A méhcsaládok általános állapota

  • 3429 válasz
  • 967077 megtekintés
A méhcsaládok általános állapota
« Dátum: 2015. Május 03. 08:10 »
Tisztelt Méhészek!
Hozzászólásomnak nem találtam megfelelő rovatot, így hát új témaként vetem fel a következőket, mint a méhcsaládok általános állapota.
Ezt még szaktanácsadói tevékenységem alatt havi rendszerességgel kellett írnom, amiért kaptam is csípős megjegyzéseket, mert kioktató, okoskodónak vélték gyakorlati megfigyeléseimet.
Na de ugorjunk a mába.
Többen keresnek privátban, és telefonon, hogy nem úgy "robbannak" a méhcsaládok, mint más években.
Mi lehet az oka?
Mászkálás, méhbetegség?
Szerintem sokkal egyszerűbb problémáról(?) van szó.
Cáfoljatok meg, ha nem helytálló az okfejtésem.
Többször írtunk arról, hogy Húsvét körül a viharos szélben sok méh kint maradt, a virágporosok ledermedtek.
Ennek isszuk most a levét?
Meggyőződésem, hogy igen!
Valójában kismértékben(?) felborult a méhcsaládokon belüli munkamegosztás!
Az idősebb vízhordó, és virágporgyűjtő méhecskék elvesztésével óriási teher nehezedett a megmaradókra.
Igen ám, viszont ők még nem voltak erre a munkára elég érettek, mert a feladatuk a dajkálás volt!
A virágpor meg kellett volna, mert miből lesz az anyatej, a méhpempő?
Tehát ez egy üzemi baleset, aminek bele kell férnie, egy szezonba?
Természetesen ha erős méhcsaládokkal indultunk, és szélvédett, napsütötte helyen méhészkedünk, akkor semmi gondot nem tapasztalhattunk.
Az Alföldi méhészek nagy része viszont panaszkodott, hogy sok méh kinn maradt.
Tehát a helyüket felváltó fiatalok a szó szoros értelmében halálra dolgozták magukat, és a fiasítás fűtésében, nevelésében annyira kimerültek, hogy életük sajnos lerövidült.
Most, emiatt egy újabb, de látványos generáció váltás történik a méhcsaládoknál.
Jó hír, hogy sok a fedett fiasítás, néhány napon belül tömeges kelés várható, és pont akác dandárra lesznek ütőképesek a méhcsaládok!
Akkor mi a baj?
Semmi, csak sok az aggódó méhész!
Fel a fejjel, a méhekben soha nem fogtok csalódni!
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #1 Dátum: 2015. Május 03. 09:01 »
Igen ez így volt, rengeteg méh ledermedt és elpusztult akkoriban. De további hideg hetek is fékezték az anyát. Viszont mostanra helyreállni látszik a népesség, sok a fias is. Szerintem nem ritkaság az hogy csak akácra jönnek fel a méhek, eleink is küzdöttek ezzel a problémával. Pontosabban azért hogy akácra, és ne utánna érjék el a fejlettség tetőfokát, a különböző kedvezőtlen tavaszi időjárás miatt. Mostanában az a nézet terjed, hogy nem a repcén hanem már repcére jöjjenek fel a családok. De mitől tennék ezt? A repce előtt, nincs hozzámérhető intenzív hordást biztosító méhlegelő. Vannak kedvezőbb tavaszok is, akkor meg a rajzások miattt van az aggodalom.
A másik meg az, hogy a méhészek sokszor már túltesznek a horgászokon is nagyotmondásban. A családok között mindíg vannak kiemelkedők de milyen az átlag? Ez a lényeg! A "volt egyszer egy olyan erős családom" és a többi?
Az Alföldön nem véletlenül méhészkedtek, és néhányan még ma is, NB 24-es kaptárral, miben kettő anya hozza fel a népet akácra. Ez is mutatja, hogy régen sem volt a tavaszi fejlődés mindíg gond nélküli. Kedvezőbbnek vélt, akkori álltalános körülmények között sem.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2 Dátum: 2015. Május 03. 10:31 »
Megerősítem a hideghullám népesség csökkentő hatását. Egy családomnál olyan erős volt a népességcsökkenés, hogy a fészek szélső sejtjeiben a lárvák meghaltak. Aki csak hetente látja a családokat nembiztos, hogy ilyet észrevesz,  mert mire látja őket, a takarítás meg is történik.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #3 Dátum: 2015. Május 14. 21:38 »
QUQURIQ !!!

