A méhcsaládok általános állapota

  • 3429 válasz
  • 967124 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #90 Dátum: 2015. Szeptember 27. 14:27 »
Nálam a lenolajban két napig főzött fiókok esetén nincs rés a fiókok között.

A két napot úgy kell érteni, hogy egy folytában fűtöd 100+ fokon, vagy szakaszosan?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #91 Dátum: 2015. Október 18. 18:06 »
Ma átnéztem vagy ötven családot, remélem a holnapi napon folytathatom a munkát.
A mézkészlet elegendő sok családnál nincs már fias, ahol van ott csak födött és csak egy keretben. Egyetlen egynél találtam nyitott, födés előtti fiast két kertben,  egy kicsit gyengébb új anyás család, lehet a népet igyekszik felhozni télre az anya. Adtam nekik egy csorgatást oxállal, kipróbáltam az új csorgató berendezésemet.
Takarás előtt majd még kapnak egy perizint, bár szerintem nincs nagyon rá szükség, -hogy lekopogjam- úgy néz ki az idén eddíg sikerült rendesen kordába tartani az atkát az állományban.

Üdv. jani bátya

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #92 Dátum: 2015. Október 18. 18:18 »
Idézet
Adtam nekik egy csorgatást oxállal, kipróbáltam az új csorgató berendezésemet.
Takarás előtt majd még kapnak egy perizint, bár szerintem nincs nagyon rá szükség, -hogy lekopogjam- úgy néz ki az idén eddíg sikerült rendesen kordába tartani az atkát az állományban.

jani bátya!

Tegnap én is végeztem az oxál csorgatásával.
Viszont én annyira nem vagyok derűlátó!
Folyamatosan potyog az atka(nem sok de potyog)
Én nem merem megkockáztatni, hogy csak oxál. Perizin biztos befigyel November vége-December környékén ::)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #93 Dátum: 2015. Október 18. 19:57 »
Sziasztok!
Tegnap a gödöllői előadásom előtt nem csak roncs méhcsaládokat láttam (OMME méhészet), hanem egyöntetűen gyönyörűket is.
Bizony, vannak köztünk olyanok, akik sikeresen védekeznek az atka ellen, és ennek meg is látszik az eredménye.
14-15 fokos hőmérséklet mellett a 30-as keretekből 8-9 volt a fészekben, és full léputcák.
Egyszerűen csodálatosak voltak, vagy 20 családnak szúrópróba szerűen felhúztuk a "pelusát".
Szebbnél szebbek, és nagyon mézesek voltak.
Baromi nehéz fészekfiókokat emeltem.
A méhész nem használt soha tavasszal lepényt (így nincs s rá szükség).
Ma szublimált oxálsavval.
Az eredményt nem tudom, mindegyik alatt volt higiénikus alj, és az előző kezelések eredménye látható volt.
50-500 körüli atka lehetett a deszkákon.
Ma természetesen belelestem a saját méhészetembe is.
Fias már csak elvétve, úgy ahogy Jani bátya írta, és mivel NB kereten vannak a fent említett méhészettől kisebbet mutattak, de ez a lépméretből adódik. (Legalább is remélem. ;D ;D)
Ismerek egy olyan "fekvős" méhészt, aki még a 7 keretről is beljebb tessékeli a méheket, 6 keretre.
Jónak tartom, viszont én ezt tavasszal szoktam megcsinálni.
A takarókat most fogom hátrébb húzni a kijárók felőli oldalon 1-1,5 centit, és a rést nedvszívó anyaggal töltöm ki.
Ekkor veszem ki a selejtezésre szán lépeket, amik már a szélén vannak, nem kell keresgetnem őket.
Bármilyen korú a keretléc, többet vissza nem drótozom!
Nálam ez az alap.
A héten voltam egy profi méhészetben, és láttam, hogy kapirgálja a keretekről a propoliszt, viaszt.
Kérdezem mit csinálsz?
Megtisztítom,mert ezek még jók, aztán újra bedrótozom,majd műlépezem.
Mondtam neki,hogy kiváló gyújtós (mert fával tüzelt).
100-110 Ft egy új keret, ezen ne spórolj!
Erre kiakadt.
Attila az állítod, hogy szarrágó vagyok, és bevágta az összeset a kazánházba.
Hű mondom mi lesz ebből.
Annyit mondott, igazam van.
Remélem komolyan gondolta.
Nagyernyei Attila 

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #94 Dátum: 2015. Október 18. 20:06 »
"Jani bátya!
Tegnap én is végeztem az oxál csorgatásával."

Az oxálsav az atka elleni "fegyvereink" közül egy nagyágyú. Nem jobb várni vele a tartós lehűlésig, addig a pillanatig, amíg az "ellenség"elveszíti a fedezékét? Magyarán : megszűnik a fiasítás, nem tud hová bújni az atka.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #95 Dátum: 2015. Október 18. 20:14 »
A családok nagyrészénél már nincs fias. ( jani bátya is leírta).
A zárókezelés csak ezután következik!
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #96 Dátum: 2015. Október 18. 20:42 »

Viszont én annyira nem vagyok derűlátó!
Folyamatosan potyog az atka(nem sok de potyog)

Ezért kérdeztem. Én úgy gondolom, még korán van az állomány szintű oxálsavas kezeléshez, de ez csak egy kezdő gondolata.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #97 Dátum: 2015. Október 19. 07:58 »
Idézet
Ezért kérdeztem. Én úgy gondolom, még korán van az állomány szintű oxálsavas kezeléshez, de ez csak egy kezdő gondolata.

ata!

