voltak éjszakánként. Úgy gondoltam, egy ilyen időszak után jó lehetőség kínálkozik a zárókezelésre. Most megyek atkát számolni, meglátjuk... 18 családnál (az összesnél) számolok.

Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #126 Dátum: 2015. December 23. 13:37 »
én meg nem takarnék, inkább takarj februárban

*

barger

  • ***
  • 173
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #127 Dátum: 2015. December 23. 21:48 »
Sziasztok!

Annyian írtátok hogy fiasítás van, hogy én is belestem a kaptárakba. Szerencsére nálam nyugiba vannak. Azt hiszem ehhez az is hozzájárul, hogy egy völgyben vannak és itt tartósabban megmarad nap közben is a hideg. Ami tavasszal nekem hátrány az most ilyenkor előny úgy tűnik.
Baranyi Gergely

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #128 Dátum: 2015. December 25. 15:18 »
Ata67: Az atkairtás szempontjából biztosan jó a fiasítás kivillázása, de egyébként szerintem az anyákat ez nem állítja meg és folytatják a peterakást, esetleg más lépen. Úgy rémlik, hogy Te is a Mecsek déli oldalában vagy. Nyílik felétek is az illatos hunyor? Nálunk már tömeges.

Sztenli: Igazad van, a takarásból az lett, hogy minden takaróanyag elvettem, helyette kaptak egy-egy 30x25 cm-es fóliát, és kinyitottam a szellőzőket. Hátha ez elveszi az anyák kedvét.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #129 Dátum: 2015. December 25. 16:14 »
Nincs páralecsapódás a fólián?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #130 Dátum: 2015. December 25. 21:47 »
nincs, mert ugyanúgy van mint a nyáron, semmi takarás, a fólia kettő, inkább egy ujjnyira hátrahúzva

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #131 Dátum: 2015. December 25. 21:53 »
Az nem jelent semmit...:-)

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #132 Dátum: 2015. December 26. 00:55 »
Okés Belphegor, igazad van, okos vagy,  :-X

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #133 Dátum: 2015. December 26. 05:24 »
Hogy okos vagyok-e vagy sem... :D
Látom a saját állományomnál a jelenséget. Felül csak egy fólia úgy mint nyáron, két ujjnyira hátrahúzva. Folyik le róla a víz, a menekülőtér totál vizes és a rostaszövetről csöpög vissza a fóliára. Ma szándékozom tenni rájuk valamit, de már korábban kellett volna. Sajnos egyéb okok miatt ezt nem tudtam időben mindegyiknél megtenni. Mitől lehet ez a jelenség? Szerintem attól van, hogy igyekszem erős családokat tartani és vélhetően ezeknél a népes családoknál akad fiasítás ebben az enyhe decemberben. Örülök-e neki vagy sem, az már más kérdés. Na most ugye akkor ott hő is van. Aztán ez a magasabb hőmérsékletű levegő a fóliánál hirtelen  találkozik egy sokkal hidegebbel ezért a fólián páralecsapódás képződik. Ez zavar. Kiváltképpen azért, mert jövő hét végére már nappal is mínuszokat mondanak. Be fogom tehát takarni a családokat. Egyébként már november elején be szoktam takarni őket. Nálam ez már évtizedek óta bevált módszer. Persze vannak akik másképp csinálják. Ők is úgy csinálják, ahogy jónak látják.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #134 Dátum: 2015. December 26. 09:05 »
A páralecsapódásnál szerintem meg kell említeni a kijáró nagyságát,  elhelyezkedését a kaptáron, vagy esetleg nem e nyitott aljon teleltet a méhész?  Csak hogy kerek legyen a történet.
Üdv:robi