A méhcsaládok általános állapota

  • 3490 válasz
  • 974134 megtekintés
*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #75 Dátum: 2015. Augusztus 28. 20:34 »
Szia!

Attila néhány napja leírta, hogy a kutatás okát nem a méhekben kell keresni, hanem a méhészekben. Nézz körül a környékedben, nincs-e elhagyott méhészet, vagy álomkóros méhész, aki este már korán menne aludni és megetet nappal.

Nb18

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #76 Dátum: 2015. Augusztus 28. 20:55 »
Szia NB18! Köszi a tippet, holnap reggel felhívom a méhegészségügyi ellenőrt, hátha van valami tippje ezzel kapcsolatban.  Sajnos 12 (bejelentett) méhészet van a röpkörzeten belül, a többségét személyesen nem is ismerem. Úgyhogy nem olyan egyszerű a dolog. Minden esetre futok egy kört, aztán meglátjuk. Üdv, Ádám

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #77 Dátum: 2015. Augusztus 28. 21:08 »
Egy próbát megér...
Ma 8tól délig volt időm méhészkedni, nem volt gondom a kutatással, csak az elszedett üres kereteket kellett takarni..


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #78 Dátum: 2015. Augusztus 28. 21:37 »
Egyik este felhívtam a közeli méhész barátomat.
Kérdeztem hol van?
Kint a méheben, etetek.
Odaszaladtam hozzá, kezében pont egy sziloplaszt kinyomót tartott.
Mi az a kezedben, talán egy új zümi-szűrcsi?
Kiakadt.
Mondja, hogy úgy kutatnak a méhek, a fiókok közötti repedéseket el kell tömítse, mert nem tud etetni.
Mi ebből a tanulság?
Nem szabad esélyt adni a méheknek a szaglászáshoz.
Nem akarom az NB kaptárt sztárolni, mert megint kikapok, de a rakodósok sokkal többet bajlódnak a kutatás problémájával.
Eleve ha leveszik a felső fiókot, már áll is a bál.
Én napközben is nyugodtan tudtam méhészkedni, egy méh sem zaklatott.
Az etetőim takartak, örömröpülés az van, de kutatás semmi.
Nagyernyei Attila

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #79 Dátum: 2015. Augusztus 28. 22:18 »
Ha etetem őket este, akkor másnap délelőtt simán felbonthatom a kaptárakat, nyugodtak a méhek.
Ha nem etetek este, hasonló kutatással számolhatok, mint amit leírtatok.
Azon csodálkozom, hogy ebben a melegben viszont alig fogy víz az itatóból....
Miért?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #80 Dátum: 2015. Augusztus 28. 22:23 »
Hát ha fiatal jo kaptárja van a méhésznek no meg a propolisz csíkra vigyáz már ilyenkor és nem kaparja le akkor nincs gond a rakodoval sem. Természetesen összeszáradt szaroknál amit vándolsásoknál is saralni kell na ott már gáz van. De olyat is láttam már hogy 1 éves olcso kaptáraknál 1-2 cm es rés az elemek közt állandoan szürke széles ragastszto szalaggal vannak körbetekerve. Egy egész állomány!! :o. Hogy a fenébe lehet így méhészkedni? Döbbenet! A 40 éves 24 eseimet nem adnám érte pedig még üzemel belőle 6 darab a konti mellett. Az egyik békebeli kolléga nálam joval idősebb meg nappal mézzel etetgetett ugy 2 hete. Mondom neki hülye maga mint 6 pár rendőrcsizma. De akár az országuttal beszélgetnék az is hamarabb megértené.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #81 Dátum: 2015. Augusztus 29. 06:51 »
Azon csodálkozom, hogy ebben a melegben viszont alig fogy víz az itatóból....
Miért?

Ata azért, mert a szirupban levő víz elég nekik.
Nálam sem járják az itatót, pedig most csináltam nekik tőzeges itatót, persze a magam módján, virágfölddel. Eddig minden évben tettem a szirupba Immunobee-t, meg Apibiovitet, tavaszra nem is volt népességcsökkenésem (kivéve tavaly 1-2 családnál az atka miatt), idén viszont csak ecetet. Remélem nem lesz belőle baj. Persze tudom, a legtöbb méhész ugyanígy nem rak a szirupba semmit, de egyik méhész mondta, hogy a 3 léputcán áttelelő anyatartalékból a két szélső léputca tavaszra leesik. Nálam eddig nem szokott.
A másik, hogy még nem látom, hogy kezdenének ''meghízni'' a méhek. Mondjuk sok a fiatal, ami most kelt. Virágpor van, meg lesz is, mert jövő héten újra jön az eső.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #82 Dátum: 2015. Augusztus 29. 08:43 »
Nálam a lenolajban két napig főzött fiókok esetén nincs rés a fiókok között. A régebben, ugyanattól a precíz asztalostól vett fiókjaimon viszont volt (ma is van még belőlük, ezért éppen elég egy kaptárban egy ilyen nem kifőzött fiók a szentségeléshez). A lényeg az, hogy főképpen tavasszal a kaptár faanyaga kifőzés nélkül felveszi  a család által termelt párát. A napon levő oldal kiszárad,  az ellenkező oldalon levő viszont megduzzad. Ezért lesznek rések a fiókok között, elsősorban tavasszal, de esős időben máskor is előfordulhat. Még azoknál a kaptáraknál is , amelyek a gyártás során tökéletesen légszáraz állapotban (tehát nem is túlszárított), kifogástalan asztalosmunkával készültek.Utóbbi hiányában szinte használhatatlanok az ilyen kaptárak.
Mint említettem én a fenyő fiókjaimat két napig főztem 100 fokos lenolajban. Ugyanis mértem, hogy mikor mennyit vesz fel. A 2*2 cm-es lécek rövid idő alatt képesek teljesen telítődni lenolajjal, a kaptárfiók deszkája viszont nagyon lassan veszi fel, és így sem teljes az átitatódás. A hárs szinte magába szívja csurig a hideg lenolajat is. Én régebben készítettem hársból fiókokat, festve (lenolajozás nélkül), de nem ajánlom senkinek, mert így nagyon hamar tönkremegy. Lenolajos változatban lehet, hogy nem lenne vele ilyen probléma. A paraffinos kifőzés éppolyan jó. Én azért választottam akkoriban a lenolajost, mert azt még külön festeni is tudtam, a paraffinost viszont nem. A fenyő paraffinos változatát nem ismerem, de lehet, hogy jobb, mint a lenolajos, mert talán tartósabb bevonatot ad a rövidebb ideig történő kifőzések esetén (hiszen egy-két percig szokták csak főzni általában).

