A méhcsaládok általános állapota

  • 3429 válasz
  • 967131 megtekintés
*

irido

  • ****
  • 488
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #30 Dátum: 2015. Május 15. 23:21 »
Lehet, hogy azok nem fiatal méhek.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #31 Dátum: 2015. Május 15. 23:28 »
Szerintem meg biztos. hogy "lisztérzékenyek" a mászkáló méhek!!!!!!!

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #32 Dátum: 2015. Május 15. 23:49 »
Szerintem nem a tájoló méhek mászkálnak. Én legalábbis úgy láttam, hogy reggel jelennek meg 9-10 óra tájban, nem pedig 12-13 óra körül vagy még később, amikor a tájolás van. Vagyis olyan méhek, akik már egyébként kijárnak, reggel is indulnának gyűjteni.
Fiatal méheknek néznek ki egyébként.

*

irido

  • ****
  • 488
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #33 Dátum: 2015. Május 16. 07:11 »
Szerintem meg biztos. hogy "lisztérzékenyek" a mászkáló méhek!!!!!!!
Igen, most már nekem is beugrott. Tényleg minden szempontból ez a leglogikusabb magyarázat.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #34 Dátum: 2015. Május 17. 17:00 »
Sziasztok! Tegnap ismerősömnél is elkezdődött mászkálás, csak két családja van. A kaptár előtt a fűben sok méh vergődik, mászkál. Repce felénk egyáltalán nincs, így biztos, hogy nem onnan szedtek össze valamit. Nagyobb gyümölcsös sincs 5km-en belül. Csak a házaknál kertek, és azokban gyümölcsfák. Atka sem látszik a méheken, fél NB keretes atkacsapdát is használunk és nem találtam a herefiasban atkát. Persze akác után tavaly kaptak a családok rendes atkairtást is. Csak azért írtam le, hátha segítségül szolgál a kiderítéshez (pl. kizárható a repce), hogy mitől mászkálhatnak a méhek.
Zoli

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #35 Dátum: 2015. Május 18. 06:52 »
QUQURIQ !!!

Nálam két nap után megszűnt a mászkálás magától.
1000 db. mászkáló méhre lenne szükség egy komplett vegyi elemzésre a méhekben.
Az a bukó ebben a mutatványban, hogy senki nem hajlandó begyűjteni akác virágzás kellő közepén 1000 db. atkát.
Ha és + méhek kellenének másik laborba Nosema vizsgálatra.
A száraz lépekből is kellene pár db. 10x10 cm minta még egy másik laborba a szermaradványok miatt.
Tisztelt OMME vezírkar!
Nem terepjárót kellett volna venni, hanem egy-két hajléktalant befogni munkára egy kis fizetésért, hogy szedegessék a mászkáló méheket!....
Az ISUZU árán száz évig szedegethetnék a mászkáló méheket, de szerintem a méhekről az atkákat is…
A szakmai vezető példát mutathatna…
A terepjáró helyett sokkal jobban jártunk volna egy benzin motoros méh felszívó készülékkel, mert most már több tucat minta lapulna a kutatók mélyhűtőjében!

A Jó öreg kapirgáló a Kiskakaks!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #36 Dátum: 2015. Május 18. 08:42 »
Sajnos valóban összetett türelmes sok szereplős valódi kutatómunka kell a probléma megismeréséhez feltárásához, megoldásához. Szerintem van erre szellemi kapacitás, de csak jó OMME vezetés mellett.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #37 Dátum: 2015. Május 18. 09:13 »
Kukurikú!

