A méhcsaládok általános állapota

  • 3491 válasz
  • 974821 megtekintés
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2340 Dátum: 2021. Február 28. 08:04 »
Tisztelt Méhésztársak!
Egy újabb figura Mézga Aladár is beszállt a szájhősök táborába amikor ezt írja:
"Meg kell mondjam nem tudom szerencsére miről beszéltek! Nálam nem ritka a 7 léputcás család! De van 10 es is! De van 5 is! De ilyennel még sose találkoztam! Inkább aggódók az időjárás miatt mert a méhek úgy megindultak , hogy láttam olyat aminél 3 keretbe van majdnem léctől lécig fias! Az átlag olyan 3 fél Hunor keret fias. De találtam olyat is ahol 5 van és a hatodikat készítik elő! A Nagyernyőnek űzenem hogy hova ezeket szűkíteni ???"
Tehát az írásból megtudhatjátok, hogy semmi gond a méhekkel, fantasztikus erőben vannak!
Arra azért "kivancsi" lennék, hogy február végén 5 keret léctől-lécig fias és a hatodikat készítik elő.
Kérdésem már csak az, hogy hol a méz ha ennyi keretben léctől-lécig fiasok vannak?
Mivel nem láttam a méhészetet arra gondoltam, hogy a rajzfilm főszereplő fiasítása 5 keretben van!
Szűkítés esetén ez 3, de az valóban léctől-lécig, és a 3 több mint az 5 nyitott tenyérnyi.
Na de Mézga Aladárnak sosem rosszak a méhei a ledermedt virágporos méhek csak egy szelfire álltak meg, repcén, akácon, napraforgón a méhei azért sétálnak mert annyira megszívták magukat nektárral, hogy gyalog viszik terhüket a kaptárba.
Az atkával semmi gondja, az a balfácánok kínja.
Ja és ennyi fias mellett március végén rajzanak a Mézga Aladár méhei.
Na ez az igazi mese!
Mi maradjunk a valóság talaján, és ezt a mesevilágot, rózsaszín álmot hagyjuk rájuk.
Kicsit a valóságról.
Több méhegészségügyi felelőssel is konzultálva kijelenthető, hogy egy kicsit gyengébbek a méhek, és nagyobb a veszteség mint más években.
Olvastam a "facén", hogy valaki arról panaszkodik, hogy a kitelelése óta több léputcával gyengébbek a családok.
Akármilyen furcsa de ennek EGY RÉSZE akár természetes is lehet.
Mivel nem volt tél, a méhek sokáig nem voltak fürtben, a rendszeres mozgás, a korai fiasítás rendkívüli terhet rótt a családokra.
Amint tőlem olvashattátok, én mindig várok egy hetet a tisztuló kirepülés után, hogy a valós helyzetet látva végezzem el a szűkítést.
Ez mára már természetesen megtörtént.
Dél-Baranyában bomba méhészetben 2-3 nagy nyitott tenyérnyi fiasok vannak!
https://www.dailymotion.com/video/x5uzihw
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 900
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2341 Dátum: 2021. Február 28. 09:18 »
A méhész már csak ilyen, kiemeli a legjobbakat és csak arról beszél, a többit meg a szőnyeg alá söpri. De szerintem nem azt írta hogy mind olyan, hanem hogy vannak olyanok is. Nálam is. Vannak 9 léputcásaim is, ami nem azt jelenti hogy 9 lépen kóricálnak a méhek, hanem a 9 lépet sűrűn borítják, és ezeknél valóban van már 4 keretben is olyan kiterjedésű fias ami majdnem elér egy fél NB keretnyi felületet. Tehát nem nyitott tenyérnyi fiasok vannak, hanem majdnem egy fél keretnyi! És van ahol már az alsó és a felső fiókban is van fias.
Csak sajnos, nem sok ilyen van. És vannak 2-3 léputcásaim is, meg vannak herepetéző anyáim is. Másnak is, csak erről ugye mindenki mélyen hallgat...
És itt jön a szűkítgetéses dolog. Ahol van nép, ott annak arányában fias is van, pedig 2 hunor fiókon vannak, és szűkítve sincsenek. Attól hogy szűkítgetném semmivel sem lennének előrébb. Amit meg szűkítgetni kellene mert 3 kereten van, az meg a szűkítéssel együtt sem lesz előrébb csak ha összerakom egy másikkal. Ez a szűkítés amellett hogy rengeteg felesleges plusz munka, leginkább arra jó, hogy a méhész megnyugtathassa a lelkiismeretét hogy ő aztán megtett mindent ami tőle telt a legjobb fejlődés érdekében. Szerintem akkor teszi a legtöbbet, ha a 2db 3 léputcásat egyesíti, és onnantól az is fejlődni fog babusgatás nélkül is úgy ahogy kell.
Nyilván, másként működik ez egy eleve szűk de magas kaptárban, és megint másként egy alacsony és széles kaptárban. Ilyenkor tud nagy segítség lenni az, ha a meleg takaró már eleve ott van a fiókokon meg a tetőn is (nikecell), és nem nekem kell azt még ki be pakolgatni.