Több megyéből érkeztek a hírek!
Erősen mászkálnak a méhek.
Van, aki nem törődik vele, van, aki azonnal Nonoszos kezelést kezdett el!
Állítólag ettől a kezeléstől másnapra megszűnnek a mászkálások, igaz 10x dózisban, hajnalban, családonként 50 ml.
Az elmondások nagyon eltérőek!
Volt, aki még repce közelében sem volt, nem is volt repce virágpora, mégis mászkáltak a méhek!
Voltak olyanok is akik meg 12 kg átlagot pergettek, és mégsem mászkálnak a méheik.
Többen beszámoltak, hogy sajnos a here fiasításban igen sok az atka.
Lehet, hogy vírus?
Akikkel beszéltem, senki nem használt az idén még atkaölőt.
Én a saját állományomban is észrevettem, a mászkálást. Csak annyi, hogy a legközelebbi mezőgazdasági terület 2.5 km van tőlem!
Ami érdekes volt, hogy a herék kezdték kb 2 nappal a dolgozók mászkálása előtt!
A délelőtti órákban kezdik, kb. 9 h körül, ami 13 h ig tart.
A dolgozók potroh gyűrűjenek széthúzása után nem találtam a mézhólyagban nektárt.
A béltartalom tejszerű volt.
Kiteleléskor nem volt Nosemás problémás családom egy sem!
Röpképtelenek voltak, csak mászkáltak. Mindig a kaptáraktól  ellenkező irányban meneteltek.
Ami még érdekes, hogy megelőzés képen, április elejétől 3 naponként fehér ürmös teával locsolgattam, 24 napon keresztül 50 ml/ család.
És mégis?
Egyre jobban megerősödik a gyanú bennem, hogy a laza tél miatt a záró kezelések ellenére még is maradtak áttelelő atkák, ami a laza tél miatt ideje korán megtöbbszöröződtek!
Alig várom az akác végét, hogy nagy atka irtásba kezdjek!
Figyelem!
Figyeljétek a here fiasításokat!!!
Csak annyi, hogy a legközelebbi mezőgazdasági terület 2.5 km van tőlem!

Kiskakas!

ui. idáig 8 kg a begyűlt mért nektár
« Utoljára szerkesztve: 2015. Május 14. 21:50 írta kiskakas »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #4 Dátum: 2015. Május 14. 23:27 »

Egyre jobban megerősödik a gyanú bennem, hogy a laza tél miatt a záró kezelések ellenére még is maradtak áttelelő atkák, ami a laza tél miatt ideje korán megtöbbszöröződtek!

Ez biztos, hogy nem atka.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #5 Dátum: 2015. Május 15. 05:57 »
Kiskakas!
Mit értesz az alatt, hogy tejszerű béltartalom? A hátulsó potrohgyűrűk kihúzása után az ép belet kívülről nézve látod fehérnek, vagy a béltartalom kinyomva fehér színű. Ott van heremászkálás, ahol a herefiasban található már atka ?
Bogár Tamás!
A mászkálás egyik (!) oka lehet a heveny méhbénulás vírusa. Ehhez viszont kell egy "injekcióstű" ami beviszi a méh véráramába. Két ilyen természetes injekciós tű is létezik a méheknél. Az egyik a Nozéma a másik az atka.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #6 Dátum: 2015. Május 15. 06:16 »
QUQURIQ !!!

Nem akartam leírni szájbarágósan! Igen én is erre gondoltam.
A béltartalmat kinyomva volt fehér.
Ugyanez a szindróma jelentkezett nálam 1999 tavaszán repcén. Katasztrófálisan elfogytak a gyűjtő méheim. Akkor bevizsgáltattam, nem volt Nosema spóra a kenetben. (negatív volt a minta).
A jelenség állomány szintű, a kivett zugherés fiasításnál minden családban találtam atkát.