"Értem én,hogy gőzgép de mi hajtja"? (Csak vicceltem)
Szóval, teljesen jogos a felvetésed(még korai)!
Tavalyi évben a kontrol családok megkapták az apioxot tartós hordozók után és 1-2 vagy semmi atka sem pottyant!
Idén sajnos nem ez a pozitív látvány fogadott 10-15-db potyogott! Ezáltal az összes családot végiglocsoltam!!! 
Úgy döntöttem, szükséges a perizines locsolás kb 1-hónap múlva(időjárás és fiasítás függvénye)

Egy kezdő méhész gondolata.

Zümi
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #98 Dátum: 2015. Október 19. 08:25 »
A keretek javát én is felhasználom, de nem kell azt különösebben kapirgálni, csak trisós vízben forralni. Ez így már nem feltétlen "szarrágás". Természetesen a sérült, vetemedett keretek mennek nállam is a tűzre.
Egyébként kapirgálással, tényleg nem éri meg, sok a ráfordított munkaidő.

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #99 Dátum: 2015. Október 19. 10:19 »
Ata67!
"Én úgy gondolom, még korán van az állomány szintű oxálsavas kezeléshez, de ez csak egy kezdő gondolata."
Az attól függ mire gondoltál!
Szublimálást akár több alkalommal is lehet végezni.
Már írtam, én ősszel 3X szublimálok oxálsavval, havonta egyszer, szeptember végétől. Ez a harmadik év amikor így végzem a záró kezeléseket. A idén a másodikat okt.16-án csináltam hullás, két hig.aljon; 16-án 0-0;17-én 1-0; 18-án 5-0; hatása egy kezelésnek megfigyeléseim szerint 10-14 nap.
A szublimálást megelőzően amitrázos sorozat (6X) kezelést végzek tartós hordózón. A harmadik szublimálás (nov. végén december elején) már alig szokott átkát lehozni. Tavalyi évben a dec. 04-én végrehajtott szublimálás a két ellenőrzött családnál 3 atkát hozott le.
Csorgatást nem ismerem.
Nem jó helyre írtam, atka irtáshoz passzol, de ide való a válasz, bocs.

« Utoljára szerkesztve: 2015. Október 19. 10:22 írta bekesm »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #100 Dátum: 2015. Október 19. 11:53 »
A szublimálásos oxálsavas kezelést ugyanolyan sorozatosan kell végezni, mint az amitrázos furettózást, mert a szublimáláskor keletkező oxálsav mikrokristály könnyen lepereg a méhecske testéről, ezért a havi egyszeri kezelés eredménye: halottnak a csók.

Az oxálsav atkairtó hatása csak szirupban oldva csurgatás esetén hosszú hatástartamú. Ez esetben ugyanis az oxálsav megtapad a méh testén, sőt valamennyi folymatosan jelen van az emésztőrendszerében is.

Nézzétek meg a külföldi példákat. Olasz kutatónak Nanetti-nek vannak a legalaposabb vizsgálatai erre. Ő vizsgálta a szublimálást és a csurgatást is.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #101 Dátum: 2015. Október 19. 13:30 »
Ezeket a köröket már lefutottuk!
Laci! Nem vagyok hajlandó ismét belekeveredni egy parttalan vitába, főleg nem úgy, hogy a másik fél még soha nem szublimált!


*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #102 Dátum: 2015. Október 19. 13:59 »
A keretek javát én is felhasználom, de nem kell azt különösebben kapirgálni, csak trisós vízben forralni. Ez így már nem feltétlen "szarrágás". Természetesen a sérült, vetemedett keretek mennek nállam is a tűzre.
Egyébként kapirgálással, tényleg nem éri meg, sok a ráfordított munkaidő.

Robotur!

Hány percig forralod a trisóban kereteidet? Mennyi trisót használsz fel? Mennyire tuti a módszer?
Nekem van nagyon sok "Új" építőkeretem amit sajnálnék tűzre dobni! A selejtesek, már nálam elégtek...
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #103 Dátum: 2015. Október 19. 14:22 »
Bekesm!
Az "atkairtás" topikban válaszolok.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #104 Dátum: 2015. Október 19. 14:32 »
Sziasztok!
Elképedve olvasom az írásaitokat.
Ne vacakoljatok vele!
Nem értettem meg soha, hogy ilyenen spórolnak a méhészek!
A keretléc fogyó eszköz, a betegség melegágya.
Soha nem tudjátok úgy fertőtleníteni, hogy az 100%-os legyen!
Ahol előzőleg a keretdrót volt, vagy egy moly járat, oda nem jut be a fertőtlenítő szer.
Éves szinten max. 3-5 lépet szokott a méhészek nagy része kicserélni.(remélem)
Ez keretléc, típustól függően 500-600 Ft összköltséget jelent!!!!!!!
Tényleg ilyen kicsinyesek vagyunk?
És van a világon esztétika, és marketing is.
Nem jobb úgy kinyitni egy kaptárt, hogy szép világos léceket látunk?
Engem ez is feldob, arról nem is beszélve ha egy méhészkolléga megjegyzi, hogy gyönyörűek a lépek.(ha egyáltalán a közeletekbe engedtek valakit)
Jártam olyan "méhészgurunál" akinek akácpergetéskor a lépei olyan feketék voltak mint a korom, és a lépek alja már porladt!
Ne sajnáljátok a keretléceket kiselejtezni.
Ha már megérett a lép a cserére, akkor a keretléc is mehet a lecsóba!
A méhészetben nagyvonalúnak kell lenni, minden spórolás visszaüt.
A méheket kényeztetni kell, mindent meg kell adni nekik, hogy utána tarthassuk a markunkat.
Távol álljon tőlem, senkit nem szerettem volna megsérteni, de a keretléc kérdés a mániám.
Mindig szóváteszem, ez 16 évi méhegészségügyi felelősként eltöltött munkámból adódott.
Nagyernyei Attila