*

oszkár

  • *****
  • 1131
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2342 Dátum: 2021. Február 28. 10:17 »
Vaktában nem lehet "dobálózni", (ennyi-meg annyi van!")

A" kritikusok " meg nem mernek felrakni képeket!  Félnek ,hogy nevetség tárgyává válnak?

Aki meg rak fel valamire való családot ,az meg "dicsekszik"! Rakja fel mindenki a legjobbnak ítéltet. És tegye hozzá azt is az állományból mennyi ilyen van!

Persze hogy vannak ezeknél gyengébbek is! (Az ujjunk sem egyforma!) :)  Csak van ahol nem ez az általános!!


Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2343 Dátum: 2021. Február 28. 19:29 »
Tetszik ez a 8keretes Hunor, ott már 9 lépen is vannak. 😀

*

BT

  • *
  • 7
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2344 Dátum: 2021. Február 28. 20:26 »
Kedves Méhésztársak!

Némi unszolásra leírnám én is a tapasztalatokat nem mellé beszélve Dél-Baranyából. Nem vitaindítónak szánom a következő írást csupán a kezdő méhészek óvaintése néhány dologtól.
   Szó esett itt nemrég lepényezésről , serkentésről, fias mennyiségekről. Akinek itt Baranya megye déli részén legalább egy közepes erősségű állománya van ott én úgy gondolom minden egyes serkentést szolgáló megmozdulással az ember saját maga alatt vágja a fát. Hogy miért is mondom ezt, az állomanyom 12-es hunorokból áll! Péntek délután belenézve néhány családba az átlagos családok a 4. Keretet fiasítják elég nagy terjedelemben persze a fias kiterjedése függ a mézkoszorú nagyságától és én is találtam olyan családot ami bizony az 5. keretet kezdi petézni. Biztosan van ezeknél gyengébb is az állományban de természetesen erősebb is . A friss virágpor ömlik be a kaptárakba akkor mire fel a lepényezés?! Azért hogy minnél előbb elkopjon a telelőméh? A méhek legalább egy generációval előbbre vannak egy normál tavaszhoz képest hova tuningolni őket tovább?! Az ilyen agyonhúzott állomany egészen április 10-ig nagyon szép aztán egyre több készül a fa tetejére az már nem akkora öröm.
  Természetesen akik a tavalyi évben a serkentő etetésről, atkaírtásról és nem beszélve a tisztességes őszi feletetésről elfeledkeztek  azok ne csodálkozzanak ha lepénnyel futkosnak folyamatosan.
   Még annyit a végére hogy többször olvasni lehetett itt a forumon hogy micsoda problemat jelent a hunorok beteleltetése na meg ugye mostanra már az éhhalál köszöbén állnak.....a trehány méhészeknél. Aki nem képes tisztességgel feletetni az állományát az ne tartson méheket... Persze mindig vannak kivételek sokáig fiasító anyák, időjárás stb de ezek a ritka kivételek.
A végére pedig egy mondat amit a Mentorom mondott egy szarul betelelt család láttán: ha én így telelnék be egy családot levágnám mind2 kezem... Ez nem baj ha néha az ember eszébe jut!