Kiskakas

*

irido

  • ****
  • 488
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #7 Dátum: 2015. Május 15. 06:35 »
Kiskakas!
Ez a tejszerű tünet emelt Nonoszos méhészetben volt ? Igazán nem tudom hová tenni, mert ugye 99-ben még nem volt Nonosz, annak a kicsapódott szaliciláttartalma lehet ilyen. Kicsapódott oxálsav is lehet ilyen. Tükör már régen megfigyelte, hogy az ilyen mászkálások hátterében a béltartalomban vannak fehér pöttyök.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #8 Dátum: 2015. Május 15. 07:17 »
Sziasztok!
Milyen korú méhek mászkálnak?
Én azt figyeltem meg, hogy amikor mászkálást láttam (az idén hála az égnek egy napon, néhány tíz darabot), akkor a fiatal, szőrös dajka korú méhek ugrottak a halálba, valamint a fiatal herék.
Már egy évvel ezelőtt itt leírtam, és anno a Méhészetben az emlékeztetőben is, hogy vagy 25 évvel ezelőtt a Baranya megyei barátomnál tettem látogatást az első akác dandárjában.
Villányban a szőlők fölötti akácosban volt, a Beremendi méhegészségügyi felelőssel.
Lejjebb álltam meg, és gyalog közelítettem a méhészetek felé.
A szőlők közötti mezőgazdasági beton úton tömegével jöttek a sétáló méhek.
Valóságban alig lehetett úgy lépni, hogy ne méhecske ropogjon a surranóm alatt.
Azonnal ezzel kezdetem, hogy mi ez a mászkálás?
" Atikám, akkora hordás van, hogy gyalog mennek a méhek."
Nekem ez nem tetszett.
Küldetem mintát az Állatorvos Tudományi Egyetemre, Rusvai Miklós profnak.
APV vírust állapított meg!
Ő mondta, hogy a tőlem kapott mintában tudták elsőként kimutatni az "Akut Paralízis Vírust".
Mint tudjátok, mert több hazai előadásban (Dr. Hegedűs Dénes) is hallhatjuk, hogy a betegségek, köztük a vírusok vektora, a varroa atka.
Azt, hogy a vírus melyik fajtája okozza a mászkálást, csak labor tudja kimutatni.
Azért van nagy kavarodás a fejekben, mert a tünetek nagyon hasonlóak egy nyári nosemánál (Nosema ceranae), de ezt is valójában az atka okozza.
Ezek úgy gondolom megcáfolhatatlanok, több tudományos szakelőadásban is (pl.Kaposváron) hallhattuk.
Tehát általában a dajka méhek ugranak ki a halálba, és a napos részeken a fűben csoportosulva sajnos elvésznek.
Én az idén a tavaszi serkentés alkalmával az állományommal megitattam vagy 25 liter 20%-os ecetet!
Nem tudom, hogy ez hozzájárult e a méhcsaládjaim jó kondijához, de csak előnyét láttam eddig.
Sok ecetet használtam eddig is, viszont most már nem hagyom ki az etető-serkentő szirupból.
Az itató vízbe is teszek.
Még annyit szeretnék közölni "megnyugtatásul", hogy a CCD jelenség előtt is észrevettek mászkáló méheket az érintett méhészek.
Tehát nem egyszerű rámondani, hogy csak az atka!
Nagyon sok helyen lehet találkozni a neonikotinoidok szerepéről, ami virágporral kerül a kaptárba, majd a méhkenyérbe.
Szerintem ez egy jó kis téma lenne, hogy az OMME az alkalmazott kutatás keretéből ezeknek a jelenségeknek a kutatásával foglalkozzon!
Ha az első lépés a terepjáró vásárlása volt, akkor sok jóra ebből az irányból csak akkor számíthatunk, ha már az OMME teljes vezérkara "elmászik", de jó messzire!
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2015. Május 15. 07:41 írta Nagyernyei Attila »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #9 Dátum: 2015. Május 15. 08:53 »
Jó ez a vírus-atka-nosema ezzel az ügy megoldva !!!!!! Gyümölcs virágzás alatt egy darab méhecske sem mászkál semmi előjele az atkának,vírusnak, nosémának !!!!!  Repcén kezdődő mászkálás akácon még nagyobb!!!  Erős állományokban nagyobb a mászkálás mint a gyengékben !!! Akác után a tömeges mászkálás megszűnik !!!

*

irido

  • ****
  • 488
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #10 Dátum: 2015. Május 15. 09:09 »
Mézengúz!
Mert a mászkálás intenzitása a hordás mértékével egyenesen arányos. Ezek a méhek, ha nincs hordás, akkor benn vannak a kaptárban. A hordási láz hajtja ki őket.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #11 Dátum: 2015. Május 15. 09:44 »
Igen,Iridoval egyet értek.
És akkor erősödik amikor a tájolás elkezdődik.
Tájolás alatt van a legnagyobb mászkálás.
Ez is azt bizonyítja, hogy a dajka korú, első kirepüléssel próbálkozó méhek sétálnak.
Van még egy megjegyzésem, amit már többször figyeltem.
A tömeges kelések után koncentrálódik a séta.
Tehát a repce végétől, akác dandárig, aztán valahogy spontán megszűnik, egy egy napon egészen aggasztó.
Szerintem ez attól is függ, hogy mennyi az azonos korú méh, ami egyszerre tájol, tehát vissza kell számolni 21 napot,és még egy jó hetet.
Így eljuthatunk a megoldáshoz.
Aki rendszeresen "túrja" a méhcsaládokat, vissza tud emlékezni, hogy egy hónappal a mászkálás kezdete előtt milyen volt a méhcsaládok állapota.
Valószínű akkor történt egy komoly fészekbővítés, tűzés, és az anyák ekkor rakták le a maximális petét.
Az sem mindegy, hogy az álcák úsztak a pempőben, vagy szárazon sínylődtek, volt e megfelelő létszámú dajkaméh a kaptárban.
Ezért nem szabad ész nélkül tűzni, hajtani a fiasítást, mert lehet, hogy visszaüt.
A családnak harmonikusan kell fejlődnie, ez a méhész felelőssége.
A méheket nem érdemes megerőszakolni.
Arra is vissza kell emlékezni, hogy mennyi és milyen minőségű volt a virágpor?
Véleményem szerint kellene egy szakmai kérdésekből álló célirányos kérdőív, mert így csak a levegőbe lövöldözünk, az OMME urainak meg esze ágában ezzel foglalkozni, ha érdekelné őket már rég megtehették volna.
Néhány éve második akácon is láttam mászkálást kollégám méhészetében.
Jellemző, hogy a herék is sétálnak.
Én azért a méhpempőt is megvizsgálnám.
Tudjuk, hogy a virágporral rengeteg vegyszert behordanak a méhek.
(Simon Gergely Szekszárdi Tavaszváró Méhésznapon elhangzott előadása is erről szól.)
Egy nagyon összetett dologról van szó.
Itt nem kell semmit kitalálni, tényeket kell felsorakoztatni, és utat kell mutatni.
A monitoring brigád erre alkalmatlan!
Ehhez szakemberek kellenek.
Nagyernyei Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #12 Dátum: 2015. Május 15. 10:49 »
Idézet
Ezért nem szabad ész nélkül tűzni, hajtani a fiasítást, mert lehet, hogy visszaüt.
A családnak harmonikusan kell fejlődnie, ez a méhész felelőssége.
A méheket nem érdemes megerőszakolni.

