A méhcsaládok általános állapota

  • 3433 válasz
  • 967331 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2355 Dátum: 2021. Március 01. 09:38 »
Attila, nem szerettem volna hozzászólni a vitához, de nem bírom ki:
Annyira nem egységesek a körülményeink a méhesben, az anyagokban, a technológiában, hogy nincs értelme arról beszélni, hogy kinek milyenek a méhei.
Körülmény: Neked ma reggel a te méheseben -4 itt, nálam -1,1 fok volt a leghidegebb, de a konténerben +7 fok van stabilan (talán a felső sorokban +10-12) mert megy a fűtés. A hungarocell kaptárakban az anya a fal mellett kezd el petézni (láttam) mert ennek a kaptárnak ennyivel másabb a hőgazdálkodása. Ezen esetekben nem olyan éles a kérdés, hogy mennyi a kinti hőmérséklet. Szűkítés, takarás ismeretlen fogalom számomra, de helyette ha elmegy ez a hidegfront feljebb húzom a fűtést.
Méhek: Még nem néztem bele egy családba sem (mikor méhészkedik a rakodós - kedvenc szlogened. Válaszom: majd tavasszal) végigszaladtam hőkamerával és nincs veszteségem. Egy fólia van a fejük felett. Ennyi a takarásom. A felénél járnak. 
Hogy kinél mennyi a fias nincs értelme beszélni róla. Más az elvárás aki az akácra akar pont felérni, azzal szembe aki már korán anyanevelésre fiatal bogarakat szeretne. Ott már a második lepényen túl van a család, míg az elsőhöz jól feletetett család esetén nem kell hozzányúlni. Máshogy teleltet, máshogy indít.
Nekem a nyáron 18 kölyökcsalád lett "rápakolva" a konténer családjaira a mézes kereteivel együtt. Mondhatod, hogy állj, mert ez már egy összerakott család. Az! Na és? ... de nem 3-4 kereten lézengenek a méhek.
A kaptár: 10 NB fészek+ 2 félkeret fiók. Ezt te semmire nem tartod, én szeretem. Tudod olyan ez mint az asszony, van nála ügyesebb, szebb, filigránabb nő a világon, de én az esetleges hibáival együtt szeretem, azért a sok jóért amit tőle kaptam, és én nem is hibának látom azokat a tulajdonságokat amit más hibának láthat. Így van ez a kaptárkérdésnél is. Nem annyira örülök amikor a rajt szedem be, de mikor a fekvős kolléga meglátogatott egy esős napon és látta, hogy pörgetünk akkor hízott a boldogságom. Én a korlátaival együtt szeretem ezt a rendszert, de úgy ahogy az enyém. Konténerben. Van pl aki azt sem tudná szeretni.
Nem keresem elő, de a nyáron azt írtad, hogy etetni kell mert nincs élelem, állatkínzás akinél éheznek a méhek. A NB fészek elnyelte a mézet előtte, amit te nagy hibának láttál, de ezen időszakban mikor te bőszen etettél, én azt sem tudtam miről beszélsz. Hát igen kevesebb méz volt kipörgetve. Valamit valamiért.
No száz szónak is egy a vége: teljesen más állapotok vannak méhesenként, és lehet hogy sokkal jobbak esetleg gyengébbek mint a saját, de ez közel sem biztos, hogy vágyálom a saját technológiám felé.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2356 Dátum: 2021. Március 01. 19:11 »
QUQURIQ !!!

Szép estét Mindenkinek!

Látjátok! Lehet itt sértegetés nélkül is érvelni, írni a szakmáról!
"Kinek a pap, kinek a papné"...
Nálunk, -6,5 C volt. Múlt hét csütörtökön +20.
Valóban minden országrésznek meg van a maga időjárási tényezője.
Nem hasonlíthatjuk össze a Siklós környékét Salgótarjánnal.
Nem hasonlíthatjuk össze az álló és a vándor méhészeteket.
Salgótarjáni álló méhészek méhei a kései akácra ugyan úgy feljönnek, mint a siklósi, a korai akácra.
...ha vándorolni akar a salgótarjáni méhész a siklósi akácra, na ott van a gebasz!
Éppen ezért Buchinger Gyuri bácsi is ezért teleltette a méheit délen hogy a déli akácról is tudjon pergetni!
...de Ő viszont vándorolt!
A tavaszi növényvilág is mérvadó, és a hozzá párosodó időjárás is befolyásolják a méhecskéink fejlődését.
Több tényezős a tavaszi fejlődés. Mint láthatjuk kaptáraink sem egyformák, (keretszám, szigetelés, fekvése, méhészetek közelsége, méhlegelő túltelítettsége)...
Írjatok minél többen, hogy tanulhassunk a jóból és az esetleges hibákból.