*

oszkár

  • *****
  • 1131
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2345 Dátum: 2021. Február 28. 21:40 »
"Tetszik ez a 8keretes Hunor, ott már 9 lépen is vannak. 😀"

kolbasz ,kolbasz!!! :) Van "sütnivalód"?  wr "2 , az az KETTŐ fiókon teleltet!!!!!

Lehetnének akár 10-11-en is !!! :D :D :D :D

Megint olyanba "kotyogsz" (mint már nem egyszer ) aminek nem nézel utána!! ::)

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2346 Dátum: 2021. Február 28. 21:41 »
Ahogy mondod. ,,Galambokkal nem sakkozok" 😂
« Utoljára szerkesztve: 2021. Február 28. 21:46 írta kolbasz »

*

oszkár

  • *****
  • 1131
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2347 Dátum: 2021. Február 28. 22:00 »
Jól elvagytok TI!! Az "egy fiókon teleltetek" táborában!!! :D

Mást el sem tudtok képzelni!!!! ;)

A hunor 10 lépfelület, kicsi egy jól fejlett családnak!

Szerintem "sakkozni" sem tudsz,még "galambokkal "sem!  Kerüld a "sakktáblát"! ;D

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2348 Dátum: 2021. Február 28. 22:04 »
A sakkos megfejtésed (is) mellé ment.🙂

*

oszkár

  • *****
  • 1131
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2349 Dátum: 2021. Február 28. 22:12 »
"Nem értek hozzá". :D ;)

*

wr

  • *****
  • 900
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2350 Dátum: 2021. Március 01. 06:59 »
Tetszik ez a 8keretes Hunor, ott már 9 lépen is vannak. 😀
Kóbász kóbász, az a 8 az most 2x9, áprilistól meg 3x9 de ne is törődj vele. Nem szoktam telefont vinni a méhesbe, nem csak azért hogy ne zavarjanak hanem hogy ne koszoljam meg füstöljem össze de most kellett volna, akkor meg tudnám mutatni mi van a kaptárakban. Így csak rajzoltam, kb. ilyenből van ezeknél 4 keret, mellettük pedig már teli virágporos keretek. A vízre úgy mennek hogy délután után kellett töltenem.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2351 Dátum: 2021. Március 01. 07:15 »
Ezt írja wr:
"És itt jön a szűkítgetéses dolog..........Attól hogy szűkítgetném semmivel sem lennének előrébb. Amit meg szűkítgetni kellene mert 3 kereten van, az meg a szűkítéssel együtt sem lesz előrébb csak ha összerakom egy másikkal."
Tisztelt Méhésztársak!
Elég türelmes embernek tart a környezetem, de wr méhésztárs folyton kiakaszt.
Őt sem szeretném a hitétől eltántorítani, de a valóság kicsit rácáfol írásaira.
Állandóan feltételes módban fogalmaz,(szűkítgetném)ami arra bizonyíték, hogy sosem próbálta.
Akkor, hogy veszi a bátorságot, hogy véleményt mondjon róla?
Egy olyan dologba kotyog bele "szakértőként" amit sosem csinált, én meg lassan 40 éve így méhészkedek.
Egyszerű példával illusztrálom a szűkítés jelentőségét, amit reményeim szerint ő is meg fog érteni, bár kétségeim vannak.
Ha egy nagyobb méretű lakás egyik sarkában van egy kályha és fázunk mit csinálunk?
Becsukjuk az ajtót, a kisebb tér miatt kevesebb tüzelő anyag kell, és még jó melegünk is lesz.
Tehát mivel a méhcsaládnak egy kisebb helyet kell kifűtenie kevesebb méz fogy, a fiasítás pedig nagyobb lesz!
A gyenge és közepes családokat kell igazán leszűkíteni, mert azok nem tudnak elindulni, nem képesek a fészküket úgy felfűteni, hogy a petékből álca legyen.
Ezek a kicsi, de egészséges családok akácig nagyon jó célt szolgálnak, mert vagy anyatartalékolóként üzemelnek, vagy a túlfejlődött családok "fiasítás bankja" és ezek is termelőkké fejleszthetők.
Aki ezt nem érti minden sértés nélkül ki merem jelenteni, hogy csak "ugatja" a méhészkedést.
Persze akiknek mind bomba, és már most ropogtatják a fiókokat ott csak rá kell dobni a méztereket, és ahol tele van, irány a pörgető.
Véleményem szerint BT méhésztárs írta le reálisan a frankót.
A jobbaknál 4 keretben(!) van fiasítás, nagysága a mézkoszorútól függ.
Ez a sor viszont különösen tetszik!
".....én úgy gondolom minden egyes serkentést szolgáló megmozdulással az ember saját maga alatt vágja a fát."
Erről már én is sokszor írtam, hogy a korai, időszaknak nem megfelelő fiasítás rendkívül megviseli a méhcsaládot.
Ezen a gondolaton tovább menve, azt is írtam, hogy véleményem szerint a generáció váltás sokkal látványosabb lesz.
Ma reggel nálunk -4 fok volt.
Ha valami vágja a méheket akkor ez biztosan.
A fészek hőmérséklete +35-36 fok, kint pedig -4.
Nagyon örülök, hogy leszűkítettem a fészkeket, és a kijárókat.
Aki még nálam is precízebben csinálta ezt, ő már sajnos nincs közöttünk.
Jó lett volna ha egyszer hallja wr méhésztárs Buchinger György előadását, csak neki egy ilyen kérdést feltenni....hogy  minek szűkítgetni?
Aki ismerte őt, szerintem meg sem próbálta volna.
Ő radikálisan fogalmazott.
Eredményesen nem lehet másként méhészkedni.
Amikor kipergette akácon a világcsúcsot, ő volt az aki az eredményességről nem kellett magyarázkodjon.
NB-ben ő volt a király.
Nagyernyei Attila