Olyan másfél hete meguntam a sok vegyszerezést és egy kis méz reményében összecsomagoltam az összes kaptárt és egy barátommal kiköltöztünk minden családunkkal egy sűrű HUngarikum akáczerdő mélyére.
A múlt héten rettenetesen sok víz fogyott 150 családnak napi 70liter víz tűnt el az itatójából!!!
 Most vagy ennyire szomjasak voltak, vagy más méhészek nem itattak, vagy itattak csak nem jól, nem tudom, tény, hogy rengeteg a fiasítás.
A mászkálást folyamatosan figyeltem, itthon még itt-ott lehetett látni, aztán ahogy kivittük őket a múlt héten egyáltalán nem volt tapasztalható. Két napja viszont megint erősödik a jelenség pedig emberi tevékenységtől viszonylag messze vagyunk.
Néha mikor ráérek próbálom nyomon követni egy-egy mászkáló méhecske útját és többször figyeltem már meg, hogy sokáig bukdácsol a fűben aztán egyszer csak sikerül, beindulnak a motorok és sikeresen felröppen és megy a dolgára.
Azt is megfigyeltem, hogy kaptáranként is eltérő lehet a mászkáló méhek mennyisége.
Olyan is van, hogy az erős családok előtt van több és a gyengébbek előtt nincs, máskor meg fordítva.
Azon is gondolkodtam már, hogy meg kéne festeni ezeket a méheket aztán meglátnám, hogy vajon viszontlátom-e őket valaha a kaptárban?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #38 Dátum: 2015. Június 10. 08:25 »
Sziasztok!
Több jelzés is érkezett hozzám, hogy most kergültek meg a méhcsaládok, egész állományok szeretnének útra kelni.
Amikor már elszakad a cérna, és túlfejlődnek, bizony nehéz bánni velük.
Én radikális módszert alkalmaztam.
Közel ötven méhanyát a túlvilágra küldtem, mert új gazdát akartak választani.
Alap dolognak tartom az anyák jelölését.
De mi van akkor, ha égen földön nem találjuk az öreg anyát, pedig már izzik az ujjunk egy aprócska szorításra?
Ezért kell a füvet is rendszeresen nyírni a kaptárak előtt.
Az alsó kijáró ilyenkor előny, és lehet a fűben megleljük az öreg anyucit.
Lehet, hogy ezt a nem túl barátságos tettet a méhek elvégzték helyettünk, és a rajzási láz átmegy egy sima váltásba.
Ennek több jele is van.
Én nem szoktam azon tűnődni, hogy váltani akarják e az anyjukat, vagy rajzásra készülnek.
Meghozom a döntést, aztán már csak akkor vagyok bajban, ha nem sikerül a párzás.
Ezért vannak a tartalékok, és a pároztatóim.
Az anyákat úgy is minősítem, hogy bepetézte e a szűz lépet, vagy kikerülte.
Ez az én méhészetemben nagyon csúnya vétségnek számít.
Az ilyen anyák kapnak egy beírást, egy intőt.
A következő teszt majd a napraforgón lesz.
Mennyire engedi kiszorítani magát.
Akkor döntöm el, hogy mehet e a télbe vagy az égi legelőkre juttatom.
Másik az atka kérdés.
Ne mondjátok, hogy kevés van, felvilláztátok a heréket és nem láttatok.
Nyírni kell ahol éritek.
Sokan kérdezik, hogy tartós szerrel védekezzenek, vagy füstöljenek.
Válaszom az, hogy teljesen mindegy, csak hatékony legyen, és ezt tudjátok ellenőrizni.(higiénikus alj)
A napraforgó után már késő!
Az idei év sem lesz különb mint a tavalyi.
Most kell védekezni, akinek nincs hordásban a méhészete!(selyemfű, szelíd gesztenye)
A hét végi kánikula ismét át fogja írni a fenológiát.
A napraforgó úgy nő, hogy eszméletlen.
Pedig nekünk nem lenne sietős, mert utána hosszú az út jövő akácig.
Nagyernyei Attila

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #39 Dátum: 2015. Június 16. 00:44 »
Idén valóban úgy tűnik, hogy kevésbé atkásak a családok, de napraforgó előtt megy a furettó, az az a napokban. Végre több év után, nincs mászkálás sem. Rajzási gondokkal sem küszködöm, igaz ez a sok tavalyi anyának és  a kétszeri pergetésnek is köszönhető. Másrészt, rajzásra hajlamos családoktól nem veszek ki tenyésztésre álcát. Most keltek a keltetőben az anyák, ma már telepítettem is pároztatóba őket. A második sorozat is le van indítva. Szerencséseb lett volna korábban, de az akácról hazatérés ideje ezt tette lehetővé. Szerencsésebbnek tartom még napraforgó előtt lecserélni a gyengébb anyákat. De ez most inkább, közben vagy utánna lesz. Szerencsére nem sok  anya veszett most el, a pergetések során.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #40 Dátum: 2015. Június 16. 13:13 »
Úgy látom, hogy nem csak szerintem van különbség rajzós és nem rajzós anya között, bár ezt Geddekas erősen megcáfolta. Sajnos jelenleg a tenyésztés igen lassan halad előre, mert itt a tenyésztés és a szaporítás között nagy a különbség. A teljesítmény vizsgálat csak egy mód a szelekcióra, a biztos genetikai alap létrahozása  igen komoly kutatói feladat, itt vannak még hiányosságok.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #41 Dátum: 2015. Június 16. 17:49 »
Idézet
Úgy látom, hogy nem csak szerintem van különbség rajzós és nem rajzós anya között, bár ezt Geddekas erősen megcáfolta.