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #83 Dátum: 2015. Augusztus 29. 10:10 »
4 napig nem etettem őket, nem volt időm. Ennek ellenére nem fogy a víz az itatóból. Valamit biztos hordanak. Nálam is sok a virágpor.
Én is kezeltem egy sorozat fiókot paraffin és méhviasz 2/1-es keverékében. Még csak fél év óta használom ezeket a fiókokat, ezért nem tudok megalapozott véleményt mondani. Bogaras fórumtárs több éve kezeli így a kaptárait, azt mondja teljesen rendben vannak. A régebbi, festett kaptárak hézagait sziloplaszttal nyomom ki.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Szeptember 05. 07:41 írta ata67 »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #84 Dátum: 2015. Augusztus 29. 14:22 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 22:48 írta kivancsi111 »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #85 Dátum: 2015. Szeptember 03. 19:58 »
Ma bevizsgáltattam a méheket az eü felelőssel. Az eredmény az amit én már előre tudtam, minden rendben. A környékben sincs egyenlőre semmi probléma.
Az élelem készletet jópár családnál már szinte sokallom is. A félkeretes rakodóknál a középső és az alsó részen alakult ki a fészek a harmadik fiók full mézzel meg cukorral teli. az NB-k is rendben vannak a fiasok felett 10-12 centis mézkoszorú van. 5-6 keretben fiasítás minden korosztály. Az atka írtás folyamatban, szerintem jöhet a tél. :)

Üdv. jani bátya

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #86 Dátum: 2015. Szeptember 04. 21:04 »
Átnéztem én is őket, rengeteg sárga virágpor, folyamatosan hordják. Koppra kipörgetett napraforgó után full meghordták a méztereket, felső fiókok teli vannak mézzel. Az erősebb családoknál átlag 10-12 (fél) keret, gyengébbeknél 6-8 fias, rengeteg pete. Örülök, hogy rendbe jöttek nagyon, mert nálam nagyon leamortizálódtak napraforgó közben. Talán az eleji 2 hét hordástalanság is bejátszott. Szóval kaptak egy füstöt most, mert nem tudom mikor kaphatják a következőt. Talán a következő rosszabb napokban pár decivel serkentgetek, de megspóroltam pár száz kiló cukrot az tuti. :)
szerintem is jöhet a tél, báár azért van még mi tenni.
üdv: sztenli

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #87 Dátum: 2015. Szeptember 08. 07:55 »
Szentli!
 "Szóval kaptak egy füstöt most, mert nem tudom mikor kaphatják a következőt. "

Ezt az "egy füstüt" mikor kapták? Mert ha csak most, az nem olyan jó.  Már a napraforgó lepergetése után nagyon ajánlatos egy kisebb sorozatot elvégezni. Jellemzően ekkor nem sok a fias, ezért hatékonyan lehet ritkítani az atkát és kell is mert akár a családok léte is függhet ilyenkor tőlle. Amint írod, leamortizálódtak a méhek a napraforgón, ez többnyire álltalánosan jellemző. Teleraknak mindent mézzel, nincs hely a petézésre. Ráadásul naptárforma  szerint is csökkenő a populáció. (Természetesen, most a julius közepe- végi napraforgó virágzást veszem alapul, többnyire ez a jellemző.) Szóval közvetlen a napraforgó után ezért vigyázni kell. Viszonylag kevés nép, szemben a feldúsult atkákkal. Sokat javít a helyzeten a napra előtti atkaritkítás is.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #88 Dátum: 2015. Szeptember 24. 21:32 »
Megint "kongatom a vészharangot" már megint elmebetegnek néznek a méhészek !!!!!!!!  Szeptember elejei állapothoz képest hatalmas népesség csökkenés a méhészetekben /80-400 családos méhészetek / !!!!!!  Atka elleni védekezés /amitrázos füstcsík,amitrázos füstölés,tac-tikos olajos lap,mitacos olajos lap/ szerint teljesen mindegy ,hogy mivel kezelt a méhész a korkép ugyanaz !!! Hangsúlyoznám,hogy nem atka fertőzéstől gyengültek le a családok !!!!!! Nincs hulla,nincs mászkálás !!!!  Mikroszkópos vizsgálat igazolta a több méhészetből vett minták alapján,hogy súlyos nosema fertőzéssel állunk szembe !!!!!!!

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #89 Dátum: 2015. Szeptember 24. 21:49 »
QUQURIQ !!!

Augusztusi Amitrázos sorozat 7 alkalom három naponként,  Szeptemberi  Amitrázos kezelés  idáig  7 alkalom kettő naponként és még két ködölés hátra van 20% Mitakkal!
Szépek és népesek a családok
A mézet is vizsgáljátok, nem-e édes harmatos…?

Üdv. Kiskakas