*

wr

  • *****
  • 900
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2352 Dátum: 2021. Március 01. 09:00 »
Az a baj Attila, hogy már megint félremagyarázod a dolgokat! Képzeld kipróbáltam, kicsit furcsa is lenne olyan dologról beszélnem amiről fogalmam sincs. És mivel kipróbáltam, pont ezért írom amit írok. Ezért rossz a hasonlatod is. Ha 9 keret széles a fiókom, és van benne 6-7 keret méh, akkor azon nincs mit szűkíteni, mert nem a sarokban van a kályha hanem a fiók közepén, és bizony ki tudják fűteni az egész fészket!
Nálad meg van egy 18 keret széles fiók, naná hogy azt szűkíteni kell, mert azt nem fogják tudni befűteni, pláne nem 4 keretnyi méh, de még háromszor annyi se!
És ha hiszed ha nem, ha a gyengéket nem pátyolgatod hanem egyesíted, nem csak időt és munkát spórolsz vele, hanem veszteséged sem lesz, sőt, a két egyesített gyenge családod együtt többre megy mint a két gyenge külön külön, később (akác után) pedig ugyanúgy kettélehet őket venni. Nem véletlenül írták ezt le a könyvekben, és nem véletlenül csinálja így szinte mindenki, néhány embert kivéve.

Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2353 Dátum: 2021. Március 01. 09:06 »
Ez a válaszod egészen más megvilágításba helyezi a dolgot, azért volna még min igazítanom.
Mivel nem szeretnék vitatkozni veled, így inkább hagyom az olvasókra melyik utat választják.
Üdv:
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 900
Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2354 Dátum: 2021. Március 01. 09:21 »
Valamikor régen kaptam ajándékba néhány tábla 4 centi vastag XPS lapot, építkezésből maradtak meg, csináltam belőlük 4-5 keretes pároztatókat. Egyik évben a tavaszi első átvizsgáláskor beletettem 2-3 ilyen 3 léputcás gyenge családot pátyolgatásra, ha valami, akkor egy ilyen pároztató kellően szűk és meleg, ráadásul még menekülőtere sincs, egy apró lyuk a kijáró, minden meleg bent marad. Mondom majd megerősödnek. És valóban, meg is erősödtek, úgy napraforgóra. Ennyit erről. Azóta egyesítem a gyengéket.