Attila!
Én 20 termelő családdal sajnos jó kicsesztem! Könnyíteni szerettem volna a melót(rajzás gátlás) de balul sült el. A legerősebb családokat kiválasztva 2 db fedett fias keretet méhekkel együtt elvettem, helyére kettő petézésre alkalmas keretet tettem+ egy építő keretet!
Ezek a családok felére visszaestek a meg nem csapolt családokhoz képest :'( A közepes családok értek termelővé!
A megcsapolt családok jó hogy ha dandárt kitudják használni eredményesen...
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

nyuszt

  • ***
  • 130
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #13 Dátum: 2015. Május 15. 12:37 »
Tiszteletem ! A méh mászkálásokkal kapcsolatosan lenne néhány kérdésem,ha nem zavaró.Nálam is jelentkezett a probléma idén is ,és a tavalyi évben is.A múlt évben jelentős méhtömeget veszítettem ,ennek következtében.Abból a feltételezésből indulok ki , hogy nekem  az atka által  fertőződtek a méheim méhbénulás vírussal  .Tehát a kérdéseim a következőek lennének :1  Csak a gyengült immunrendszerű méh egyedek fertőződnek vírussal vagy az egészséges egyedek is ?                  2   Közvetlen kontaktussal /érintkezéssel/ pld: tisztogatás ,etetés vagy éppen egy rablás kapcsán  az egymással érintkező dolgozók átadhatják egymásnak a vírust ?                                                                                                                                       
                                    3 Iridó írja,hogy kell  a fertőzéshez egy "injekcióstű" .Ez úgy értendő,hogy az atka szívott egyedek fertőződnek ?                De ha nem akarom bonyolítani a dolgokat  ,akkor a kérdést úgy is feltehetném,hogy az ízeltlábú rovaroknál /jelen esetben a háziméh-nél /a  vírusok hogyan fertőznek ,illetve hogyan terjednek egyik egyedről  a másik  egyedre ? Előre is köszönöm az estleges válaszokat !   
  Üdv:nyuszt

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #14 Dátum: 2015. Május 15. 13:51 »
Attila.
Meg állapításodat alá támasztom én is!
Így eljuthatunk a megoldáshoz.
"Aki rendszeresen "túrja" a méhcsaládokat, vissza tud emlékezni, hogy egy hónappal a mászkálás kezdete előtt milyen volt a méhcsaládok állapota.
Valószínű akkor történt egy komoly fészekbővítés, tűzés, és az anyák ekkor rakták le a maximális petét.
Az sem mindegy, hogy az álcák úsztak a pempőben, vagy szárazon sínylődtek, volt e megfelelő létszámú dajkaméh a kaptárban.
Ezért nem szabad ész nélkül tűzni, hajtani a fiasítást, mert lehet, hogy visszaüt.
A méheket nem érdemes megerőszakolni."
De ez nem csak a mászkálási tünetekre igaz, hanem a tömlős költésrothadásos esetre is aminél megint csak a VÍRUS. Nem látsz mászkáló méheket mint tünetet, de ha találsz olyan sejtet ami a tömlősre igaz, megrettensz!
A tavaszi virágpor hiány, esetleg kaja hiány, meg a sz@r tavasz mint a mostani.