A méhcsaládok általános állapota

  • 3430 válasz
  • 967188 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #45 Dátum: 2015. Június 18. 23:16 »
QUQURIQ !!!

A vaddohány végre jól beindult. Az akác utáni serkentést én sem hagytam ki, így nagyon szépek a családok. Az idei szaporítás is beindult, amit egy kelő fias kerettel csináltam. Most három keret táblás fiasa van. Szerencsére a vaddohány is rásegít a fejlődésre nektárral, a rezgő virág, a Kígyószisz meg virágporral.
Az egész erdő illatozik, és a vízen nem látni méheket. Különösen a délutáni órákban mennek úgy, mint akácon.
A kislevelű hárs lement, most van dandárjában a nagylevelű, és ezt követi az ezüst levelű.
Itt a családokat már csapolni kellett, mert rajzás gyanúsakká váltak.
Remélem, hogy a napraforgónak is jól jött a múlt heti hagy eső.

A bizakodó Kiskakas!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #46 Dátum: 2015. Június 19. 08:38 »
Valóban, ritkán vannak rajbölcsők, de még a 3 éves anyáknál is inkább váltóbölcsők, 1 esetleg 2 db. Nekem a 3 félkeretes pároztatók nem váltak be, legjobb a Gödöllőihez hasonló, csak kissé nagyobb. Újabban műanyag kerettel lépezem be, egy fél NB keretet három felé vágva pont elég egy pároztatóba. Könnyű használat után lekaparni a sejteket, viszont a hagyományos higiénikusabb, mivel itt kivagdalja az ember a kis lépeket.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #47 Dátum: 2015. Június 20. 14:46 »
Brutálisan koptatja a selyemfű a méheket. Összementek a családok. :(

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #48 Dátum: 2015. Június 20. 15:10 »
Hát igen... Alapból is gyalulja őket és szerintem ez a hűvösebb idő sem kedvez.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #49 Dátum: 2015. Június 20. 18:39 »
A  vaddohány virágján figyeltem meg  foglyul ejtett méheket, a lábuk beakad, vagy ragad és ott szenvednek ki. Felénk csak dísznövényként van néhány példány, bár az utóbbi években már vadon is láttam a méhészek és a szél jóvoltából. De igazán nem tud elterjedni, mert a földek művelés alatt vannak. Viszont indul az első napraforgó táblák virágzása, igaz még csak nagyon kezdeti stádiumban. Itt akác után nics szükség serkentésre, mert erről gondoskodik a gyalogakác, és az ezüstfűz. Bár erről pergetni nem tudok de, feltöltik a készleteiket a családok.
-A pároztatóim 2 db 12x10 cm keretűek, csak kb 2 cm széles műlép csíkokat használok, ezekbe 4 deci méhet rakok de kevesebbel is lehet. A családokkal viszonylag elégedett vagyok,  egészségesnek tűnnek, nincs mászkálás sem. Ütőképesek, néhány volt anyaproblémás kivételével, szerencsére most nem sok anya veszett oda. A napraforgóra nem vándorlok, mennek maguk a méhek. Most ha akarnék is nehézségbe ütközne, a zárlat miatt.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #50 Dátum: 2015. Június 29. 20:32 »
A napfordulóhoz való igazodás hosszú évek tapasztalatán alapuló támpontot kínál. Nem vitatja senki. Nálam ebben az évben, a napokban is- egy héttel a napforduló után- bepetézik az anyák a szűzlépeket, műlép kiépítéséről szó sincs. Az anyák 70 %-a tavalyi. A hordást-serkentést, a család hangulatát figyelembe véve, „érzésre” kerültek be szűzlépek a családokhoz, maximum kettő a félkeretes rendszerben.