Üdvözlettel: Kiskakas

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2357 Dátum: 2021. Március 01. 20:12 »
Látom szépen gyűlnek a vélemények.
Az agyonbabusgatott családokról annyit, hogy minden gyengének is örülni kell, mert legalább vannak.
Akinek nagy a vesztesége, annak is örvendene.
Nézzük azokat a semmire kelőket mire is jók?
Írtam, hogy esetleg anyatartaléknak, vagy fias banknak.
Természetesen a gyengék minősítése is méhészenként változik.
Van aki azt ajánlja....csapjuk őket össze, legalább lesz belőlük egy normális.
Érdekesnek tartom, hogy pont ezek dicshimnuszokat regélnek a méhcsaládjaik állapotáról, akkor pedig minek rakja össze a kicsiket?
Egyébként ez most ebben a relatív magas mézár mellet egy baklövés is.
Mondjuk összerak valaki tízet, az a tíz kiesik a termelésből, mert másikkal egyesítette.
Ha kicsit várt volna velük, a kiugróaktól kaphattak volna segítséget, akár többször is, és  ezek is teljes értékű termelő családokká válhattak volna.
Megéri velük bajlódni?
Szerintem igen.
10 család mondjuk hozzon csak 20 Kg/család akácátlagot.
Ezt szorozzuk meg 2.200-al, de ha a mézet kiszereljük 3.000 Ft/Kg-al.
Mennyit is vesztettünk:
Minimum fél millió forintot!!!!!!
Ja és a túlfejlődöttek sem pattannak meg, mert a jó időben végrehajtott "megcsapolásuk" után észhez térhetnek, és nem kell fára másznunk.
Tehát én nem értek egyet a kora tavaszi család egyesítésekkel, azzal várnék az akác előtti anyakorlátozásig.
Akkor ha már kisakkoztuk, mindet kiegyenlítettük és maradnak gyengék, eljött az idő az egyesítésre.
Ennek a késői egyesítésnek viszont hátránya, hogy nem lesz időben kijáró méhünk.
Még egyszer nem értem, ha ilyen erősek a méhek, akkor mi lesz a plusz fiassal?
Nagyernyei Attila
 

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2358 Dátum: 2021. Március 01. 20:17 »
"Még egyszer nem értem, ha ilyen erősek a méhek, akkor mi lesz a plusz fiassal?"

Talán szaporítanak!? :)  Csak így egyszerűen.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2359 Dátum: 2021. Március 01. 20:32 »
Akkor meg minek rakja össze?
Valahogy ez nekem nem jön be.
Először gyengék aztán meg szaporít?
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2360 Dátum: 2021. Március 01. 20:52 »
 :o    ;D ;D ;D ;D ;D ;D

*

wr

  • *****
  • 890
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2361 Dátum: 2021. Március 02. 07:04 »
Azt a Jenőtől kéne megkérdezni hogy mit csinál a plusz fiassal.  :-)
A teendők, illetve a végeredmény azért attól is függ, hogy mennyire gyenge az a gyenge, de az anyagi részét tekintve nincs túl nagy különbség a két megoldás között. Amiben nagy különbség van az a munka része. Azon kívül fias a pároztatókba is kell, kivéve ha valaki úgy veszi az anyákat.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2362 Dátum: 2021. Március 02. 08:06 »
Van olyan dolog, hogy egyet értek wr méhésztárssal.
Ezzel mindenképpen:
"Amiben nagy különbség van az a munka része."
A szűkítés, a bővítés, az elmaradók pátyolgatása biztosan munkásabb, mint az egyesítésük, meg a "lazán csuklóból feldobálom a fiókokat".
Én eddig úgy gondoltam, hogy bevitt munka nélkül nincs teljesítmény.
Azt viszont én is kudarcként élem meg, ha rengeteget dolgozok, és nem jön össze a mutatványom egy ramaty időjárás miatt.
Amikor nem bánom, hogy sokat kell dolgoznom, az a pörgetés.
Minden méhésztársamnak ezt kívánom, hogy legyen az idén csapágyas a pörgetője a sok pörgetni valótól.
Nagyernyei Attila



Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2363 Dátum: 2021. Március 03. 19:50 »
Amit még érdemes megemlíteni a tavaszi fészekszűkítéssel kapcsolatban az a következő.
Mivel sokkal szorosabbra van húzva a fészek a méhek gyűjtése hamarabb indul, mivel bátrabban kirepülnek, nem kell a plusz fűtéssel bajlódniuk.
Szerintem ez annyira logikus, hogy magyarázni sem kell, vagy példát felhozni.
A 35-36 fokos kisebb teret sokkal jobban tudják az otthon maradók fűteni, és hamarabb indulhatnak a gyűjtő méhek.
Egyébként biztosan van mindenkinek olyan kaptára, amelyik vagy árnyákban van, vagy később kezdi el sütni a nap.
Óriási a különbség a munkába indulásuk között.
Ma sajnos nem túl jó hírt kaptam az egyik méhészetből.
A családfő megbetegedett, és eddig nem tudta látogatni a méheit, a család többi tagja pedig általában a méz leadásakor szokott serénykedni.
Így a méheket nem itatták, az eredmény lesújtó.
A gyönyörű családokból 3-4 léputcás kölyökcsaládok lettek.
Annyira értenek a méhészkedéshez, hogy az volt a kérdésük.....miért már ki kellett volna tenni?
Mondtam nekik, hogy azonnal le kellene őket szűkíteni....az meg minek?
Sajnálom a méheket.
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2364 Dátum: 2021. Március 04. 09:28 »
"Így a méheket nem itatták, az eredmény lesújtó.
A gyönyörű családokból 3-4 léputcás kölyökcsaládok lettek."

Nálam itató sincs, a méhektől viszont nem messze a földeken belvíz van. 2 éve hiába raktuk ki a meleg vizes itatót . Nem járták, míg a belvíz el nem "párolgott!

A hiba másban keresendő,hogy 3-4 léputcára mentek össze a "gyönyörű" családok!

A betelelésnél keresném a hibát!!!!  (túl hamar elöregedtek, kevés ideig serkentett, talán az atka) ,de ezt már csak Ő "tudhatja"!

Biztos "maradnak el" ledermedés miatt is,De hogy nem az itatón maradtak miatt ment össze 3-4
 léputcára az TUTI! (4-5 léputca bogár NEM marad ott!!)  Már csak ,ha az időjárást is nézem Az elmúlt napokban. (Hirtelen hőingadozás nem volt)!
« Utoljára szerkesztve: 2021. Március 04. 14:33 írta oszkár »

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2365 Dátum: 2021. Március 04. 19:33 »
Biztosan igazad van, most már a meleg vizes itató is marhaság, a szűkítés meg kiváltképpen.
Szerintem elmegyek hozzád "edzeni" mert én valamit nagyon elcseszek.
Szűkítek, takarok, extra fehérjés cukorlepényezek, meleg vízzel itatok.
Vagy mégse?
Ma belekukkantottam néhányba, és olyan gyönyörűséget láttam ami leírhatatlan.
Biztosan máshol vannak szebb méhcsaládok, de én inkább minden egyes darabjukra vigyázok.
Ahhoz, hogy a meleg vizes itatót járják nagyon résen kell lenni!
Ha egyszer elszoktak egy természetes vízforráshoz akkor nem lehet őket a saját itatóra szoktatni.
Néhány éve egy méhészbácsi kőműves "fanglival" merte le a méheket a kerti tavukról, és vitte a szobába melegíteni őket.
Egy Tilatexes vödör lett tele a legémberedett méhektől.
Azt gondoljátok amit nem láttok az nem is létezik?
Ja, ha valaki tud olyan 1.000-1.500 eladó méhcsaládot mindenféle keretméreten akkor küldök rá vevőket.
Nem vicc!
Nagyernyei Attila

 

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2366 Dátum: 2021. Március 04. 20:00 »
Most "provokálsz"? Vagy nem érted amit írtam? Vagy nem akarod!


Nem azt írtam ,hogy marhaság a meleg vizes itató!!!! Csak azt,hogy nem a meleg vizes itató hiánya miatt mentek össze 3-4 léputcára!( ami 2-2,5 keret)

Nekem is van De, míg a pocsolyák ki nem száradnak "leszarják"! Amikor nem lesz "pocsolya"(nem várom meg,hogy teljesen kiszáradjon!!!) akkor már van MELEG VIZES itató) és azt járják.  ( " nem lehet őket a saját itatóra szoktatni".)És visszaszoknak rá!

Most mondok még valamit!!   ZÖLD!!!!!! Ezt kiforgatni ugye nem lehet!?? :D :D :D

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2367 Dátum: 2021. Március 04. 20:25 »
Nálam az erdőben, tőlem 100 méterre egy tó van!
Ha egy méhecskét találsz rajta, fizetek egy sört.
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2368 Dátum: 2021. Március 04. 20:46 »
A pálinkát iszogatom,meg újabban az egri bort. :) Azt is csak "illendőségből", mert kaptam a vadászoktól.

Most kérdezem még egyszer. Érthető amit írtam?

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2369 Dátum: 2021. Március 04. 20:51 »
Látom nem érted.
K O R Á N  K E L L K I T E N N I A M E L E G V I Z E S I T A T Ó T.
Betűztem, hogy értsed.
Akkor sehova nem mennek, ha még a Balaton is van mellettük.
Ez olyan mint a virághűség.
Ja az micsoda?
Nagyernyei Attila