Fülemüle!
Ne értsd félre, nem Geddekast akarom kipártolni!
Éveken keresztül (hivatalos)anyanevelőnél vásárolt anyák, tudod mivel voltak különbek a rajbölcsős saját nevelésűtől?
Nem sok!! Talán annyi, hogy rövidebb lettem egy kis lóvéval ::)
Rajzás szempontjából 1 max 2 hét különbség volt az anyák között(ha optimálisak voltak a feltételek)!
Amelyik család erősen nem lett megfejve "VISZLÁT"
Tavaly akác után vásárolt anyáimból, naprán 10-ből 4-et váltottak :o
Mindenki döntse el maga, hogy sok vagy kevés a Bruttó 4000-Ft arról nem beszélve, ha nem sikerül a fogadtatás.....

Ha mesterségesen magad neveled az anyákat, sok sikert kívánok hozzá!

üdv:Zümi


Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #42 Dátum: 2015. Június 16. 19:51 »
Én javított krajnai inszeminált anyákkal dolgozok, álcaáthelyezéssel tudok tőlük nevelni, mivel nem húz bölcsőt. Termelő családban még volt néhány 2012-es anya, most váltottam le. Akinek 2-3 éves anyái vannak, annak elhiszem, hogy nem rajzós.  Aki évente cserél,  azzal nem biztos, hogy egy hajóban evezünk.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #43 Dátum: 2015. Június 18. 07:44 »
Szerintem is a 2-3 éves anyáknál,  ha még népes családot tudnak felhozni ott már természetes a rajzási ösztön. Ezekből a bölcsőkből nyugodtan válogathatunk, feltéve ha előző években nem húzták a rajbölcsőket ezekben a családokban.
Mesterségesen már az is eredmény, ha agy jófajta rajbölcsőből kelt anya tulajdonságát elérik, közelítik.
Sokan, mentett rajbölcsőkkel oldják meg az anya szükségleteiket. Akácon többnyire nagy keretes pároztatókba telepítik. Gondolom azért, mert ez a legegyszerűbb. Bár 10 anyánként, 30 keretet, (3 keretes pároztatót feltételezve) álldoznak erre, a termelésből kivonva ennyi méhet. Azt csak feltételezezhető hogy van némi válogatási szempont.
Én álcásan nevelek, a jól mézelő családokat jegyzem, ezektől szaporítok. Más tulajdonság  nem érdekel, vad családot meg alapból nem tűrök.
Természetesen időnkét én is szoktam vásárolni anyákat, frissítés miatt. Nehogy lesilányítsam az állományt. Aztán többször úgy jártam, hogy még az enyémek tulajdonságát sem érték el. Illetve nem érték meg a következő évet.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #44 Dátum: 2015. Június 18. 22:19 »
Sziasztok!

Több méhésszel is tartom a kapcsolatot, és panaszkodnak, hogy a méhanyák nem szépen petéznek, hézagosak a fiasítások.
Én a saját méhészetemben ezt nem tapasztalom, de ehhez hozzátartozik, hogy akác vége után azonnal elkezdtem serkenteni az állományt.
Most már szinte minden nap kapnak 3 deci "édes vizet".
Azért nem nevezném szirupnak, mert 1 kiló cukorhoz 3 liter vizet és természetesen ecetet keverek.
A kánikulában végig nyomtam őket, mert az álcáknak is szükség van a magas páratartalomra, és ezt csak hordással, vagy etetéssel lehet előteremteni.
A hársnak már délután láttam a virágporát!
Hétfőn a Csányi méhészet egyik telephelyén már tömény hárs illat volt.
Mentek szépen a méhek, és délután fröccsentek a keretek.
Ahogy ott szétpakoltunk, hordástalanságban biztosan balhé lett volna!
Semmi kutatás nem volt!
A méhanyák gyönyörű zártan petéztek, sokan örülnének ilyen szép méhcsaládoknak.
Mennyi fias volt?
Átlagban 8 keret, de nem volt ritka a 9, sőt én is találkoztam olyan családokkal, amelyeknek mind a 10 fészekkeretében szinte léctől-lécig fias volt!
Ezek az anyák még kiválóak lesznek, (nálam) de ekkora mega méhészetben már jövőre nem biztos, hogy belefér a technológiába.
Nagyon kellett a brigádnak nyomni az anyacserét, mert a 26 telephely összes méhcsaládját át kell bújniuk, na meg a 10.000-nél is több teljes lépes pároztatót.
260 családnál az anyacsere 9 órába tellett csupán, és délben természetesen egy jókora ebéd szünet is belefért!!!!!!!!!
Örülök, hogy ismét ott lehettem.
Köszönöm Anti!
Nagyernyei Attila