A méhcsaládok általános állapota

  • 3435 válasz
  • 967604 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #60 Dátum: 2015. Augusztus 23. 22:14 »
Hát ha nem nézik a méheket akkor seggbe kell őket rúgni ;D! Nálunk azért az eü-s megnézi rendesen, ősszel is meg tavasszal is, mert vándorlok.
Üdv:robi

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #61 Dátum: 2015. Augusztus 24. 19:12 »
Nem tudom, ki hogy van vele, de nálunk szinte lehetetlen most méhészkedni. Egyszerre 2-3 család fészkét tudom csak felmérni és rendezni, utána abba kell hagynom néhány órára, olyan mértékű kutatás alakul ki. Nem húzom el a kezelést, és folyamatosan takarom a lépeket, mindig csak pár lép van fedetlenül, mintha valami sebészi beavatkozást végeznék. Csak azokat a lépeket veszem ki, amik túl könnyűek és ezért menniük kell a fészekből, illetve még néhány fias keretet nézek meg alaposabban, hogy van-e mindenféle korú fiasítás és nincs-e betegségre utaló jel. Hiába minden, mégis felhőben kutatnak. Egyébként szépek a családok, mindenhol 4-5 keret kiterjedt fiasítás van az NB lépekben, és népesek a családok.

Ki hogyan oldja meg ezt a helyzetet?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #62 Dátum: 2015. Augusztus 24. 19:27 »
Nálam szintén... Zárok mindent, gyorsan próbálok dolgozni. 6-7 családig jutok, utána ki kell tenni a füstölőt 1 órára a kaptárak mögé...utána indulni újra. Felhőkben jönnek, + a darazsak is szépen kutakodnak.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #63 Dátum: 2015. Augusztus 24. 20:04 »
Sziasztok!

Ma én is megtúrtam jópár családot, de nem volt ilyen mértékű kutatás. Néhány szaglászó méh kóválygott, de az nem zavart semmit. Mondjuk nálunk ma elég élénk volt a szél, lehet ez is segített a dolgon. Ha nagyon erős kutatás van és mégis kaptárt kell nyitni, én két füstölőt használok. Az egyiket a nyitott kaptárnál, a másikat az előzőleg megnézett család mögé teszem a földre nyitott tetővel, továbbá a bezárás után ecettel körbelocsolom a tetőt és környékét.
20 családot néztem meg ma, átlagban 5-6 keret fias van, de találtam 9 keretest is és 4 keretest is.

Nb18

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #64 Dátum: 2015. Augusztus 25. 20:42 »
Sziasztok ! Szerencsére nálam van hordás , VÉGRE !  eső is volt , igy gyűjtik a szolit .  De jó !  Űdv . Antal

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #65 Dátum: 2015. Augusztus 26. 07:11 »
Nálam meg sohasem tapasztalt mértékű kutatás, pedig a napokban még csak kaptárt sem bontottam. Nem is igazán merek. Haver is folyamatosan panaszkodik. Sok " méhész" van a röpkörzetünkben, kezdő, ide települt, fiatal gazda-kezdő... Hallottam, hogy valamelyik délután 5-kor már etet. Ma délután felkeresem az illetőt.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #66 Dátum: 2015. Augusztus 26. 08:16 »
QUQURIQ !!!

Sajnos ez az időszak a kutatásról is szól!
Vannak nemtörődöm méhészek akik már du. elkezdik az etetést vagy azért mert nem ér rá, vagy van azért mert fél a sötét erdőben.
Másik dolog a kutatásnál, hogy szegény családocska túl gyenge és ugyanazt az adag mennyiségű szirupot kapják mint a termelők.
Na, ezeknél a családoknál marad szirup még másnap délutánig!
Ezek a családok okozzák a szaglászást és a kutatást.
A gyenge, esetleg anyátlan családokat egyesítsük!
Úgy sem tudna kitelelni a fel nem etetett, vagy kényszer feletetett családocskák!
Kezelni viszont szükséges!
Ahol ennyire nagy a kutatás, ott hajnalban kell napfelkelte után kezelni, a megjelenő első szaglászó méhekig!!! Ne villázzunk fel fedett mézet, ne hagyjuk lecseppenni a keretről a mézet, ne felejtsünk ki keretet a kaptárnak támasztva. A röpszűkítők inkább kisebbek legyenek mit nagyobbak!!!
Jobb a keskeny hosszú röpnyílás, mint a rövidebb magas.
Az ócska repedezett kaptárak is okozhatják a kutatás okát.
Az elcsurgatott szirup is ingerli a méheket a kutatásra.
A léptároló vagy fiók tároló helyiséget is jól le kell szigetelni, a méhek ellen.
Kiürült mézes hordókat meg pláne ne tároljunk a szabadban.
Minden kutatásról, csak mi méhészek tehetünk!
Ha méheink nem kutatnának, szaglásznának, nem lenne mézünk.