Gyenge családoknál ez nyilván szóba se jöhet. Közhely, de nagyon igaz, hogy a méhészetben minden év egy kicsit más. Ettől függetlenül méhészkedhetünk dogmák alapján is, ahhoz viszont elég a könyveket olvasgatni, nem kell időt pazarolni a gyakorlati megfigyelésekre.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #51 Dátum: 2015. Július 04. 09:56 »
Miért ne lehetne építtetni, ha nép és hordás is van? Napraforgón is mindíg rakok be műlépes kereteket, dátumtól függetlenül. Az előző napokban is ezt tettem. Másnapra 80%-os -an kihúzták, pedig jelenleg vontatott a hordás napi 2/kg környékén mozog.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #52 Dátum: 2015. Július 08. 12:51 »
Csatlakozom Robotur véleményéhez. A napforduló óta minden családdal sikerült 2-2 NB lépet kiépíttetnem, a hársnak és a sok fiatal méhnek köszönhetően. Ráadásul az évnek ebben a szakaszában épített lépek hibátlanok, anyabölcsőtől és heresejttől mentesek, valamint a széleket is jobban beépítik, mint tavasszal. Ha lenne felénk hárs után is némi hordás, akkor biztosan építtetnék még 1-2 NB lépet családonként. Sajnos azonban hordás már nem várható, és ezt talán a méhek is érzik, mert a méhészetemben megkezdődött a hereűzés. A sort hétvégén a söpört rajokból képzett szaporulat kezdte meg, ami érthető, hisz ezek a leginkább meggyötört egységek. Nem elég, hogy akácon kidolgozták magukat, utána még ki kellett építeniük egy fészeknyi lépet és fel kellett nevelniük egy új generációnyi méhet is. Tegnap már a termelő családoknál is tapasztalni lehetett a herék űzését és kirekesztését a fészek szélére. Hétvégén még egy pörgetés és vége az évnek. Jövő héttől már 2016-ra készülünk.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #53 Dátum: 2015. Július 24. 21:18 »
Ebben a melegben több dolgot is megfigyeltem a kaptáraknál.
Több család a kaptár alján dekkol, a fias kereteken szinte csak pár méh lézeng, megjelentek a fekete kopott szőrzetű méhek ,néhány család pedig már nem engedi be a heréket.

Üdv. jani bátya

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #54 Dátum: 2015. Augusztus 01. 07:10 »
Hasonlót tapasztaltam én is, mint "jani bátya" feltűnő lépekről való lehúzódást. De ez  a kaptárnyitás után történt több kevesebb idő elteltével. Lecserélendő anyát kerestem volna. A pergetést még a nagy hőségben kezdtük, de a jelenség már nem volt tapasztalható. Volt lerázni, és leseperni való méh a kereteken bőséggel. Ma végre végzek a pergetéssel, van még párdarab hátra. Van még némi hordás, de hogy ne legyen szaglászás és kutatás ahhoz kevés. Ilyenkor már akár 2kg -os  hordásnál is szaglásznak. Most már lesz az anyáknak hely petézni, néhány hét és  kezdődik a betelelés.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #55 Dátum: 2015. Augusztus 23. 19:32 »
Hidason ismét nyúlós van! >:(

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #56 Dátum: 2015. Augusztus 23. 19:52 »
Kíváncsi vagyok az OMME honlapján mikor jelenik meg!
Azért közröhej, hogy egy méhész előbb jut magától információhoz, mint a díszes társaságtól.
Ez volna a minimum, hogy naprakész információval szolgáljanak az OMME honlapján.
Egy fillér fizetést nem adnék senkinek addig amíg nem szolgálják ki a méhészeket!
Felháborító, hogy nincs az OMME-ban valaki, aki erre odafigyelne, így a méhészek önszerveződve riadóztatják egymást.
Itt hamarosan az asztalra kell csapni, mert ami most lezajlik az orrunk előtt, igen fájdalmas.
Az OMME elnöke úgy tud másfél óráig beszélni a semmiről, hogy az bámulatos.
Mi a lófarkát csinálnak, mert a Nemzeti Program is rég kimerült?
Fenológiai jelentés áll.
Tök tele vagyok velük.
Az OMME jelenlegi szakmai vezetését nyugdíjazni kéne!
Mondjuk mit aggódok!
Romániában méhegészségügyi hálózat sincs.

Nagyernyei Attila

*

igi

  • *
  • 26
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #57 Dátum: 2015. Augusztus 23. 20:24 »
Miért itt van?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #58 Dátum: 2015. Augusztus 23. 20:41 »
Van.
Üdv:robi

*

igi

  • *
  • 26
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #59 Dátum: 2015. Augusztus 23. 21:52 »
Nálunk nincs,csak két ember van aki felveszi a pénzt érte.