A hajnali Kiskakas!

*

kas62

  • ***
  • 146
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #67 Dátum: 2015. Augusztus 26. 08:43 »
Már a kutatásról is a fiatal gazda tehet ::)

A haverod és a Te méheid,valószínű nem tudnak repülni!
A haver nem tartozik a sok"méhész"közé?
Miért ne lehetne délután ötkor etetni,kérdés az,hogy milyen módon.
A problémát nem a szomszédban fogod megtalálni!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #68 Dátum: 2015. Augusztus 26. 09:46 »
Üdv Mindenkinek!
Én is nappal etetek,légfékessel.Semmi bajom a zümikkel,örömrepülés sincs,néha egy két kíváncsi szaglászó.Igaz 20 perc alatt végzek.Üres ki,tele be,go tovább. :)Amíg tálcásan etettem tök sötétben is kiömlöttek a kaptárból.
Igaz picit több a meló vele,de nem bántam meg a váltást.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #69 Dátum: 2015. Augusztus 26. 12:32 »
kas62

35 éve méhészkedem.
Konkrétan épp ez a fiatal gazda etet nappal tálcás etetőből híg sziruppal. Egyébként persze nem azok tehetnek mindenről.
Nem fogok én itt veled vitatkozni az etetési módokról meg hol kéne keresnem a hibát, de bevallom ez konkrétan zavar....

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #70 Dátum: 2015. Augusztus 28. 12:23 »
Sziasztok!
Végeztem a telelés előkészületeinek első lépéseivel: - mézelvétel, - fészekrendezés, - serkentő etetés kb. 09.05.-ig, - kicsit késve (hordás miatt) megkezdtem az atkairtást, két hig. aljas családnál 26 – 31 db lehullott atka.
Kutatás valami rettenetes volt, reggel 4 – 5, este 4 – 5 családot tudtam átvizsgálni, kereteket csak sötétedéskor adhattam vissza.
Családok talán kicsivel erősebbek mint tavaly. Aránylag egységesek 6 – 7 kiterjedt hunorkeret fiasítás van általában, pár erősebb van. Külső pipás etetőt használok, ennél kutatás nincs.
Rakok fel pár képet.
Üdv.: Misi

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #71 Dátum: 2015. Augusztus 28. 12:26 »
kép
« Utoljára szerkesztve: 2015. Augusztus 28. 13:03 írta bekesm »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #72 Dátum: 2015. Augusztus 28. 12:32 »
A hungarocel csak szólóban van betéve?
Üdv:robi

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #73 Dátum: 2015. Augusztus 28. 12:57 »
Igen, lábazati.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #74 Dátum: 2015. Augusztus 28. 20:05 »
Tegnap valami csoda folytán este 6 és fél 8 között sikerült 10 családot rendeznem, nem volt nagy mértékű kutatás. Ma 3 család után viszont olyan kutatás kerekedett, hogy csak vízzel tudtam megfékezni az indulatokat. Fél óráig locsoltam a kaptárakat, mire a kutatók száma radikálisan lecsökkent. Nem húztam el a kezelést, és folyamatosan takartam a kereteket a kaptárban. Ezt a kínlódást, 30 családot sikerült rendeznem az elmúlt 5 napban. Etetnem viszont nem nagyon kell, 3 kg cukrot tervezek adni családonként, de csak a biztonság kedvéért, az édes harmat miatt. Mi lehet az oka ennek a nagy mértékű kutatásnak? Nyilván az, hogy nincs hordás, de nálunk ilyenkor más években sincs, mégsem tapasztaltam még ilyen őrületet. Ki érti ezt?  :o